Tinaho
14.09.10,09:47
Ahojte Poraďáci,

náš šéf vlastní dve firmy, pričom účtovníčka a tiež administratívni pracovníci sú zamestnancami jednej firmy, ale riešia agendu aj druhej firmy (spracovanie administratívy, účtovníctva, mzdy, personalistika). Šéf to chce ošetriť zmluvou o spolupráci medzi týmito dvoma firma, pričom firma, ktorej zamestnanci spracovávajú účtovníctvo, by tej druhej firme nič nefatkurovala, ale v zmluve by bolo zakotvené "ja spracujem účtovníctvo tvojej firme, ale ty odoberieš odo mňa tovar v priebehu roka v sume 100 000 € (tento tovar bude riadne fakturovaný).
Mňa by hlavne zaujímalo, ako je to z daňového hľadiska, či je niečo takéto reálne - poskytovať služby bez nároku na odmenu.

Prosím skúste sa mi k tomu vyjadriť. Ďakujem veľmi.
KEJKA
14.09.10,14:06
zákaz kompenzácie.
Zmluva môže byť, ale na služby na jednej strane a provízia na druhej strane sa musí vyfakturovať. Pohľadávky a záväzky následne sa môžu započítať. HV a vplyv na ZD môže byť v konečnom dôsledku nulový, ale doklady vyhotoviť treba.
Tinaho
16.09.10,11:11
Ešte by som sa chcela opýtať, či by bolo možné v tomto prípade použiť "bezodplatné dodanie služby". Šéf totižto nechce, aby druhá firma platila za spracovanie účtovníctva (momentálne je vo finančných problémoch). Mohlo by to byť tak, že by sme si stanovili ročnú čiastku za účtovnícke služby, z nich by sme k 31.12.2009 odviedli DPH. Tá druhá firma by si do účtvovníctva nezaevidovala nič.
Netuším, či je niečo také možné, ale potrebujem navrhnúť šéfovi najmenej bolestivé riešenie.

Vopred ďakujem za rady a tipy.