beaster
14.09.10,20:45
Viete mi prosim poradit v com mam zacat tvorit novu databazu? Kedysi davno som trochu robil v MS Acces a trochu viac vo FoxPro. Ale potom mi uz vzdy stacil MS Excel. Nuz a teraz potrebujem uz daco lepsie bo to bude velmi rozsiazhle s viacerymi relaciami a viem, ze su aj asi lepsie (MySQL, SQL Server 2008, Paradox a pod.).
Pravdepodobne to bude neskor sluzit pre viacerych uzivatelov, aby mali naraz pristup (alebo to bude cele v jednom subore a bude sa to distriuovat? To este neviem ako to nakoniec skonci - cize mozno s tym bude pracovat len jeden uzivatel).
Mam trochu skusenosti s programovania vo Visual Basicu pre Aplikacie, zopar JAVA skriptov v HYPERION-e, no a potom HTML (stary dobry PASCAL uz neratam). Pomoze mi to? Napriklad odporucate mi naucit sa aj SQL?

Vopred dakujem za akekolvek rady.
Fero11
14.09.10,19:54
urcite
Deiky
14.09.10,20:04
Ak ches tvorit uz zlozite databazy a zakladne sof. programy ti nestacia, tak ucite siahni po SQL v nejakej z databaz ako si pisal, napr. s najpouzivanejsiu MYSQL v kombinacii napr s PHP , pretoze samotna databaze je bez nejakeho pouzivatelskeho systemu (prostredia) tazko pouzitelna a neprehliadná... Takze vytvorit si nejaky system, ktory budes mat napr aj na webe, ci na localhoste ako uz sam uznas...

Server 2008 je operacny system, ktory obsahuje aj SQL server ....
Mimochodom novy acces poskytuje mnozstvo riesení, som prekvapeny ze ti nestaci...

Kym si vytvoris vlastny system a vsetko okolo toho sa naucis, prejde kopa casu preto by som volil asi inu alternativu.. No neviem aku...
mecky
14.09.10,20:27
hlavne to chce ujasnit si dopredu co to ma vediet spravit, az potom hladat vhodnu implementaciu
beaster
14.09.10,21:47
Diki za odpovede ... no ved mozno bude stacit aj novy acces .. som v tom uz veeelmi dlho nerobil (tusim cca 2000-2001). A mate skusenost aj s PARADOX-om? Alebo ste nieco o nom poculi? Kamarat v tom ma databazu a velmi si to pochvaluje avsak ja som o tom este nepocul.
TomasHC
16.09.10,06:37
Naucit sa SQL je investicia do buducnosti. Pre sukromne ucely je zadarmo aj MSSQL, aj MySQL, alebo PostgreSQL.
sthruska
16.09.10,08:09
Od Paradoxu preč. Je to zastarané.
Jedno z kritérií je použitie DB. Na internete prevláda MySQL.
Ak to má byť server tak napríklad
FireBird - ten je úplne free.
MS SQL ex.... neviem ako sa presne volá. Free, veľkosť súboru do 4GB. Už viem express
beaster
18.09.10,08:21
No tie 4 GB by podla mna urcite stacili :-) takze skusim omrknut ten MS SQL express ... diki moc. Este predsa len jedna otazka - kamarat ma v tom Paradoxe take veci ze napriklad podla zaznamov co pridava do databazy sa mu po po vyvalani mapky v tom vykresluje rovno mapa výskytu. Ma to cele zalozene na uplne jednoduchych skriptoch, kedze nieje programator. Ale hlavna vec je ze mu to funguje. Myslim ze vo FoxPro sa to tiez dalo robit len neviem ci tieto veci ponuka aj MS SQL express. Viete mi poradit aj s tymto?
sthruska
18.09.10,09:14
Trochu teórie

DB je len a len komplexný sklad údajov. Pod slovom komplexný je skutočnosť, že DB má nástroje na správu týchto údajov. A to veľmi silné.

Užívateľ pracuje v ďalšej vrstve - aplikačnej. Tú tvorcovi poskytne buď samá DB alebo tretia strana. Jednoducho a trochu prehnane povedané, to čo užívateľ vidí a ako s tým pracuje nemá nič spoločné s DB.

Medzi tým je ďalšia vrstva - samotný program.
beaster
18.09.10,09:28
No a to bola moja otazka: ci MS SQL express uz samotny ma aplikacnu vrstvu (podobne ako ten PARADOX) alebo je to cisto len nastroj na ukladanie udajov. Pretoze ja by som potreboval nieco kde by sa dali zadavat data a rozsirovat databazu a rovno tvorit aj aplikacie ktore pretvaraju rozne data z databazy do povedzme grafov ci map rozsiria a podobne. Ved ked to umoznuje ten zastarany PARADOX musi byt aj nieco novsie a lepsie.
simoj
28.09.10,19:46
na dektopove aplikacie je velmi vhodny sqlite (moze byt aj na web projekty), netreba ziaden server, cela databaza je v jednom subore ktory sa sam spravuje. na internetove aplikacie je to stary dobry odskusany MySQL, pripadne Firebird, PostgreSQL. Vsetko su to riesenia zadarmo
Padishah
03.11.10,08:31
Ak chces nieco zadarmo, odporucam kombinaciu PHP+MySQL.
To si vies rychlo spojazdnit aj na domacom PC.

Ak si ochotny zakupit, skus Visual FoxPro, verziu 8 alebo 9. Na mensie systemy zrejme nenajdes nic lepsie v pomere mnozstva programatorskej prace k vysledku. Spociatku mozes pracovat s internym DB enginom a ked ti narastie DB na 2GB, resp. 2 miliardy zaznamov, jednoducho upravis prikazy na pracu s datami (ostatna cast aplikacie moze ostat po starom) a mozes sa pripojit na akukolvek externu databazu (MS SQL Express, MS SQL, MySQL,...). Samozrejme, mozes naraz pracovat v hybridnom rezime, s obomi DB enginmi (interny + externy SQL) - napriklad kvoli vypadkom v lokalnej sieti alebo na internete, pripadne pracovat od zaciatku vylucne na SQL serveri doma alebo kdesi na druhej strane planety (ale tusim si spominal, ze SQL zatial neovladas, zatial co s FoxPro ake-take skusenosti mas).
beaster
04.11.10,17:24
Dakujem Padishah, zacal som prave s tym PHP a MySQL - a musim priznat, ze ma to dost nadchlo - najskor som mal trochu problem dostat ich pod 64-bit system ale najnovsi XAMP to nakoniec zvladol a zatial vsetko funguje tak ako ma ...
Padishah
14.04.14,05:20
zamalo :-)