DarRoz
15.09.10,17:07
Opakovane sa zdôrazňuje, že zákon nebude retrospektívny. Ja tomu teda rozumiem takto: Kto ku dňu účinnosti zákona (apropo: Od kedy sa plánuje účinnosť?) bude mať súbeh dôchodku a TPP, nič sa na tom nezmení: nikto ho nemôže prepustiť z práce, ani mu odobrať dôchodok.
Iba tí, čo po účinnosti zákona nadobudnú dôchodkový vek sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či zostanú pracovať, alebo odídu do dôchodku.
Alebo sa mýlim? Obávam sa, že nie.
tetrisss
15.09.10,15:12
Podla mna nie, od datumu ucinnosti subeh nebude mozny, retrospektiva , teda neret...., je v tom, ze ten dochodok, ktory si uz popri zamestnani prijal, ti uz nik nevezme.
vcielkaisr
15.09.10,17:42
mám obavy že chápeš správne-v tomto prípade sa my toto opatrenie zdá ako zbabelé,formalné a v podstate nedostatočné a málo spravodlivé-bude sa týkat tak cca dvesto občanov ročne,prakticky sa nič nevyrieši a úspory budú minimalne a nejaký pomyselný datum vytvorí dve kategorie občanov,ked jedným sa umožní súbeh,lebo ich to zastihlo do datumu učinosti a druhým nie lebo dosiahli kriteria v dobe kedy zákon nadobudol účinost,zase praca pre ustavný súd a potom je to také ako v rozpravke ani oblečená ani naha-vlada by malo konat ovela odvažnejšie a razantnejšie pri spravodlivom riešení problemov.
Julian
15.09.10,18:12
Podľa mňa retroaktívita by bola vtedy ak by požadovali spätne vrátiť plat alebo dôchodok, ktorý poberali doposiaľ.
KEJKA
15.09.10,18:17
podľa mňa ked to začne platiť, tak sa každý bude musieť rozhodnúť - bud zostane v zamestnaní a SP pozastaví vyplácanie dôchodku, alebo opačne - Dôchodca predloží potvrdenie o ukončení zamestnania dohodou a dôchodok bude dostávať naďalej.
V tom nevidím žiadnu retrospektívu. retroaktivitu.
drobeceva
15.09.10,18:18
KEJKA ma predbehla.
Ja som to tiež tak pochopila, že ak to začne platiť, poberatelia dôchodku sa budú môcť rozhodnúť - či robiť, či poberať dôchodok.
vieraaaa
15.09.10,18:28
Myslím že v príspevkoch ide o "retrokativitu":
Retroaktivita (z lat.) je v práve spätná pôsobnosť právnych predpisov do minulosti. Môže byť pravá a nepravá:
pri pravej retroaktivite sa neuznávajú práva a povinnosti založené skutočnosťami, ktoré sa uznávali za právne skutočnosti za platnosti skoršieho zákona,
pri nepravej retroaktivite sa tieto skutočnosti uznávajú, nová právna norma však zavádza nové práva a povinnosti.
Zákaz retroaktivity je jeden zo základných právnych princípov demokratickej spoločnosti zaručujúci právnu istotu. Retroaktivita sa však pripúšťa v trestnom práve v rámci princípu prospešnosti.
Zásada o neprípustnosti retroaktivity bola porušená napríklad v Norimberskom procese. Fašisti sa počas 2. svetovej vojny dopustili takých zločinov, s ktorými sa dovtedy v medzinárodnom práve nepočítalo.
_________
retrospektíva
pohľad späť, vybavenie si minulých udalostí, spomienka
KEJKA
15.09.10,18:42
jj, sorry, napísala som zle v rýchlosti. Príspevok som opravila.
vieraaaa
15.09.10,18:50
"KEJKA" to sa stáva, veď už v prvom príspevku je to troška pomýlené.
Julian
15.09.10,18:51
ja som to opísal z úvodu a som to tiež opravil
vcielkaisr
15.09.10,20:46
v žiadnom pípade nejde o retroktivitu,kedže nikto neprichadza o svoje nároky,len ich podmienky sa upravujú-ked všetkým poberatelom socialných dávok ich kratili o polovicu a zaviedli uplne nové podmienky a pravidla,tiež platili pre všetkých bez vynimky a nik nenamietal že je to retroaktivita