mama Lucia
13.09.10,12:01
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Počas čerpania RD ktorá mi trvá do 4/2011 som si našla nové zamestnanie (momentálne skúšobná doba) a podala žiadosť o predčasné ukončenie RD. Zároveň som poslala pôvodnému zamestnávateľovi žiadosť o znovuzaradenie do PP. Pôvodný zamestnávateľ mi oznámil, že pre mňa žiadne miesto nemá a moje pôvodné miesto bolo zrušené. Chcem sa dohodnúť na výpovedi s pôvodným zamestnávateľom, ale bolo mi oznámené, že keď som si našla nové pracovné miesto nárok na odstupné mi zaniká. Je to z jeho strany opodstatnené jednanie? Ďakujem.
Tweety
13.09.10,10:12
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Počas čerpania RD ktorá mi trvá do 4/2011 som si našla nové zamestnanie (momentálne skúšobná doba) a podala žiadosť o predčasné ukončenie RD. Zároveň som poslala pôvodnému zamestnávateľovi žiadosť o znovuzaradenie do PP. Pôvodný zamestnávateľ mi oznámil, že pre mňa žiadne miesto nemá a moje pôvodné miesto bolo zrušené. Chcem sa dohodnúť na výpovedi s pôvodným zamestnávateľom, ale bolo mi oznámené, že keď som si našla nové pracovné miesto nárok na odstupné mi zaniká. Je to z jeho strany opodstatnené jednanie? Ďakujem.
Tak ako to je? bol skončený PP, alebo nebol? Napísala si to dosť nejasne.
mama Lucia
13.09.10,10:18
s povodnym zamestnavatelom PP zatial ukonceny nebol
Tweety
13.09.10,10:20
s povodnym zamestnavatelom PP zatial ukonceny nebol
Tak potom nechápem to dávanie žiadosti o zaradenie do PP. Ak PP ukončený nebol, potom stále trvá. Ak zamestnáv. pracovné miesto zrušil, do úvahy prichádza výpoveď z organiz. dôvodov, alebo dohoda z tých istých dôvodov. V obidvoch prípadoch vznikne nárok na odstupné. 2-alebo 3mesačné.
mama Lucia
13.09.10,10:27
Ano trva, ja ho chcem ukoncit, a aby som otazku jasne sformulovala - mám nárok na odstupne v prípade, že pre mna nie je u povodného zamestnanavatela ziadne miesto volne, moje pôvodné bolo zrusené, povinnu ziadost o znovuzaradenie do PP som písomne poslala a mám nového zamestnávateľa ?
Tweety
13.09.10,10:35
Ano trva, ja ho chcem ukoncit, a aby som otazku jasne sformulovala - mám nárok na odstupne v prípade, že pre mna nie je u povodného zamestnanavatela ziadne miesto volne, moje pôvodné bolo zrusené, povinnu ziadost o znovuzaradenie do PP som písomne poslala a mám nového zamestnávateľa ?
Odpoveď nájdeš už v predch. príspevku.
Chobot
13.09.10,10:42
Ano trva, ja ho chcem ukoncit, a aby som otazku jasne sformulovala - mám nárok na odstupne v prípade, že pre mna nie je u povodného zamestnanavatela ziadne miesto volne, moje pôvodné bolo zrusené, povinnu ziadost o znovuzaradenie do PP som písomne poslala a mám nového zamestnávateľa ?

To, či budeš mať nárok na odstupné, záleží od toho, kto dá tú výpoveď. Nemala si v pôvodnej práci spomínať, že máš novú prácu a že chceš skončiť PP. Takto to oni môžu považovať za skončenie PP z podnetu zamestnanca.

Na to, aby si mala nárok na odstupné, ti bude musieť dať pôvodná firma výpoveď, alebo ti navrhnúť skončenie PP. Možno tvoje pôvodné miesto bolo zrušené, ale ponúknu ti iné miesto.

Je tiež možné, že zamestnávateľ to bude chcieť využiť, že máš novú prácu, a bude ťa tlačiť, aby si sama navrhla skončenie PP - v takom prípade nebudeš mať nárok na odstupné. Postup bude teda nasledovný - po skončení RD nastúpiš do práce u pôvodného zamestnávateľa. Ten, pretože už tvoje miesto zrušil, ti ponúkne inú pozíciu (ak má k dispozícii). Ak nie, tak ti dá výpoveď s dvojmesačnou VD a dvojmesačným odstupným. Možno ti navrhne skončiť dohdou z organ. zmien - v takom prípade by si mala nárok na odstupné.

Ak ale ty navrhneš skončiť dohodou, tak to už nie je skončenie PP z podnetu zamestnávateľa alebo z organizačných dôvodov a nárok na odstupné nevzniká. Je to balansovanie na tenkej hrane - ide o to, kto z koho. V tomto prípade asi ty ťaháš za kratší koniec, pretože chceš skončiť PP. AK by si nechcela, tak to musí urobiť zamestnávateľ. Musí nastať situácia, že obaja budete mať záujem na skončení PP, ale zamestnávateľ bude trvať na tom, aby si návrh dala ty. A vtedy ty musíš byť pripravená oznámiť, že ty návrh nepodáš, radšej zostaneš vo firme. Potom bude Čierny Peter v rukách firmy a musia sa ťa oni "zbaviť". Pôvodné miesto zrušené, ponúknu ti náhradné. Ty odmietneš a budú musieť dať výpoveď oni. ALe zase nemusia súhlasiť s dohodou, možno budú trvať na tom, aby si tam počas VD chodila. Pôjde o to, kto je lepší vyjednávač.
mama Lucia
13.09.10,12:29
Dakujem.