Marccus
14.09.10,11:58
Zdravím, našiel som zopár tém týkajúcich sa o dohodách o vykonaní práce, ako to je s daňami, ale rád by som sa spýtal na môj konkrétny prípad, nech mám v papieroch poriadok a nenarobil si zbytočné problémy pri vypĺňaní daňového priznania.

Som denný študent VŠ a chcem si privyrábať občasnými brigádami rôzneho druhu, ide o jednorázové brigády a niekoľko už mám vyhliadnutých.
Chcem pracovať na základe dohody o vykonaní práce. Uvediem modelový príklad:

Október 2010:
1. brigáda: odmena 60€
2. brigáda: odmena 220€
3. brigáda: odmena 110€

November 2010:
1. brigáda: odmena 140€

Vo všetkých prípadoch ide o "hrubú mzdu", teda čistá odmena mi bude vyplatená už ako zdanená. Čo všetko musím spraviť pre to aby som si mohol uplatniť nárok na vrátenie daní? A koľko za rok môžem zarobiť aby mi zo všetkých brigád mohli vrátiť dane? Čítal som niečo o vyhlásení k zdaňovaniu príjmov a to, že to môžem mať podpísané len u jedného zamestnávateľa. Ale ja mám pri každej brigáde iného, takže teraz neviem či to platí, že to môžem mať podpísané u jendého len súčasne alebo keď mi práca skončí u jedného a neskôr začne u druhého či aj v tomto prípade môžem to vyhlásenie podpísať. A ešte som čítal niečo o Potvrdení o príjme. To by mi mal dať každý zamestnávateľ, ktorý ma vyplatil, že?
Timka1
14.09.10,10:08
vyhlásenie k zdaneniu príjmov môžeš mať podpísané len u jedného zamestnávateľa, ak máš súbežne viac dohôd u rôznych zamestnávateľov, to znm. že raz mesačne si uplatníš nezdan. časť vo výške 335,47 €, najlepšie je podpísať u toho z-ľa, kde máš najvyššiu odmenu, do tejto výšky nebude zdanená, rozdiel sa zdní.

Potvrdenie o príjme ti vydá každý zamestnávateľ a to do rúk alebo písomne ti pošle na adresu.

Daňové priznanie podávaš za rok 2010 do 31.3.2011, urobíš súčet všetkých potvrdení - príjmov zo závislej činnosti podľa §5 ZoDP a uplatníš si celú ročnú nezdaniteľnú časť a to 335,47 x 12 mesiacov čo je 4025,70 € ročne. Tvoje príjmy do tejto výšky nebudú zdanené, prípadne ti bude vrátená daň ak budú zdanené dohody.
Marccus
14.09.10,15:23
Ďakujem, ešte jedna vec, modelová situácia:

So zamestnávateľom (brigáda č. 2) som podpísal vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tzn. ak to správne chápem, by mi mal vyplatiť celú čiastku, tak ako je napísané na dohode, teda 220€ (dane zaplatím len z brigády 1 a 3). Aký má vlastne význam toto vyhlásenie, keď vlastne pri daňovom priznaní si uplatním celú ročnú nezdaniteľnú časť (za predpokladu že nezarobím tých 4025,70€ za rok)? Lebo to chápem tak, že ak nepodpíšem so zamestnávateľom vyhlásenie k zdaneniu príjmov a on mi vyplatí teda -19% (178,20€), mne to vlastne potom aj tak vrátia po podaní daňového priznania.
veronikasad
14.09.10,15:25
Ďakujem, ešte jedna vec, modelová situácia:

So zamestnávateľom (brigáda č. 2) som podpísal vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tzn. ak to správne chápem, by mi mal vyplatiť celú čiastku, tak ako je napísané na dohode, teda 220€ (dane zaplatím len z brigády 1 a 3). Aký má vlastne význam toto vyhlásenie, keď vlastne pri daňovom priznaní si uplatním celú ročnú nezdaniteľnú časť (za predpokladu že nezarobím tých 4025,70€ za rok)? Lebo to chápem tak, že ak nepodpíšem so zamestnávateľom vyhlásenie k zdaneniu príjmov a on mi vyplatí teda -19% (178,20€), mne to vlastne potom aj tak vrátia po podaní daňového priznania.
nečakáš na vrátenie daní do mája, ale máš ich hneď na ruke ...
KEJKA
14.09.10,16:45
to vyhlásenie nepodpisuješ len ty, týka sa aj ľudí, ktorí majú jedného zamestnávateľa celý rok, alebo dvoch. Ty ak by si mal každý mesiac len jednu brigádu aj ked u iného zamestnávateľa, tak by si vlastne dohodnutú odmenu dostával celú bez zrážok - brutto dohoda = netto až do tých cca337€.
U teba - kedže máš mesačne 2-3-4 dohody sa to komplikuje - to nemá veľký význam, papierovačky má hlavne zamestnávateľ. Ak ti nevadí, že nemáš všetky peniaze hned v ruke, tak nič nepodpisuj a jednoduchšie sa ti vyplní DPFO na konci roka. Len na tú daň budeš čakať do 30.4.2011.
Marccus
14.09.10,21:16
Ďakujem, už mám v tom jasno :) Či dostanem každý mesiac na ruku hrubú odmenu alebo mi to po zdanení v máji vrátia už pre mňa nehrá rolu, sú to tie isté peniaze a to som si chcel overiť.
Vďaka.