MajaZA
16.09.10,12:06
Kamarátka by chcela precvičovať zumbu, má na to certifikát, no chce to robiť nie až tak vo veľkom, popri zamestnaní.
Musí mať na to živnosť???
Alebo sa to dá riešiť aj nejak inak? Nemôžu to byť napr. príležitostné príjmy?

Ide hlavne o to, že by musela platiť odvody do ZP 44,74eur, čo zrejme na tom ani nezarobí...

moc ďakujem za odpoveď
Lianka
16.09.10,10:18
Jednou z moznosti je, ze ta niekto zamestnana - fitness centrum a pod.

Ak tvoja cinnost splna tieto podmienky, musis mat min. zivnostensky list:

§ 2 Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

Uz som videla aj cvicitelku, ktora ma sro - prenajima si priestory a tam osobne cvici, prip. si zamestna dalsie cvicitelky.
Ice dive
16.09.10,10:23
Kamarátka by chcela precvičovať zumbu, má na to certifikát, no chce to robiť nie až tak vo veľkom, popri zamestnaní.
Musí mať na to živnosť???
Alebo sa to dá riešiť aj nejak inak? Nemôžu to byť napr. príležitostné príjmy?

Ide hlavne o to, že by musela platiť odvody do ZP 44,74eur, čo zrejme na tom ani nezarobí...

moc ďakujem za odpoveď
nakoľko to bude robiť pravidelne, za účelom dosahovania príjmov živnosť potrebuje, ak má aj iný príjem (z ktorého sa platia odvody..) tak môže mať vymeriavací základ pre ZP 0 a v RZZP si doplatí rozdiel...
mk44
18.09.10,15:03
Ja mam podobny problem. Tiez chcem precvicovat zumbu 2krat do tyzdna. Som studentka a nie som si ista, ci potrebujem k tomu zivnost a ak ano, ci treba odvadzat nejake odvody a pod. dakujem.