attila12
11.11.05,09:07
Dobry den.


Sme spedicna spolocnost. Zvykneme vyuzivat sluzby externych prepravcov.
Obcas sa stane, ze musia pred nalozenim tovaru cakat. Niekedy aj den.
Za takuto "cakacku" nam chodi faktura, kde je uvedene "Stojne".
Nas dodavatel je platitel DPH. Ma sa tato sluzba zdanovat? Je to zdanitelne plnenie? Alebo je to nieco ako pokuta, resp. penale? Co by ste mi poradili?

Dakujem.
STRELEC
11.11.05,08:09
Podlieha DPH. Je položka ako každá iná. Nie pokuta alebo sankcia.
attila12
11.11.05,08:16
Peter, co povies na toto: prirucka Podvojne uctovnictvo podnikatelov - Anna Cenigova, strana 227 - Medzi zmluvne pokuty patria tiez pokuty za nenalozenie a nevylozenie kamionov, zeleznicnych vagonov v stanovenom termine....co sa fakturuje bez DPH.
STRELEC
11.11.05,08:20
Stojné nie je sankcia. Je to vlastne vyúčtovanie straty času po ktorý nemôže byť podávaný výkon prepravcu, ale ktorý má svoju cenu.
Sankciou by bola dohodnutá zmluvná pokuta - napr.: ak do 3 hodín po pristavení vozidla nie je možné ho nakladať, dojednáva sa ... zml. pokuta xx.-Sk/hod. alebo xx.-Sk (jednorázovo).
attila12
11.11.05,08:48
Prosim uved odvolavku na §.
Dakujem
STRELEC
11.11.05,08:53
attila12
11.11.05,08:58
Peter, to som uz videl, ale tam odvolavka uvedena nie je.
Mam taky pocit, ze ako vo vela veciach, ani v tomto asi neexistuje jednoznacna odpoved.
Skor som ochotny sa priklonit k nazoru, ze ak je to v zmluve dohodnute, ze napr. za stojne si bude uctovat poplatok ako isty druh pokuty, tak to ma byt fakturovane bez DPH. Ak zmluva neexistuje, tak uplatnit DPH.
Jana Acsová
11.11.05,09:03
Zapojím sa do debaty.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Pre toho, kto má zabezpečovať služby súvisiace s nakládkou, vykládkou, prekládkou, prepravou atď. ... môže zabezpečovať aj ďalšie služby. Tým, že je nútený niekde pristaviť vozidlo a čakať, poskytuje službu. Taký je môj názor. Niečo ako strata času na pracovnej ceste ... ak vznikne pri poskytovaní služby, vstupuje do základu dane celej služby.

Ale v prípade, že je omeškanie nakládky, vykládky spôsobené konaním iného subjektu, je možné voči nemu uplatniť náhradu škody spojenú s vyvolanými nákladmi. To však už nie je vec toho, kto prvotnú službu poskytol, ale toho, komu prípadne z tohto titulu vznikli mimoriadne výdavky a nie jeho zavinením. Spravidla sa škody a ich rozsah dojednávajú zmluvne. T.j. následnú fakturáciu a posúdenie, či sa jedná o škodu je potrebné zvažovať vo vzájomných súvislostiach.

Problematika je širšieho rozmeru, ako sa zdá. Mám však za to, že v prvom štádiu vzniká služba. Posúdenie prípadnej škody je potrebné posudzovať až následne v prípade, že od niekoho žiadame jej úhradu. Pritom je potrebné zohľadniť ostatné súvislosti.
Jana Acsová
11.11.05,09:05
Prosim uved odvolavku na §.
Dakujem§ 9 ods. 1 ... dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
STRELEC
11.11.05,09:12
Prosim uved odvolavku na §.
DakujemOdvolávku na § neviem uviesť. Zrejme sa ani nedá - ak chceš jeden konkrétny §, ktorý by vec riešil. Preto som poslal link v súvislosti s DPH to tam bolo pekne rozpitvané.