kozlíček
15.09.10,13:16
Dobrý deň všetkým!Chcel by som poprosiť,či je vhodné sadiť na jeseň cesnak vedľa cibule.Hľadal som vhodné spoločenstvá,no cibuľu s cesnakom som nenašiel.Buď ma opúšťa zrak,alebo to v literatúre nie je uvedené.Je tam kopa iných.Ďakujem!!!
veronikasad
15.09.10,11:58
alabut
15.09.10,12:31
Podla mna je ta tabulka vycucana z prsta. Napriklad udava pre kapustu vhodne spolocenstvo fazulu a hrach, co je sprostost, pretoze strukoviny udrzuju v korenovom systeme bakterie, ktore na kapuste vyvolaju hrcatenie korenov. Naopak, toto su najnevhodnejsie plodiny aj ako spolocenstvo, aj ako predplodina a mali byt zaradene do mimoriadne nevhodneho spolocenstva.
veronikasad
15.09.10,12:32
Nie som záhradkár, tabulku našiel ujo google
durisovad
15.09.10,12:52
Ak je dobry rok, urodi sa mi vsetko mozne, bez ohladu na "susedstvo" jednotlivych plodin. Ale ak je taky rok ako je tento, je to bieda. Citala som, ze cesnak je dobre davat medzi jahody, ze ich nenapadaju choroby. Praktizujem to uz viac rokov, jahody mam pekne, ale cesnak v nich nic moc a naviac, obycajne ho zabudnem vybrat v prihodnej dobe, takze sa strati do zeme, ale vyklici na dalsi rok a robi ochranku jahodam.
V jeseni vysadeny cesnak ma mensiu trvacnost ako ten jarny.
arizona
15.09.10,13:39
http://www.porada.sk/t69514-p3-vplyv-luny.html
v tejto téme sú aj príspevky o spoločenstve rastlín
pohodička
15.09.10,13:41
Ja som mala tento rok cesnák pri cibuli asi prvýkrát a cibuľa bola veľká i pekná. Zatiaľ vôbec nehnije i napriek tohoročným dažďom. Ja som zas veľmi spokojná s úrodou v záhrade. Doteraz máme pekné uhorky, paradajky už majú pleseň, ale stále je ich dosť zdravých(vôbec neboli chemicky ošetrované). Už druhý rok mám zasadené jahody na netkanej čiernej fólii a som tiež veľmi spokojná. Asi 3 krát do roka vytrhám odnože, fóliu pozametám s metlou a úroda je veľmi dobrá. Akurát na zahumienke sme mali oproti ostatným rokom málo zemiakov, v záhrade zas boli krásne.
pavol54
15.09.10,17:54
Ak je dobry rok, urodi sa mi vsetko mozne, bez ohladu na "susedstvo" jednotlivych plodin. Ale ak je taky rok ako je tento, je to bieda. Citala som, ze cesnak je dobre davat medzi jahody, ze ich nenapadaju choroby. Praktizujem to uz viac rokov, jahody mam pekne, ale cesnak v nich nic moc a naviac, obycajne ho zabudnem vybrat v prihodnej dobe, takze sa strati do zeme, ale vyklici na dalsi rok a robi ochranku jahodam.
V jeseni vysadeny cesnak ma mensiu trvacnost ako ten jarny.
Nemáš celkom pravdu trvanlivosť cesnaku závisí od odrody, sú jesenné cesnaky ktoré vydržia v lepšom prípade do decembra a sú jesenné cesnaky ktoré vydržia do júna.
durisovad
15.09.10,18:23
Pripustam, ze su rozne odrody cesnaku, ja sadim stale ten isty a skusenost mam taku, ze jesenny vydrzal do Vianoc a jarny do noveho. Mozno nemam tu spravnu odrodu, asi budem musiet zajst do predajne semien a kupit nieco nove.
wagner
15.09.10,20:32
Pripustam, ze su rozne odrody cesnaku, ja sadim stale ten isty a skusenost mam taku, ze jesenny vydrzal do Vianoc a jarny do noveho. Mozno nemam tu spravnu odrodu, asi budem musiet zajst do predajne semien a kupit nieco nove.

Ja sadím cesnak vedľa cibule a vždy je pekná úroda. Podľa môjho zdroja si robím plán výsadby - kde a čo vysadím. Vždy si pozriem najmä čo sa s čím neznáša a to spolu nesadím. Nikde som nečítala, že by sa neznášala cibula s cesnakom. Sadím jesenný cesnak a vydrží mi do konca mája.
mazanova
16.09.10,06:27
Milí moji, poraďte mi -
ja som mala úbohú úrodu aj cibule aj cesnaku - nikdy sa mi také niečo neurodilo - škoda, že nemôžem poslať foto - (mám ich na chalupe).
Cibuľa o máličko väčšia ako som ju sadila - suseda mi poradila aby som ju zasadila znova - je totiž o niečo väčšia ako sadzačka, poraďte môžem to urobiť?
A ešte aké máte skúsenosti so sadením cibule na jeseň nikdy som to nesadila??? mám urobiť pokus?
pavol54
16.09.10,09:55
Pripustam, ze su rozne odrody cesnaku, ja sadim stale ten isty a skusenost mam taku, ze jesenny vydrzal do Vianoc a jarny do noveho. Mozno nemam tu spravnu odrodu, asi budem musiet zajst do predajne semien a kupit nieco nove.
To je práve to sadím stále ten istý, vieš ako musí byť už znehodnotený, stačí ak si vymeníš zopár strúčikov s niekým s iného konca dediny a zo tri roky by mal byť lepší on totiž dosť degeneruje ak sa sadí stále do tej istej pôdy
pavol54
16.09.10,10:04
Milí moji, poraďte mi -
ja som mala úbohú úrodu aj cibule aj cesnaku - nikdy sa mi také niečo neurodilo - škoda, že nemôžem poslať foto - (mám ich na chalupe).
Cibuľa o máličko väčšia ako som ju sadila - suseda mi poradila aby som ju zasadila znova - je totiž o niečo väčšia ako sadzačka, poraďte môžem to urobiť?
A ešte aké máte skúsenosti so sadením cibule na jeseň nikdy som to nesadila??? mám urobiť pokus?
Cibuľa má nasledovný cyklus :semiačko výsev na jeseň vybrať cibule a tie buď na jeseň alebo na jar vysadiť ak vysádzaš väčšiu ako orech cibuľa ti už nenarastie ale pôjde do semena tým je vegetačný cyklus ukončený. cibuľa z cibule sa už nezvykne vysádzať.
Nízku úrodu mohli spôsobiť zrážky ktoré vytesnili vzduch z pôdy, stačilo prekypriť pôdu
mazanova
16.09.10,10:46
vďaka za odbornú radu,
áno má to logiku - že cibuľka by išla do semena...
aj s tým okopávaním to je pravda - veľa sme na chalupe robili a na záhradu čas neostal + keď bol, tak pršalo...
no dúfajme, že budúci rok bude lepší
kozlíček
16.09.10,11:05
Ja sadím cesnak vedľa cibule a vždy je pekná úroda. Podľa môjho zdroja si robím plán výsadby - kde a čo vysadím. Vždy si pozriem najmä čo sa s čím neznáša a to spolu nesadím. Nikde som nečítala, že by sa neznášala cibula s cesnakom. Sadím jesenný cesnak a vydrží mi do konca mája.
Ďakujem všetkým za príspevky!Tiež si robím plán výsadby a snažím sa čím najviac obmieňať sadenie.Jednalo sa mi najviac o výsadbu toho cesnaku s cibuľou.Ešte raz ďakujem!!