sammydelukan
13.09.10,08:14
Dobrý deň,

mám otázku ohľadom literatúry, resp. príjmu z nej. Predávam svoje knihy (beletria - fikcia) cez lulu.com a createspace.com čo sú print-on-demand (vytlačiť na požiadanie/dopyt) služby.

Kvôli rôznym formátom (createspace neposkytuje hardcover) to mám na obidvoch, nie len na jednom.

Ako autor knihy mám pen name (pseudonym), resp. copyright diela mám na moje skutočné meno, nie na meno firmy (normálne podnikám v niečom úplne inom ako o čom sú moje knihy, resp. príbehy v nich :)), resp. obchodné meno.

Výplata z lulu.com chodí na paypal - súkromný (Mám ale aj PayPal Business account). Nie je to veľa, cca 150 plus mínus dolárov mesačne.

Z createspace mi budú posielať šeky. Zatiaľ teda ešte neposlali, keďže som u nich iba chvíľku, pár dní ;).

Podľa mňa to vôbec nemusím nikam dávať do účtovníctva, ale možno sa mýlim.

No s daňou to bude asi trochu iné. Ako to teda je?

Má niekto s týmto skúsenosti?

Vopred ďakujem za odpoveď.
profesional
13.09.10,07:09
Pre takuto cinnost je povinnost viest uctovnictvo.
Za zdanovacie obdobie budes celkom urcite podavat danove priznanie typu B. Pri takychto cinnostiach nema velky vyznam viest evidenciu vydavkov. Mozes si radsej uplatnit 40 % pausalne vydavky.
Aj peniaze prijate na PayPal sa povazuju za prijem.
Pri malych sumach sa ti seky neoplatia. Preplatenie v banke na slovensku trva velmi dlho a beru za to sialene poplatky ak ide o mensie sumy.
sammydelukan
13.09.10,07:26
Dik profesional,

problem je, ze ja pisem beletriu, som spisovatel a to nie je predmet mojej zivnosti.

Príklad:

Ak je niekto spisovateľ a zároveň podniká pod obchodným menom

Jožko Mrkvička STAVDOM

, tak kniha napr. rozprávková, určite nie je predmetom jeho živnosti.
Lianka
13.09.10,07:28
Nie je to nahodou prijem podla autorskeho zakona? Od prijmu si mozes odpocitat 40% vydavky na ucely vypoctu zakladu dane.
KEJKA
13.09.10,07:32
si FO - občan a máš príjmy. Do DPFO uvádzaš všetky príjmy okrem od dane oslobodených v zmysle zákona.
Spisovaľ=slobodné povolanie, tieto tiež rieši zákon DP (vchádzajú do základu dane - sú predmetom dane z príjmov).
Ja som tiež nemala ŽL, IČO, mala som slobodné povolanie iného zamerania. teda - aj mám, ale zmenil sa spôsob jeho vykonávania.
sammydelukan
13.09.10,07:34
Ďalší problém je, že ja dostávam percentá, ja tu knihu nepredávam (predáva ju lulu.com, resp. v prípade createspace, amazon.com), iba mám autorské práva na samotné dielo, pretože som ho vytvoril (je to aj v zmluvných podmienkach lulu a createspace).
sammydelukan
13.09.10,07:37
si FO - občan a máš príjmy. Do DPFO uvádzaš všetky príjmy okrem od dane oslobodených v zmysle zákona.
Spisovaľ=slobodné povolanie, tieto tiež rieši zákon DP (vchádzajú do základu dane - sú predmetom dane z príjmov).
Ja som tiež nemala ŽL, IČO, mala som slobodné povolanie iného zamerania. teda - aj mám, ale zmenil sa spôsob jeho vykonávania.

Ďakujem Kejka,

a čo som teda živnostník alebo slobodné povolanie? Podľa mňa aj to aj to, alebo sa mýlim? Ako to teda vyriešiť? Ako si to vyriešila ty?
sammydelukan
13.09.10,07:41
Stačí mi teda viesť účtovníctvo pre moju normálnu živnosť a pre veci s písaním kníh si iba odkladať šeky, výpisy z paypalu a osobného účtu? (tieto príjmy z písania kníh, ktoré mi lulu.com posiela na môj súkromný PayPal si posielam potom na súkromny účet v SK banke; naopak príjmy z nomálneho podnikania, ktorým sa živím, mi zákazníci pošlú na Business PayPal Account a ja to prepošlem potom na klasicky podnik. účet v SK banke)

Stačí to dokladovať takto? Lebo ja napr. tie rozprávkové knižky nevydávam ako fyzická osoba Jožko Mrkvička STAVDOM ale iba ako súkromná osoba Jožko Mrkvička (na zmluve) pen name je napr. Stephen Bright ;).
KEJKA
13.09.10,07:41
presne tak, aj to aj to.
príjmy z jedného aj druhého dáš do účtovníctva, akurát, že u živnosti si uplatníš napr. skutočné výdavky a v slobodnom povolaní paušálne.
mimo témy: nemusíš z toho odvádzať nejaké 2% do literárneho fondu /niečo sa mi marí...../
KEJKA
13.09.10,07:46
Stačí mi teda viesť účtovníctvo pre moju normálnu živnosť a pre veci s písaním kníh si iba odkladať šeky, výpisy z paypalu a osobného účtu? (tieto príjmy z písania kníh si posielam zo súkromného PayPalu na súkromny účet; z nomálneho podnikania, ktorým sa živím, klasicky z Business PayPal Account na podnik. účet)
ak to máš takto oddelené - hm, minimálne do uzávierkových prác by som to jedným zápisom dala (k tomu by boli tie tvoje bločky, výpisy=pomocná evidencia), kedže prehadzovať 150 USD z jedného účtu na druhý kvôli účtovníctvu sa mi zdá prehnané. V peňažnom denníku sa uvádzajú konkrétne sumy na účtoch a v pokladnici - napr. v tejto súvisloti ma napadá, že by som urobila príjmový pokl,. doklad na súčet mesačných príjmov zo slobodného povolania, aj to by bolo riešenie.....
Formu by som zasa tak nezdôrazňovala, podstatné je, aby si vedel preukázať výšku svojich príjmov z podnikania aj zo slobodného povolania.
sammydelukan
13.09.10,08:05
Úplne najväčšia sranda je, že oni to nevydávajú na Slovensku, ale v USA. Obidve spoločnosti majú sídlo v USA, jak inak ;).

Ak by som to vydal na Slovensku (mimochodom ja nie som vydavateľ, tým je lulu a createspace), tak by som musel posielať kópie diela, takto to riešia oni. V US tiež musí človek poslať tuším 2 kópie pre ich knižnice, ale toto majú vyriešene oni, ako to som neskúmal, niekde na stránke aj píšu, že to je jedna z "mnohých" výhod ich vydavateľstva ;).

Všetko čo ma trápi je, aby to bolo na moje civilné meno a nie na moje obchodné meno v prípadnom účtovníctve.

Neverím, že sa to nedá a neexistujú ľudia, ktorí píšu romány a majú aj inú podnikateľskú činnosť.
sammydelukan
13.09.10,10:23
Dočasne to asi vyriešim tak, že výplatu z lulu.com dám vyplácať lulu.com na mamin PayPal a odtiaľ na jej osobný účet, ona nepodniká, tak sa nikto nebude šprtať do jej účtov.

Do budúcna by som, ale predsa preferoval nejaké "lepšie" riešenie.

Ak niekto o niečom vie, nech napíše, budem rád.
sammydelukan
14.09.10,05:29
Bude to s tým prevodom peňazí na jedneho z rodičov ok? Dá sa to nejako vypátrať/napadnúť?
Heni
14.09.10,05:49
Úplne najväčšia sranda je, že oni to nevydávajú na Slovensku, ale v USA. Obidve spoločnosti majú sídlo v USA, jak inak ;).
....
Všetko čo ma trápi je, aby to bolo na moje civilné meno a nie na moje obchodné meno v prípadnom účtovníctve.

Neverím, že sa to nedá a neexistujú ľudia, ktorí píšu romány a majú aj inú podnikateľskú činnosť.

romány budú predsa na tvoje CIVILNÉ meno, ostatná činnosť podľa živn. oprávnenia bude na tvoje obchodné meno - v súlade so zák. o dani z príjmov atď.

Kejka ti to napísala vo svojom príspevku:

...si FO - občan a máš príjmy. Do DPFO uvádzaš všetky príjmy okrem od dane oslobodených v zmysle zákona...

takže do účtovníctva (či účt. evidencie) pôjdu veci z tvojho biznisu
ale do daň. priznania pôjde aj príjem z beletrie, tam idú všetky príjmy...
KEJKA
14.09.10,14:32
pochopila som, že autor, sa chce tváriť, že tú beletriu píše jeho mama=nepodnikateľka.
Jeho civilné meno v súvislosti s beletriou sa nikde neuvádza - píše pod pseudonymom, takže ak si to prizná jeho mama, tak kto ho napadne? podľa mňa sa to vypátrať bežným spôsobom nedá.
ALE
mama aj ked je nepodnikateľka, ten príjem zatajiť nemôže. Bude to jej príjem a mala by ho priznať. Či je ona oprávnená mať tzv. slobodné povolanie.....to je jedna otázka.
Aké má príjmy a či bude v poriadku, že ona odtají svoje príjmy za beletriu ............ teda vlastne príjmy zadávateľa otázky, to je druhá otázka.
Ako dôchodkyňa by mala cez 2000 EUR možnosť mať "nezdaniteľné " príjmy...to je ďalšia "možnosť" .
==================
napokon vôbec neviem, o čo ti ide - všetko sa dá. Ide skôr o to, či si alebo nie si ochotný tých pár EUR či USD priznať.
Rezident SR zdaňuje svoje celosvetové príjmy a to či už príjmy z podnikania, či občana, zamestnaca, študenta, to je jedno......vždy v súlade so slov.ZDP
sammydelukan
16.09.10,09:00
presne tak, aj to aj to.
príjmy z jedného aj druhého dáš do účtovníctva, akurát, že u živnosti si uplatníš napr. skutočné výdavky a v slobodnom povolaní paušálne.
mimo témy: nemusíš z toho odvádzať nejaké 2% do literárneho fondu /niečo sa mi marí...../

Možno to pomôže niekomu inému, tak to sem dávam, čo mi napísali z Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS)

Dobrý deň aj Vám!

Prirodzene, naša spisovateľská organizácia nie je expertom na problematiku autorských práv. Čo sa týka Vašich otázok, môžem Vám odpovedať iba toto: Povinnosť poskytovať príslušným inštitúciám povinné výtlačky sa netýka autorov, ale právnických osôb, teda vydavateľstiev, resp, inštitúcií, ktoré majú vydavateľské oprávnenie. Pokiaľ Vaše knihy publikuje zahraničné vydavateľstvo, táto povinnosť vyplývajúca zo slovenskej legislatívy sa ich netýka. Pokiaľ ide o autorské honoráre, sú ti príjmy, ktoré podliehajú dani. . Ak Vám ich nezdaňujú v inej krajine, musíte ich priznať v daňovom priznaní a zdaniť u nás. Autor si nemusí viesť nijaké účtovníctvo, je však dobré si odkladťa autorské zmluvy, a to pre prípad kontroly z daňového úradu.


Srdečne

Igor Hochel, predseda AOSS


====

Dobrý deň,

ak publikujem svoje knihy prostredníctvom lulu.com (http://lulu.com/) alebo createspace.com (http://createspace.com/) mám nejaké povinnosti voči Slovensku? Myslím napríklad, že či musím poskytnúť výtlačky a podobne.
(http://createspace.com/)
Čo s odmenou z týchto služieb/vydavateľstiev.

Je potrebné viesť účtovníctvo alebo stačí si iba uschovať výpisy z paypalu a osobného účtu?



Vopred ďakujem za odpoveď.
sammydelukan
20.09.10,10:46
Toto mi doslo z lit. fondu:

Povinnosť 2% odvodov zo sumy autorského honoráru do Literárneho fondu má
podľa Zákona o umeleckých fondoch len vydavateľ so sídlom v Slovenskej
Republike, ktorý má s autorom
uzavretú zmluvu podľa autorského zákona. Vám ako autorovi nevyplýva zo
zákona odvodová povinnosť ani v prípade, že by vydavateľ mal sídlo na
Slovensku.

Každý vydavateľ so sídlom v SR má povinnosť vyplatiť autorovi 98 %
honoráru a zároveň odviesť do LF 2 % honoráru zo sumy uzatvorenej podľa
autorského zákona.