alicacka
13.09.10,12:42
Auto, ktoré podnikateľ vyradil k 31.8.2010 v septembri 2010 predal. Je platiteľom DPH. Ide o nákladné auto, na ktoré bolo pri kúpe uplatnené DPH.
Má tento podnikateľ povinnosť odviesť DPH z predajnej ceny ? Pôjde o ostatný príjem, alebo príjem z podnikania - predaj nepotrebného HM ?
Ďakujem za všetky názory.:D
Tweety
13.09.10,10:47
Auto, ktoré podnikateľ vyradil k 31.8.2010 v septembri 2010 predal. Je platiteľom DPH. Ide o nákladné auto, na ktoré bolo pri kúpe uplatnené DPH.
Má tento podnikateľ povinnosť odviesť DPH z predajnej ceny ? Má. Pôjde o ostatný príjem, alebo príjem z podnikania - predaj nepotrebného HM ?Druhá možnosť je správna.
Ďakujem za všetky názory.:D
Odpovede v texte.
alicacka
13.09.10,10:50
Ďakujem ti Tweety za odpoveď. Len som tu čítala na porade - predaj vyradeného auta - išlo o združenie, že nemá sa účtovať DPH a bude to ostatný príjem, tak som teraz nevedela, čo je pravda a čo nie. Dík ešte raz.
Zita5
13.09.10,10:51
Nemôže to byť podľa druhej možnosti , nakoľko vozidlo je už v septembri vyradené z obchodného majetku a preto sa prikláňam k § 8 odst.1 písm.c .
alicacka
13.09.10,10:52
Inak volala som už aj na DÚ a povedali mi to isté, že treba odviesť DPH a normálne fakturovať, akoby bol ešte v majetku firmy. /to len pre upresnenie a uistenie/
alicacka
13.09.10,10:53
No, teraz som paff. Pani Zita hovorí, že to bude ostatný príjem.
Zita5
13.09.10,10:56
No, teraz som paff. Pani Zita hovorí, že to bude ostatný príjem.

No teraz objasnite 31.8.2010 vyradil MV z obchodného majetku , prečo ho vyradil ? Z dôvodu predaja ? Ak by to tak bolo , tak Májka má pravdu . Ale z Vašej otázky mi vyplynulo, že 31.8.2010 vyradil MV a teoreticky pár dní si mohol nechať MV v súkromnom vlastníctve a vtedy po niekoľkých dňoch vozidlo predal, vtedy by prichádzal do úvahy § 8 . Takže otázku treba upresniť .Doplnte dátum, kedy vozidlo predal .
alicacka
13.09.10,10:59
1. auto vyradil k 31.8. a predal ho 9.9.10.
2. auto vyradil k 31.9. a predal ho už teraz 13.9.2010
alicacka
13.09.10,11:01
Inak dobre ste ma pochopili. Vyradil auto nie z dôvodu, že ho bude chcieť v každom prípade predať, ale mal ho v majetku pár dní a až potom ho predal.
alicacka
13.09.10,11:04
1. auto vyradil k 31.8. a predal ho 9.9.10.
2. auto vyradil k 31.9. a predal ho už teraz 13.9.2010

Keď dobre chápem, pani Zita chce povedať, že auto, ktoré už nemal v majetku a bolo vyradené - bude ostatný príjem a auto, ktoré ešte nebolo vyradené /teda odhlásené z DÚ/ bude príjem z nepotrebného majetku.
Zita5
13.09.10,11:15
1. auto vyradil k 31.8. a predal ho 9.9.10.
2. auto vyradil k 31.9. a predal ho už teraz 13.9.2010

Keď dobre chápem, pani Zita chce povedať, že auto, ktoré už nemal v majetku a bolo vyradené - bude ostatný príjem a auto, ktoré ešte nebolo vyradené /teda odhlásené z DÚ/ bude príjem z nepotrebného majetku.

Dobre tomu chápete .......až na to , že motorové vozidlo nie je vyradené vtedy, keď je odhlásené z DU , ale je vyradené , keď sa v Knihe dlhodobého majetku poznačí vyraďovací protokol , že sa MV ku dňu xxxxx vyraďuje.
Odhlásenie z DU(z DzMV) je povinnosť daňovníka , ktorá vyplýva priamo zo Zákona o dani z MV , ak toto auto podnikateľ z DU odhlási po termíne zákonom daného , tak platí za dni nevyužívania daň z MV a aj sankcie za neskoré odhlásenie MV.
marjankaj
13.09.10,11:33
1. auto vyradil k 31.8. a predal ho 9.9.10.
2. auto vyradil k 31.9. a predal ho už teraz 13.9.2010

Keď dobre chápem, pani Zita chce povedať, že auto, ktoré už nemal v majetku a bolo vyradené - bude ostatný príjem a auto, ktoré ešte nebolo vyradené /teda odhlásené z DÚ/ bude príjem z nepotrebného majetku.

No tak pŕŕ.
Ako môžeš vyradiť auto, ktoré nevlastníš? Malo by byť vyradené k dátumu predaja.:eek: Ak by si ho vyradila k.1.1.2011, tak by si ho chcela aj odpisovať?:confused:

To tak postupuješ aj pri zaradení? Najprv ho zaradíš a dajme tomu o rok ho kúpiš?:confused:
Zita5
13.09.10,11:34
Auto, ktoré podnikateľ vyradil k 31.8.2010 v septembri 2010 predal. Je platiteľom DPH. Ide o nákladné auto, na ktoré bolo pri kúpe uplatnené DPH.
Má tento podnikateľ povinnosť odviesť DPH z predajnej ceny ? Pôjde o ostatný príjem, alebo príjem z podnikania - predaj nepotrebného HM ?
Ďakujem za všetky názory.:D

Ešte sa spýtam z dôvodu DPH , píšete že uplatnil odpočet DPH .......prosím o doplnenie , kedy vozidlo zakúpil a zároveň aj uplatnil odpočet DPH ?Lebo zasa v inom príspevku píšete , že MV mal zaradené pár dní ....čo je to pár dní ? Ak by to bolo skutočne pár dní , tak podľa môjho názoru DPH musí zaplatiť štátu už pri vyradení vozidla z OM pre svoju vlastnú potrebu . Lebo tu by som videla kroky nie celkom košér......ale nech sa k tomu vyjadria aj ostatní ....

Zdaniteľné obchody

§ 8
Dodanie tovaru
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Zita5
13.09.10,11:34
No tak pŕŕ.
Ako môžeš vyradiť auto, ktoré nevlastníš? Malo by byť vyradené k dátumu predaja.:eek: Ak by si ho vyradila k.1.1.2011, tak by si ho chcela aj odpisovať?:confused:

To bude preklep ;)

Vymazala som lebo tuším nerozumiem príspevku .
Zita5
13.09.10,11:48
Ešte sa spýtam z dôvodu DPH , píšete že uplatnil odpočet DPH .......prosím o doplnenie , kedy vozidlo zakúpil a zároveň aj uplatnil odpočet DPH ?Lebo zasa v inom príspevku píšete , že MV mal zaradené pár dní ....čo je to pár dní ? Ak by to bolo skutočne pár dní , tak podľa môjho názoru DPH musí zaplatiť štátu už pri vyradení vozidla z OM pre svoju vlastnú potrebu . Lebo tu by som videla kroky nie celkom košér......ale nech sa k tomu vyjadria aj ostatní ....

Zdaniteľné obchody

§ 8
Dodanie tovaru
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

Ešte sa doplním o § 22 zákona o DPH
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(5) Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu 26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. 30) Pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 a 3 sú základom dane náklady na službu.
alicacka
14.09.10,05:10
Tým vyradením som myslela odhlásenie z DÚ.
Zita5
14.09.10,05:13
Tým vyradením som myslela odhlásenie z DÚ.

Ešte sa vyjadrite k tým pár dňom čo mal auto v o. majetku a k odpočtu DPH kedy uplatňoval odpočet. A prečo vlastne odpočet uplatňoval, keď vedel , že auto vyradí a predá .To sú dôležité informácie .
alicacka
14.09.10,05:13
Pre pani Zitu na upresnenie:
Čo sa týka tých pár dní - auto bolo odhlásené z DÚ k poslednému dňu mesiaca, tak to píše zákon - podľa môjho vedomia. Teda odhlásil ho k 31.8.2010 a predal v septembri 2010, t.j. pár dní bolo auto vyradené z podnikania, a tak ho predal.
alicacka
14.09.10,05:14
Auto bolo kúpené ešte v roku 2002 a predpokladám, že si uplatnili aj DPH - účtovníctvo som prevzala. ALe išlo o nákladné auto. Tak keďže ho teraz predáva, tak DPH musí odviesť. AK to chápem dobre.
alicacka
14.09.10,05:15
Teraz som už ale popletená z toho vyradenia a z toho odhlásenia. Ak niekto auto predá 8.9.2010, tak ho môže z DÚ odhlásiť len k 31.9.2010. Alebo to neviem dobre ? Prosím upresnite, ak môžete. Na karte sa vyznačít eraz 8.9.2010, alebo 31.9.2010 ?
Zita5
14.09.10,05:18
Inak dobre ste ma pochopili. Vyradil auto nie z dôvodu, že ho bude chcieť v každom prípade predať, ale mal ho v majetku pár dní a až potom ho predal.

Ale však tu píšete, že auto mal v majetku(predpokladala som že v obchodnom )pár dní a teraz uvádzate , že auto kúpil v roku 2002 .

Tak skutočne ja potom neviem, kde je pravda .Potom ani moje príspevky vyššie uvedené ohľadom DPH nie sú správne .
alicacka
14.09.10,05:20
Ide už o auto, ktoré je aj odpísané a je už v dezolátnom stave - teda nejde o auto nové, ktoré podnikateľ kúpil teraz a hneď ho aj predá. Používal ho 8 rokov v podnikaní a teraz sa ho rozhodol vyradiť, keďže ho už nepoužíva na podnikanie.
alicacka
14.09.10,05:20
Pravdepodobne som to nenapísala zrozumiteľne. Ja sa ospravedlňujem. Ja som len chcela vedieť jedinú vec, či má účtovať DPH alebo nie, keď niekto vyradí auto a potom ho následne o pár dní aj predá. A či pôjde o ostatný príjem alebo príjem z podnikania.
Zita5
14.09.10,06:17
Nemôže to byť podľa druhej možnosti , )nakoľko vozidlo je už v septembri vyradené z obchodného majetku a preto sa prikláňam k § 8 odst.1 písm.c .

Po Vašom upresnení moje vyjadrenie je nasledovné .

Nakoľko sa jedná o vyradené auto z obchodného majetku(držím sa Vášho vyjadrenia , že je vyradené) tak moja odpoveď na zdaňovanie príjmu z predaja vozidla je v citácii , ktorej sa stále pridržiavam , nakoľko sa nejedná v čase predaja o predaj obchodného majetku a v čase predaja sa nejedná ani o oslobodený príjem (§9), nakoľko vozidlo nespĺňa podmienku vyradenia z OM viac ako 5 rokov .


Čo sa týka DPH z predajnej ceny vozidla som za to, že povinnosť zaťažiť s DPH na tento predaj nevzniká , nakoľko vozidlo predáva ako FO (súkromná osoba ). Predaj neuskutočňuje ako zdaniteľná osoba(i keď ňou ako podnikateľ je ) .

Ako zdaniteľná osoba by predaj uskutočňovala vtedy , ak by vozidlo mala zahrnuté vo svojom obchodnom majetku z titulu podnikateľskej činnosti .Vtedy by tento predaj bol predmetom dane z pridanej
hodnoty .

V tomto prípade by som rozlišovala ......... kedy fyzická osoba - podnikateľ koná ako zdaniteľná osoba a kedy nekoná ako zdaniteľná osoba .

P.S. Odpovedám na MV zakúpené v roku 2002 a v r.2010 vyradené z OM .
alicacka
14.09.10,06:59
Mne na DÚ povedali, že keďže auto nie je do 5 rokov od vyradenia, aj keď je vyradené treba odviesť DPH. Tak teraz už naozaj neviem ako postupovať, asi zavolám aj na DRSR do Banskej Bystrice.
Zita5
14.09.10,07:20
Mne na DÚ povedali, že keďže auto nie je do 5 rokov od vyradenia, aj keď je vyradené treba odviesť DPH. Tak teraz už naozaj neviem ako postupovať, asi zavolám aj na DRSR do Banskej Bystrice.

Treba si to overiť , ja som písala odpoveď tak, ako mne sa podľa zákona javí riešenie priebehu predaja .

K informácii DU len toľko , že ak tu neboli uvedené informácie správne , tak neviem ako to bolo chápané po telefóne .Ale v každom prípade nie že si zavoláte , ale napíšte si dopyt na DRSR ,ak to pomôže veci .
marjankaj
14.09.10,07:41
Mne na DÚ povedali, že keďže auto nie je do 5 rokov od vyradenia, aj keď je vyradené treba odviesť DPH. Tak teraz už naozaj neviem ako postupovať, asi zavolám aj na DRSR do Banskej Bystrice.

Možno si zle rozumela. Nemalo ísť o daň z príjmu?
alicacka
14.09.10,08:13
Nie, ja som s ňou prebrala aj daň z príjmu, takže bolo jasné o čom hovoríme.
alicacka
14.09.10,08:20
Už som si overila aj na DRSR - dostala som nasledovné vysvetlenie:
Ak bolo auto vyradené - teda preradené z obchodného majetku do majetku osobného v auguste a predané v septembri, tak podľa § 22 ods. 8 nepodlieha odvodu DPH. Dôvodom je, že auto v čase preradenia nemalo žiadnu hodnotu, bolo odpísané. Podľa § 8 ods. 3 zákona o DPH ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu a dodá ho bezodplatne, považuje sa za dodanie za protihodnotu. Podľa § 22 ods. 5 ... pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu /§22zák. o dani z príjmu/. V tomto prípade je zostatková cena 0,- €.
alicacka
14.09.10,08:21
Dúfam, že to bude dostatočné vysvetlenie pre každého, kto sa zapojil do tejto témy. Všetkým veľmi pekne ďakujem. Ja som sa z toho naozaj veľa naučila.
alicacka
14.09.10,08:23
Pani Zita mala pravdu: predaj auta v prípade predaja z osobného majetku bude príjmom ostatným a predaj auta z obchodného majetku bude príjmom za predaj nepotrebného HM .
Zita5
14.09.10,08:35
Už som si overila aj na DRSR - dostala som nasledovné vysvetlenie:
Ak bolo auto vyradené - teda preradené z obchodného majetku do majetku osobného v auguste a predané v septembri, tak podľa § 22 ods. 8 nepodlieha odvodu DPH. Dôvodom je, že auto v čase preradenia nemalo žiadnu hodnotu, bolo odpísané. Podľa § 8 ods. 3 zákona o DPH ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu a dodá ho bezodplatne, považuje sa za dodanie za protihodnotu. Podľa § 22 ods. 5 ... pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu /§22zák. o dani z príjmu/. V tomto prípade je zostatková cena 0,- €.

V podstate DRSR v ružovom a ja na základe nejasných info v modrom http://www.porada.sk/1504983-post15.html;)
marjankaj
14.09.10,08:55
Nie, ja som s ňou prebrala aj daň z príjmu, takže bolo jasné o čom hovoríme.

No teraz sa mi zdá, že vám to nebolo ani jednej jasné.:eek: