denisamka
12.09.10,20:53
Zdravím všetky múdre hlavičky :))
Mám dve otázky:

1.Kamoške dcéra začne chodiť od zajtra do škôlky, ale ona by chcela ostat doma ešte do novembra. S tým, že už nedostane za október rodičovský ráta, ale či by jej štát platil aspoň odvody? Dcéra bude mať 17.11. tri roky.

2. Ďalšia kamoška(i keď v podstate je dosť času) je doma na RD so synom, ktorý bude mať 3 v júni. V júli a v auguste ho ešte nechce dať do škôlky. Ako to s tými odvodmi vyzerá u nej? Mala by to niekde oznámiť(okrem práce), že ostáva ešte ďalšie dva mesiace doma?

Díky veľmi pekne. Vždy ste mi dobre poradili.
denisamka
13.09.10,19:28
nikto neporadí?
brčko
13.09.10,20:03
č.2
v zamestnaní musí od dovršenia 3rokov bud čerpať dovolenku, neplatené volno, čo jej zamestnávatel ale nie je povinný poskytnúť. Ak by jej poskytol, musí za nu platiť zdrav.poistenie z minima (tuším 10% za zamestnávatela + 4% za zamestnaca), ak si však dá dobrovolné ročné zúčtovanie zdr. poistenia, tak zdrav.poistenie vrátia aj za zamestnanca a aj za zaemstnávatela. Dôchodkovo môže byť poistená štátom nadalej, ak bude čerpať neplatené volno (počas čerpania riadnej dovolenky= počas trvania dôch.poistenia zamestnanca nie, aspon podla teraz platného zákona, ten sa však bude od 1.1.2011 meniť, t.j. je možná zmena práve v tomto). Tj. potom nech nezabudne podať odhlášku, predpokladám prihlášku si sama podala v SP.
denisamka
13.09.10,21:15
diky moc.

a ten prvý prípad? Mohla by som tiež poprosiť poradiť?
brčko
13.09.10,21:20
č.1
dôchodkovo: od nástupu dieťaťa do škôlky by sa mala do 8dní odhlásiť, lebo nesplna podmienku riadnej starostivosti o dieťa.
Ako zamestnanec začne byť dôch. poistená až od nástupu do práce, resp. čerpania riadnej dovolenky (na toto je dobré mať zostatok dovolenky)

zdravotne: ako zamestnanec bude predpokladám stále poistená zdravotne, aj ked už vlastne nesplna žiadnu z podmienok byť poistencom štátu (od 1.10.2010 už nebude poberatelom RP a ak bude dieťa chodiť do škôlky na viac ako 4hodiny denne, tak ani ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov podla definície zákona o zdrav.poistení). ZP to asi nijako nekontroluje zatial.

Ale myslím viacero mamičiek to takto robí. Čerpať RD môže až do troch rokov dieťaťa.
ada159
23.11.10,13:55
Toto by zaujímalo aj mňa. Matka - zamestnaná, po dohode so zamestnávateľom,sa nadalej stará o dieťa, je teda i po dovršení 3 rokov veku dieťaťa poistencom štátu podľa §11 ods.12. Musí zamestnávateľ za nu odvádzať z min.mzdy? Je v tomto prípade na neplatenom volne ?
ada159
23.11.10,13:56
Ešte podotknem, že už nepoberá RP.
ewita888
24.11.10,07:20
Toto by zaujímalo aj mňa. Matka - zamestnaná, po dohode so zamestnávateľom,sa nadalej stará o dieťa, je teda i po dovršení 3 rokov veku dieťaťa poistencom štátu podľa §11 ods.12. Musí zamestnávateľ za nu odvádzať z min.mzdy? Je v tomto prípade na neplatenom volne ?
A oznámila zamestnávateľovi, že už nie je na RD? Ona musí vedieť, na čom sa dohodla so zamestnávateľom, zrejme na nepl. voľne..