lucy12
14.09.10,15:19
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu. Pracujem v skolstve ako nepedagogicky zamestnanec- pomocna vychovavatelka na internate len na nocne smeny. Moj tyzdenny prac. uvazok je 37,5h, pricom pracujem 4 dni v tyzdni a z toho 3 dni 9,5h a 4. den 9 hodin. Doteraz som mala kazdy den 0,5h prestavku a dnes mi moja nadriadena oznamila, ze 4. den musim byt v praci o 0,5h dlhsie a odovodnila mi to tym, ze mi pridava dalsiu 0,5h prestavku, aby som splnila tyzdenny prac. uvazok 40 h aj s prestavkami. Cize 4. den pracujem 9h a plus k tomu mam 2 krat 0,5h prestavky, takze som v praci o 0,5 dlhsie ako doteraz, co je pre mna uplne nevyhodne a neviem to pochopit, pretoze som v praci sama, takze ani tie 0,5h prestavky nevyuzivam, lebo ma nema kto zastupit. Takze musim byt o 0,5h dlhsie ako doteraz. Chcem vedie, ci ma moja nadriadena pravo dat mi tieto 2 prestavky za 1 den. Ak toto pravo nema prosim Vas, mohli by ste mi odporucit nejaky zakon, ktory jej budem moct ukazat, aby mi tou nezmyselnou 0,5h prestavkou nepredlzovala moju prac. dobu.
Sabadka
14.09.10,16:40
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu. Pracujem v skolstve ako nepedagogicky zamestnanec- pomocna vychovavatelka na internate len na nocne smeny. Moj tyzdenny prac. uvazok je 37,5h, pricom pracujem 4 dni v tyzdni a z toho 3 dni 9,5h a 4. den 9 hodin. Doteraz som mala kazdy den 0,5h prestavku a dnes mi moja nadriadena oznamila, ze 4. den musim byt v praci o 0,5h dlhsie a odovodnila mi to tym, ze mi pridava dalsiu 0,5h prestavku, aby som splnila tyzdenny prac. uvazok 40 h aj s prestavkami. Cize 4. den pracujem 9h a plus k tomu mam 2 krat 0,5h prestavky, takze som v praci o 0,5 dlhsie ako doteraz, co je pre mna uplne nevyhodne a neviem to pochopit, pretoze som v praci sama, takze ani tie 0,5h prestavky nevyuzivam, lebo ma nema kto zastupit. Takze musim byt o 0,5h dlhsie ako doteraz. Chcem vedie, ci ma moja nadriadena pravo dat mi tieto 2 prestavky za 1 den. Ak toto pravo nema prosim Vas, mohli by ste mi odporucit nejaky zakon, ktory jej budem moct ukazat, aby mi tou nezmyselnou 0,5h prestavkou nepredlzovala moju prac. dobu.



Pracovný týždeň vo verejnej správe, teda aj v školstve má 37,5 bez obedňajších prestávok.(V zmysle vyššej kolektívnej zmluvy, kde je dojednaný uvedený pracovný čas, platí to aj pre školy a školské zariadenia, ktoré nemajú zriadenú odborovú organizáciu.) Obedňajšia prestávka sa do úväzku nepočíta a nie je ani zaplatená. Teda ak tebe rozvrhli pracovnú dobu na 4 dni, za tieto 4 dni máš odpracovať 37,5 dňa + polhodinová prestávka na jedlo a odpočinok na každý deň, v ktorom odpracuješ viac ako 4 hodiny. Takže máš pravdu tá pridaná polhodina tvojou nadriadenou je nezmyselná. Tvojej nadriadenej odporúčam si preštudovať ZP, zákon 553/2003, vyššiu kolektívnu zmluvu a všetky súvisiace zákony pre výkon práce vo verejnom záujme.
PS: Už len na margo, ak v čase, ktorom máš určenú polhodinovú prestávku vykonávaš svoju prácu podľa náplne práce a stal by sa ti nejaký úraz, nebude sa na to prihliadať ako na pracovný úraz, pretože v tom čase si mala určenú prestávku v práci bez náhrady mzdy.