ynna
15.09.10,07:28
Dobry den priatelia,
nastupila som do noveho zamestnania kde napriek povinnosti uctovat o zasobach cez pomocne ucty 112..atd tj metoda A, nas tlaci zahranicna matka uctovat priamo na 501. Stretli ste sa s tym uz niekto? Zauditovali ste vobec? Ved podla mna je toto nepriechodne u nas. Dakujem vopred za nazory prip. rady. Hrozi aj nejaka fin.pokuta ci len to bude vytknute v sprave auditora?
KEJKA
15.09.10,05:55
112 nie je pomocný účet.
priamo na účet 501 je možné účtovať pri priamej spotrebe materiálu bez príjmu na sklad a následnej aktivácii do nedokončenej výroby, do výrobkov a pod.
Typické sú stavebné firmy, ktoré vozia materiál priamo na konkrétnu stavbu.
Zásoby nie sú len materiál ale aj nedokončená výroba, polotovary, výrobky, ..... a tovar samozrejme.
Pozor tiež na účtovanie o zákazkovej výrobe - DU na to teraz dosť tlačia.
Ak je povinnosť účtovania spôsobom A, tak sa to nezaudituje /resp. nie bez výhrad/, DU to už vôbec neakceptuje, viem o pokute 1000 € popri iných sankciách /to ešte mohla byť firma rada/.
ynna
15.09.10,07:55
Dakujem za prispevok.
Bohuzial toto je ukazkovy priklad toho kde treba Ackom uctovat. Je to firma ktora nema zakazkovu ale seriovu vyrobu. Akurat zahr.majitel nevie pochopit nase "fucking slovak law & rules"
Chcela by som mu pohrozit pokutou, to jedine zabera, ale ani k tomu sa neviem dostat kolko by to asi mohlo byt. 1000 e je pre neho brnkacka..
KEJKA
15.09.10,12:08
1-3% z majetku brutto podľa súvahy - porušenie postupov účtovania a zákona o účtovníctve.
pri sériovej výrobe by som prvotné náklady na materiál dávala priamo do spotreby a aktivovala výrobky-série.....