andesz
16.09.10,09:00
Moja dcéra má 13 rokov. Chcela by som aby moja dcéra dostala moju 1/2 časť z rodinného domu. Môžem s ňou uzavrieť kúpnu zmluvu? Potrebujem nejaký súdny papier? Prosím o pomoc súrne. Ďakujem.
andesz
16.09.10,08:29
Nikto nevie pomôcť?
evuš
16.09.10,08:46
Prečo kúpnu zmluvu ?! Bude Ti vyplácať peniaze ? Dá sa to aj darovacou zmluvou, avšak nakoľko je neplnoletá musí to ísť cez súd, kde jej bude pridelený sociálny kurátor /alebo ako sa volá.../
ivka70
16.09.10,08:50
Tiez by som to riesila darovanim, pricom sa darovanie musi dat schvalit na sude.
Ak dietatu darovabvaju nehnutelnost rodicia, myslim, ze sa potom definuje kolizny opatrovnik.

http://www.trh.sk/nehnutelnosti/poradna/250/maloleti-a-darovanie-nehnutelnosti
andesz
16.09.10,09:06
Ďakujem.
doktor23
16.09.10,13:09
na odpoveď je potrebné vedieť viac vecí.
Vlastníš 1/2 domu? Nemáte to s manželom v bezpodielovom spoluvlastníctve? Máš manžela? Kto je otcom dcéry? Žije? Ak áno, v tom prípade ju môže zastupovať. Sú to mnohé otázky týkajúce sa súkromia, sorry, ale aby sme vedeli poradiť, mnohé musíme vedieť.
Predpokladám, že dcéra Ti nebude nič vyplácať, v tom príapde by som to riešil darovacou zmluvou. Kto vlastní druhú polovicu nehnuteľností? Pretože, podľa môjho názoru, by bolo vhodné zriadiť doživotné právo bývania pre Teba.
Úkon buď zákonného zástupcu, resp. kolízneho opatrovníka musí schváliť súd.
Potrebujem viac informácií, aby som TI napísal postup, čo a ako.
andesz
17.09.10,04:16
Áno vlastním 1/2. Otcom dcéry je manžel, podal žiadosť na rozvod.
Ja nebudem tam bývať, nepotrebujem doživotné bývanie. Má aj takýto prípad, že teraz píšeme nejakú zmluvu alebo neviem čo, že keď dcéra bude mať 18 rokov automaticky dostane to. Kolízny opatrovník je problematický nie? Kto môže byť? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
andesz
21.09.10,04:24
Prosím Vás doktor 23, aby ste dali nejaký postup, alebo radu.
Ďakujem.
doktor23
21.09.10,09:06
takže manžel môže zastupovať dcéru. Spíše sa darovacia zmluva z Vás na dcéru, ktorú podpíše manžel ako jej zákonný zástupca. Samozrejme musí byť uvedený v zmluve. Podá sa žiadosť o schválkenie úkonu zákonného zástupcu na súd, súd schváli tento úkon, nakoľko je v prospech maloletej a podá sa návrh na vklad do katastra ...
Jednoduchá záležitosť :-)
andesz
22.09.10,04:16
Ďakujem za odpoveď. Mám ešte otázku, že ked bude plnoletá kataster napíše na jej meno polovicu? Potom môže od otca pýtať aby vyplatila jej časť, keď potrebuje ?
doktor23
22.09.10,06:55
ona bude už teraz vlastníčkou v 1/2 (tej od Vás). Druhú polovicu vlastní predpokladám manžel.
andesz
22.09.10,08:44
Áno. Ďakujem za odpoveď.