anas
14.09.10,13:38
Dobrý deň, potrebujem poradiť s problémom, ktorý sa týka vrátenia fin.prostriedkov z dôvodu neoprávnených výdavkov, ktoré boli zistené
pri priebežnej kontrole žiadosti o platbu. Jedná sa o prostriedky z ESF (85 % EÚ, 10 % ŠR a 5% vlastné zdroje), ktoré nám poukazujú formou zálohy.
Pri kontrole boli zistené chyby pri refundácii miezd. Vyčíslenú čiastku neuznaných výdavkov sme vrátili (z výdavkového účtu) Agentúre MŠ.... pre štrukturálne fondy EÚ.
Znižuje sa o vrátenú sumu poukázaná záloha z ESF?
anas
14.09.10,14:00
Nikto mi nevie poradiť? Možno som to napísala trochu nezrozumiteľne. Ide mi o to, že o neuznané výdavky (cez ID) "zaťažím" školu - doúčtujem náklad na mzdy a odvody (účet 521, 524)+transfer (357/693), doúčtujem výdavok na mzdy (účet 222) s kódom "111" a zároveň znížim náklad na "projekte" + transfer (-372/-697) a znížim výdavok na účte 222 s kódom 1161 (85%) a 1162 (10%). Touto opravou sa mi na zálohu z ESF dostane späť čiastka neuznaných výdavkov. A teraz otázka - ako mám zaúčtovať vrátenie finančných prostriedkov Agentúre MŠ... Môžem zaúčtovať MD 372 / D 222? Ak takto zaúčtujem, ponížim zálohu z ESF. Preto tá otázka z predchádzajúceho príspevku - znižuje sa o vrátenú sumu záloha?
Myslím, že teraz som to dokonale domotala. Ale budem vďačná za každú odpoveď.
susann2
17.09.10,04:49
Dobrý deň, potrebujem poradiť s problémom, ktorý sa týka vrátenia fin.prostriedkov z dôvodu neoprávnených výdavkov, ktoré boli zistené
pri priebežnej kontrole žiadosti o platbu. Jedná sa o prostriedky z ESF (85 % EÚ, 10 % ŠR a 5% vlastné zdroje), ktoré nám poukazujú formou zálohy.
Pri kontrole boli zistené chyby pri refundácii miezd. Vyčíslenú čiastku neuznaných výdavkov sme vrátili (z výdavkového účtu) Agentúre MŠ.... pre štrukturálne fondy EÚ.
Znižuje sa o vrátenú sumu poukázaná záloha z ESF?
O vrátenú sumu sa neznižuje záloha. Neoprávnené výdavky musí znášať organizácia, takže sa zaúčtujú len do prevádzkových nákladov a výdavkov. Účtovanie nákladov a výdavkov i zálohy týkajúcich sa projektu zostáva nezmenené, odtiaľ finančné prostriedky odišli, že neboli všetky uznané, je druhá vec. Taká je filozofia tých projektov, či o tú sumu školy prídu, alebo sa im vráti spätne v ďaľších zálohách je otázne.
anas
17.09.10,05:23
Ďakujem za odpoveď. To teda znamená, že nemám urobiť opravu
pôvodne účtovaných nákladov a výdavkov, ale zaúčtovať len "vyrúbenú" čiastku neuznaných nákladov napr. na MD 548 a pri výdavku z účtu použiť RK 637012?
Napíšem, prečo chcem zistiť správny postup: naša metodička pre
fondy mi poradila opraviť pôvodné účtovanie nákladov a výdavkov a zároveň vrátenú čiastku zaúčtovať ako prevádzkový náklad a výdavok. Metodička VÚC mi zasa radila opraviť pôvodné účtovanie nákladov a výdavkov a zároveň vrátenú čiastku zaúčtovať ako zníženie zálohy na projekt (M 372 / D 222).
Priznám sa, že Váš tretí názor sa mi zdá najlogickejší.
Ešte raz ďakujem.
susann2
17.09.10,05:47
Ďakujem za odpoveď. To teda znamená, že nemám urobiť opravu
pôvodne účtovaných nákladov a výdavkov, ale zaúčtovať len "vyrúbenú" čiastku neuznaných nákladov napr. na MD 548 a pri výdavku z účtu použiť RK 637012?
Napíšem, prečo chcem zistiť správny postup: naša metodička pre
fondy mi poradila opraviť pôvodné účtovanie nákladov a výdavkov a zároveň vrátenú čiastku zaúčtovať ako prevádzkový náklad a výdavok. Metodička VÚC mi zasa radila opraviť pôvodné účtovanie nákladov a výdavkov a zároveň vrátenú čiastku zaúčtovať ako zníženie zálohy na projekt (M 372 / D 222).
Priznám sa, že Váš tretí názor sa mi zdá najlogickejší.
Ešte raz ďakujem.
Ideálne by bolo, keby sa mohli neoprávnené výdavky vrátiť späť na výdavkový projektový účet, tým pádom, by sa znížila aj záloha, urobilo by sa znova preúčtovanie a prostriedky by sa mohli zase použiť. Lenže tak to nie je možné, fin. prostriedky sa musia vrátiť z bežných prevádzkových prostriedkov. Metodička VUC si asi nekreslila šibenice, inak by nemohla dať takú radu. Ja sa tiež zamýšlam nad správnosťou toho účtovania, systém ktorý agentúra zvolila je ten najkomplikovanejší, aspoň pre účtovníkov určite.
moska
21.09.10,04:53
Aj ja účtujem projekt a toto sa mi už stalo. Tento rok mi vyčíslili neoprávnené výdavky za minulý rok, tak som to zúčtovala: 568/637012 ale z vlastných prostriedkov. Pozor nie zo štátnych. Myslím si, že takto je to asi najčistejšie. Nejedná sa o veľkú sumu, tak je to myslím OK. Boli to začiatky projektu, teraz by sa to nemalo opakovať, ale človek nikdy nevie. Keďže kontrola výdavkov je značne opozdená, tak to treba asi riešiť radšej z vlastných prostriedkov, aby nás nikto za to nezfúkol.
Tak držím palce.
mcinga
17.10.10,15:21
Aj my máme projekt. Bola nám poskytnutá zálohová platba, z ktorej sme uhradili nákup učebných pomôcok. Zálohová platba ešte nebola zúčtovaná agentúrou. Výdavky som naúčtovala s kódmi zdroja podľa agentúry. Tiež sa môže stať, že niečo vytknú a vyúčtujú neoprávnené výdavky. Poraďte, ako zaúčtovať, aby to bolo dobré. Neviem - neviem či do konca roka nám neskontrolujú túto zálohovú platbu.
peterknazeje
17.10.10,21:13
Touto opravou sa mi na zálohu z ESF dostane späť čiastka neuznaných výdavkov.
Preto tá otázka z predchádzajúceho príspevku - znižuje sa o vrátenú sumu záloha?
Ano, neuznane vydavky sa dostanu naspat na zalohu a odtial poputuju riadiacemu organu, takze na zalohe bude nula. Znizuje sa tato konkretna zaloha ale to je spravne, inak by Vam nieco chybalo pri zuctovani.

Napriklad:
1) zalohova platba 950 (to su zdroje SR+ES),
2) ziadane vydavky 1000 (z toho vlastne zdroje 50, zdroje SR+ES 950),
3) uznane opravnene vydavky 900 (z toho vlastne zdroje 45, zdroje SR+ES 855),
4) neuznane vydavky 100 (z toho vlastne zdroje 5, zdroje SR+ES 95),
5) kedze neopravnene vydavky 100 boli financovane aj zo zalohovej platby, potom ich od Vas ziadali naspat (ziadali naspat 95, lebo 5 ste financovali z vlastnych zdrojov), co ste urobili a vratili ste 95,
6) povodna vyska zalohy bola 950, zo zalohy ste zuctovali 855, vratili ste 95, takze na ucte zalohy je nula, co je spravne,
7) z vlastnych zdrojov ste povodne mali financovat iba 50, no kedze boli neopravnene vydavky, tak ste navyse museli financovat dalsich 95, co je dokopy 145,
8) celkove zhrnutie, vydavky boli 1000, vlastne zdroje 50+95, zdroje SR+ES 855.

Kedze su rozne sposoby financovania projektov (zalohove platby, refundacie, predfinancovanie), tak sa rozne pristupuje k neopravnenym vydavkom.
Ak islo o neopravneny vydavok z casti financovany zo zalohovej platby (a z casti z vlastnych zdrojov) a prislo rozhodnutie na vratenie financnych prostriedkov, potom treba vratit financne prostriedky a zauctovat to ako znizenie zalohovej platby (ved inak sa to ani neda urobit, ved ste vratili cast zalohovej platby).
anas
19.10.10,13:58
Ano, neuznane vydavky sa dostanu naspat na zalohu a odtial poputuju riadiacemu organu, takze na zalohe bude nula. Znizuje sa tato konkretna zaloha ale to je spravne, inak by Vam nieco chybalo pri zuctovani.

Napriklad:
1) zalohova platba 950 (to su zdroje SR+ES),
2) ziadane vydavky 1000 (z toho vlastne zdroje 50, zdroje SR+ES 950),
3) uznane opravnene vydavky 900 (z toho vlastne zdroje 45, zdroje SR+ES 855),
4) neuznane vydavky 100 (z toho vlastne zdroje 5, zdroje SR+ES 95),
5) kedze neopravnene vydavky 100 boli financovane aj zo zalohovej platby, potom ich od Vas ziadali naspat (ziadali naspat 95, lebo 5 ste financovali z vlastnych zdrojov), co ste urobili a vratili ste 95,
6) povodna vyska zalohy bola 950, zo zalohy ste zuctovali 855, vratili ste 95, takze na ucte zalohy je nula, co je spravne,
7) z vlastnych zdrojov ste povodne mali financovat iba 50, no kedze boli neopravnene vydavky, tak ste navyse museli financovat dalsich 95, co je dokopy 145,
8) celkove zhrnutie, vydavky boli 1000, vlastne zdroje 50+95, zdroje SR+ES 855.

Kedze su rozne sposoby financovania projektov (zalohove platby, refundacie, predfinancovanie), tak sa rozne pristupuje k neopravnenym vydavkom.
Ak islo o neopravneny vydavok z casti financovany zo zalohovej platby (a z casti z vlastnych zdrojov) a prislo rozhodnutie na vratenie financnych prostriedkov, potom treba vratit financne prostriedky a zauctovat to ako znizenie zalohovej platby (ved inak sa to ani neda urobit, ved ste vratili cast zalohovej platby).


Dobrý deň, pozerám na Vašu odpoveď, ale už som to urobila inak. Podľa rady susann2 som zaúčtovala neoprávnené výdavky predpisom
MD 548 / D 379 a vrátenie fin.prostriedkov agentúre MD 379 / D 222EK a KZ 41, t.j. boli použité vlastné prostiedky.
Opravu pôvodného účtovania (viď môj 2. príspevok) som neurobila.
Obávam sa, že už to možno nestihnem - práve prebieha kontrola na projekte z NKÚ. :mee:
A možno sa dozviem, ako to malo byť správne zaúčtované. :)
anas
19.10.10,14:03
Ano, neuznane vydavky sa dostanu naspat na zalohu a odtial poputuju riadiacemu organu, takze na zalohe bude nula. Znizuje sa tato konkretna zaloha ale to je spravne, inak by Vam nieco chybalo pri zuctovani.

Napriklad:
1) zalohova platba 950 (to su zdroje SR+ES),
2) ziadane vydavky 1000 (z toho vlastne zdroje 50, zdroje SR+ES 950),
3) uznane opravnene vydavky 900 (z toho vlastne zdroje 45, zdroje SR+ES 855),
4) neuznane vydavky 100 (z toho vlastne zdroje 5, zdroje SR+ES 95),
5) kedze neopravnene vydavky 100 boli financovane aj zo zalohovej platby, potom ich od Vas ziadali naspat (ziadali naspat 95, lebo 5 ste financovali z vlastnych zdrojov), co ste urobili a vratili ste 95,
6) povodna vyska zalohy bola 950, zo zalohy ste zuctovali 855, vratili ste 95, takze na ucte zalohy je nula, co je spravne,
7) z vlastnych zdrojov ste povodne mali financovat iba 50, no kedze boli neopravnene vydavky, tak ste navyse museli financovat dalsich 95, co je dokopy 145,
8) celkove zhrnutie, vydavky boli 1000, vlastne zdroje 50+95, zdroje SR+ES 855.

Kedze su rozne sposoby financovania projektov (zalohove platby, refundacie, predfinancovanie), tak sa rozne pristupuje k neopravnenym vydavkom.
Ak islo o neopravneny vydavok z casti financovany zo zalohovej platby (a z casti z vlastnych zdrojov) a prislo rozhodnutie na vratenie financnych prostriedkov, potom treba vratit financne prostriedky a zauctovat to ako znizenie zalohovej platby (ved inak sa to ani neda urobit, ved ste vratili cast zalohovej platby).


Dobrý deň, pozerám na Vašu odpoveď, ale už som to urobila inak. Podľa rady susann2 som zaúčtovala neoprávnené výdavky predpisom
MD 548 / D 379 a vrátenie fin.prostriedkov agentúre MD 379 / D 222EK a KZ 41, t.j. boli použité vlastné prostiedky.
Opravu pôvodného účtovania (viď môj 2. príspevok) som neurobila.
Obávam sa, že už to možno nestihnem - práve prebieha kontrola na projekte z NKÚ. :mee:
A možno sa dozviem, ako to malo byť správne zaúčtované. :)
smima
23.05.11,10:36
Dobrý deň!
Aj my sme mali neoprávnené výdavky v projekte ESF, ale peniaze som musela vrátiť na náš projektový účet, nie agentúre. Vrátené peniaze ako mám zaúčtovať na projektovom účte. Ďakujem !
moska
24.05.11,04:10
Ja som to zaúčtovala 568/222 637012 41 keď to odišlo z bežného účtu školy a na mimirozpočtovom som to zaúčtovala 221/261, potom keď to odvediem zriaďovateľovi 261/221 a keď mi to pošle zriaďovateľ na projektový účet, tak to zúčtujem ako došlú platbu z agentúry.
smima
24.05.11,11:20
Dobrý deň, potrebujem poradiť s problémom, ktorý sa týka fin.prostriedkov z ESF. Zo zálohovej platby sme vyplatili mzdy + odvody. Treba to vykázať aj v predpise alebo iba pri výplate použiť KZ, ktorý určil poskytovateľ.
Ďakujem.
moska
25.05.11,03:59
Ja mzdy aj predpisujem. Neviem ako účtujete mzdy, ale do nákladov a záväzkov sa dávajú do predpisu do príslušného mesiaca a vyplácajú sa až nasledujúci mesiac. Ak by ste opravili len výdavok, tak náklad by ostal po starom. Všetko záleží na tom ako účtujete, akú máte analytiku a samozrejme aj ako si to kontrolujete.