keri
11.11.05,10:05
Ahojte,

prosím Vás o radu a to:
ako by ste riešili a účtovali v JU kupu hm. majektu cez splatky predaj - Cetelem? Hodnota tovaru je 3650,-Sk, počet splátok je 9x.
Dakujem za každú jednu pripomienku, návrh.
Jana Acsová
11.11.05,09:14
ako by ste riešili a účtovali v JU kupu hm. majektu cez splatky predaj - Cetelem? Hodnota tovaru je 3650,-Sk, počet splátok je 9x.
Dakujem za každú jednu pripomienku, návrh.Je potrebné si všimnúť zmluvu, či je to predaj na splátky (nie prenájom). Ak je to klasický splátkový predaj, t.j. stávate sa vlastníkom a môžete s tovarom nakladať, je potrebné účtovať splátky do obstarania dlhodobého majetku. Ak je obstarávacia cena majetku vyššia ako 30 tis. Sk, po kúpe, prevzatí a zaradení majetku do užívania majetku je potrebné otvoriť kartu DM ... a majetok môžete už v roku 2005 odpisovať z obstarávacej ceny. Na posúdenie výšky obstarávacej ceny je v zadaní málo informácií. Dobre si všimnite, aké čiastky uvádza zmluva. Ak je suma splátok vašou obstarávacou cenou, potom majetok presiahne 30 tis. a musíte ho odpisovať. Výška odpisu nezávisí od počtu uhradených splátok, ale od obstarávacej ceny. Tento prípad by nastal, ak ste neplatiteľ DPH.
keri
11.11.05,11:19
Dakujem AVO za radu. Este raz som prezrela zmluvu a je to uplne bezna, klasicka zmluva o poskytovani uveru/predaj na splatky.
Je tam:
- predajna cena tovaru: 3650,-- Sk
- priama platba: 365,-- Sk
- vyska uveru: 3285,-- Sk
- priama platba + poplatok: 474,-- Sk

- pocet splatok: 9
- vyska mes. splatok: 365,-- Sk
- cena uveru: 109,-- Sk (tomu nie celkom rozumiem :mee: )

Pekny den.
Jana Acsová
11.11.05,11:39
Dakujem AVO za radu. Este raz som prezrela zmluvu a je to uplne bezna, klasicka zmluva o poskytovani uveru/predaj na splatky.
Je tam:
- predajna cena tovaru: 3650,-- Sk
- priama platba: 365,-- Sk
- vyska uveru: 3285,-- Sk
- priama platba + poplatok: 474,-- Sk

- pocet splatok: 9
- vyska mes. splatok: 365,-- Sk
- cena uveru: 109,-- Sk (tomu nie celkom rozumiem :mee: )

Pekny den.No tak práve na základe týchto informácií nejde podľa môjho názoru o klasický predaj na splátky, kde je obstarávacia cena predmetu kúpy rozpočítaná do splátok (v cene je zohľadnená aj forma predaja), ale nákup na úver a v tomto prípade by bolo potrebné v cene zohľadniť súvisiace skutočnosti, t.j. úver a súvisiace poplatky, ktoré môžu byť podľa môjho názoru nákladovou položkou a nezvyšovať vstupnú cenu majetku. Účtovná jednotka sa môže rozhodnúť, či úrok z úveru do času uvedenia majetku do užívania bude tvoriť súčasť obstarávacej ceny, alebo nie.
keri
11.11.05,12:18
Takze vlastne 1. mesiac dam prvu splatku s poplatkom tj. 474,-- Sk ako výdaj ovplyvnujuci DZ a dalsie mesiace uz len 365,-- Sk. Tovar zaeidujem ako drobny majetok v obst. cene 3759,-- Sk.
Inac ten tovar sa stal majetkom zivnostnika hned pri uzatvoreni zmluvy.
Jana Acsová
11.11.05,12:35
Takze vlastne 1. mesiac dam prvu splatku s poplatkom tj. 474,-- Sk ako výdaj ovplyvnujuci DZ a dalsie mesiace uz len 365,-- Sk. Tovar zaeidujem ako drobny majetok v obst. cene 3759,-- Sk.
Inac ten tovar sa stal majetkom zivnostnika hned pri uzatvoreni zmluvy.To tu riešime takú drobotinu? :eek: Ja som si myslela, že hodnota tovaru je 3650 x 9 = 32850 Preto som uvažovala s kartou dlhodobého majetku.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif

Takže zmeníme prístup.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Výdaj ovplyvňujúci základ dane: materiál (hodnota tovaru).
Výdaj ovplyvňujúci základ dane: prevádzková réžia (úver a poplatky).

Takto by som to riešila ja. Do operatívnej evidencie drobného majetku ak ju máte zavedenú uviesť obstarávaciu cenu tovaru (bez poplatkov a úrokov) pri zaradení majetku do používania.
apo
11.11.05,20:04
Pri splátkových predajoch POZOR!!! ak nie sú faktúry vystavené na naše IČO.

Klienti často nakúpia veci, ktoré dávajú do podnikania, ale faktúra nie je vystavená na IČO. V takom prípade je možné majetok vložiť do podnikania tým, že vytvoríme kartu investičného majetku, v účtovnej dokumentácii držíme doklad o nákupe, aby sme vedeli zdokladovať rok v ktorom sme majetok nadobudli a jednoducho daňovo odpisujeme. Ak napriek tomu, že faktúra nie je vystavená na IČO a splátky hradíme z podnikateľského BÚ potom tieto splátky účtujeme ako osobnú spotrebu.

apo
mataa12
09.03.10,10:17
Aj ja vas poprosim o radu, cistiace prostriedky na splatky,
-fakturu od predajcu mam na 499- €,
-zmluva s home credit, na 499+134,36 (úroky)
- mesacna splatka 26,39, 24-krat
ako to mam zapisat do knihy faktur? a ako potom uctovat?
Dakujem
Zita5
09.03.10,10:29
Aj ja vas poprosim o radu, cistiace prostriedky na splatky,
-fakturu od predajcu mam na 499- €,
-zmluva s home credit, na 499+134,36 (úroky)
- mesacna splatka 26,39, 24-krat
ako to mam zapisat do knihy faktur? a ako potom uctovat?
Dakujem

Už sa to tu preberalo , nie ?
http://www.porada.sk/1326726-post2896.html

http://www.porada.sk/1326834-post2897.html
mataa12
09.03.10,10:33
ano, len mi nie je jasne ten zapis do knihy faktur, mam zapisat fakturu od predajcu 499 a zvlast home credit 134, alebo vsetko na home credit?
Zita5
09.03.10,10:37
ano, len mi nie je jasne ten zapis do knihy faktur, mam zapisat fakturu od predajcu 499 a zvlast home credit 134, alebo vsetko na home credit?

Vy máte záväzok voči Homekreditu , tomu splácate , nakoľko faktúru za podnikateľku uhradil Homekredit .Faktúra so zmluvou úzko súvisia .
mataa12
09.03.10,10:46
takze rozumiem tomu dobre? Zapisem do KF celu ciastku a dodavatel -Homecredit a k tomu len prilozim fakturu s predajcom a nebudem ju uz evidovat?
Zita5
09.03.10,11:04
takze rozumiem tomu dobre? Zapisem do KF celu ciastku a dodavatel -Homecredit a k tomu len prilozim fakturu s predajcom a nebudem ju uz evidovat?


Asi som sa nevyjadrila presne .

1/Faktúru za čistiace prostriedky ktorá je vystavená na fakturačné údaje podnikateľky zapíšete do Knihy záväzkov . Ručne ju vyspárujte , že bola uhradená dňa - podľa zmluvy od Homekreditu , lebo oni uhradili za Vás predmetnú faktúru .Do poznámky pri uvedený záväzok si vpíšte , že faktúra bola uhradená Homekreditom dňa xx xx xxxx. Tu sa Vám záväzok vynuluje.
1.1. Na základe faktúry resp. DL zaevidujete čistiace prostriedky cez príjemku do Knihy zásob.
1.2. Výdaj čistiacich prostriedkov uskutočníte na základe výdajky zo skladu v deň , kedy je tento materiál potrebný použiť .

2/ Druhý zápis v Knihe záväzkov by bol zápis , ktorého podkladom by bola Zmluva o úvere s Homekreditom . Tu by vznikol záväzok voči Homekreditu .
Splátky úveru by sa účtovali v deň skutočnej splátky do peňažného denníka ako úbytok v pokladni , alebo úbytok v na bankovom účte voči výdavku ovplyvňujúcim ZD - Materiál . Zároveň by vzniklo aj zníženie záväzkov o zaplatenú čiastku voči Homekreditu .

Takto by som to účtovala ja .
mataa12
09.03.10,11:10
Pomohli ste mi, veľmi pekne Vám ďakujem za vašu odpoveď a Váš čas...