valéria smejová
16.09.10,08:20
Prosím o radu zamestnanec v šk.r.2009/2010 nedoniesol potvrdenie o návšteve školy. Tento rok doniesol potvrdenie na šk.rok 2010/2011 a keď som
ho upozornila, že kolegyňa mu zastavila v 08/2009 bonus bol veľmi prekvapený.Prikázala som mu doniesť potvrdenie aj za podchádzajúci šk.rok
s dátumom vystavenia september 2010. Viem, že 01-08/2010 si môže uplatniť v zúčtovaní dane, ale čo s mesiacmi 09-12/2009?
Prosím o radu som mzdárka začiatočníčka
veronikasad
16.09.10,06:21
Prosím o radu zamestnanec v šk.r.2009/2010 nedoniesol potvrdenie o návšteve školy. Tento rok doniesol potvrdenie na šk.rok 2010/2011 a keď som
ho upozornila, že kolegyňa mu zastavila v 08/2009 bonus bol veľmi prekvapený.Prikázala som mu doniesť potvrdenie aj za podchádzajúci šk.rok
s dátumom vystavenia september 2010. Viem, že 01-08/2010 si môže uplatniť v zúčtovaní dane, ale čo s mesiacmi 09-12/2009?
Prosím o radu som mzdárka začiatočníčka

robili ste mu ročné zúčtovanie dane za rok 2009 ?
valéria smejová
16.09.10,06:24
áno
veronikasad
16.09.10,06:26
áno
daj mu kopiu RZD za rok 2009, nech si urobí dodatočné daňové priznanie typu A za rok 2009. DU mu DB do 30 dní vyplatí. K DP treba priložiť rodné listy detí + potvrdenie o návšteve školy. Ak nepredložil potvrdenie o návšteve školy, kolegyňa urobila správne, že mu DB nevyplatila.
valéria smejová
16.09.10,07:13
Takže pre mňa vyplýva povinnosť mu toto doporučiť a je len na ňom či si podá dodatočné daňové priznanie ale nie?
V rámci kontroly z daňového úradu bude všetko v poriadku?
veronikasad
16.09.10,09:09
Takže pre mňa vyplýva povinnosť mu toto doporučiť a je len na ňom či si podá dodatočné daňové priznanie ale nie?
V rámci kontroly z daňového úradu bude všetko v poriadku?
Ano. Ak bude chcieť doplatiť rok 2010 - môže tak urobiť v RZD za rok 2010
veronika1
20.09.10,17:14
môže rodič poberať daňový bonus na študenta externého štúdia, ktorý nie je vedený na úrade práce?
Anja111
20.09.10,17:42
môže rodič poberať daňový bonus na študenta externého štúdia, ktorý nie je vedený na úrade práce?
Nie. Externé štúdium sa nepovažuje za sústavnú prípravu na povolanie...
25252
22.09.10,07:35
má zamestnanec nárok na DB ak mu dieťa prestúpilo do inej strednej školy znovu do 1. ročníka?
VERONIKA6
22.09.10,07:41
má zamestnanec nárok na DB ak mu dieťa prestúpilo do inej strednej školy znovu do 1. ročníka?
Má nárok na daňový bonus.
25252
22.09.10,08:05
Veronika6, prosím ešte o radu.
Dieťa zamestnanca takto študovalo:
r.2007/2008 VŠ poľnohospod. v Nitre 1. ročník
r.2008/2009 VŠ univerzita v Žiline 1. ročník
r.2009/2010 VŠ univerzita v Žiline 2. ročník
a teraz mi doniesla potvrdenie o návšteve školy
r. 2010/2011 VŠ univerzita v Žiline 1.ročník

Keď som sa jej pýtala, prečo má syna znovu v 1.ročníku, povedala mi, že prestúpil na iný smer.

Má nárok na DB, keď vlastne už 4. rok študuje a ešte nemá žiaden titul? Dokedy sa u takýchto "nekonečných študentov" vypláca DB?
gzihlavnikova
23.09.10,09:53
Zamestnanec mi doniesol potvrdenie na daňový bonus a zároveň ho chce zaslať na ÚPSVaR - prídavky. Môžem si na kópiu napísať,ž e som si to overila s originálom, postačuje takéto potvrdenie???
blazonko
23.09.10,10:25
Veronika6, prosím ešte o radu.
Dieťa zamestnanca takto študovalo:
r.2007/2008 VŠ poľnohospod. v Nitre 1. ročník
r.2008/2009 VŠ univerzita v Žiline 1. ročník
r.2009/2010 VŠ univerzita v Žiline 2. ročník
a teraz mi doniesla potvrdenie o návšteve školy
r. 2010/2011 VŠ univerzita v Žiline 1.ročník

Keď som sa jej pýtala, prečo má syna znovu v 1.ročníku, povedala mi, že prestúpil na iný smer.

Má nárok na DB, keď vlastne už 4. rok študuje a ešte nemá žiaden titul? Dokedy sa u takýchto "nekonečných študentov" vypláca DB?

Nárok na DB má, rovnako ako na prídavky, do 25. roku. Čiže ak môže byť 5 rokov vkuse prvák, ak ešte nemá 25 rokov, tak mu daňový bonus vyplácaš. Po 25-ke by si ho stopla, aj keby bol šiestak.
25252
23.09.10,10:38
Nárok na DB má, rovnako ako na prídavky, do 25. roku. Čiže ak môže byť 5 rokov vkuse prvák, ak ešte nemá 25 rokov, tak mu daňový bonus vyplácaš. Po 25-ke by si ho stopla, aj keby bol šiestak.



A čo štandardná dlžka štúdia pri vysokých školách?
ivka70
23.09.10,11:12
Nárok na DB má, rovnako ako na prídavky, do 25. roku. Čiže ak môže byť 5 rokov vkuse prvák, ak ešte nemá 25 rokov, tak mu daňový bonus vyplácaš. Po 25-ke by si ho stopla, aj keby bol šiestak.

Nesuhlasim, narok na DB v tomto sk. roku uz nema, lebo prekrocil standardnu v tomto pripade 3 rocnu dlzku studia. Nebude ho mat az do BC statnic.

Narok na DB mu vznikne az pri studiu na II.stupni VS, ak nebude mat este viac ako 25 rokov.
milanr
27.09.10,06:38
Ktoré z uvedených tlačív je platné pre uplatnenie si DB zamestnanecom v školskom roku 2010/2011 ? Ďakujem
milanr
28.09.10,05:51
Prosím Vás, aké potvrdenia o návšteve školy akceptujete k DB. Ja sa pýtam, preto lebo ZC mi nosia rôzne typy potvrdení určené aj pre účely PnD (viď prílohy v príspevku 16) alebo aj potvrdenia, ktoré si vytvorila sama škola. Zaujíma ma, aké náležitosti musí spĺňať potvrdenie o návšteve školy a ktoré údaje musia byť povinne vyplnené, aby mi potom daňová kontrola nevytkla, že niečo nie je v poriadku a DB sa vyplácal neoprávnene. V ZoDP § 37 ods. 2 písm. a) sa hovorí iba o potvrdení o návšteve školy, ale nie je tam uvedené, čo musí potvrdenie obsahovať. Poraďte, prosím. Ďakujem.
milanr
30.09.10,05:47
Zdravím, nikto ste sa v praxi nestretli s týmto problémom. Zaujímal by ma názor poraďákov na príspevky č.16,17. Nerada by som zbytočne preháňala zamestnancov a nútila ich potrvdenia o návšteve školy nosiť na jednom vzore. Nepodarilo sa mi zistiť, ktorý je vlastne platný pre šk. r. 2010/11. Ďakujem.
Ančika
30.09.10,06:25
Tlačivo je len doporučené nie povinné takže je to vlastne na "ľudovej tvorivosti". Ja mám už v zbierke rôzne tlačivá a ak viem, že ich akceptuje aj ÚPSVaR pre účely prídavku na dieťa, tak ich akceptujem aj ja. Či ich bude akceptovať kontrola z DÚ to neviem. Uvidíme. V jednej nemenovanej strednej škole (vzácna to a svetlá výnimka) dávali hneď na začiatku roka všetkým študentom dve potvrdenia (druhý vzor z príspevku č. 16). Jedno tlačivo zostalo tak ako je vo vzore a na druhom prepísali hlavičku ...na účely daňového bonusu. Myslím si, že toto tlačivo je najvyhovujúcejšie, ak je riadne a zodpovedne vyplnené !!! Stalo sa mi totiž, že zamestnanec priniesol čisté tlačivo s pečiatkou školy a nečitatľným podpisom niekoho neindetifikovateľného. Našla som si ho na stole a ani som nevedela komu patrí.
milanr
30.09.10,11:11
Vďaka za názor a plne s tebou súhlasím. Preháňať zamestnancov v tomto prípade je asi zbytočné. Najideálnejšie by asi bolo, keby k uplatneniu DB predkladali zamestnanci iba potvrdenie o poberaní PnD z ÚPSVaR aspoň by sa tým obmedzila "ľudová tvorivosť" a my by sme nemuseli zisťovať a pátrať, či zamestnanec má alebo nemá nárok na DB (berieš PnD máš automaticky nárok aj na DB).
Arava
30.09.10,11:13
Veronika6, prosím ešte o radu.
Dieťa zamestnanca takto študovalo:
r.2007/2008 VŠ poľnohospod. v Nitre 1. ročník
r.2008/2009 VŠ univerzita v Žiline 1. ročník
r.2009/2010 VŠ univerzita v Žiline 2. ročník
a teraz mi doniesla potvrdenie o návšteve školy
r. 2010/2011 VŠ univerzita v Žiline 1.ročník

Keď som sa jej pýtala, prečo má syna znovu v 1.ročníku, povedala mi, že prestúpil na iný smer.

Má nárok na DB, keď vlastne už 4. rok študuje a ešte nemá žiaden titul? Dokedy sa u takýchto "nekonečných študentov" vypláca DB?
Nárok na DB by mu vznikol len v tedy ak by znovu prešiel príjmacím konaním na základe ktorého by bol prijatý do 1.ročníka - nového štúdijného odboru - to by potom znamenalo že neprekročil štandardnú dĺžku štúdia, a RP a DB bude poberať do dvŕšenia 25 rokov.
GGÓA
21.02.11,05:35
Dobrý deň
chcela by som sa spýtať na dańový bónus. Manžel robí v zahraničí, daňový bónus brala manželka. Má 2 deti. Od januára do septembra bola zamestnaná, od 15.septembra nastúpila na materskú dovolenku. Má nárok na dańový bónus na celý rok na 4 ročného syna aj na novorodené dieťa keď sa narodil 31.októbra?
VERONIKA6
21.02.11,06:04
GGÓA
21.02.11,06:22
Dobrý deň
ešte som sa chcela spýtať keď syn sa narodil 31.októbra mám nárok na celý mesiac daňového bonusu alebo iba november-december.Ďakujem
nika.sum
21.02.11,06:26
Dobrý deň
ešte som sa chcela spýtať keď syn sa narodil 31.októbra mám nárok na celý mesiac daňového bonusu alebo iba november-december.Ďakujem

Aj za oktober §33 odst.5 ZoDzP. Danovy bonus mozno uplatnit uz v kalendarnom mesiaci v ktorom sa dieta narodilo.....

Ospravedlnujem sa, samozrejme ako pise Veronika6, je to odst.5.
VERONIKA6
21.02.11,06:26
Podľa § 33 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo. A to za celý kalendárny mesiac.
Kika69
24.02.11,18:45
Poprosila by som vás o radu. Syn našej zamestnankyne bol študentom 1. ročníka na VŠ. V septembri priniesla potvrdenie a tak si uplatňovala daňový bonus. Dnes mi medzi rečou hovorí, že jej syn nechal školu, v letnom semestri už nenastúpi, ale sa prihlási od septembra na druhú VŠ. Ako postupovať v tomto prípade, do ktorého mesiaca jej môžem daňový bonus uplatniť? Má si jej syn vypýtať potvrdenie, dokedy bol študentom školy? Študenti VŠ by mali nosiť potvrdenie na začiatku každého semestra teda 2x do roka? ĎAKUJEM.
drobeceva
24.02.11,18:57
Poprosila by som vás o radu. Syn našej zamestnankyne bol študentom 1. ročníka na VŠ. V septembri priniesla potvrdenie a tak si uplatňovala daňový bonus. Dnes mi medzi rečou hovorí, že jej syn nechal školu, v letnom semestri už nenastúpi, ale sa prihlási od septembra na druhú VŠ. Ako postupovať v tomto prípade, do ktorého mesiaca jej môžem daňový bonus uplatniť? Má si jej syn vypýtať potvrdenie, dokedy bol študentom školy? Študenti VŠ by mali nosiť potvrdenie na začiatku každého semestra teda 2x do roka? ĎAKUJEM.
Z-ci nosia potvrdenia na začiatku šk.roka. To, že štúdium zanechal, mala nahlásiť z-ľovi a doniesť potvrdenie. Takže nech to zdokladuje a uvidíš, ktorým dňom prestal byť študentom. Podľa toho pozastavíš DB.
P.S: teraz mi ešte napadlo - k 31.1. zamestnanci sú povinní podpísať Vyhlásenie...neuviedla zmenu vo vyhlásení?
Kika69
24.02.11,19:33
Z-ci nosia potvrdenia na začiatku šk.roka. To, že štúdium zanechal, mala nahlásiť z-ľovi a doniesť potvrdenie. Takže nech to zdokladuje a uvidíš, ktorým dňom prestal byť študentom. Podľa toho pozastavíš DB.
P.S: teraz mi ešte napadlo - k 31.1. zamestnanci sú povinní podpísať Vyhlásenie...neuviedla zmenu vo vyhlásení?

Veľmi pekne ďakujem za radu, vo vyhlásení ešte zmenu neuviedla, myslím, že to jeho rozhodnutie sa zrodilo len pár dní dozadu. Tak si počkám na doklad a keď ukončil štúdium počas mesiaca, tak za ten mesiac jej ešte prináleží daňový bonus?
drobeceva
24.02.11,19:39
Veľmi pekne ďakujem za radu, vo vyhlásení ešte zmenu neuviedla, myslím, že to jeho rozhodnutie sa zrodilo len pár dní dozadu. Tak si počkám na doklad a keď ukončil štúdium počas mesiaca, tak za ten mesiac jej ešte prináleží daňový bonus?
áno, za ten mesiac prináleží.
Ak sa to udialo len teraz, tak hádam to až také zle nebude
Kika69
24.02.11,19:47
áno, za ten mesiac prináleží.
Ak sa to udialo len teraz, tak hádam to až také zle nebude

To dúfam aj ja, za január som jej ešte uplatnila a februárovú výplatu budem robiť budúci týždeň, tak si radšej počkám na oficiálny dátum. Ďakujem za pomoc si zlatá. ;) Prajem pekný večer aj dobrú noc. :)
zuzulienkaxxx
25.02.11,05:39
Ak dcera ukončila študium na výške minulý rok v priebehu mája, má narok otec ešte na danový bonus za ten máj? ako som sa tu niekde dočitala, malo by to tak byt však? teda za nu dostane danovy bonus len za 5 mesiacov min roka...
VERONIKA6
25.02.11,05:48
Ak dcera ukončila študium na výške minulý rok v priebehu mája, má narok otec ešte na danový bonus za ten máj? ako som sa tu niekde dočitala, malo by to tak byt však? teda za nu dostane danovy bonus len za 5 mesiacov min roka...
Má nárok.
Lukana
25.02.11,08:35
Dobrý deň,
poprosím o radu.Zamestnankyňa pracovala do začiatku 6 mesiaca, potom odišla na materskú, dieťa sa jej narodilo koncom 7.mesiaca V žiadosti o ročné zúčtovanie požiadala o vyplatenie daň. bonusu. Príjem od 1-6.2010 bol vo výške 2800 €. Má nárok na DB vo výške 6x20,02 €? A tiež jej môžem vyplatiť zamestnaneckú prémiu ? Ďakujem.
drobeceva
25.02.11,08:42
Dobrý deň,
poprosím o radu.Zamestnankyňa pracovala do začiatku 6 mesiaca, potom odišla na materskú, dieťa sa jej narodilo koncom 7.mesiaca V žiadosti o ročné zúčtovanie požiadala o vyplatenie daň. bonusu. Príjem od 1-6.2010 bol vo výške 2800 €. Má nárok na DB vo výške 6x20,02 €? A tiež jej môžem vyplatiť zamestnaneckú prémiu ? Ďakujem.
podmienku príjmu na vyplatenie DB spĺňa, takže áno
ZP - áno /predpokladám, že v júni ešte mala zdaniteľný príjem/
Lukana
25.02.11,08:54
V šiestom mesiaci mala ešte príjem 100€.
ivka70
25.02.11,08:58
V šiestom mesiaci mala ešte príjem 100€.

to je jedno, splna podmienku prijmu aspon 6x307,7 EUR, takze ma narok na uplatnenie danoveho bonusu za rok 2010 za vsetky mesiace, kedy mala dieta.