zuzana
13.09.10,16:50
Prelúskala som celú poradu, ale nenašla som konkrétnu odpoveď.Mám takýto prípad.Stala sa škoda vo firme, sme jednému narazili našim vozidlom do auta.Poisťovňa z našej poistky vyplatila priamo škodu poškodenému na účet vo výške napr.280€ ale škoda bola 300€, 20€ je naša spoluúčasť.Teraz my máme túto sumu 20€ doplatiť poškodenému.Je treba s ním spísať nejakú zmluvu, alebo mu stačí ak mu cez pokladňu vyplatím tých 20€(netreba tam dať aj DPH?) ale tu nastáva problém ako a na základe čoho to zaúčtujem.Môžem na základe krycieho listu z poisťovne zaúčtovať vlastne len tú spoluúčasť 20€ ako 548/379 a vyplatenie 379/211 na základe VPD, keďže zostato previedla poisťovňa priamo na účet jemu? Bude to pripočítat.položka, alebo riadne uznaný náklad?
zuzana
14.09.10,04:40
posúvam
martinez
14.09.10,12:45
posúvam

podla mojho nazoru to zauctuj priamo z pokladnice 548/211 (je to mala suma) a k pokladnicnemu dokladu priloz kopiu likvidacneho listu z poistovne, z ktoreho je zrejma spoluucast.

ale pozor na dan z prijmu.. je to nedanovy vydavok, nakolko nesuvisi s dosiahnutim a zabezpecenim vasho zdanitelneho prijmu.
zuzana
14.09.10,14:44
A vždy je spoluúčasť nedaň.výdavok?
pepsikova
14.09.10,14:57
..zuza a ty potrebuješ odpoveď trojmo?..keď si aj otázku dala trikrát?...
pepsikova
14.09.10,15:02
Spoluúčasť-poistka
od zuzana
Dnes 05:44 PM Choď na posledný príspevok
Spoluúčasť-poistka
od zuzana
Dnes 05:44 PM Choď na posledný príspevok
Spoluúčasť-poistka
od zuzana
Dnes 05:44 PM Choď na posledný príspevok
Zmluva o spolupráci a daň z...
od KEJKA
Dnes 05:06 PM Choď na posledný príspevok
Darovanie odpisaneho auta
zuzana
16.09.10,05:16
Otazka je iba raz.
preboha
28.09.10,19:55
Prelúskala som celú poradu, ale nenašla som konkrétnu odpoveď.Mám takýto prípad.Stala sa škoda vo firme, sme jednému narazili našim vozidlom do auta.Poisťovňa z našej poistky vyplatila priamo škodu poškodenému na účet vo výške napr.280€ ale škoda bola 300€, 20€ je naša spoluúčasť.Teraz my máme túto sumu 20€ doplatiť poškodenému.Je treba s ním spísať nejakú zmluvu, alebo mu stačí ak mu cez pokladňu vyplatím tých 20€(netreba tam dať aj DPH?) ale tu nastáva problém ako a na základe čoho to zaúčtujem.Môžem na základe krycieho listu z poisťovne zaúčtovať vlastne len tú spoluúčasť 20€ ako 548/379 a vyplatenie 379/211 na základe VPD, keďže zostato previedla poisťovňa priamo na účet jemu? Bude to pripočítat.položka, alebo riadne uznaný náklad?
ak tomu správne rozumiem, poisťovňa vyplatila (odškodnila) toho, komu ste poškodili auto. V tomto prípade neexistuje "spoluúčasť", a nikomu nemusíte nič vyplatiť. Ak to urobíte dali ste mu sponzorský dar vo výške 20 EUR.
zuzana
29.09.10,08:46
Ale ono to išlo cez našu poistku, a my tam máme spoluúčasť, ja mu to musím doplatiť , oni mu vyplatili o tých 20€ menej.
Stanislav 1975
29.09.10,09:22
ak tomu správne rozumiem, poisťovňa vyplatila (odškodnila) toho, komu ste poškodili auto. V tomto prípade neexistuje "spoluúčasť", a nikomu nemusíte nič vyplatiť. Ak to urobíte dali ste mu sponzorský dar vo výške 20 EUR.

Samozrejme,nemusíš mať pravdu- už sú aj zmluvy PZP so spoluúčasťou-takže je to možné tak ako píše zadávateľka témy...
zuzana
29.09.10,11:47
Je to z poistky-Poistenie zodpovednosti za škodu právnických osôb a je tam uvedená spoluúčasť(teraz som pozerala zmluvu) , takže to môžem naúčtovať 548/211, nič iné účtovať nebudem, keďže mu to šlo na účet, okrem tej sumy 20€?
preboha
29.09.10,20:14
Samozrejme,nemusíš mať pravdu- už sú aj zmluvy PZP so spoluúčasťou-takže je to možné tak ako píše zadávateľka témy...
nech to nemusím hľadať - kde a kto má také VPP?
Stanislav 1975
29.09.10,20:19
nech to nemusím hľadať - kde a kto má také VPP?

Napr. aj my to máme...:cool:
preboha
30.09.10,10:52
Je to z poistky-Poistenie zodpovednosti za škodu právnických osôb a je tam uvedená spoluúčasť(teraz som pozerala zmluvu) , takže to môžem naúčtovať 548/211, nič iné účtovať nebudem, keďže mu to šlo na účet, okrem tej sumy 20€?
takže spoluúčasť funguje u zákonnej poistky nasledovne: poisťovňa uhradí poškodenému škodu, a následne požaduje zaplatiť spoluúčasť od POISTENÉHO. Takže uvedených 20 EUR nie je spoluúčasť, a zaplatili ste ju poškodenému bez podkladu. 300 EUR bol pravdepodobne náklad na opravu, 20 EUR amortizácia, takže poškodený dostal uhradenú celú ŠKODU (nie náklad na opravu), a zrejme príde list od poisťovne so žiadosťou o uhradenie spoluúčasti.