grammatika
16.09.10,11:18
Ahojte poraďáci, prosím Vás:
Fyzická osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia, čiže je už registrovaná u príslušného správcu dane, prenajíma nehnuteľnosť –resp. poskytuje túto nehnuteľnost na základe živnostenského oprávnenia s názvom „Ubytovacie služby vrátane doplnkových služieb - výmena prádla a požičiavanie športových potrieb“
Vzniká tejto fyzickej osobe oznamovacia povinnosť podľa §31 odst.2 písm.b)zákona o správe daní?
Ja mám za to, že je to jeho predmet podnikania a tieto príjmy sú príjmy z podnikania podľa §6 a preto oznamovacia povinnosť nevzniká. Mýlim sa? Ďakujem
Zita5
16.09.10,09:20
Ahojte poraďáci, prosím Vás:
Fyzická osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia, čiže je už registrovaná u príslušného správcu dane, prenajíma nehnuteľnosť –resp. poskytuje túto nehnuteľnost na základe živnostenského oprávnenia s názvom „Ubytovacie služby vrátane doplnkových služieb - výmena prádla a požičiavanie športových potrieb“
Vzniká tejto fyzickej osobe oznamovacia povinnosť podľa §31 odst.2 písm.b)zákona o správe daní?
Ja mám za to, že je to jeho predmet podnikania a tieto príjmy sú príjmy z podnikania podľa §6 a preto oznamovacia povinnosť nevzniká. Mýlim sa? Ďakujem

Oznamovacia povinnosť nevzniká , nakoľko ste registrovaná ako SZČO .
grammatika
16.09.10,09:20
Ďakujem :)
hanelie
16.09.10,09:27
Vzniká tejto fyzickej osobe oznamovacia povinnosť podľa §31 odst.2 písm.b)zákona o správe daní?
oznamovacia povinnosť podľa tohto § vznika každej szčo,
oznamovacia povinnosť v súvislosti s prenájmom nehnuteľností nevzniká / v súvislosti s otázkou zadávateľky témy / - alebo sa mýlim? :)
Zita5
16.09.10,09:31
DRUHÁ ČASŤ
PRÍPRAVNÉ KONANIE

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní odzískania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane



Registrovať sa nemusíte , ale musíte oznámiť na Váš príslušný DU , že ste dali do prenájmu byt ale inú nehnuteľnosť . Krátke oznámenie a k tomu dať k nahliadnutiu zmluvu .
Zita5
16.09.10,09:35
Ja som to poplietla , mala som na mysli , že registračná povinnosť nevzniká , nakoľko je registrovaná z dôvodu SZČO . Ale oznamovacia povinnosť vzniká . To sú dve rozdielne veci .

Ospravedlňujem sa .

Tak teraz mi vymínusujte užitočné za mimo témy prosím .Ďakujem
grammatika
16.09.10,09:37
Aj keď ide o predmet podnikania, tak mu vzniká oznamovacia povinnosť?
Príjmy z tejto činnosti má "sem-tam" možno pár víkendov v roku.
Zita5
16.09.10,09:44
9. Otázka:
Vlastním chatu v rekreačnej oblasti, ktorú v zimnej sezóne príležitostne prenajímam, resp. v nej poskytujem ubytovanie. S ľuďmi, ktorým tieto služby poskytujem, nemám uzatvorenú žiadnu písomnú zmluvu. Aj na mňa sa vzťahuje registračná povinnosť ?

Odpoveď:
Ak fyzická osoba poskytuje vo svojej chate ubytovanie, podľa z. č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov ubytovanie je živnosťou a osoby, ktoré túto činnosť vykonávajú sú povinné registrovať sa. Táto povinnosť im vyplýva z ustanovenia § 31 ods. 1 zákona o správe daní, t.j. nie z dôvodu prenajímania nehnuteľnosti (§ 31 ods. 2). Ak fyzická osoba svoju chatu prenajíma (je uzatvorený nájomný vzťah), vzťahuje sa na ňu registračná a oznamovacia povinnosť podľa § 31 ods. 2 zákona o správe daní.





http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=15256&d=1192083019

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=15255&d=1192082990

http://www.porada.sk/t127001-nove-pravidla-pri-prenajme-co-i-len-casti-nehnutelnosti-od-1-1-2010-a.html

Doporučujem Vám sa kontaktovať so správkyňou dane a dohodnúť sa s nimi, že prenájom nemáte súvisle počas celého roka .Myslím, že to bude najlepšie riešenie .
Zita5
16.09.10,10:08
Nakoľko odpoveď č.2 nie je správna a nevyhoveli ste mojej žiadosti , kliknúť na mimotému alebo neužitočné , aby sa mi stornovali body, tak som poprosila cez ohlás o ich storno .;)
Lianka
16.09.10,10:14
Oznamovacia povinnost vznika.

Mala som taky pripad. Spravkyna dane mi odporucila oznamit im tuto skutocnost listom k uz pridelenemu DIC danovnika (zasadne nechodim osobne na urady), co oni budu povazovat za splnenie si oznamovacej povinnosti.
hanelie
16.09.10,11:41
zdroj: investujeme.sk

Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti príležitostne, čiže napríklad poskytuje ubytovanie v rodinnom dome, chate či byte, registračná povinnosť z dôvodu prenájmu nehnuteľností sa na ňu nevzťahuje. Registrovať sa však musí z iného dôvodu. Poskytovanie ubytovania je totiž živnosťou a vzťahujú sa na ňu teda všetky povinnosti týkajúce sa živnosti – živnostenské oprávnenie, registrácia na daňovom úrade, vedenie účtovníctva a pod.
z tohoto mi vyplýva, že nemá oznamovaciu povinnosť z hľadiska platenia dane z prijmu z prenájmu nehnuteľností, nakoľko zdaňuje prijmy podľa § 6 ods.1 písm b - čiže zo živnosti
oznamovacia povinnosť by vznikla ak by mal živnosť na iné činnosti nesúvisiace s nehnuteľnosťou
Zita5
16.09.10,11:51
zdroj: investujeme.sk

z tohoto mi vyplýva, že nemá oznamovaciu povinnosť z hľadiska platenia dane z prijmu z prenájmu nehnuteľností, nakoľko zdaňuje prijmy podľa § 6 ods.1 písm b - čiže zo živnosti
oznamovacia povinnosť by vznikla ak by mal živnosť na iné činnosti nesúvisiace s nehnuteľnosťou


Registrovať sa od 1.1.2010 musí každý, kto prenajíma len časť nehnuteľnosti i ten, kto túto povinnosť doteraz nemal
V zmysle novely zákona č. 511/1992, platnej od 1.1.2010, sa musí už na daňovom úrade registrovať každý, kto na území SR prenajíma „byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku“.
Fyzické osoby majú ohľadom prenájmu nehnuteľností tieto povinnosti:


ak fyzická osoba-podnikateľ už je registrovaná na daňovom úrade (čiže má pridelené DIČ) a začne prenajímať nehnuteľnosť, alebo jej časť v roku 2010, nemusí sa registrovať nanovo, ale je povinná oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu do 30 dní od mesiaca, v ktorom začala prenajímať
ak fyzická osoba-nepodnikateľ – teda zatiaľ na daňovom úrade neregistrovaná – začne prenajímať nehnuteľnosť alebo jej časť v roku 2010, musí sa do 30 dní, od mesiaca, v ktorom začala prenajímať, registrovať na daňovom úrade.
ak fyzická osoba-podnikateľ už je registrovaná na daňovom úrade a nehnuteľnosť alebo jej časť už prenajímala pred 1.1.2010, musí túto skutočnosť oznámiť daňovému úradu do 28. februára 2010.
ak fyzická osoba-nepodnikateľ, zatiaľ na daňovom úrade neregistrovaná, už prenajímala nehnuteľnosť alebo jej časť pred 1.1.2010, je povinná sa registrovať na daňovom úrade do 28. februára 2010.
onical
16.09.10,12:41
zdroj: investujeme.sk

z tohoto mi vyplýva, že nemá oznamovaciu povinnosť z hľadiska platenia dane z prijmu z prenájmu nehnuteľností, nakoľko zdaňuje prijmy podľa § 6 ods.1 písm b - čiže zo živnosti
oznamovacia povinnosť by vznikla ak by mal živnosť na iné činnosti nesúvisiace s nehnuteľnosťou

Ja mám úplne inú činnosť(doprava).Keď s tým prišli,išiel som sa na DÚ zaregistrovať,lebo prenajímam ako súkr.osoba 7 nehnuteľností.Povedali,že namusím,že predsa DIČ už mám dávno.
hanelie
16.09.10,12:46
Ja mám úplne inú činnosť(doprava).Keď s tým prišli,išiel som sa na DÚ zaregistrovať,lebo prenajímam ako súkr.osoba 7 nehnuteľností.Povedali,že namusím,že predsa DIČ už mám dávno.
1. registračná povinnosť /jablko
2. oznamovacia povinnosť / hruška
:)

pozri príspevok č. 12 od zitky bod č.1
Lianka
16.09.10,12:46
Ja mám úplne inú činnosť(doprava).Keď s tým prišli,išiel som sa na DÚ zaregistrovať,lebo prenajímam ako súkr.osoba 7 nehnuteľností.Povedali,že namusím,že predsa DIČ už mám dávno.

Registracna a oznamovacia povinnost su dve rozdielne zalezitosti.

Registrovany si = mas IC DPH.
Oznamovacia povinnost = napr. rozsirenie cinnosti, zacatia prenajimania nehnutelnosti a pod.

Nestaci splnit si len registracnu povinnost, je potrebne sledovat aj to, ci nevznikla casom aj oznamovacia povinnost, t. j. pridelenim IC DPH nic nekonci.
Zita5
16.09.10,12:46
Musím poznamenať , že registrácia a oznamovacia povinnosť sú dve odlišné povinnosti .
Zita5
16.09.10,12:47
téééééda takto v jednej chvíli odpovedať :))))
Katy a R
16.09.10,12:55
Oznamovacia povinnosť - stačí listom oznámiť, že prenajímam nehnuteľnosť, alebo treba tiež vyplniť "Prihlášku k registrácii daňovníka" :confused:
hanelie
16.09.10,12:56
onical
16.09.10,12:58
1. registračná povinnosť /jablko
2. oznamovacia povinnosť / hruška
:)

pozri príspevok č. 12 od zitky bod č.1

To znamená,že som zaregistrovaný,15 rokov prenajímam,platím dane, 3 daňové kontroly za sebou a pôjdem im oznámiť,že prenajímam? Hruška+jablko.
hanelie
16.09.10,12:58
Oznamovacia povinnosť - stačí listom oznámiť, že prenajímam nehnuteľnosť, alebo treba tiež vyplniť "Prihlášku k registrácii daňovníka" :confused:

ak máš pridelené DIČ stačí oznámenie
hanelie
16.09.10,13:03
ja ti urobím ovocný šalátik :D

To znamená,že som zaregistrovaný,15 rokov prenajímam,platím dane, 3 daňové kontroly za sebou a pôjdem im oznámiť,že prenajímam? Hruška+jablko.


ak fyzická osoba-podnikateľ už je registrovaná na daňovom úrade (čiže má pridelené DIČ) a začne prenajímať nehnuteľnosť, alebo jej časť v roku 2010, nemusí sa registrovať nanovo, ale je povinná oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu do 30 dní od mesiaca, v ktorom začala prenajímať
keď zajtra začneš prenajímať ideš na dú a oznámiš to


A POZOR, aj pre teba platí:

ak fyzická osoba-podnikateľ už je registrovaná na daňovom úrade a nehnuteľnosť alebo jej časť už prenajímala pred 1.1.2010, musí túto skutočnosť oznámiť daňovému úradu do 28. februára 2010.
Katy a R
16.09.10,13:04
ak máš pridelené DIČ stačí oznámenie

.. vieš, pýtala som sa preto, lebo ako dvaja vlastníci prenajímame (od septembra) byt. Druhý vlastník nema DRČ, ja mám ... a na DU mu dali prihlášku k registrácii pre obidvoch (aj s prílohou č. 2) - vraj treba .. ja som chcela len listom oznámiť..
hanelie
16.09.10,13:09
ste manželia , prípadne dvaja vlastníci a obaja uvedení v nájomnej zmluve - ak áno, treba sa obidvom registrovať , ak niektorí už máte dič, tak tento len oznámi, že prenajíma


Pri bezpodielovom vlastníctve manželov, keď sú vlastníkom nehnuteľnosti obaja manželia, sa musí registrovať len ten z manželov, ktorý je uvedený v zmluve ako prenajímateľ. Ak sú v zmluve uvedení obaja, registračná resp. oznamovacia povinnosť sa vzťahuje na oboch – a to podľa miesta trvalého pobytu.
Katy a R
16.09.10,13:23
ja som chcela len oznámiť .. a prekvapilo ma, že nestačí (nie BSM)
onical
16.09.10,13:58
ja ti urobím ovocný šalátik :D



keď zajtra začneš prenajímať ideš na dú a oznámiš to


A POZOR, aj pre teba platí:

Veď o tom píšem,že 15 rokov prenajímam, 3x ma skontrolovali a do 28.2.2010 im musím oznámiť,že prenajímam.
Ak štátny úrad má o občanovi určité info a napriek tomu toto info od občana požaduje je to šikanovanie.