Miriamka2001
14.09.10,21:05
Dobry den,

hladam skusenu osobu, kt. mi pomoze poradit ohladom starobneho dochodku.

Som narodena 14.12. 1953 a od septembra 2010 mam narok poziadat o predcasny dochodok, kedze som v oktobri 2009 prisla o zamestnanie a takmer rok som nezamestnana. Momentalne som na podpore v CR, kde som od 1/2005 - 10/2009 mala zamestnanecky pomer. Do roku 2005 som mala pracovny pomer v SR.

Moja otazka znie:
Mam si nechat zaratat prijem z CR do predcasneho dochodku, alebo je to vyhodnejsie (koli krateniu) nechat si ho preratat az ked dovrsim vek riadneho odchodu do dochodku tj. za dva roky?

Akym kurzom sa prijem z CR preratava?

Zaratava sa do dochodku aj cas, ked som poberala podporu v nezamestnanosti resp. socialne davky v CR?

Velmi pekne dakujem za odpoved.
veronikasad
14.09.10,19:50
Dobry den,

hladam skusenu osobu, kt. mi pomoze poradit ohladom starobneho dochodku.

Som narodena 14.12. 1953 a od septembra 2010 mam narok poziadat o predcasny dochodok, kedze som v oktobri 2009 prisla o zamestnanie a takmer rok som nezamestnana. Momentalne som na podpore v CR, kde som od 1/2005 - 10/2009 mala zamestnanecky pomer. Do roku 2005 som mala pracovny pomer v SR.

Moja otazka znie:
Mam si nechat zaratat prijem z CR do predcasneho dochodku, alebo je to vyhodnejsie (koli krateniu) nechat si ho preratat az ked dovrsim vek riadneho odchodu do dochodku tj. za dva roky?

Akym kurzom sa prijem z CR preratava?

Zaratava sa do dochodku aj cas, ked som poberala podporu v nezamestnanosti resp. socialne davky v CR?

Velmi pekne dakujem za odpoved.

Zo stránky sociálnej poisťovne, aj keď nie je to celkom tvoj prípad :

0 dôchodok žiadajte českú správu

Narodila som sa v roku 1949. V júni budem mať 57 rokov, mám jedno dieťa. Som českej národnosti, mám české aj slovenské občianstvo. Do 31. 8. 1995 som trvalo žila a pracovala v Čechách. Podľa zaslaného výpisu Českej správy sociálneho zabezpečenia -osobný list dôchodkového poistenia, moja celková doba dôchodkového poistenia v ČR je 9 399 dní, to znamená 25 rokov a 274 dní. Od 1. 9. 1995 trvalo žijem na Slovensku. Od tohto dátumu do 31.10. 2002 som bola evidovaná ako nezamestnaná na úrade práce v Leviciach bez nároku na podporu. Od 1. 11. 2002 do súčasnosti pracujem. Donedávna som sa domnievala, že nakoľko trvalo žijem na Slovensku, môj odchod do dôchodku sa bude riadiť podľa slovenských zákonov. V mojom prípade by to znamenalo odchod do starobného dôchodku v 57. roku veku + 6 mesiacov, teda 29. 6. 2006. Pri mojej informatívnej návšteve pobočky Sociálnej poisťovne v Leviciach som sa však dozvedela, že odchod do starobného dôchodku v 57,5 roku veku, tzn. na konci tohto roku, sa týka len doby, keď som žila a pracovala (resp. bola evidovaná na úrade práce) na Slovensku. Ostatné odpracované roky v Čechách (25 rokov a 274 dní) sa riadi podľa českých zákonov a tam je v mojom prípade hranica odchodu do starobného dôchodku až v 59. roku + 4 mesiace - 29. 10. 2008. Príslušná pracovníčka ma informovala o tom, že aj v ČR je možnosť odchodu do predčasného starobného dôchodku. Nevedela však uviesť nijaké konkrétne údaje. Prosím vás preto o informáciu, ako vôbec v mojom prípade postupovať pri žiadosti o starobný dôchodok. V ČR údajne existuje tzv. předstihové řízení. Nebolo by vhodné v mojom prípade tento inštitút využiť? V prípade že áno, poraďte, prosím, akým spôsobom postupovať.
[/B]H. Máliková
K dňu rozdelenia ČSFR ste mali zamestnávateľa so sídlom na území Českej republiky, preto na rozhodovanie o nároku na starobný dôchodok bude príslušný nositeľ zabezpečenia Českej republiky, ktorý vám prizná dôchodok podľa právnych predpisov účinných v Českej republike. Doba zamestnania získaná na území Slovenskej republiky sa vám zhodnotí pre nárok na slovenský dôchodok v prípade, ak získate najmenej 10 rokov dôchodkového poistenia a dovŕšite dôchodkový vek, ktorý dosiahnete, keď k veku 56 rokov pripočítate 18 kalendárnych mesiacov. Na účely slovenského dôchodku sa vám bude hodnotiť jednak doba zamestnania získaná na území Slovenskej republiky, ako aj náhradná doba, ktorou je doba evidencie na úrade práce do 31. 12. 2000. Bližšie konkrétne údaje o právnych predpisoch účinných v Českej republike, ako aj postup pri vybavovaní českého dôchodku vám poskytne Česká správa sociálneho zabezpečenia, ktorá sídli na adrese Křížová 25, 225 08 Praha. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR nie je totiž kompetentné robiť výklady zákonov platných na území ČR.
Miriamka2001
16.09.10,11:51
Dakujem za odpoved.
Mima4
10.01.11,12:27
Dobrý deň milí poraďáci,
chcem sa opýtať taktiež ohľadom nároku na predčasný starobný dôchodok. Otec dňa 22.3.tohto roku dovŕši 60 rokov a chce požiadať o predčasný dôchodok. Bola som sa pýtať na sociálnej poisťovni ako ma postupovať. Povedali mi, že dňom 22.3. má prísť na sociálnu poisťovňu s ukončeným PP a s ELDZ a ďalšími papiermi a podá to tam a dva mesiace bude čakať na rozhodnutie. Je tam riziko, že by mu ten predčasný neuznali? A to tie dva mesiace potom doplatia?
Druhá otázočka: do súčasného pomeru nastúpil 1.8.2001 dovtedy ani nepracoval iba tak brigádne. Pomohlo by mu, keby vydržal v zamestnaní do 31.7.2011 a potom požiadal o predčasný dôchodok? A ako má postupovať v zamestnaní? Bude mať nárok na odstupné?
Tretia otázočka: v rokoch 1990-1994 bol živnostníkom a mal tam nejaké nedoplatky na sociálnom poistení, povedali, že ak to nedoplatí, nebude sa mu to zarátavať do dôchodku. Vtedy mal možno minimálnu mzdu, tak neviem, akú výšku tých nedoplatkov má, či mu to nejako výrazne ovplyvní ten dôchodok. Poradíte mi?
Vopred ďakujem
Mária27
10.01.11,17:52
Dôchodok bude priznaný k dátumu udanému v žiadosti, doplatené to bude mať. Predčasný dôchodok by mu nepriznali len ak by nespĺňal podmienky § 67 ods. 1 (nižšie).

Do výpočtu dôchodku sa nezapočíta posledný rok práce, v ktorom požiadal o dôchodok. Nárok na odstupné nebude mať, ak sám ukončí pracovný pomer.

V každom roku sa mu počíta osobný mzdový bod ako pomer jeho zárobku a priemerného. Ak bude mať niekoľko mesiacov v roku nezaplatené, zníži sa mu mzdový bod.


§ 67
Podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok
(1) Poistenec, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,
a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1, 2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu.56)