xevas
13.09.10,17:16
Potrebujem poradit. Pracujem v Rakusku a vacsia cast mojho prijmu je praca na cierno (toto prosim nesudte). V jednom pripade sa zamestnavatel bal a kedze ako Slovenka nemozem tuto pracu vykonavat bez pracovneho povolenia (to samozrejme nedostanem), tak to vymyslel tak, ze mu kazdy mesiac posielam akoze fakturu, v ktorej je uvedene moje meno, fiktivna firma (pod mojim menom), adresa a bankove udaje, na ktore mi zasle moju vyplatu. Ide o to, ze mna ako Slovensku zamestnat nemoze, ale moze si najat slovensku firmu. On je takto kryty v pripade, ze by mu prisla nejaka kontrola. Ide mi ale o to, ze keby zacali kontrolovat mna, co vsetko by ma mohlo postihnut. Moj prijem u tohoto zamestnavatela je rocne okolo 3 600 eur. Zivnost na Slovensku nemam, som evidovana ako dobrovolne nezamestnana. Dakujem
Paula
13.09.10,15:21
Táto téma je myslím ďalším kandidátom na kladku. A nielen téma, ale aj aktéri v nej spomínaní.
arizona
13.09.10,15:38
Táto téma je myslím ďalším kandidátom na kladku. A nielen téma, ale aj aktéri v nej spomínaní.
Asi áno...
Ale zakladateľka témy možno svojou nevedomosťou robí niečo protiprávne a chcela by to napraviť.

Možno sa nájde niekto, kto jej odborne vysvetlí,ako svoju činnosť zlegalizovať , kto môže vystaviť faktúru, čo musí faktúra obsahovať, aby bola platná...

Niečo o čiernej práci v EU : http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1001
veronikasad
13.09.10,15:49
Dnes som už tento príspevok na Porade videla aj s odpoveďami - téma bola zrejme zmazaná ...
xevas
13.09.10,15:50
Ja v Rakusku studujem na univerzite a popri studiu musim zarabat aj nejake tie peniaze aby som vyzila. Problem je vsak v tom, ze pracovne povolenie nemam a ani ho nedostanem, kedze este niesom vystudovana. Pracujem teda ako upratovacka, zial na cierno. Preto prosim nesudte a skuste mi poradit. Aky sankcie ma tiez mozu postrehnut? A hlavne, ako tomu vsetkemu predist? Dakujem
veronikasad
13.09.10,15:54
xevas, tak ako si to napísala v prvom príspevku to nejde - koleduješ si, že nedoštuduješ. Skús si vybaviť živnosť ako opatrovatelka a hladať si prácu v tomto odbore.

http://www.porada.sk/t58314-opatrovatelky-v-rakusku.html?highlight=opatrovatelky+rakusku
arizona
13.09.10,15:56
Je možné napr.otvoriť si živnosť na Slovensku a vystavovať faktúry pre rak. zamestnávateľa? Alebo...?

Prosím odborníci, vyjadrite sa...
Dav
13.09.10,16:09
Veľmi dobrá stránka o podnikaní v EU je http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1177 .Zadať Rakúsko.
V súvislosti so slovenským podnikateľom v Rakúsku (na slovenské oprávnenie) zrejme treba riešiť
- sídlo
-daňový domicil
- daňový rezident
-obrat pre povinnú registráciu k DPH
-možnosť uznania kvalifikácie ...

a ďalšie.

Ale v každom prípade činnosť legalizovať.
Heni
13.09.10,16:35
..... Zivnost na Slovensku nemam, som evidovana ako dobrovolne nezamestnana. Dakujem


Ja v Rakusku studujem na univerzite a popri studiu musim zarabat ....

také dva rozpory v tvojej otázke.

a daňové úrady sú v EÚ prepojené, takže podľa mňa sa skôr či neskôr tvoje fiktívne faktúry či zárobky dostanú do rúk daňovákom...


P.S. a sem by si už také otázky nemala písať... po prepojení porady s facebookom budeš odhalená ešte rýchlejšie ;)