zk24
13.09.10,08:29
Ahojte,

chcela by som sa spýtať nasledovné. Matka je na materskej dovolenke s polročným dieťaťom, avšak ochorela. Má otec právo ostať doma s dieťaťom? Aj v prípade, že matka dieťaťa je materskej?

Podľa akého paragrafu, prípadne ako sa tomu hovorí? Je to OČR, alebo ako sa to rieši?

Nejde mi o výpočty náhrady mzdy, ani nič také...

Ďakujem.
Tweety
13.09.10,07:01
Ahojte,

chcela by som sa spýtať nasledovné. Matka je na materskej dovolenke s polročným dieťaťom, avšak ochorela. Má otec právo ostať doma s dieťaťom? Aj v prípade, že matka dieťaťa je materskej? Áno, má.

Podľa akého paragrafu, prípadne ako sa tomu hovorí? Je to OČR, alebo ako sa to rieši?[B] §141ZP. Ošetrovné Nejde mi o výpočty náhrady mzdy, ani nič také...

Ďakujem.
Odpovede v texte.
veronikasad
13.09.10,07:01
Ahojte,

chcela by som sa spýtať nasledovné. Matka je na materskej dovolenke s polročným dieťaťom, avšak ochorela. Má otec právo ostať doma s dieťaťom? Aj v prípade, že matka dieťaťa je materskej?

Podľa akého paragrafu, prípadne ako sa tomu hovorí? Je to OČR, alebo ako sa to rieši?

Nejde mi o výpočty náhrady mzdy, ani nič také...

Ďakujem.
Manžel si môže uplatniť ošetrovné na manželku, ak to jej zdravotný stav vyžaduje - nie na zdravé dieťa.
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
zk24
13.09.10,07:14
Ďakujem Vám.
zk24
13.09.10,07:27
Este by som sa predsa potrebovala spytat - ake doklady treba priniest na HR? Dokaz o PN-ke matky? Pripadne, co vsetko okolo toho musi este zamestnanec (otec) spravit? Niekam nieco nahlasit? (socialka a tak?)

btw. matka a otec dietata nie su manzelia, "iba" partneri zijuci v jednej spolocnej domacnosti.

Vďaka moc.
Chobot
13.09.10,07:37
Este by som sa predsa potrebovala spytat - ake doklady treba priniest na HR? Dokaz o PN-ke matky? Pripadne, co vsetko okolo toho musi este zamestnanec (otec) spravit? Niekam nieco nahlasit? (socialka a tak?)

btw. matka a otec dietata nie su manzelia, "iba" partneri zijuci v jednej spolocnej domacnosti.

Vďaka moc.

Partnerkin ošetrujúci lekár musí vyplniť tlačivo pre soc. poisťovňu - žiadosť o ošetrovné.
veronikasad
13.09.10,07:42
Partnerkin ošetrujúci lekár musí vyplniť tlačivo pre soc. poisťovňu - žiadosť o ošetrovné.
Tlačivo od ošetrujúceho lekára si vyplní a odovzdá svojmu zamestnávatelovi. Ten k nemu priloží potvrdenie o výške príjmu a odošle ho do sociálnej poisťovne. Možno by bolo dobré priložiť aj rodný list dieťaťa, kde je zapísaný ako otec.