eviana
14.09.10,19:05
Dobry den,
chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu ohladom nepenazneho vkladu - softveru. Situacia je nasledovna: s.r.o.1 nadobudla kupou softver v hodnote 1000e, nasledne (v tom istom roku) je mozne vykonat technicke zhodnotenie na tomto softveri v hodnote 12900e ako dar od spolocnikov? teda 041/413 ??? ocenenie technickeho zhodnotenia by malo byt na zaklade znaleckeho posudku??? a v pripade ze s.r.o.1 tento softver nasledne vlozi ako nepenazny vklad do ZI do inej s.r.o.2, bude ho moct tato druha s.r.o. odpisovat (nevztahuje sa §23(2) b zakona o dani z prijmov)?
ak by totiz s.r.o.1 dany softver technicky nezhodnotila ale vlozila ho v sume 1000e a hodnota vkladu by bola 13000e, musela by si rozdiel zahrnut do zakladu dane. vopred velmi pekne dakujem!
a_je_to
16.09.10,07:38
Nebýva zvykom, aby dedinský horár radil daňovému poradcovi ... ale skúsim.
Otázka má viacero náročných hladín posudzovania. Prvá je možnosť zásahu do kupovanej verzie sw, aj možnosť presunúť kúpenú časť sw na inú s.r.o. Súvisí to s autorskými právami a budeme zjednodušene predpokladať, že sú náležite vyriešené. Druhá hladina je nepeňažný vklad a jeho účtovanie. Tretia je jeho účtovné ocenenie a spôsob zaúčtovania. Štvrtá je daňové odpisovanie nepeňažného vkladu, navyše zčasti bezodplatného.
Spoločníci s.r.o.1 môžu v ideálnom prípade rozšíriť funkcionalitu pôvodného sw nad jeho rámec. Sumu nákladov na 5xx po ukončení možno aktivovať 041/623 a priradiť k pôvodnému sw, ocenenému podľa podľa § 25, ods. 1, písm. a, bod 4 ZoÚ. Zhodnotenie sa musí oceniť podľa písm. b, bod 3, ZoÚ, /vlastné náklady/, alebo písm. d, bod 2 /reprodukčná cena/. Druhá možnosť má prioritu, ak VN sú väčšie, ako RC, nie menšie – nulové. Z toho mi vyplýva, že s.r.o. 1 musí oceniť bezplatné zhodnotenie nulou. Ak ho neaktivujú a nepriradia, nemožno to nahradiť ocenením podľa znaleckého posudku, to je písm. e, kde táto možnosť pre vlastnú tvorbu sw nie je.
Ocenenie podľa § 25, ods. 1, písm. e, bod. 1, ZoÚ je však možné u vkladu do ZI s.r.o.2, ak s.r.o.1 je ako jeden zo spoločníkov, alebo zakladateľ s.r.o.2. Ukladá to aj § 59, ods. 3, aj § 59b Obch.zákonníka. Či už sa vloží do ZI 353/411, alebo nezapisovaného vkladu 353/413, tak sa zaúčtuje ako 013/353 aj 343/365. Účtovne sa odpisuje zo vstupnej ceny účtovnými odpismi. Pre daňové odpisovanie sa vzťahuje § 25, ods.1, písm. f, ZoDP. To znamená že sa preberá zostatková cena daňová pôvodného sw a doodpisuje sa - pokračuje v začatom daňovom odpisovaní z s.r.o.1. U technického zhodnotenia nadobudnutého u vkladateľa bezodplatne je daňové odpisovanie vylúčené. Ocenenie znaleckým posudkom pri vklade dáva nehmotnému majetku iba vstupnú cenu účtovnú a hodnotovú, nie aj vstupnú cenu daňovú, tá je určená spomenutým § 25, ods.1/f.
Technické zhodnotenie sw v s.r.o.1 od spoločníkov nemožno považovať za dar. Dar musí pochádzať od cudzej osoby, nie od spoločníkov. Ak by technické zhodnotenie darovala pre s.r.o.1 iná osoba než spoločník, tak jeho zaúčtovanie by bolo 042/384. Odpisovalo by sa 042=01 na 551 a 384 na 648, výsledný efekt na hospodársky výsledok a základ dane by bol = 0.
eviana
16.09.10,09:11
Dakujem za radu,

situacia je naozaj zlozita... z Vasej odpovede mi vychadza, ze nie je mozne aby spolocnici technicky zhodnotili softver darom? Uvedeny softver predali s.r.o.1 spolocnici a dalej na nom pracovali bez naroku na mzdu. Chceli jeho zhodnotenie bezodplatne vlozit do s.r.o.1 ako TZ a navysit tak jeho hodnotu. Chcela by som Vas poprosit o radu, ako by sa dala dana situacia vyriesit ak zatial neuvazujeme s vlozenim softveru do ZI s.r.o.2 a pravne je vsetko vysporiadane? Ja bohuzial nemam ziadne prakticke skusenosti, snazim sa iba poradit kamaratom. Vopred velmi pekne dakujem.
a_je_to
16.09.10,15:14
Dakujem za radu,

situacia je naozaj zlozita... z Vasej odpovede mi vychadza, ze nie je mozne aby spolocnici technicky zhodnotili softver darom? Uvedeny softver predali s.r.o.1 spolocnici a dalej na nom pracovali bez naroku na mzdu. Chceli jeho zhodnotenie bezodplatne vlozit do s.r.o.1 ako TZ a navysit tak jeho hodnotu. Chcela by som Vas poprosit o radu, ako by sa dala dana situacia vyriesit ak zatial neuvazujeme s vlozenim softveru do ZI s.r.o.2 a pravne je vsetko vysporiadane? Ja bohuzial nemam ziadne prakticke skusenosti, snazim sa iba poradit kamaratom. Vopred velmi pekne dakujem.

No ... situácia je zložitá iba dovtedy, kým chceme bez nákladov na jednej strane a bez zdaniteľných príjmov na druhej strane vygenerovať obstarávaciu cenu nehmotného majetku, spôsobilého na daňové odpisovanie. Prečo nebolo problémom SW kúpiť a TZ už nie ? Z toho jasne vidno, že čo sa bez problémov dá a čo nie. Bezodplatne obstaraný nehmotný majetok je vylúčený z odpisovania ... a je to „holt“ dobré opatrenie. Lebo jednak niet ľahšej veci, ako vyrobiť nehmotný majetok obrovskej neskontrolovateľnej hodnoty, potvrdenej aj znalcom a jednak takmer nič z toho možného množstva nemá všeobecnú obchodovateľnú cenu a hodnotu. Bezcenná s.r.o. s vysokým imaním ? Keby sa dalo ... nebol by problém. Za posledné roky sa najväčšie daňové delikty a úniky vytvorili práve z obchodu s bezcenným softvérom obrovských fiktívnych hodnôt. Hodnota niečoho musí byť merateľná trhom – že niekto je, tú vyčíslenú hodnotu ochotný a schopný aj reálne zaplatiť a ešte aj ekonomicky využiť pri dosahovaní svojich príjmov.
Ak spoločníci vytvorili SW, ktorý s.r.o.1 kúpila, tak tou istou cestou môžu vytvoriť a realizovať aj jeho TZ. Oboje sú predmetom neodňateľného autorského práva, ktoré je posilnené ešte tým, že za prácu na TZ v s.r.o.1 nepoberali odmeny. TZ je ich majetkom, bohužiaľ iba nehmotným, o ktorom ťažko možno prehlásiť, že bol v ich osobnom užívaní. Druhá vec – ktorú som už uviedol je, že vklad spoločníkov sa nepovažuje za dar, lebo chýba duálny aspekt – aj za darcu, aj za obdarovaného by sa museli podpísať tie isté osoby, alebo z ich poverenia, v ich mene niekto iný. Nemôžem obdarovať sám seba. Preto sa nejedná o dar, ale o vklad. V daňovom systéme môže byť nehmotným majetkom a uznaným potencionálnym nákladom /odpis/ iba to, čo u niekoho bolo predtým zdaniteľným príjmom. Lebo za bezodplatným nehmotným majetkom generovaným do aktív sa skrýva prevažne ... dovtedy nikde nezdanená práca. A čo nebolo zdaniteľným príjmom, nemôže byť inde ani daňovo uznaným výdavkom.
Posledným daňovým kritériom pre režim nákladov a výnosov je „aj aj“, alebo „ani ani“.
Pre darovaný majetok platí „aj aj“, lebo ide o kombináciu „obč.z.“ a „obch.z“. Teda 042/384 ... a odpisujem 551/648, výsledný daňový režim = 0. Pre vložený majetok platí „ani ani“, lebo ide iba o „obch.z“ Teda 013/413 a nemám ani náklady, ani výnosy. Nesmúť .... vkladom oproti daru o nič neprichádzaš. Iba ušetríš zbytočné odpisovanie pri tom istom nulovom daňovom /dppo/ efekte . Daňové „perpetum mobile“ sa z toho ani vyrobiť, ani vytrieskať nedá. Tie zákony sú dnes už dosť dobre zaplátané a utesnené, aby z nich mohla uniknúť do ďalšieho účtovného a daňového obehu vyššia nezdanená hodnota.
eviana
19.09.10,08:44
Dakujem za odpoved,
nebojte ziadne danove uniky sa nechystame robit :) chceme len jednoducho bezodplatne vlozit modernizaciu softveru do majetku firmy (ak sa nedaju uplatnit danove odpisy nevadi). mohli by ste mi prosim jednoznacne napisat ci je to mozne. teda ci mozem zauctovat:
modernizacia softveru - bezodplatny vklad od spolocnikov 041/413
zaradenie (na ucet, kde je aj povodny softver) 013/041
v oceneni podla §25 d) bod 1. ZoÚ - teda ROC zistenou na zaklade znaleckeho posudku? vopred dakujem.
a_je_to
20.09.10,10:21
Dakujem za odpoved,
nebojte ziadne danove uniky sa nechystame robit :) chceme len jednoducho bezodplatne vlozit modernizaciu softveru do majetku firmy (ak sa nedaju uplatnit danove odpisy nevadi). mohli by ste mi prosim jednoznacne napisat ci je to mozne. teda ci mozem zauctovat:
modernizacia softveru - bezodplatny vklad od spolocnikov 041/413
zaradenie (na ucet, kde je aj povodny softver) 013/041
v oceneni podla §25 d) bod 1. ZoÚ - teda ROC zistenou na zaklade znaleckeho posudku? vopred dakujem.

Áno, je to možné, ale ja by som uplatnil tento postup : Podľa § 59 Obch.zákonníka sa musí urobiť znalecký posudok a určiť hospodársku hodnotu TZ. Táto hodnota sa nepovažuje za ROC podľa § 25, ods. 1, písm. d, bod 1, ani 2, ZoÚ, ale písm. e, bod. 1, teda za reálnu hodnotu, za ktorú spoločníci ručia. Keďže nepôjde o vklad na 411, ale na 413, netreba meniť spoločenskú zmluvu, stačí zápisnica podľa § 130 Obch.zákonníka. Tá sa zaúčtuje na 353/413. Zaraďovací protokol k TZ - priradenie k SW /013/353/, bez použitia 041. Vklad /013/353/, na rozdiel od daru /041/384/, nie je investíciou. Hodnotu 013 možno účtovne odpisovať, z daňového odpisovania je to vylúčené, cez § 23, ods. 1, písm. b ZoDP a cez r.150 priznania dppo aj zo ZD.
eviana
20.09.10,17:09
Dakujem, velmi ste mi pomohli!
mariaama
30.09.10,06:41
Ahojte, ja riesim podobny problem. Jediny spolocnik s.r.o. potrebuje vlozit do majetku pristroj, ktory nadobudol pred zalozenim spolocnosti ako FO. ZI navysovat neplanujeme. chcela som to zauctovat ako vklad 02/413. potrebujeme znalecky posudok? ide o 40tis eur. a bude mozne tento majetok danovo odpisovat? dakujem za radu
KEJKA
30.09.10,06:47
znalecký posudok na hnuteľnú vec netreba, odporúčala by som však mať doklad o kúpe -pôvodný, pre porovnanie ceny a hodnoty vkladu.
odpisovať môžeš.
mariaama
30.09.10,06:52
mozem sa spytat o aky § sa opriem? lebo som uz vsetko precitala a v podstate vsade sa riesi navysovanie ZI alebo vklad casti podniku, fuzie a pod.
KEJKA
30.09.10,06:55
znalecký posudok na hnuteľnú vec netreba, odporúčala by som však mať doklad o kúpe -pôvodný, pre porovnanie ceny a hodnoty vkladu.
odpisovať môžeš.


mozem sa spytat o aky § sa opriem? lebo som uz vsetko precitala a v podstate vsade sa riesi navysovanie ZI alebo vklad casti podniku, fuzie a pod.

Postupy účtovania § 59

Účtovanie vlastného imania


..........................
(6) Na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné peňažné kapitálové vklady aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie účtovnej jednotky a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtuje najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu.
lenlenka
21.09.11,18:54
Dobrý deň,

Bola by som rada ak by ma niekto opravil alebo doplnil pripadne poradil:

SZCO chce ukončiť činnosť, ma novovzniknutú s.r.o. môže všetok drobný majetok preradiť do osobného užívania a následné urobiť zmluvu o bezodplatnom vklade do s.r.o.? môže to urobiť aj s DHM ktorý je už odpísaný aj daňovo aj účtovne?
DHM by sa účtovalo 042/413 a drobný majetok 022/413 vklad konateľa do s.r.o. bez navýšenia ZI,
DHM ktorý ešte nemá odpísaný by šiel na faktúru a tam ma zaujíma cena, „musí“ sa uviesť zostatková cena alebo môže byť nižšia no v úrovni reálnosti??

*SZCO aj s.r.o. sú platcami DPH
KEJKA
25.09.11,16:30
pri vklade, či predaji treba mať na pamäti omedzenie hodnoty vkladu-predaja na tuším 10% ZI.
Ak tá hodnota bude vyššia vyžaduje sa znalecký posudok.
nesúhlasím s účtovaním:
DHM by sa účtovalo 042/413 a drobný majetok 022/413 vklad konateľa do s.r.o. bez navýšenia ZI,
čo je v tomto prípade DHM a čo drobný majetok?
Odpisovaný majetok áno ... 042/413 môže byť, potom zaradiť a odpisovať aspoň 13 mesiacov.
====================================
pardon za veľmi stručnú odpoved, ale už sme to rozoberali v inej téme a som čerstvo po dovolenke, hlava zresetovaná, tak sa "zacvičujem".
lenlenka
25.09.11,17:37
pri vklade, či predaji treba mať na pamäti omedzenie hodnoty vkladu-predaja na tuším 10% ZI.
Ak tá hodnota bude vyššia vyžaduje sa znalecký posudok.
nesúhlasím s účtovaním:
DHM by sa účtovalo 042/413 a drobný majetok 022/413 vklad konateľa do s.r.o. bez navýšenia ZI,
čo je v tomto prípade DHM a čo drobný majetok?
Odpisovaný majetok áno ... 042/413 môže byť, potom zaradiť a odpisovať aspoň 13 mesiacov.
====================================
pardon za veľmi stručnú odpoved, ale už sme to rozoberali v inej téme a som čerstvo po dovolenke, hlava zresetovaná, tak sa "zacvičujem".

drobnym majetkom som myslela majetok ktory bol v JU dany do spotreby v hodnote max. do 1000€ celkova cena toho drobneho majetku je cca. 12000€ ten by bol preradeny do osobneho uzivania a nasledne vlozeny bezodplatne do s.r.o.

DHM - dlhodoby hmotny majetok, a tu su nejake stroje + zariadenia + osobne vozidlo vsetko z r. 97-2008 odpisane a vysporiadane tento majetok taktiez preradit do osobneho uzivania a nasledne bezodplatne vlozit do s.r.o. tento majetok by sa uz v s.r.o. neodpisoval hodnta tohto je odhadom 100tis€ (a uctovanie?? nemôze to byt 042/413?)

a dalsi dlhodoby majetok co je asi cca 8000€ by siel na fakturu normalne zaradil a nadalej odpisoval dalsie 3 roky tu problem nejako nevidim akurat ze sa zacvaka DPH,

alebo ako ten majetok vlozit do s.r.o. bez toho aby to slo cez fakturaciu???

ďakujem aj tak za reakciu, viem viem je tu toho popisane aj som to studovala len nejako mam chaos v tomto