skoda2
15.09.10,13:45
Dobry den Vam prajem.Pred 8rokmi mi umrela matka,zijuca v rodinnom dome.Zdedila som 1/8 z nehnutelnosti v ktorej zije moja sestra s priatelom a mojim otcom,o ktoreho sa zaviazala postarat moja sestra.Pri dedicskom konani mi vyrubali 1/8nu co jest cirka 1700e..Poziadala som sestru aby ma vyplatila,ta sa ohradza tym ,ze moju 1/8 neuzivala/co mna nezaujima/a zaroven ziada aby sa vyska sumy ak by bola mne vyplatena znizila o sumu ,ktoru hradila za matkin pomnik/?/.Matka ked umrela -jej manzel zil a zije =postarat sa mal on,alebo je to na nas,ale do dedicstva podla mna to nema zmysel splietat.Priatel sestry sa vyjadril alebo o sumu znizenu za pomnik,alebo nech si to sestra plati z materskej po 10e.On porobil na dome nejake stav.zmeny za poslednyck 5rokov.Ako sa mozem dostat k mojej ciastke?? Dakujem Vam za odpoved.
pepsikova
15.09.10,12:04
..na základe dedičského rozhodnutia požiadaj o exekučné vyrovnanie- teda, daj to exekútorovi..pomník do dedičstva nespadá a sestra ťa bude musieť vyplatiť..pokiaľ budeš trvať na vyplatení v hotovosti a hneď (to je asi do troch dní), tak bude musieť vyplatiť v hotovosti...exekútor sa ťa bude pýtať, aký má sestra majetok- vidí to aj z dedičského rozhodnutia...treba to riešiť do 10 rokov od nadobudnutia právoplatnosti dedičského rozhodnutia, lebo potom prepadá...
..ešte doplním, vypláca sa suma, ktorá ti náleží,navýšená o valorizáciu..,teda nejaké euro navyše..a sestra bude musieť zaplatiť exekútora, odhad majetku a poplatky, čo nie je malá suma...
..a ešte, ak ten chlap porobil nejaké úpravy, to teba nemusí zaujímať..ty žiadaj sumu podľa dedičského listu..
Katy a R
15.09.10,12:35
... alebo sa tam nasťahuj;););) ..
skoda2
15.09.10,13:36
Ok..dakujem za odpoved,este by ma zaujimala jedna vec,sestra/starajuca sa o tca/je na materskej dovolenke tohot casu,otec pobera dochodok .Sestrin priatel s nou len zije/nie su zobraty/Ich vyhrazky ma nutia k dalsej otazke...pokial by to islo na sud ci exekutora,berie sa do uvahy len jej materska ci aj otcov dochodok?Dakujem za vsetky info-bo to bude na dlhe lakte:confused:
arizona
15.09.10,13:50
Bola som účastníčkou dedičského konania,kde druhá strana priniesla aj účet za pomník, ktorý žiadala zahrnúť do vysporiadania.

Notárka percentuálne rozrátala (so súhlasom všetkých zúčastnených) tento výdavok medzi dedičov.

Neviem presne,či má osoba ,ktorá pomník zaplatila,na to naozaj nárok, ale myslím, že je to férové,keď po zomrelej niečo zdedím, že prispejem aj ja určitou čiastkou na jej pomník...
pepsikova
15.09.10,14:10
Ok..dakujem za odpoved,este by ma zaujimala jedna vec,sestra/starajuca sa o tca/je na materskej dovolenke tohot casu,otec pobera dochodok .Sestrin priatel s nou len zije/nie su zobraty/Ich vyhrazky ma nutia k dalsej otazke...pokial by to islo na sud ci exekutora,berie sa do uvahy len jej materska ci aj otcov dochodok?Dakujem za vsetky info-bo to bude na dlhe lakte:confused:..

...záleží na tom, ako bolo riešené dedičské konanie...ak má sestra dom vo vlastníctve po matke a otec právo dožitia, ty si mala byť len vyplatená zostatkovou čiastkou 1700€ (+-)...tu záleží na tebe, ako chceš, aby sa to riešilo, lebo ten, kto ťa má vyplatiť,sa musel nejako zaviazať. dokedy ťa vyplatí, máš to napísané v rozhodnutí o dedičskom konaní...ak ste sa nedohodli vtedy, má na to 10 rokov, ak to nerieši tvoja sestra,tebe môže byť jedno, kde zoberie peniaze,či predá dom,časť majetku,teba treba vyplatiť...a za 8 rokov mala času dosť...
..a čo sa týka príspevku na pomník, neviem o tom, že by to bola povinnosť zo zákona, dedičia sa buď dohodnú, alebo nedohodnú kto a ako ten pomník porieši..tvoj dedičský podiel sa nemôže znížiť o tú sumu..je určený odhadom majetku po smrti matky..

..majetok sestrinho priateľa nespadá pod exekučné konanie, lebo nie sú manželia...ale majetok sestry už je predmetom exekúcie,ak si vyplatenie budeš žiadať cez exekútora...aj keby sestra nemala celý dom ale len svoju časť...
editasara
16.09.10,17:43
No skúste sa dohodnúť "po dobrom", lebo keď to vezme do rúk exekútor, to bude na ťažké prachy, len aby ste nakoniec neprišli aj o ten dom