sattelitka
14.09.10,09:37
Dobrý deň, rad by som sa s vami poradila. Na ú.261 mám stále zostatok, ale nie je to zostatok ktorý sa týka časového hľadiska a preklenutia medzi bank.účtom a pokladňou napríklad. Totiž prebrala som účtovníctvo po predchádzajúcej účtovníčke. Keš som prekontrolovala každú jednu položku na 261, prišla som na to, že ona účtovala na 261 napr. výber z bank.účtu 261/221, to čo vyberal majiteľ z účtu (hoci platil aj osobné veci). Ale na druhej strany tú sumu nezaúčtovala 211/261 ako vklad do pokladne - čiže aj z tohoto dôvodu tie rozdiely - je z toho miš-maš. Ja aby som to dala nejako doporiadku chcem účet 261 vyrovnať. Ako to mám urobiť aby to bolo účtovne správne. Môžem napr. celkový rozdiel medzi MD a D na 261 s dnešným dátumom jednoducho len preúčtovať na druhú stranu ako vklad do pokladne? alebo to musí byť pekne dátumovo vtedy keď to ona dala ako výber z účtu ( v januári, februári) ?
dúfam že je to zrozumiteľné. Ďakujem za odpovede.
VieraPopluharova
14.09.10,07:51
Jedna moznost je opraviť s casovym sledom ako vklad do pokladne, ale na ID by som urobila poznamku, ze som to zle nazuctovala ja a dalasi to podpisat majitelom firmy.
2/ opravit to teraz , ale taktiez nato upozornit majitela firmy a dat si to odsuhlasit, aby si bola pri pripadnej danovej kontrole kryta,ze to nebola Tvoja nedoslednost.
sattelitka
14.09.10,08:03
Jedna moznost je opraviť s casovym sledom myslíš dátumom, kedy to malo byť správne? ale to mi už nebudú sedieť pokladničné doklady - všetky od toho dátumu prečísoovať? aj ručne aj v softe? :mad:ako vklad do pokladne, ale na ID by som urobila poznamku, ze som to zle nazuctovala ja a dalasi to podpisat majitelom firmy.
2/ opravit to teraz , ale taktiez nato upozornit majitela firmy a dat si to odsuhlasit, aby si bola pri pripadnej danovej kontrole kryta,ze to nebola Tvoja nedoslednost.

...aký je rozdiel medzi obidvoma?....
irma1
14.09.10,08:14
...aký je rozdiel medzi obidvoma?....

Ani ja zásadný rozdiel nevidím, priklonila by som sa k druhej možnosti, je jednoduchšia. Len si to daj podpísať. A ako Ti vlastne sedí pokladňa?
VieraPopluharova
14.09.10,08:16
V podstate skoro ziadny,len z druheho viac vyznieva, ze to tak zauctovala uctovnicka pred Tebou a ak mas od nej zostavu zo zostatkom na 261, ktore mali byt zuctovane, tak by som to urobila teraz ID-ečkom, ked sa na to prislo. I ked 261 nesmie mat zostatok az na konci roka, takze to podla mna mozes urobit takto.
zlatica76
14.09.10,08:25
Vierka, musím ťa upozorniť 261 môže mať na konci roka zostatok, len je potrebné tento zostatok aj zinventarizovať!!
sattelitka
14.09.10,08:45
ˇurobím to cez ten ID, stačí len jednou celkovou sumou? (ten rozdiel? alebo každú jednu položku rozpísať na ID?
blazonko
14.09.10,11:21
To je v podstate jedno. Ja by som si to ale radšej rozpísala. Mohlo by sa stať, že o mesiac zasa nájdeš nejakú chybu a potom nebudeš vedieť, čo si už opravila a čo nie.
VieraPopluharova
14.09.10,11:25
Vierka, musím ťa upozorniť 261 môže mať na konci roka zostatok, len je potrebné tento zostatok aj zinventarizovať!!

Dakujem za upozornenie aj za bod neuzitcne, clovek sa stale uci, a kto pracuje ten sa aj pomyli, kto nepracuje nema sa v com pomylit.
sattelitka
14.09.10,11:38
Dakujem za upozornenie aj za bod neuzitcne, clovek sa stale uci, a kto pracuje ten sa aj pomyli, kto nepracuje nema sa v com pomylit.

presne tak, vierka - každý deň sa človek niečo nové naučí, a naša práca je presne o tom.
sattelitka
14.09.10,11:39
To je v podstate jedno. Ja by som si to ale radšej rozpísala. Mohlo by sa stať, že o mesiac zasa nájdeš nejakú chybu a potom nebudeš vedieť, čo si už opravila a čo nie.

diky vam všetkým za rady, pekný zvyšok dňa :-)
promont maja
14.09.10,12:32
... ja by som to riešila predsa len trošku inak, nakoľko, ak som dobre pochopila, tak tie peniažky v skutočnosti v pokladnici nemáš ... a ani si ich tam ty osobne nevložila ... a ani nikto iný = takto by ti vznikol rozdiel pri inventarizácii hotovosti v pokladni ( tzv. pokladničné skontro = povinnosť vykonať minimálne 4 x ročne) ... a keďže si o tom nič neuviedla ... a chybu by som odstránila popravde až dnes = žiadne prečíslovanie dokladov.

... a keďže to môžu po nás čítať aj ďalší a podľa toho sa aj zariadiť ... celý tento rozdiel by som zúčtovala v rámci účtu 365 - Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom 355-Ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom ( ak ide o spoločníka ...), resp. 335AE - Pohľadávky voči zamestnanému šéfovi ... nakoľko ide pravdepodobne o jeho súkromné výdavky ( pravdepodobne existoval dôvodný predpoklad, prečo to predchádzajúca účtovníčka považovala za potrebné takto rozlišovať ...)

A už len na záver: pridala by som k tomu jedno interné zúčtovanie, z ktorého by bolo jasné jednotlivo po častiach: t. j. vytvorila by som analytiku k účtu 261AE = osobné nákupy p. XY ... asi takto: 261AE p. XY / 261 ( jednotlivé čiastky presne vyčíslené s poznámkou: napr. dátum)
Vameti
14.09.10,13:26
Súhlasím s promont maja.
Podobný prípad som riešila u mojích klientov.Z firemnej karty sa platili súkromné nákupy. Ak by som to preúčtovavala z 261 ako výber do pokladne na 211 tak pokladňa by mala vysoký zostatok a spätne by sa ťažko dohľadávalo čo zvýšilo pokladňu a tak som to vyriešila následovne:urobila som analytiku k 261: 261/ 100 platby kartou firemné účely,261/200 výbery do pokladne - skutočne zrealizované 261/300 výbery (platby súkromné účely).
Konateľov som potom vždy upozorňovala na zostatok na účte 261/300,ktorý museli buď vrátiť a ak tam zostal zostatok tak k 31.12 sa to preúčtovalo ako pohľadávka voči konateľovi resp. spoločníkovi a ak potom spoločník naopak zaplatil niečo pre firmu zo súkromných peňazí tak sa mu to odrátalo z pohľadávky voči nemu.
Mne sa tento spôsob osvedčil bol prehľadný - vždy som vedela konateľom povedať kedy a kde bolo súkromná platba realizovaná.
sattelitka
23.09.10,11:09
... ja by som to riešila predsa len trošku inak, nakoľko, ak som dobre pochopila, tak tie peniažky v skutočnosti v pokladnici nemáš ... a ani si ich tam ty osobne nevložila ... a ani nikto iný = takto by ti vznikol rozdiel pri inventarizácii hotovosti v pokladni ( tzv. pokladničné skontro = povinnosť vykonať minimálne 4 x ročne) ... a keďže si o tom nič neuviedla ... a chybu by som odstránila popravde až dnes = žiadne prečíslovanie dokladov.

... a keďže to môžu po nás čítať aj ďalší a podľa toho sa aj zariadiť ... celý tento rozdiel by som zúčtovala v rámci účtu 365 - Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom ( ak ide o spoločníka ...), resp. 335AE - Pohľadávky voči zamestnanému šéfovi ... nakoľko ide pravdepodobne o jeho súkromné výdavky ( pravdepodobne existoval dôvodný predpoklad, prečo to predchádzajúca účtovníčka považovala za potrebné takto rozlišovať ...)

A už len na záver: pridala by som k tomu jedno interné zúčtovanie, z ktorého by bolo jasné jednotlivo po častiach: t. j. vytvorila by som analytiku k účtu 261AE = osobné nákupy p. XY ... asi takto: 261AE p. XY / 261 ( jednotlivé čiastky presne vyčíslené s poznámkou: napr. dátum)

pre informáciu: takže nakoniec som to (vďaka vašich odpovedí) urobila nasledovne:
všetky výbery z účtu som zrátala (pripojila som aj podrobne každú položku zvlášť) a ID zaúčtovala: 365/261 (tým sa vlastne vyrovnala 261-ka), a zase všetky vklady na účet alebo do pokladne od spoločníka: 261 /365, alebo ak do pokladne tak: 211/365.
Takže teraz mi to krááásne sedí od začiatku roka. Na ten ID som pripísala, že z dôvodu nesprávneho účtovania predchádzajúcej pani účtovníčky, som to týmto interným dokladom preúčtovala aby to bolo správne z pohľadu postupov účtovania.......a hotovo....človek je tak šťastný keď sa mu niečo podarí vyriešiť! ;):) a to najmä vďaka Vám - poraďákom a porade.
promont maja
24.09.10,06:17
pre informáciu: takže nakoniec som to (vďaka vašich odpovedí) urobila nasledovne:
všetky výbery z účtu som zrátala (pripojila som aj podrobne každú položku zvlášť) a ID zaúčtovala: 365/261 (tým sa vlastne vyrovnala 261-ka), a zase všetky vklady na účet alebo do pokladne od spoločníka: 261 /365, alebo ak do pokladne tak: 211/365.
Takže teraz mi to krááásne sedí od začiatku roka. Na ten ID som pripísala, že z dôvodu nesprávneho účtovania predchádzajúcej pani účtovníčky, som to týmto interným dokladom preúčtovala aby to bolo správne z pohľadu postupov účtovania.......a hotovo....človek je tak šťastný keď sa mu niečo podarí vyriešiť! ;):) a to najmä vďaka Vám - poraďákom a porade.
... a práve zisťujem, že som to mala účtovať nie na 365 ale na 355-Ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom, nakoľko ide o vznik pohľadávky spoločnosti voči vlastnému spoločníkovi ... ospravedlňujúc sa ostatným ... a celé by som to riešila nie interným zápisom, ale zápisom v knihe pohľadávok ...

... hoci ty si to napokon celé kvalifikovala ako opravu chybného zúčtovania ... takže tvoje rozhodnutie v súvislosti s interným zúčtovaním chápem ...

Mrzí ma to ... moja chyba = mala som to presnejšie popísať ... takže prepáč.:(:(:(