katka8880
12.09.10,23:28
Ahojte. Potrebovala by som poradiť. S priatelom sme začali stavať dom. Dom aj pozemok je napisaný na jeho meno. Kedže som investovala nejakou sumou aj ja chceli by sme, aby polovica tohto majetku bola napisana aj na mňa. Chceli by sme to spraviť čo najlacnejšie myslim tym, aby sme nemuseli platiť zbytočne peniaze na ohodnotenie majetku, dane atď... Mal by mi polovicu darovať, alebo da sa spisať nejaka zmluva?? Mali by sme sa čo najskor vziať? Alebo čo by bolo najlepšie??
Poteši každa rada. Ďakujem
arizona
12.09.10,21:37
Nezakladaj prosím otázku do viacerých tém!

http://www.porada.sk/1504472-post16.html
katka8880
14.09.10,18:18
ok ale nejako mi blbol net tak som nevedela ci mi to niekde vlozilo alebo nie ale dost mi to suri takze sorry
sarasara
14.09.10,23:35
Darovacia zmluva je bezodplatné prevedenie vlastníctva. Ty si sa ale finančne podieľala na výstavbe domu. Bolo by pre teba vhodnejšie previesť polovicu vlastníckych práv k nehnuteľnostiam kúpnou zmluvou. Zobrať sa nie je zrovna ten najlepší nápad. Zobrať sa môžete po vysporiadaní vlastníctva.
katka8880
16.09.10,19:39
No to uz viem ze svadba nieje riesenim co sa tyka darovacej zmluvy bolo by to bezplatne ale nemoze ju neskor vziat spät??? a pri kupnej zmluve musi sa volat niekto aby ohodnotil stavbu nasledne z toho dph alebo to stači spravit len akože??? Alebo neda sa spysať nejaka zmluva že som bola investor stavby a na základe toho zo suhlasom vlastníka zapisať do katastra?? Ďakujem za odpovede
sarasara
16.09.10,20:06
Je stavba už zapísaná na LV?
Pri kúpnej zmluve nepotrebuješ znalecký posudok, je však možné, že by ste platili daň z príjmu. Daň z príjmu sa neplatí ak ten, kto predáva byt či dom tam mal aspoň dva roky trvalý pobyt.
Darovaciu vec môže darca žiadať späť ak sa obdarovaný nespráva k nemu dobre a porušuje dobré mravy a pod.