MAMKA SLAVKA
13.09.10,10:27
Dobry den.
Chcela by som Vas poziadat o radu.
Bola som zamestnana, odisla som na matersku dovolenku s prvym dietatom, rok po prvom porode sa nam narodilo druhe dieta, nasledovala rodicovska dovolenka. Teraz obe deti nastupili do skolky (uz sme s tym nepocitali, nebolo miesto, ale uvolnili si 2 miesta, tak sme to vyuzili) Poberam este rodicovsky prispevok na mladsieho, ktory bude mat v juni 3 roky. Nechcem a ani nemozem nastupit do predchadzajucej prace, takze budem musiet dat vypoved a byt dobrovolne nezamestnana a platit si odvody do zdravotnej poistovne (ak som dobre pochopila pani na urade prace) Manzel je zivnostnik, pomaham mu. Co sa nam "vyplati" viac- platit si odvody do poistovne sama, alebo sa nechat zamestnat od manzela, aby plati odvody on? Alebo je aj ina moznost, aby sme sa vyhli plateniu odvodou, alebo ich co najviac znizili?
(Prepacte za moju prostorekost, ale ja som uplny laik v tychto veciach)
Dakujem za odpoved a prajem pekny den.
rodina1
13.09.10,09:26
Dobry den.
Chcela by som Vas poziadat o radu.
Bola som zamestnana, odisla som na matersku dovolenku s prvym dietatom, rok po prvom porode sa nam narodilo druhe dieta, nasledovala rodicovska dovolenka. Teraz obe deti nastupili do skolky (uz sme s tym nepocitali, nebolo miesto, ale uvolnili si 2 miesta, tak sme to vyuzili) Poberam este rodicovsky prispevok na mladsieho, ktory bude mat v juni 3 roky. Nechcem a ani nemozem nastupit do predchadzajucej prace, takze budem musiet dat vypoved a byt dobrovolne nezamestnana a platit si odvody do zdravotnej poistovne (ak som dobre pochopila pani na urade prace) Manzel je zivnostnik, pomaham mu. Co sa nam "vyplati" viac- platit si odvody do poistovne sama, alebo sa nechat zamestnat od manzela, aby plati odvody on? Alebo je aj ina moznost, aby sme sa vyhli plateniu odvodou, alebo ich co najviac znizili?
(Prepacte za moju prostorekost, ale ja som uplny laik v tychto veciach)
Dakujem za odpoved a prajem pekny den.
Ako dobrovoľne nezamestnaná si musíš platiť odvod do ZP sama (to má pani na úrade pravdu). Ešte je tu však možno jedna možnosť, že by si sa zaevidovala na úrade práce ako nezamestnaná, nevznikne ti síce nárok na podporu v nezamestnanosti, ale platiteľom ZP v tomto prípade bude štát.
Sama si môžeš dobrovoľne platiť nemocenské poistenie. Keďže si bola na rodičovskej dovolenke, toto si budeš musieš platiť aspoň 270 dní (ak sa mýlim, prosím, opravte ma), aby ti vznikol nárok (v prípade prípadnej PN, či OČR) na dávky v nemoci alebo ošetrovné (možno od nového roku budú iné podmienky)
Čo sa týka zamestnania u manžela, ty ako blízka osoba môžeš u neho pracovať, a on ťa nemusí prihlásiť na SP. V tomto prípade nepôjde o čiernu prácu. Potom nemusí za teba platiť žiadne odvody.
toto neplatí, pretože zadávateľka nie je dôchodkovo poistená
MAMKA SLAVKA
13.09.10,11:52
Dakujem za odpoved rodina1.
Takze aky je postup? Ja dam vypoved. Manzel, alebo ja sa mam potom nahlasit na urad prace, soc. poistovnu, zdravotnu poistovnu....? Ani ja a ani manzel nebudeme platit ziadne odvody? Dakujem pekne za odpoved.
rodina1
13.09.10,12:13
Dakujem za odpoved.
Ak ma zamestna moj manzel, nemusi platit ziadne odvody ani on a ani ja? Ake podmienky musi splnat manzel, aby ma mohol zamestnat? Vdaka.
Teraz som si vlastne spomenula, že ak by si u manžela pracovala a on by za teba neplatil žiadne odvody, musela by si byť dôchodkovo poistená. Takže, to, čo som písala, v predchádzajúcom príspevku by platilo, ak by si bola dôchodkovo poistená. To zrejme nebudeš, pokiaľ budeš evidovaná na úrade práce.
Manžel ťa však môže zamestnať na dohodu o pracovnej činnosti a v tom prípade bude za teba platiť garančné a úrazové poistenie.
Ty by si mala (ak by si nepodpísala vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky) z odmeny, ktorú by ti vyplácal zrážanú zrážkovú daň.
Ak však nebudeš nikde inde zamestnaná, môžeš toto vyhlásenie podpísať, a z odmeny ti nebude zrážaná ani preddavková daň.
Pre manžela v takomto prípade (ak nemá ešte žiadneho zamestnanca) vyplýva povinnosť prihlásiť sebe ako zamestnávateľa na SP a tiež sa musí ako zamestnávateľ prihlásiť na DÚ ako platiteľ preddavkovej dane a tiež zrážkovej dane.
Potom má povinnosť ťa deň pred nástupom prihlásiť na RLFO na SP.
Na daňový úrad mu potom vyplýva povinnosť štvrťročne odovzdávať Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň ...