lunimus
16.09.10,08:27
V rámci rekonštrukcie bytu sme prerábali celú kuchyňu na mieru, pričom dodávku, vrátane elektrospotrebičov riešila jedna firma.
Termín dodávky bol stanovený na 4-6 týždňov od zaplatenia zálohy.

Prvý problém nastal, že začiatok inštalácie kuchyne bol až 8 týždňov od zaplatenia zálohy. Firma však urobila niekoľko závažných chýb.
1.) Drtička odpadu na výlevke dresu sa nevošla medzi dres a podumývadlový šuflík (namieru robená kuchyňa) - šuflík zobrali na prerobenie
2.) Vstavaná rúra nevošla celá do kuchynskej linky, nakoľko chybou zamerania "zabudli" na existujúce prívodné potrubie plynu k varnému panelu, ktoré som musel dodatočne nechať prerobiť
3.) Digestor pripojili tak, že na jeho kostru pripojili fázu! Prišiel som na to až po dvoch ranách do hlavy (hlava ma odvtedy stabilne bolí)
4.) Šuflík (z bodu 1) firma stále nedodala, čo je od zaplatenia zálohy viac ako 11 týždňov.

Majiteľovi firmy som zatiaľ vyplatil kompletne elektrospotrebiče a cca 50% dohodnutej ceny samotnej linky. Zvyšných 50% bolo s majiteľom dohodnutých ako zádržné vyplatené pri dokončení linky po odpočítaní ceny prerábky plynu.

Mám otázku, koľko % môžem žiadať zľavu za tak výrazné omeškanie kompletnej dodávky, ako je v tomto prípade.
Prípadne či môžem odstúpiť od zmluvy a čo z toho pre mňa plynie vzhľadom na časť osadenia kuchynskej linky, prípadne, či môžem nechať linku dokončiť inému dodávateľovi.

Ďakujem
KEJKA
16.09.10,06:51
postupuj podľa zmluvy, tam by mali byť uvedené sankcie aj za nedodržanie lehôt.
Prípadne ak dodávateľ má nejaké všeobecné obchodné podmienky.
Ak ste na to zabudli, tak potom záleží od dohody - ak si sa dohodol, že zaplatíš všetko, len aby to dodali, tak asi nemáš na výber. Mal si aspoň ústne riešiť zľavu, podľa mňa 20% je fajn.
lunimus
16.09.10,07:58
Žiadna oficiálna zmluva nebola podpisovaná a rovnako ani firma nemá odomňa podpísané prevzatie tovaru.

ústna dohoda bola, že začiatkom tohto týždňa prídu linku dokončiť a ja doplatím zvyšnú sumu mínus cena prerábky plynu a mínus 100€

Týždeň sa už ale končí a firma sa stále neozvala. Popravde neverím, že sa mi ozvú vôbec začiatkom budúceho týždňa a každý isto uzná, že v nedokončenej kuchyni sa riadne fungovať nedá.

Mám teda doplňujúcu otázočku. Nieje obchodný zákonník nad každou inou obchodnou zmluvou s výnimkou ustanovení, kde sa priamo v zmluve hovorí o tom, že príslušný bod platí nad rámec obchodného zákonníka?
Keďže žiadna oficiálna ani neoficiálna zmluva podpísaná nieje, mal by teda v plnej miere platiť obchodný zákonník.

Akú výšku zľavy môžem požadovať za každý deň omeškania dodávky?

Za akých podmienok môžem nechať linku dokončiť externej firme - vo vzťahu k pôvodnému dodávateľovi?

Ďakujem
misoft
16.09.10,15:21
A tu sa potvrdzuje -VŠETKO NA PAPIERI!!! Tam sa všetko spíše, čo sa nedodrží, za to sa pyká. Pokiaľ je to z úst do ucha - tu už záleží len na dohode - inak je to tvrdenie proti tvrdeniu (i keď aj ústna dohoda je platná - ale povedzte, kto si prizná chybu?)
bz5
04.07.11,07:56
Mám podobný problém. U firmy sme si objednali 5 ks interierových dverí aj zo zárubnami + 1 oblozková zárubňa. V cene bola zahrnutá aj montáž a stavebné práce spojené s montážou.
Dvere nám prisli namontovat 2 "majstri" o 9:00 hod. ráno a skoncili o 22:00 hod. večer s tým, že sa uvidime už len na predajni pri platbe. No po skontrolovaní odvodenej práce, sme zistili, ze vysledkom je to, že 3 dveri sa nedá zavrieť, resp. dá zavrieť ale s tým, že po zavretí ostane medzi dvermi a zarubnou dole taka medzera, ze by aj myš tade presla. Páni majstri sa odvolavali na to, že sú krivé múry, ale ze oni maju vsetko vo vodovahe, ze bublinka nepusti :eek:. prípad pre lampáreň. O zapracovaní stien sa nedá ani hovoriť, no katastrofa. Vraj oni to prerobia, ale inokedy, lebo je vela hodin, ale za vysledok nerucia, lebo su krive steny. na druhy den sme volali majitelke firmy s tým, ze nech sa pride na to pozriet. Videla dvere, poskodené podlahy, steny. Povedala, ze si zavola na posudenie iného majstra. ten skonštatoval, že 3 dveri sa musí spravit nanovo a ostatné dvoje sa musia dostelovat. Na nových majstrov sme cakali 3 týzdne, pricom okrem toho boli este pôvodny majstri si dvere zase demontovat. Cize 2 dni dovolenky padlo, 3 týzdne sme zili v nepohodli a to nehovorim o nervoch okolo vsetkeho a este aj ponicenych podlahach.
Dnes máme ist vdere vyplatiť a nemám predsatvu aká výška zľavy by nebola prehnaná.