AdaMtiM
14.09.10,12:57
Dodávam tovar do ČR spolu s dopravou aj montážou. Neviem ale či môžem dať jednu sumu alebo doprava tovaru a jeho montáž je už služba a nevstupujú do ceny tovaru. Zrejme ide o § 43 DPH - tovar a § 15, odst.1 - služba. Tovar aj službu - zrejme rozčlenené - uvediem v súhrnnom výkaze ale na tlačive DPH na r. 15,16 bude len suma tovaru a suma služby nebude v DPH priznaní uvedená vôbec. Prosím, uvažujem správne, potvrdíte alebo vyvrátite moje úvahy??? A vie mi niekto špecifikovať, ktoré služby sú posudzované podľa § 16, odst.1 - služby na nehnuteľnosti? Nikde neviem nájsť , o ktoré služby konkrétne ide. Lebo služby na nehnuteľnosti je veľmi široký pojem. Myslím, či všetky napr. stavebné práce sú pod týmto §... . A čo v prípane ak dodám napr. tovar- káble alebo okná a zároveň vykonám aj ich montáž na nehnuteľnosti v EÚ? Tovar ide do SV ale potom samotná montáž už je posudzovaná podľa § 16 odst. 1 a tá už nejde do SV? Musím podať SV už čoskoro a neviem sa pohnúť z miesta. Ďakujem za pomoc.
betka
16.09.10,20:30
(4) Za dodanie tovaru sa považuje aj premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby, z tuzemska do iného členského štátu, ak je tento tovar odoslaný alebo prepravený ňou alebo na jej účet do iného členského štátu na účely jej podnikania. Takéto premiestnenie sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu okrem premiestnenia tovaru

a) na účel jeho inštalácie alebo montáže zdaniteľnou osobou alebo na jej účet v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru,

Môj názor je, že ide o dodanie tovaru s montážou, ide o dodanie tovaru a služby, kt. sú na sebe závislé a neoddeliteľné.
AdaMtiM
17.09.10,05:24
Ďakujem za reakciu, tiež si myslím, že tovar s montážou ide spolu, len teda že či to dať do súhrnného výkazu pod tovar celé alebo pod službu? Ďakujem.
AdaMtiM
17.09.10,05:36
Našla som ešte toto v jednom príspevku , tak hádam to môžem posúdiť podľa uvedeného a nedám to do SV vôbec: Re: Súhrnný výkaz k DPH
priložím odpoved z DRSR -jt to síce § 13, ale aj v tomto prípade ide o spojenie služby a materiálu do jedného celku


Dobrý deň,

na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Miestom dodania tovaru s montážou a inštaláciou je podľa § 13 odsek 1 písm.b/ zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH, v znení neskorších predpisov miesto, kde je tovar zmontovaný alebo nainštalovaný. V daňovom priznaní platiteľ uvádza daňovú povinnosť z dodaní tovarov alebo služieb alebo madobudnutí tovarov alebo služieb s miestom dodania v tuzemsku.
Ak platiteľ dodáva tovar s montážou alebo inštaláciou a odberateľom je osoba identifikovaná pre daň v Rakúsku dodávka nie je predmetom podaného súhrnného výkazu ani daňového priznania.

oddelenie metodiky daní a služieb DR SR pracovisko Prešov

Váš dopyt:

Dobry den,
Fyzicka osoba, SZCO; ma pridelene IC DPH len na Slovensku, dodava tovar s montazou do Rakuska, rakuskemu platitelovi DPH, ktory ma pridelene ICDPH len v Rakusku.

Tovar je dodany do sidla odberatela, do Rakuska, kde je aj zmontovany.

1. v ktorom riadku danoveho priznania pre DPH je potrebne hodnotu taktehoto tovaru + montaze vykazovat?
2. je potrebny takyto tovar + montaz v suhrnnom vykazu rozdelit na montaz (sluzbu) a oznacit kodom 2, alebo je mozne vykazovat to spolu ako "dodany tovar do EU"?
hanelie
18.09.10,16:17
je potrebné podať súhrnný výkaz ak:
1.FO /platca DPH / poskytne inej 2.FO /platca DPH/ zcov podľa § 58ZP - títo vykonajú práce v ČŠ ,
ďakujem,
betka
19.09.10,06:52
je potrebné podať súhrnný výkaz ak:
1.FO /platca DPH / poskytne inej 2.FO /platca DPH/ zcov podľa § 58ZP - títo vykonajú práce v ČŠ ,
ďakujem,

Obaja sú registrovaný SK?

V par. 16/17/e je poskytnutie zamestnancov
betka
19.09.10,07:11
Ak sú obaja registrovaný SK. 1.FO poskytne službu 2.FO v zmysle 15/1, kde je usadený príjemca služby. Potom má 2.FO povinnosti registrácie v inom ČŠ a je osobou povinnosu platiť daň v inom ČŠ na základe registrácie u nás platí 7a/2.

Ak sa mýlim opravte ma, prosím.
Lotarka
21.09.10,07:52
(4) Za dodanie tovaru sa považuje aj premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby, z tuzemska do iného členského štátu, ak je tento tovar odoslaný alebo prepravený ňou alebo na jej účet do iného členského štátu na účely jej podnikania. Takéto premiestnenie sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu okrem premiestnenia tovaru

a) na účel jeho inštalácie alebo montáže zdaniteľnou osobou alebo na jej účet v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru,


Prosím Vás o radu a odsúhlasenie.

Faktúra vystavená za predaj tovaru aj s prepravnými nákladmi ako osobitnou položkou do HU bez DPH (platca DPH SK platcovi DPH HU). Podľa vyššie citovaného sa považujú aj prepravné náklady za dodanie tovaru, takže uvádzajú sa aj do súhrnného výkazu aj do DP. Chápem správne?

Ďakujem za odpoveď.
AdaMtiM
21.11.12,12:25
Prípad: SRO1 v SR predá tovar inej SRO2 SR. Tento tovar SRO1 však dovezie priamo na stavbu v ČR, kde ho SRO2 namontuje. SRO1 vystavila fa za tovar a dopravu SRO2 s DPH 20%. Firma SRO2 vystaví fa za tovar s montážou firme SRO3 =tá má ič DPH CZ... a to bez DPH, neuvádza to ani v DPH priznaní ani v súhrnnom výkaze - prenos daňovej povinnosti. Moja otázka je, nemala náhodou prvá SRO1 vystaviť fa SRO2 hneď bez DPH slovenskej? Lebo ak tam tá DPH byť nemala - SRO2 si ju uplatnila na odpočet neprávom. Daň z takéhoto tovaru mala skončiť asi v ČR a nie v SR aj v ČR. Alebo už moc špekulujem? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
AdaMtiM
22.11.12,05:51
nikto neporadí?