Prima73
13.09.10,07:39
Dobry den, chcela by som sa uistit, ci postupujem spravne. Jeden zo spolocnikov, zaroven aj konatel, odchadza po dohode z sro.

1) zasadne valne zhromazdenie, kde sa tato dohoda prejedna bodom 1, bodom 2 sa prejedna vyplatenie jeho podielu (iba vo vyske jeho vlozeneho zakladneho imania) a bodom 3 sa prejedna zmena sidla, nakolko u tohto spolocnika bolo sidlo spolocnosti a s jeho odchodom z sro sa meni aj sidlo.

2) na OR sa nahlasi zmena - priklada sa nova spolocenska zmluva aj so zapisom z valneho zhromazdenia (alebo staci iba prehlasenie ze valne zhromazdenie sa konalo?)

3) do uctovnictva sa to premietne iba ID dokladom o prevode ZI od odchadzjuceho spolocnika 411 001 na zostavajucich dvoch?
prevod ZI 411 001/411 003
prevod ZI 411 001/411 002
alebo co este treba spravit?

4) ktory datum je dôlezity pri takejto zmene - datum podpisu spolocenskej zmluvy, konania valneho zhromazdenia, alebo zapisu do OR?

Dakujem za vsetky rady.
Ajuška
13.09.10,07:04
Dobry den, chcela by som sa uistit, ci postupujem spravne. Jeden zo spolocnikov, zaroven aj konatel, odchadza po dohode z sro.

1) zasadne valne zhromazdenie, kde sa tato dohoda prejedna bodom 1, bodom 2 sa prejedna vyplatenie jeho podielu (iba vo vyske jeho vlozeneho zakladneho imania) a bodom 3 sa prejedna zmena sidla, nakolko u tohto spolocnika bolo sidlo spolocnosti a s jeho odchodom z sro sa meni aj sidlo.Áno...

2) na OR sa nahlasi zmena - priklada sa nova spolocenska zmluva aj so zapisom z valneho zhromazdenia (alebo staci iba prehlasenie ze valne zhromazdenie sa konalo?) Zmluva o prevode obchodného podielu (doručená spoločnosti pred zasadnutím VZ) + Zápisnica z VZ + úplné znenie spoločenskej zmluvy (už s novými zmenami)...

3) do uctovnictva sa to premietne iba ID dokladom o prevode ZI od odchadzjuceho spolocnika 411 001 na zostavajucich dvoch?
prevod ZI 411 001/411 003
prevod ZI 411 001/411 002
alebo co este treba spravit? Píšeš, že sa pôvodnému konateľovi vyplatí jeho podiel vo výške jeho vkladu... tak to musíš účtovať ako výdaj cez pokladňu... podľa toho, ako to máš riešené v zápisnici... pôvodnému výplata podielu... nový splatenie svojho podielu vkladom do pokladne...

4) ktory datum je dôlezity pri takejto zmene - datum podpisu spolocenskej zmluvy, konania valneho zhromazdenia, alebo zapisu do OR? Dôležitý je dátum zasadnutia VZ... teda dátum uznesenia, ktorým boli nové zmeny prijadé...

Dakujem za vsetky rady.

...môj názor v texte...
KEJKA
13.09.10,07:50
výplata podielu - tu skôr ide o kúpnu cenu podielu a naozaj sa o tom neúčtuje, ako uvádza zadávateľka. vystaví sa len ID na zmenu spoločníkov.
Pokiaľ sa okrem predaja OP dohodlo o výplate nerozdeleného zisku, tak to sa týka všetkých spoločníkov a v takom prípade sa to vypláca z prostriedkov firmy.
Ajuška
13.09.10,08:27
výplata podielu - tu skôr ide o kúpnu cenu podielu a naozaj sa o tom neúčtuje, ako uvádza zadávateľka. vystaví sa len ID na zmenu spoločníkov.
Pokiaľ sa okrem predaja OP dohodlo o výplate nerozdeleného zisku, tak to sa týka všetkých spoločníkov a v takom prípade sa to vypláca z prostriedkov firmy.
Výplatu nerozdeleného zisku som zo zadania nemala potrebu riešiť... je to úplne iná súvislosť... vo svojom vyjadrení som dala dôraz na "podľa toho, ako je v zápisnici VZ uvedené"... (čo sa týka spomenutej výplaty podielu pôvodnému spoločníkovi...a nadobúdateľa) bežne sa predaj OP rieši v súlade s týmito zásadmi: So súhlasom valného zhromaždenia spoločník môže previesť zmluvou svoj obchodný podiel na inú osobu (§ 115 Obchodného zákonníka), ak takýto prevod spoločenská zmluva nezakazuje. Je realizovateľný iba na základe písomnej zmluvy o prevode obchodného podielu, pričom podpisy na zmluve musia byť osvedčené. Nadobúdateľ, pokiaľ nie je už spoločníkom danej spoločnosti, musí v zmluve vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve, príp. k stanovám, ak boli prijaté. Na ďalšie účtovné a daňové posudzovanie je podstatné, že zmluvu o prevode obchodného podielu uzatvára spoločník s nadobúdateľom, t. j. do zmluvného vzťahu nevstupuje spoločnosť, ktorej obchodné podiely sú predávané. Účinky prevodu obchodného podielu medzi zmluvnými stranami nastávajú dňom jej uzatvorenia. Účinok zmluvy voči spoločnosti nastáva až dňom doručenia zmluvy spoločnosti (príp. až neskoršou účinnosťou zmluvy dohodnutou medzi zmluvnými stranami). Ak zmluva nie je doručená spoločnosti, považuje sa vo vzťahu k spoločnosti za spoločníka naďalej pôvodný spoločník.
Problematiku treba vnímať vo všetkých súvislostiach, ktoré mne zo zadania úplne jasné nie sú... zadávateľke preto dávam do pozornosti aj http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/prevod-obchodnych-podielov-z-danoveho-a-uctovneho-hladiska.html ...
zalobaba
13.09.10,16:16
...môj názor v texte...

Mne tam chýba Zmluva o prevode obchodného podielu a bude chýbať aj Obchodnému registru!!!!!!
Ajuška
13.09.10,18:29
Mne tam chýba Zmluva o prevode obchodného podielu a bude chýbať aj Obchodnému registru!!!!!!
Preto som doplnila drobným textom ďalší svoj príspevok...;)...
Prima73
14.09.10,04:57
Dakujem za vsetky pripomienky a rady.

Takze by som to zhrnula:
1. pisomne odstupenie z funkcie konatela sro
2. suhlas VZ s odstupenim a schvalenie vyplatenia podielu
3. Zmluva o prevode podielu s overenymi podpismi
4. Nova spolocenska zmluva
5. Zapis zmien do OR s prilohami vid vyssie

Len stale nechapem ako to dat do uctovnictva, ja by som pokladnu vobec nepouzila, nakolko pohyb penazi nenastal.
Za prevod obchodného podielu by mali platiť spoločníci (FO) a nie spoločnosť. Úhrada nie je výdavkom spoločnosti. V účtovníctve spoločnosti by sa zmeny vo výške podielov mali prejaviť iba v pohybe na analytických účtoch 411 (http://www.porada.sk/t59512-411-zakladne-imanie.html) vedených podľa spoločníkov. Ak sa mylim, opravte ma prosim.
Ajuška
14.09.10,05:08
...pokladňou som reagovala na toto...

... bodom 2 sa prejedna vyplatenie jeho podielu (iba vo vyske jeho vlozeneho zakladneho imania)...
...tu si zrazu protirečíš...

..Len stale nechapem ako to dat do uctovnictva, ja by som pokladnu vobec nepouzila, nakolko pohyb penazi nenastal.
Za prevod obchodného podielu by mali platiť spoločníci (FO) a nie spoločnosť. ...
...možných variant je viacej... ale tú svoju najlepšie vidíš Ty sama... ja nie... ;)...
KEJKA
14.09.10,05:19
Dakujem za vsetky pripomienky a rady.

Takze by som to zhrnula:
1. pisomne odstupenie z funkcie konatela sro
2. suhlas VZ s odstupenim a schvalenie vyplatenia podielu
3. Zmluva o prevode podielu s overenymi podpismi
4. Nova spolocenska zmluva
5. Zapis zmien do OR s prilohami vid vyssie

Len stale nechapem ako to dat do uctovnictva, ja by som pokladnu vobec nepouzila, nakolko pohyb penazi nenastal.
Za prevod obchodného podielu by mali platiť spoločníci (FO) a nie spoločnosť. Úhrada nie je výdavkom spoločnosti. V účtovníctve spoločnosti by sa zmeny vo výške podielov mali prejaviť iba v pohybe na analytických účtoch 411 (http://www.porada.sk/t59512-411-zakladne-imanie.html) vedených podľa spoločníkov. Ak sa mylim, opravte ma prosim.
Zvýraznené mi nesedí. Súhlas s odstúpením áno. To sa týka konateľa.
Prevod obchodného podielu sa týka spoločníka. Treba rozlišovať, aj ked je konateľ a spoločník jedna osoba.
odstúpenie z funkcie konateľa ešte neznamená automaticky "zrušenie" spoločníka.
Navrhujem další bod - súhlas s prevodom OP spoločníka A na spoločníkov B a C.
Zmluva o prevode OP a jeho cena je už vec medzi účastníkmi t.j. A,B,C - o tom VZ nerozhoduje.
ostatné body by boli v poriadku a takto je jasné, že účtuješ len na analytike 411 - zmena vkladov zostávajúcich spoločníkov.
Prima73
14.09.10,05:45
Dakujem velmi pekne za cenne rady.
Ajuška
14.09.10,06:24
...Zmluva o prevode OP a jeho cena je už vec medzi účastníkmi t.j. A,B,C - o tom VZ nerozhoduje...
...nepodceňovala by som...
§ 115 OZ
(4) Účinky prevodu obchodného podielu podľa odsekov 1 a 2 nastávajú voči spoločnosti odo dňa doručenia zmluvy o prevode obchodného podielu spoločnosti, ak nenastanú až s neskoršou účinnosťou zmluvy, nie však skôr, ako valné zhromaždenie vysloví súhlas s prevodom obchodného podielu, ak podľa zákona alebo spoločenskej zmluvy sa súhlas valného zhromaždenia na prevod obchodného podielu vyžaduje.
...;)...
KEJKA
14.09.10,13:43
Zvýraznené mi nesedí. Súhlas s odstúpením áno. To sa týka konateľa.
Prevod obchodného podielu sa týka spoločníka. Treba rozlišovať, aj ked je konateľ a spoločník jedna osoba.
odstúpenie z funkcie konateľa ešte neznamená automaticky "zrušenie" spoločníka.
Navrhujem další bod - súhlas s prevodom OP spoločníka A na spoločníkov B a C.

ostatné body by boli v poriadku a takto je jasné, že účtuješ len na analytike 411 - zmena vkladov zostávajúcich spoločníkov.


...nepodceňovala by som...
§ 115 OZ
(4) Účinky prevodu obchodného podielu podľa odsekov 1 a 2 nastávajú voči spoločnosti odo dňa doručenia zmluvy o prevode obchodného podielu spoločnosti, ak nenastanú až s neskoršou účinnosťou zmluvy, nie však skôr, ako valné zhromaždenie vysloví súhlas s prevodom obchodného podielu, ak podľa zákona alebo spoločenskej zmluvy sa súhlas valného zhromaždenia na prevod obchodného podielu vyžaduje.
...;)...
:)a čo som navrhla? Presne to čo píšeš.:)
a súčasne tvrdím ........samotná ....Zmluva o prevode OP a jeho cena je už vec medzi účastníkmi t.j. A,B,C - o tom VZ nerozhoduje.
Tunco
30.05.14,06:57
Doplnujuca otázka - podla čoho čo je tu všetko popísané a zhrnuté, nie je to v rozpore so zákonom, ak spoločník A odpreda svoj obchodny podiel spoločníkovi B za symbolické 1,-€. Vo firme sa to preúčtuje iba ako podiel na ZI - v plnej výške na jedného spoločníka, kedže druhý odstupuje :) Takto som to pochopil z toho čo je tu napísané :)