tereza5
13.09.10,11:02
Dobrý den, viem, že sa už o tom popísalo vela, ale aj tak chcem poprosit o radu:
manželka mojho šéfa pracuje vo firme a mám jej dat ku mzde odmenu vo výške 20 000 eur za to, že má okrúhle narodeniny.
Nie je tam nejaké finančné obmedzenie?.može dostat takú vysokú odmenu?
A ešte neviem, či som to správne spravila ako danenú položku ku mzde zamestnanca, čiže mi vyšla dan z príjmu 3800 eur, ,ktorú zaplatí zamestnanec k výplatnému termínu?

Dakujem za pomoc.
veronikasad
13.09.10,09:34
Dobrý den, viem, že sa už o tom popísalo vela, ale aj tak chcem poprosit o radu:
manželka mojho šéfa pracuje vo firme a mám jej dat ku mzde odmenu vo výške 20 000 eur za to, že má okrúhle narodeniny.
Nie je tam nejaké finančné obmedzenie?.može dostat takú vysokú odmenu?
A ešte neviem, či som to správne spravila ako danenú položku ku mzde zamestnanca, čiže mi vyšla dan z príjmu 3800 eur, ,ktorú zaplatí zamestnanec k výplatnému termínu?

Dakujem za pomoc.
pravidlá na poskytovanie odmien pri životných a pracovných jubileach by mala mať firma zahrnuté v kolektívnej zmluve alebo mzdovom predpise.
Inak sa takáto odmena bude považovať za riadnu odmenu, z ktorej firma platí všetky odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

PS : šéf je taký štedrý aj k ostatným zamestnancom ?
Chobot
13.09.10,09:48
Dobrý den, viem, že sa už o tom popísalo vela, ale aj tak chcem poprosit o radu:
manželka mojho šéfa pracuje vo firme a mám jej dat ku mzde odmenu vo výške 20 000 eur za to, že má okrúhle narodeniny.
Nie je tam nejaké finančné obmedzenie?.može dostat takú vysokú odmenu?
A ešte neviem, či som to správne spravila ako danenú položku ku mzde zamestnanca, čiže mi vyšla dan z príjmu 3800 eur, ,ktorú zaplatí zamestnanec k výplatnému termínu?

Dakujem za pomoc.

... opýtaj sa ho, či aj ostatným zamestnancom máš odteraz dávať odmenu pri jubileu 20.000 EUR.. nasledujúce zúčtovanie výplat už asi robiť nebudeš...:D

Ako, môže dostať, prečo nie? Len mu to dosť navýši mzdové náklady. A ak by sa do toho obula daňová kontrola, môže sa stať, že mu to neuznajú...
tereza5
13.09.10,12:18
Ide o to, že si chce už preventívne ponižit danové priznanie, a kedže z jubilejných odmien sa neplatia odvody, tak zaplatí len dan.
Le sa bojím toho, že ked teraz spravím mzdy a vybehne mi dan 3700 eur, tak hned príde danová kontrola a neviem či si takú sumu obháji.
V kolektívnej zmluve nie je o zakýchto odmenách ani zmienky, dokonca kolektívna zmluva ani neexistuje.
veronikasad
13.09.10,13:04
Ide o to, že si chce už preventívne ponižit danové priznanie, a kedže z jubilejných odmien sa neplatia odvody, tak zaplatí len dan.
Le sa bojím toho, že ked teraz spravím mzdy a vybehne mi dan 3700 eur, tak hned príde danová kontrola a neviem či si takú sumu obháji.
V kolektívnej zmluve nie je o zakýchto odmenách ani zmienky, dokonca kolektívna zmluva ani neexistuje.
Ako odmenu môže vyplatiť hocijakú sumu - no ak by to chcel ako jubilejnu bez odvodov do SP - to mu pri kontrole zo SP neprejde. Že budeš mať z tohto dôvodu daňovú kontrolu je málo pravdepodobné. Pozor na milionársku daň a odpočitatelnú položku - vznikne nedoplatok v RZD.
Chobot
13.09.10,13:05
Ide o to, že si chce už preventívne ponižit danové priznanie, a kedže z jubilejných odmien sa neplatia odvody, tak zaplatí len dan.
Le sa bojím toho, že ked teraz spravím mzdy a vybehne mi dan 3700 eur, tak hned príde danová kontrola a neviem či si takú sumu obháji.
V kolektívnej zmluve nie je o zakýchto odmenách ani zmienky, dokonca kolektívna zmluva ani neexistuje.

AK ti to dal príkazom, tak to urob, ale daj to jemu podpísať. Keby náhodou v budúcnosti boli problémy, tak nech to nemôže zvaliť na teba.
tereza5
15.09.10,08:17
Chcela by som sa ešte spýtat, ak sa vyplatí odmena v tejto výške, nemá to vplyv na ročné zdravotné poistenie?
Z tejto odmeny sa teraz odvody platit nebudú.
tereza5
15.09.10,10:14
Re: životné jubileum
Chcela by som sa ešte spýtat, ak sa vyplatí odmena na životné jubileum zamestnancovi, zamestnanec z toho odvedie dan, ZP a SP sa neodvádzajú -nebude to mat žiadny vplyv na ročné zúčtovanie do ZP pre zamestnanca?
Dakujem