badgers
10.11.05,17:49
Prosím o radu, ako účtovať factoring a forfaiting? Súrne prosím! Ďakujem.
KEJKA
10.11.05,18:09
uved zmluvu a podmienky. Toje všeobecbé pomenovanie postúpenia pohľadávky pred spaltnostou.,..... ani neuvádzaš, z pozície koho sa má účtovanie vysvetliť.
abel
10.11.05,18:11
Neviem o čo pri factoringu ide ale skús sa spojiť s členom PORADY "mlulica" vyhľadaj si ju a možno si poradíte / teda ak to nie si ty/
badgers
10.11.05,18:20
firma odkúpila pohľadávku, teda je postupník. účtujem: 315/325 vo výške, za ktorú ju kúpila,úhrada pohľadákvy 325/221.Ak ju vymôžem vo vyššej hodnote, účtujem do akých výnosov?Ak ju naša firma ďalej predá - bude postupca ako účtujem? aký dopad do má na DPH? Ďakujem!!!
mlulica
16.11.05,10:01
firma odkúpila pohľadávku, teda je postupník. účtujem: 315/325 vo výške, za ktorú ju kúpila,úhrada pohľadákvy 325/221.Ak ju vymôžem vo vyššej hodnote, účtujem do akých výnosov?Ak ju naša firma ďalej predá - bude postupca ako účtujem? aký dopad do má na DPH? Ďakujem!!!
,,BADGERS" skusim napisat, tak ako to robim ja ,, POSTUPNIK" :
1. Obdrzim zml.o postupeni pohladavky, s datumom, kedy bola podpisana (do ucta k int. dokl. davam kopiu - original zml. je zalozeny pri zml.) (Dlznik vsak musi byt oboznameni, ze sa pohladavka postupila na ineho veritela).
V exceli mam urobenu tabulku, kde si vediem zoznam dlznikov od danych postupcov t.j. nomin. hodnotu pohl., odplatu za danu pohl., vynos z postup. pohl.

2. uctujem v pohode a tak si prevzatie pohladavky napr. za 1,- Sk (odplata) zauctujem do evidencie ost. ZAVAZKOV (bez uct. predpisu) - ,,dodav". je v tomto pripade postupca.

3. detto ako v bode 2 urobim v evidencii pohladavok ale s tym, ze ,,odber" bude dlznik vyplyv. zo zmluvy.

4. potom v internych dokladoch nauctujem predpis 315/325 = 1,- Sk
5. 325/221 = 1,- odplata za postup.pohľ. sprarujem so zavazkom v bode2
6. 221/315 = 1,- uhr. do dlznika z postup.pohl. opat spraujem s pohl. v bode3
221/ 646 = 5,- inkaso od dlznika

POHLADAVKY SA POSTUPUJU S DPH!

POSTUPCA uctuje nasled.
315/646
546/311
221/315
rozdiel medzi uct. 646 a 546 je pripocit. polozkou ! t.j. ak postupus pohl. za nizsiu hodnotu ako je jej menovita hodnota.

Ak budu mat niekto k mojmu prispevku vyhradi rada ich prijmem, ved clovek sa uci na vlastnych chybach.
mlulica
16.11.05,10:05
Neviem o čo pri factoringu ide ale skús sa spojiť s členom PORADY "mlulica" vyhľadaj si ju a možno si poradíte / teda ak to nie si ty/
AKO SI NA TO PRISIEL, ZE SOM TA PRAVA NA ,,RADENIE" ?, VED NAJCASTEJSIE VYHLADAVAM POMOC JA OD DRUHYCH. NIE SOM SI TOTIZ SAMA SEBOU ISTA A NERADA BY SOM NIEKOHO ZAVADZALA V TAK ZAVAZNYCH INFO!
ALE ASPON SI MA PODNETIL NA PRISPEVOK
DAKUJEM
barcetta
16.11.05,12:26
mlulica, ďakujem za radu, medzitým som už na stránkach porady čo-to našla, /preto som ti nepísala ako radil abel/,ale nelíši sa to od teba, ešte raz ďakujem.