jaja868
16.09.10,12:16
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu, ako je to s podporou, ked pridem zo zahranicia. Podla toho co som citala viem, ze sa vypocitava zo mzdy, aku ma zamestnanec na Slovensku, nie aku mal manzel v Irsku.Ale citala som o roznych moznostiach, napr. zaplatit si par dni poistenie v najvyssej vyske, len neviem ci sa to tyka aj nasho pripadu. Neviete mi prosim Vas s tymto poradit? Manzel dal v Irsku vypoved, chce zacat podnikat na Slovensku, ale vybavovacky budu trosku trvat, tak aby sme boli zatial financne zabezpeceny, kedze mame male dieta a ja nepoberam tiez ziadne davky. Kedze chce zacat podnikat cim skor, nechce cakat v Irsku na transfer davok. Je tu nejaka pre nas prijatelna moznost? Dakujem
buchač
16.09.10,10:23
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu, ako je to s podporou, ked pridem zo zahranicia. Podla toho co som citala viem, ze sa vypocitava zo mzdy, aku ma zamestnanec na Slovensku, nie aku mal manzel v Irsku.Ale citala som o roznych moznostiach, napr. zaplatit si par dni poistenie v najvyssej vyske, len neviem ci sa to tyka aj nasho pripadu. Neviete mi prosim Vas s tymto poradit? Manzel dal v Irsku vypoved, chce zacat podnikat na Slovensku, ale vybavovacky budu trosku trvat, tak aby sme boli zatial financne zabezpeceny, kedze mame male dieta a ja nepoberam tiez ziadne davky. Kedze chce zacat podnikat cim skor, nechce cakat v Irsku na transfer davok. Je tu nejaka pre nas prijatelna moznost? Dakujem

mimotemy
....a kua ...:eek:
veronikasad
16.09.10,10:33
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu, ako je to s podporou, ked pridem zo zahranicia. Podla toho co som citala viem, ze sa vypocitava zo mzdy, aku ma zamestnanec na Slovensku, nie aku mal manzel v Irsku.Ale citala som o roznych moznostiach, napr. zaplatit si par dni poistenie v najvyssej vyske, len neviem ci sa to tyka aj nasho pripadu. Neviete mi prosim Vas s tymto poradit? Manzel dal v Irsku vypoved, chce zacat podnikat na Slovensku, ale vybavovacky budu trosku trvat, tak aby sme boli zatial financne zabezpeceny, kedze mame male dieta a ja nepoberam tiez ziadne davky. Kedze chce zacat podnikat cim skor, nechce cakat v Irsku na transfer davok. Je tu nejaka pre nas prijatelna moznost? Dakujem

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia---pravny-stav-do-30-aprila-2010/29274s
jaja868
16.09.10,10:35
takze asi nie :( ...len som chcela mat istotu...
Chobot
16.09.10,10:37
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu, ako je to s podporou, ked pridem zo zahranicia. Podla toho co som citala viem, ze sa vypocitava zo mzdy, aku ma zamestnanec na Slovensku, nie aku mal manzel v Irsku.Ale citala som o roznych moznostiach, napr. zaplatit si par dni poistenie v najvyssej vyske, len neviem ci sa to tyka aj nasho pripadu. Neviete mi prosim Vas s tymto poradit? Manzel dal v Irsku vypoved, chce zacat podnikat na Slovensku, ale vybavovacky budu trosku trvat, tak aby sme boli zatial financne zabezpeceny, kedze mame male dieta a ja nepoberam tiez ziadne davky. Kedze chce zacat podnikat cim skor, nechce cakat v Irsku na transfer davok. Je tu nejaka pre nas prijatelna moznost? Dakujem

V čase, keď pracoval v Írsku a poberal tam príjem, bol na slovensku dobrovoľne poistený proti nezamestnanosti? Platil si dobrovoľné príspevky na poistenie? (len pre info, tí, čo sú na slovensku zamestnaní, si platia povinne príspevky na poistenie v nezamestnanosti)

Ak sa rozhodol ušetriť na nejakých nepovinných (dobrovoľných) nákladoch za poistenie, nemôže teraz očakávať, že Sociálna poisťovňa mu bude vyplácať nejaký príspevok v nezamestnanosti. Neviem, či mu nevzniká nárok na podporu v krajine, kde pracoval, ak si tam platil zo mzdy príspevky na poistenie v nezamestnanosti. To si musí overiť v nejakej inštitúcii tej krajiny, kde pracoval, kedy mu vzniká nárok na podporu.

To je, ako keby si mala nepoistené auto a v prípade havárie by si chcela rýchlo doplatiť jedno mesačné poistné, aby ti uhradili náhradu škody. Poistenie v nezamestnanosti neznamená, že kým je zamestnaný, tak to má na háku a začne to riešiť vtedy, keď príde o prácu. Kým pracoval a poberal príjmy v zahraničí, tak mu bol celý sociálny systém na Slovensku asi ukradnutý. A teraz zrazu chce užívať jeho výhody?
jaja868
16.09.10,11:01
Tam ma narok na podpotu a taktiez mu tam povedali, ze podporu moze poberat aj na Slovensku,lenze bude vypocitana zo mzdy,aku ma zamestnanec v tom istom obore tu. Len som chcela vediet,ako to je...V tomto pripade nam asi nezostava nic ine ako transfer...
veronikasad
16.09.10,11:03
Tam ma narok na podpotu a taktiez mu tam povedali, ze podporu moze poberat aj na Slovensku,lenze bude vypocitana zo mzdy,aku ma zamestnanec v tom istom obore tu. Len som chcela vediet,ako to je...V tomto pripade nam asi nezostava nic ine ako transfer...
no určite nemá nárok na podporu v obidvoch štátoch. Pozri si link, ktorý som ti priložila v predch. príspevku. Podrobnú informáciu ti poskytnú v SP.
jaja868
16.09.10,11:08
nie,nie tak som to nemyslela... zle som sa vyjadrila! povedali mu,ze pokial si nepoziada o podporu tam, moze tak urobit tu.
veronikasad
16.09.10,11:29
nie,nie tak som to nemyslela... zle som sa vyjadrila! povedali mu,ze pokial si nepoziada o podporu tam, moze tak urobit tu.
zrejme k tomu bide potrebovať potvrdený formulár od írskeho zamestnávatela.

http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=29278
Anik
16.09.10,12:31
už som sa stretla s tým, že človek, ktorý pracoval vo Veľ. Británii
a podal si všetky papiere, ktoré od neho požadovali tak podporu na Slovensku dostal. Riadne sa mu započítali roky strávené v zahraničí dávka prispôsobená k našej. Presne neviem ako to bolo, ale dávku riadne dostával-nebudem sa pýtať lebo mali úmrtie v rodine. jaja868 prepáč , ale konkrétne aj tento pán, keď pracoval tak si zrušil ešte aj trvalý pobyt na území SR, len aby od neho nikto nič nechcel ani podať DP- formálné-daň by neplatil, aby neplatili za smeti a pod. Myslím, že ja osobne by som nebola schopná pre formálny papier zrušiť trvalý pobyt. Keď mal ťažkosti tak sa prišiel dať pooperovať na Slovensko a hotovo. Nemám rada ľudí, ktorí za každú cenu chcú vybabrať so systémom a myslia si, že kto to nerobí je jednoducho iba hlúpy.
jaja868
16.09.10,14:37
Anik dakujem za odpoved. Manzel tu ma trvaly pobyt stale, nic si nezrusil vsetko co bolo potrebne si riadne platil... Nam nejde o ziadnu spekulaciu, aby som to dala na pravu mieru, len som chcela vediet, ako sa mame zariadit na tie 2-3 mesiace, pokial si vybavi podnikanie. Len som chcela vediet, ci je to skutocne tak, ze sa mu podpora vypocita podla mzdy, ktoru ma ZC na Slovensku...
veronikasad
16.09.10,15:17
Anik dakujem za odpoved. Manzel tu ma trvaly pobyt stale, nic si nezrusil vsetko co bolo potrebne si riadne platil... Nam nejde o ziadnu spekulaciu, aby som to dala na pravu mieru, len som chcela vediet, ako sa mame zariadit na tie 2-3 mesiace, pokial si vybavi podnikanie. Len som chcela vediet, ci je to skutocne tak, ze sa mu podpora vypocita podla mzdy, ktoru ma ZC na Slovensku...
Ak sa mu podarí vybaviť dávku v nezamestnanosti na Slovensku, výpočet bude naozaj z porovnatelnej mzdy pracovníka z danej profesie a daného regionu na Slovensku.
Možno živnosť vybavíte skôr, ako mu bude schválená dávka v nezamestnanosti (ak nemá potvrdené tlačivo, ktoré som priložila).
ela123
08.10.10,15:00
Ak sa mu podarí vybaviť dávku v nezamestnanosti na Slovensku, výpočet bude naozaj z porovnatelnej mzdy pracovníka z danej profesie a daného regionu na Slovensku.
Možno živnosť vybavíte skôr, ako mu bude schválená dávka v nezamestnanosti (ak nemá potvrdené tlačivo, ktoré som priložila).
Toto tvrdenie uz nie je aktualne od 1. maja 2010, kedze plati NARIADENIE (ES) EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia. Vypocet davky sa robi zo mzdy posledneho zamestnania - Irsko. Len su tam nove pravidla, urcuju kto bude vyplacat tie davky, ci SK alebo IRL. Je to u kazdej osoby individualne.
ela123
08.10.10,15:43
Tiez by som sa rad nieco opytal. Ak niekto pracoval v zahranici (Irsko) po dobu viac ako 3 roky, tz. boli za neho odvadzane vsetky odvody do "soc. poistovne" v Irsku a po prichode na Slovensko si platil napr. po dobu 1 tyzdna poistenie v nezamestnanosti a potom poziadal o podporu, ci by mal na nu narok podla nariadenia ktore plati od 1. maja 2010 na Slovensku alebo by to este stale malo byt Irsko. Kto by mal platit tu podporu. Kedze od toho 1. maja sa to vsetko uplne zmenilo a viacmenej je za platby zodpovedny stat kde mala dana osoba centrum zaujmov,.... Ja podmienky doby poistenia splnam, som poisteny min 2 roky v obdobi 3 rokov . Tie kriteria pre urcenie centra zaujmov su posudzovane velmi subjektivne. Moj problem tiez je, ze podla danych pravidiel do tej zmeny 1. maja by som mal narok, ale od 1. maja uz nemam a mam si o to ziadat v Irsku.
Andyke
08.10.10,16:23
Prečítaj túto stránku :
http://www.eures.sk/main/irsko-698-1.html
ela123
08.10.10,17:48
[QUOTE=Andyke;1529233]Prečítaj túto stránku :
Tam nie je odpoved na to, ze ak sa pripoistim na sk co i len na tyzden, ci mi potom vznikne narok na PvN na sk.
ela123
27.02.11,16:11
Nikto nema odpoved???
janulla142
05.03.11,13:10
...na výplatu dávok je spravidla príslušný štát posledného zamestnania...nakoľko ste pracovali v Írsku mali by ste požiadať tam ale nieje isté či Vám ju priznajú...podľa toho či ste dostali výpoveď ale dali výpoveď Vy sami.Čo sa týka DPO je to asi najlepší spôsob ako dostať nejakí peniaze...len sa nesmiete prihlásiť na UPSVaR..a myslím,že by Vám mal vzniknúť nárok na DvN pretože posledné poistenie bolo dosiahnuté na území SR/len neviem či Vám bude 1týždeň stačiť/Ak sa tak rozhodnete plaťte si z čo najvyššej možnej sumy...držím palce...pretože keby som to bola vedela pred príchodom na SK ja, tak to tak urobím ale ja som sa zahlásila na UPSVaR a tak teraz zháňam papiere aby som SP zdokladovala centrum zaujmov....