lauraanery115
13.09.10,17:14
Zdravím a zároveň prajem pekný večer...

Chcela by som sa spýtať ako to je s platením podnájmu.
Po súdnom konání mi bolo priznané výživné na syna vo výške 4000Kč, nakoľko je otec dieťaťa čech a má tam trvalý pobyt. Známa mi spomínala že je aj povinný mi platiť podnájom v ktorom budem bývať so synom. Chcela by som sa spýtať či je to pravda a ak ano ako mám postupovať.

Vopred dakujem za odpovede.
S pozdravom Lauraanery
arizona
13.09.10,15:25
Podnájom nie...
Ak je ex manželka v hmotnej núdzi, môže napr.požiadať o výživné na seba.

Príspevok na výživu rozvedeného manžela je upravený v §72 Zákona o rodine. V zmysle §72 ods. 1 a 2 tohto zákona rozvedený manžel, ktorý nieje schopný sa sám živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd.

Podmienkou priznania nároku na príspevok je, že rozvedený manžel, ktorý o tento príspevok žiada, nie je schopný sa sám živiť. Neschopnosť sa samostatne živiť sa odvodzuje od konkrétnych okolností prípadu ako napr. nepriaznivý zdravotný stav, nedostatok príležitostí sa zamestnať na trhu práce, strata kvalifikácie, starostlivosť o dieťa do 3 rokov, starostlivosť o invalidné dieťa, neschopnosť vykonávať prácu na základe lekárskeho posudku a pod. Nárok na príspevok tak vznikne ak v dôsledku uvedených a preukázaných skutočností je zrejmé, že príjem rozvedeného manžela mu neumožňuje pokryť ani základné životné potreby.