tibor12345
16.09.10,08:12
Dobry den! Vie mi niekto poradit ako to je s rusenim pokoja pocas sviatkov, pripadne dni pracovneho pokoja?
Flinstone
16.09.10,07:00
viem o rušení nočného kľudu, ale rušenie pokoja počas sviatkov?
Nemchapem... to akože cez deň nesmiem doma vrtať, pripadne pri dome kosiť trávu, zapnúť cirkulár a pod.?
Také niečo som ešte nepočul. Je na mne či cez sviatok ležím hore píšťalou, alebo sa chytím nejakej roboty.
P.S.: Keď ideš v nedeľu do obchodu kúpiť chleba, alebo na zmrzlinu, pivo a pod., neprekáža ti, že tí predavači sú v robote a teda tiež pracujú. Benzínové pumpy... tam napr. kompresor na vzduch tiež produkuje hluk a cez sviatok ho nevypnú...
arizona
16.09.10,07:26
Myslím, že taký nejaký zákon majú Švajčiari,Rakúšania,možno aj Nemci.Počas sviatkov a oddychu ťa sused nemôže otravovať hlukom,napr.ani kosačkou vrnžať. Povinný oddych pre všetkých :-)
Chobot
16.09.10,08:55
Dobry den! Vie mi niekto poradit ako to je s rusenim pokoja pocas sviatkov, pripadne dni pracovneho pokoja?

Síce si otázku napísal tak veľmi nejasne, ale asi viem, čo myslíš. Nešpecifikoval si, o aké rušenie ti ide. Celkovo v zákonoch také niečo nie je riešené, ale miestne samosprávy môžu vydávať miestne nariadenia, kde môžu upravovať niektoré záležitosti, pokiaľ neodporujú vyššej zákonnej norme.

Napr. môžu takto upraviť otváracie hodiny podnikov verejného stravovania, čas kedy je možné realizovať stavebné práce a pod. Aby som bol konkrétny, napr. v Karllovej Vsi existuje Všeobecne záväzné nariadenie č. 6/2008 (http://www.karlovaves.sk/vzn/vzn2008_6.doc), podľa ktorého v dňoch pracovného pokoja je zakázané realizovať výstavbu alebo rekonštrukciu bytov. Takže ak by niekto začal v prvý sviatok vianočný búrať priečku, kľudne môže sused na neho zavolať mestskú policiu, ktorá mu naparí pokutu.

Musíš si zistiť, či tvoja obec či mestská časť má také nejaké nariadenie. Ak nie, tak nikto nezakáže majiteľovi domu či bytu tento rekonštruovať.
Marianno 18
12.12.10,12:17
:(
peter3377
12.12.10,12:22
preco by nemohli, kto im to zakaze?
pivko
12.12.10,12:39
preco by nemohli, kto im to zakaze?
Existuje také niečo ako domový poriadok. U nás je vylepený v skrini pri výťahu.Neviem ako to tam je v dpp ,ale nesmú sa vykonávať žiadne stavebné práce v bytoch medzi 12-15 hod. a po 22 hod.
A čo sa týka zákazu tak u nás / mám 2,5r.syna ktorý poobede spí/ tak som im to zakázal ja , skúsili by neprestať.
Chobot
12.12.10,12:41
:(

Skôr, než zadáš otázku, treba trošku pozrieť v starých témach, či to už nebolo písané. Toto konkrétne už bolo disktutované v jednej téme, s ktorou si ti tvoju tému spojil.
220870
12.12.10,14:58
Čo chodím po tých činžiakoch tak viem že to býva riešené v domových poriadkoch ,ktoré si odsúhlasia po schôdzach nájomníci v konkrétnych bytovkách.Vždy sa na to pýtame niekde sa to striktne dodržuje niekde na to všetci se...ú a potom aj tak tie bytovky vyzerajú.Väčšinou sa nesmie robiť hluk celú nedelu ,cez pracovné dni sa môže hrkotať od 8:00 do 17:00.Ale to záleží od konkrétneho činžiaku a poriadku ktorý tam majú schválený .
Gapo
12.12.10,15:28
Tu ide o to, že prirodzená inteligencia nedovolí robiť také práce v nedeľu a vo sviatok. Len akosi tých čo ju majú ubúda a bude ešte menej. Zaujímavé je to, že ako vieme poukazovať na to čo majú v Nemecku, alebo ešte predtým v Západnom Nemecku, ale iba to čo nám vyhovuje. Len by tam skúsil niekto pustiť cirkulár, alebo niečo podobné v nedeľu, druhý krát by si to sakra rozmyslel.
Ibaže tu si každý taký myslí, ako v tom vtipe o h...e na poličke, že je džem;)
matusstefan
12.12.10,18:18
Ja som v projekte nasiel taketo nieco:

Hlucne mechanizmy budu pouzivane len na nevyhnutne potrebny cas, pricom ich prevadzka bude limitovana v pracovnych dnoch od 7:00 do 18:00 hod. a v sobotu od 8:00 do 12:00 hod. s prestavkami pocas zmeny.
andiablo
13.12.10,06:12
Čo chodím po tých činžiakoch tak viem že to býva riešené v domových poriadkoch ,ktoré si odsúhlasia po schôdzach nájomníci v konkrétnych bytovkách.Vždy sa na to pýtame niekde sa to striktne dodržuje niekde na to všetci se...ú a potom aj tak tie bytovky vyzerajú.Väčšinou sa nesmie robiť hluk celú nedelu ,cez pracovné dni sa môže hrkotať od 8:00 do 17:00.Ale to záleží od konkrétneho činžiaku a poriadku ktorý tam majú schválený .
dosť často je potrebné aj povolenie od bytového drzužstva a pod. (u nás to je bytové družstvo, ktoré dáva povolenie na rekonštrukciu). V povolení na rekonštrukciu presne určí čas kedy sa smie robiť a kedy nie. Ak niekto stavebne rekoštruuje byt (napr. Jadro) mal by tento doklad mať. Ak ho nepreukáže tak to robí na čierno a stačí o ohlásiť a má vymaľované alebo mu stačí pohroziť nahlásením. Ak je normálny tak sa skľudní
Harris
13.12.10,17:24
dosť často je potrebné aj povolenie od bytového drzužstva a pod. (u nás to je bytové družstvo, ktoré dáva povolenie na rekonštrukciu).
Toto je na polemiku. Neviem ako to konkrétne Vaše bytové družstvo má právne "ošéfované" a či je to "ošéfovanie" vôbec platné, ale v zákone táto opora nie je! Bytové družstvo Ti nemá čo povolovať alebo zakazovať rekonštrukciu. To je medzi Tebou a príslušným stavebným úradom. Bytové družstvo je len obyčajný správca.
Samozrejme prax je taka, že čo sbd a stavebny urad, to iný výklad svojich komptenencii.
Halli
13.12.10,17:36
Samozrejme prax je taka, že čo sbd a stavebny urad, to iný výklad svojich komptenencii.

Ja by som skôr povedala, čo dom, to vždy aspoň jeden hlupák v ňom...
Nie je to o zákonoch , je to o rozume a rozumnej hranici svojho správania sa.
Harris
13.12.10,17:43
Asi došlo k nedorozumeniu, ale ja som sa ani slovkom nevyjadril k nosnej teme, a to rušeniu. Ja som len podotkol, ze niektore družstva si prisvojuju kompetencie, ktoré im už dávno nepatria. Čo sa týka rušenia, tak bud je to vo VZN mesta (nie každé mesto to má), a ked nie, tak si to sami vlastníci bytov môžu pretaviť do svojho domoveho poriadku. Ale žiadne družstvo.
Situácia, ktorú popisuje andiablo, tj že bez požehnania od družstva je prerabka čierna, mi príde absurdná.
buchač
13.12.10,17:58
dosť často je potrebné aj povolenie od bytového drzužstva a pod. (u nás to je bytové družstvo, ktoré dáva povolenie na rekonštrukciu). V povolení na rekonštrukciu presne určí čas kedy sa smie robiť a kedy nie. Ak niekto stavebne rekoštruuje byt (napr. Jadro) mal by tento doklad mať. Ak ho nepreukáže tak to robí na čierno a stačí o ohlásiť a má vymaľované alebo mu stačí pohroziť nahlásením. Ak je normálny tak sa skľudní
Len raz by mi niekto pohrozil ...normálny by porozmýšľal , nenormálny by sa skľudnil ...mal by "vymaľované"...:D:D:D

...teda napríklad ???

Povedzme , že mi neprídu v danej dobe , ktorá je na tom doklade , ale neskôr ...čo včul ?
Na doklade by bolo , že hlučné práce môžem vykonávať v dobe od 08,00 - 12,00 respektíve od 15,00 - 17,00 ...
Podotýkam , že by to bolo v pracovný deň a v dobe od 07,00 - 19,00....
Že normálne by som sa bál čo i len skrutku pritiahnuť , aby som snáď povolenku neporušil ...;)
Ty brďo , veľa som počul , videl ...ale toto je fakt k dokonalosti dostiahnuté .:D

Teda podotýkam , že s takýmto dokladom by som si rovno u správcu bytov asi oné utrel ...
Prípadných sťažovateľov - susedov poslal kade ľahšie aj s patričným dovetkom ..."že zabudol vôl , že teľaťom bol "...lebo poniektorí ľudia sú fakt takí .
Dotyčných v tej dobe , keď si robili prestavbu , tak nebrali ohľady na nič a na nikoho ...


Halli Re: rusenie pokoja pocas sviatkov
Citát:Pôvodca textu príspevku: Harris
Samozrejme prax je taka, že čo sbd a stavebny urad, to iný výklad svojich komptenencii.

Ja by som skôr povedala, čo dom, to vždy aspoň jeden hlupák v ňom...
Nie je to o zákonoch , je to o rozume a rozumnej hranici svojho správania sa.
...he ....:D
Ivana Š
13.12.10,19:10
Dobry den! Vie mi niekto poradit ako to je s rusenim pokoja pocas sviatkov, pripadne dni pracovneho pokoja?

1. Tibor12456 sa doteraz nevyjadril k téme, podľa mňa veľmi nepresne zadanej.

2. mňa by napr. zaujímalo:
či nechce byť rušený
alebo chcel by rušiť pokoj iných?

3. alebo - akým spôsobom má ten pokoj byť narušený?
hlukom pri prerábke bytu
či narušenie rodinného pokoja
prípadne iným spôsobom
Chobot
13.12.10,21:22
1. Tibor12456 sa doteraz nevyjadril k téme, podľa mňa veľmi nepresne zadanej.

2. mňa by napr. zaujímalo:
či nechce byť rušený
alebo chcel by rušiť pokoj iných?

3. alebo - akým spôsobom má ten pokoj byť narušený?
hlukom pri prerábke bytu
či narušenie rodinného pokoja
prípadne iným spôsobom

Ivana, ak si si nevšimla, v súčasnosti riešime problém, ktorý zadal Mariano18:

"Chcem sa spytat či možu prerabat byt u suseda aj v Nedelu? od rana tu celu nedelu zbi"
Llívia
14.12.10,05:59
Nie je jediná, ktorá si to nevšimla. Mariano18 to totiž nezadal ako "otázku", ale ako "názov".
A čo to vlastne celú nedeľu "zbi"?
marleau
15.12.10,09:53
To sme my,Slováci.Čo nám zákon neprikáže alebo nezakáže,nedodržíme.A čo spoločné nažívanie?Tolerancia?
Bojím sa,že veľa ľudí si predstavuje,že tolerancia je to,že mi dovolíš robiť hluk v nedeľu alebo vo sviatok a nie to,že ja hluk v nedeľu alebo vo sviatok robiť jednoducho nebudem,aj keď to žiadne nariadenie priamo nenariaďuje alebo nezakazuje.Skús v Nemecku,tam ti dajú!!!
Potom len modré slúchadlá a ísť sa prevetrať...Škoda,no...
buchač
15.12.10,10:36
Potom len modré slúchadlá a ísť sa prevetrať...Škoda,no........;):rolleyes::cool:

http://image.tvnoviny.sk/media/images///600xX/Aug2010//2174035.jpg