Blb
14.09.10,21:00
Ked sa stretnem so stresom, dostanem anginu. :mee: Dokazal niekto vybojovat podobny problem?
arizona
14.09.10,19:03
Blb a čo chceš vybojovať? :eek::---

Možno máš oslabenú imunitu:)
durisovad
14.09.10,19:13
Ak je to oslabena imunita, odporucala by som echinaceove kvapky, napr. IMMUNAL. Mam s tym dobre skusenosti, chripku, anginu ani nadchu som nemala viac ako 20 rokov.
danushka
14.09.10,19:18
Asi by som to riešila súčasne s psychológom a imunológom.

Moja kolegyňa pri stresových okamihoch má okamžite herpes okolo úst a nosa. Sama si uvedomuje, že je to psychická záležitosť so zlou imunitou.
Blb
14.09.10,19:27
Pokusam sa vyhnut stresom, fungujem tak uz desiatky rokov. Samozrejme nemyslim nejaky kazdodenny problem, ale stres, ktory je velmi vazny. Ked sa nieco podobne vyskytne, uz vecer viem, ze rano budem mat horucku a zapalene hrdlo.
misomiso
14.09.10,19:28
Ked sa stretnem so stresom, dostanem anginu. :mee: Dokazal niekto vybojovat podobny problem?

To je uplne normalne. Musis to riesit na dvoch frontoch.

1. Celkovo sa zdravo stravovat, dbat na dostatok spanku, nejaky ten pohyb, obmedzit maso, cukry, vyhnut sa prekysleniu organizmu, + nekjaky cesnak, cibulu, zazvor a pod.

2. naucit sa zvladat stres, resp. zmenit zivotne smerovanie, aby si sa vyhol stresu.

Ja som bol uz v podstate na smrtelnej posteli s totalne znicenou imunitou, teraz som v pohode. Ale nepomohli mi lekari (hoci sa snazili), musel som si pomoct sam. Hlavne ziadne antibiotika.
danushka
14.09.10,19:32
Súhlasím s misomisom, že antibiotiká na jednej strane pomôžu a na druhej strane ublížia.
Telo si vie občas poradiť aj samo, spustiť samoliečiaci proces, ale treba podporiť imunitu a prehodnotiť svoje priority.
Jednoducho si treba uvedomiť, že pokiaľ nejde o život, tak každý problém má svoje riešenie a totálne odbúrať zo svojej mysle nepodstatné veci.
Blb
14.09.10,19:37
To je uplne normalne. Musis to riesit na dvoch frontoch.

1. Celkovo sa zdravo stravovat, dbat na dostatok spanku, nejaky ten pohyb, obmedzit maso, cukry, vyhnut sa prekysleniu organizmu, + nekjaky cesnak, cibulu, zazvor a pod.

2. naucit sa zvladat stres, resp. zmenit zivotne smerovanie, aby si sa vyhol stresu.

Ja som bol uz v podstate na smrtelnej posteli s totalne znicenou imunitou, teraz som v pohode. Ale nepomohli mi lekari (hoci sa snazili), musel som si pomoct sam. Hlavne ziadne antibiotika.
Dik za radu, so spankom + stravovanim + cesnakom je to ok, len ten stres neviem zignorovat. Na antibiotika mam podobny nazor, ale bez nich sa z anginy nevymotam ani za dva tyzdne.
arizona
14.09.10,19:51
Celkom zaujímavá stránka,pozri si ju, možno ti v niečom pomôže
http://www.pscentrum.sk/Neuroticke%20poruchy%20-%20Poruchy%20vzniknute%20ako%20reakcia%20na%20stre s.htm
wagner
15.09.10,00:02
Asi by som to riešila súčasne s psychológom a imunológom.

Moja kolegyňa pri stresových okamihoch má okamžite herpes okolo úst a nosa. Sama si uvedomuje, že je to psychická záležitosť so zlou imunitou.

Určite, že všetko je v hlave. Ja mám tiež oslabenú imunitu a pri každej aj menšej fyzickej námahe dostanem herpes. Aj teraz, vykopala som zemiaky a herpes už týždeň svieti na ústach.:mee: A aby toho nebolo málo,tak aj na hornej aj dolnej pere:mee::mee::mee:. A to beriem injekcie na zvýšenie imunity. Asi ich zase budem musieť brať každý týždeň, len kto to finančne utiahne, keď sa na ne veľa dopláca:mee::mee::mee:
alabut
15.09.10,05:15
Skus sa zmenit z obete na lovca. :-)
Blb
15.09.10,10:57
[QUOTE=arizona;1506343]Celkom zaujímavá stránka,pozri si ju, možno ti v niečom pomôže

Dik za link, da sa tam co-to precitat
ErinErin
15.09.10,18:20
Zníženie imunity stresom nie je len nejaké "nahováranie" si nejakého telesného problému - existujú na to presne definované mechanizmy: Pri strese sa najskôr vylúči adrenalín, v druhej fáze kortizol. Kortizol ako kortikoid má priamy účinok aj na imunitu - tieto látky sa v medicíne používajú ako imunosupresíva.

Iná vec je, že pri pretrénovaní u športovcov je popísané zdurenie lymfatických uzlín a môžu navrieť aj mandle - čo sa pociťuje ako bolesť v hrdle.

Dôležité je si uvedomiť, že stresom nie sú len vonkajšie faktory ako veľa práce či hádky: Telo pociťuje ako stres aj fyzickú námahu, nedostatok spánku, zlú stravu.

Nevyspatému človeku ide všetko 2x tak ťažšie, čiže to, čo by normálne stihol za 15 minút, unavený zliepa 2 hodiny, čo spätne stresuje...

Aby organizmus mohol fungovať vrátane imunity, musí dostať pestrú stravu. Dôležitá je aj stála hladina cukru v krvi, preto vynechanie jedla alebo sladké bomby tiež zaťažujú organizmus. Čisté cukry totiž spôsobia v prvej fáze zvýšenie cukru v krvi, ktoré sa prejaví pocitom sily - energie, ale v hruhej fáze organizmus zareaguje kompenzačne uvoľnením inzulínu, čo spôsobí tzv, reaktívnu hypoglykémiu. Čiže okkrem pestrej stravy bohatej aj na ovocie a zeleninu je dôležité prijímať jedlá zložené z kombinácie cukrov, tukov a bielkovín: tuky by u takéhoto jedla mali spomaliť vstrebávanie cukrov, čo umožní postupný - dlhodobejší prísum energie a telo sa vyhne hypoglykémii. (Prakticky: nie suchý chlieb ako čistý sacharid, ale chlieb so šunkou, syrom.) Doporučujú sa doplniť esenciálne mastné kyseliny (kys. linolová, kys. linolénová) obsiahnute v ľanovom a saflórovom oleji, pretože sú surovinou pre tvorbu steroidov.

Pohyb, šport pomáhajú zoceliť organizmus a do určitej miery aj pozitívne menia charakterové vlastnosti: Ak sa niekto prepracuje z "buchty" na maratónca, začne si viac veriť aj v iných oblastiach života. Aeróbny šport dokáže dobre "prečistiť" hlavu, človek si premyslí problémy a tým sa do určitej miery zbaví stresu. Trénovaný človek má lepšiu výdrž, pri práci sa únava dostaví neskôr, a tak stíha urobiť viac s menším stresom.
Blb
15.09.10,21:36
ErinErin, dakujem za dokladne vysvetlenie, zda sa, ze sa v tom orientujes
Petra Nová
16.09.10,11:01
Dik za radu, so spankom + stravovanim + cesnakom je to ok, len ten stres neviem zignorovat. Na antibiotika mam podobny nazor, ale bez nich sa z anginy nevymotam ani za dva tyzdne.
Pri zvládaní veľkých záťažových situácií a nasledujúcich psychosomatických obtiaží by Ti možno pomohli aj maličkosti. Napríklad aj prijatím menej deštrukčného sebaoznačovania. Myslím tým pomenovanie nicku, pod ktorým tu vystupuješ.
ivantt
16.09.10,11:14
Ja keď som v strese tak mi stúpne cukor, keď som v pohode tak ho mam takmer v norme. Keď sa naučíš ovladnuť stres stratí sa aj angína. Vacsina takýchto chorôb je zo stresu a je to len v hlave. Netvrdím že je to aj u teba ale skús sa naučiť zvládať stres.
Blb
16.09.10,11:30
Stres likvidujem anginou od desiatich rokov a anginu antibiotikami.
misomiso
16.09.10,11:58
Nepises, z coho mas ten stres, ale myslim, ze so stresom sa neda vyrovnat bez toho, aby si zacal trocha hlbsie dumat nad zmysom zivota a pod. Mne napriklad velmi pomohlo cestovanie. Ked navstivis Tokio, Seoul, Peking, Bankok, NY a par dalsich miest, pochopis, aku malu dolezitost ma cely tvoj zivot, nie to este nejaky "dolezity" detail v nom. Ako dieta som povazoval 6 miliard za cislo, ktore je mozne si lahko predstavit. No ked som zacal cestovat, pochopil som, ze je to daleko za hranicou moznosti ludskej predstavivosti. To mi do znacnej miery pomohlo uvedomit si dolezitost, ci skor nedolezitost vlastneho ja.

Inak - to je zazrak, ze ti tie antibiotika este zaberaju. Mne uz nezaberalo nic, mohol som ich jest ako cukriky, lekari mi chceli dozivotne pichat globuliny. Teraz neberiem antibiotika ani po operacii, ked ich mam striktne naordinovane lekarom a som v pohode. Neadvno mi vysekavali z kosti osmicku, chirurg mi spravil dieru az do nosohltanu, dostal som antibiotika, ktore som nebral. Na kontrole sa cudoval, ako rychlo sa mo to zahojilo, a to som sa mu ani nepriznal, ze som to svinstvo hodil do kosa. Aj tak by mi neveril.
danushka
16.09.10,12:36
No a keď sa cestovať nedá, lebo na to nie sú chechtáky...tak stačí nazrieť do veľkého mraveniska v lesíku , len tam preboha neposaď svoju partnerku /partnera/, keď sa jej /mu/ hlbšie zadívaš do očí ;).

Inak, moju psychiku a s tým aj fyzické zdravie nekonečne oslobodilo slovíčko NIE.
Keď sa ho naučíš v správny čas na pravom mieste používať, spoznáš ôsmy div sveta.
ivantt
16.09.10,12:42
Stres likvidujem anginou od desiatich rokov a anginu antibiotikami.

tak skús tú angínu vymeniť za niečo iné, trebárs za žuvačku. Ja som si povedal asi 10 rokov dozadu ze chrípku ani anginu nedostanem a odvtedy som ju nemal a to chodim v krátkych rukávoch aj v zime :-) Ja som si chorôb dosť užil a už nechcem. *Posledné čoho sa musím zbaviť je cukrovka. Verim, že sa jej zbavím a robím preto všetko možné.
misomiso
16.09.10,14:47
No a keď sa cestovať nedá, lebo na to nie sú chechtáky...tak stačí nazrieť do veľkého mraveniska v lesíku , len tam preboha neposaď svoju partnerku /partnera/, keď sa jej /mu/ hlbšie zadívaš do očí ;).

Inak, moju psychiku a s tým aj fyzické zdravie nekonečne oslobodilo slovíčko NIE.
Keď sa ho naučíš v správny čas na pravom mieste používať, spoznáš ôsmy div sveta.

Aha - no jasne, lenze ja som cestoval preto, aby som chechtaky zarobil, nie minul. Ved na dovolenku do Tokia alebo Seoulu to by bolo za trest. :)
Blb
16.09.10,14:52
Aha - no jasne, lenze ja som cestoval preto, aby som chechtaky zarobil, nie minul. Ved na dovolenku do Tokia alebo Seoulu to by bolo za trest. :)
Tokio - nic moc? Kolko jazykov ovladas? Na cestach asi moc nad chorobami nerozmyslas
misomiso
16.09.10,16:11
Tokio - nic moc? Kolko jazykov ovladas? Na cestach asi moc nad chorobami nerozmyslas

Praveze ano. Dva razy som si do Japonska so sebou priniesol chripku (ta cesta a casovy posun tomu moc neprospieva) takze musim priznat, ze cestovanie na take vzdialenosti je zataz. Raz som tam mal problemy aj so zubom. Ale aspon som mohol spoznat, ako im tam funguje zdravotnictvo, to bola asi vobec najinspirativnejsia skusenost. Skoda, ze namam paky na to, aby som to zaviedol u nas na Slovensku. Odvody by sa hned znizili na tretinu.
danushka
16.09.10,16:25
Spomínam si na útle detstvo mojej teraz už 13 ročnej dcéry.
Do jej štyroch rokov bola vkuse chorá, viac dní na ATB, ako bez nich.
Opakované zápaly hrdla, dutín, horných a dolných dýchacích ciest.
Na ten just vždy vyskočili horúčky cez víkend a samozrejme službukonajúci lekári sa istili silnou dávkou liekov, kto by už cez víkend v našom zdravotníctve venoval pozornosť sedimentácii, či výteru.
Tak sme tie ATB užívali do času, kým mojej dcére presne na Silvestra nevyrašili za uškami hrče veľkosti slepačích vajec a neposlali nás po sviatkoch rovno na onkologické vyšetrenia.
Totálne bola predávkovaná antibiotikami a jej imunita už nebola vlastne žiadna, lymfatický systém sa bránil ako mohol, ale lieky by už aj tak nepomohli.
Vtedy sme s lekármi nastúpili na cestu ,,telo si samé musí pomôcť bez liekov".
Horúčky-nehorúčky, nedali sme do nej okrem Paralenu nič a dlhodobo sme posilňovali imunitu stravou, otužovaním, športom, vzduchom, pohybom a dostala sa z toho !
Dcérka z toho vyrástla a dnes bojujeme so zápalom a horúčkami do chvíle, kým sa dá skutočne ATB vyhnúť. Aj to trvám na výtere a výsledkoch z krvi.

Pre telo nie je nič horšie ako antibiotiká.
Blb
17.09.10,12:24
Praveze ano. Dva razy som si do Japonska so sebou priniesol chripku (ta cesta a casovy posun tomu moc neprospieva) takze musim priznat, ze cestovanie na take vzdialenosti je zataz. Raz som tam mal problemy aj so zubom. Ale aspon som mohol spoznat, ako im tam funguje zdravotnictvo, to bola asi vobec najinspirativnejsia skusenost. Skoda, ze namam paky na to, aby som to zaviedol u nas na Slovensku. Odvody by sa hned znizili na tretinu.
Daj nejaku pikosku. O com je japonske zdravotnictvo? :---
ivantt
17.09.10,13:35
Daj nejaku pikosku. O com je japonske zdravotnictvo? :---

To ti aj ja môžem povedať. U nás platíš za lekársku starostlivosť stále. Tam platíš za lekársku starostlivosť len keď si zdravý a akonáhle ochorieš už lekára neplatíš. V podstate je to neschopnosť lekára udržať ťa zdravého a čím viac chorých ľudí má lekár tým je menej dôverihodný. Dobré, že ?
Blb
17.09.10,14:06
Tak je to aj v Číne. Ktovie kedy pridu na to, ze lieky su najlepsi svetovy biznis