ivantt
16.09.10,12:33
Dnes som sa dopočul že sa chystá zákon, ktorý zakazuje predávať a pestovať prírodné liečivá, teda bylinky. Budú sa môcť užávať len farmateutické výrobky. Ďalej že bude zakázaná alterenatívna liečba a čínska medicína. Neviem čo je na tom pravdy ale v Čechách sa o tom hovorí ako o samozrejmosti.:
http://www.cez-okno.net/clanok/veda/europsky-zakon-o-zakaze-predaja-vsetkych-rastlinnych-lieciv-v-aprili-2011?quicktabs_2=2

Takže užívanie byliniek a ich odvarov bude trestné ? Potom naši politici nie že nebudu schvalovať konope ale naopak, zakážu aj ostatné bylinky. Môže vôbec k takému niečomu prísť ? To znamená zánik čajovní, predajní s bylinkami a dokonca byliniek v lekarniach ? Už si nebudem môcť osladiť čaj steviou ale len chemickým sladidlom ? Ozaj budeme závislí na chemii ? Vie niekto n iečo bližšie ?
arizona
16.09.10,12:23
Ja som nejakú debatu o tomto plánovanom zákaze čítala už dávnejšie.Prekvapilo ma, že vraj sa plánuje aj zákaz pestovania rôznych byliniek na vlastnej záhrade.
Myslela som, že ide o nejakú novinársku kačicu. Akým právom môže EU zakázať,aby som si doma pestovala nejakú bazalku,oregano a pod.? Veď to nie sú drogy, sú to len prírodné "koreniny" :rolleyes:
Som zvedavá, ako to dopadne, či ide len o nejaký "blaf",alebo sa EU už nadobro zbláznila...:mad:

http://dolezite.sk/Eurospka_Unia_schvalila_zakon_o_zakaze_prirodnych_ lieko_231.html
ivantt
16.09.10,12:33
Ja sa o alternatívnu liečbu už zopár rokov zaujímam a preto mi to vyrazilo dych. Doma si pestujem bylinky, dokonca by som prijal keby som si mohol jeden alebo dva korene konope pestovať a dozviem sa že aj tej šalvie sa budem musieť zbaviť. A mam niekoľko druhov aloe, som zvedavy či vobec to budem môcť. A takéto niečo prejde v zákone tak už verím tomu že zopár ľudí bude kontrolovať celý svet a vladnuť ako v scifi filme.
beba13
16.09.10,12:51
.to hádam nemyslia ozaj vážne teraz ked mám plnú záhradu liečiviek, to ich snád nemám zlikvidovať
ivantt
16.09.10,13:17
.to hádam nemyslia ozaj vážne teraz ked mám plnú záhradu liečiviek, to ich snád nemám zlikvidovať

je predčasne hovoriť o likvidácii ale EU to tak plánuje. Ja smo sa dozvedel ze ani sladku travu STEVIU nesmiem pestovať keby som chcel. a ked ju chcem kúpiť tak len z dovozu. predávajú ju v niektorých čajovniach ale nie je pestovaná v europe. A kedže som cukrovkár, pre mna je to zaujímvavá rastrlinka a dokonca pomaha liečiť cukrovku aj ked je sladka.
Silvernola
16.09.10,13:22
Zákaz predaja rastlinných liečiv si viem predstaviť (aj keď s tým nesúhlasím) - lobing farmaceutických firiem, ale zákaz pestovania?! Azda niekto verí, že je to možné? Nebuďte smiešni! Dosť čo sú na smiech eurozákonodarcovia. Viete si predstaviť kontrolu takého zákazu?
ivantt
16.09.10,13:33
Zákaz predaja rastlinných liečiv si viem predstaviť (aj keď s tým nesúhlasím) - lobing farmaceutických firiem, ale zákaz pestovania?! Azda niekto verí, že je to možné? Nebuďte smiešni! Dosť čo sú na smiech eurozákonodarcovia. Viete si predstaviť kontrolu takého zákazu?

Ja si to ozaj neviem predsstaviť ale keď sa najdú ľudia, ktorí sú schopný nabonzovat bylinkára za jeden korienok konope, vieš predstaviť koľko zvaistlivcov a neprajníkov sa najde aby ťa nabonzovalo že pestuješ bylinky ??? Verím že taký zákon neprejde. A keby prešiel aj zákaz predaju tak to by bolo veľmi zlé. Neverím že rozumní ľudia také niečo schvália. A čo sa týka tradičnej čínskej medicíny, už mi je jasné prečo len lekári môžu vykonávať akupunktúru. Nie kôli pichaniu ihiel ppod kožu ( to robia v kazdom tetovacom salone ) ale preto ťe sa na to nebude vztahovat zákon. Ale nie každý lekár ovlada umenie akupunktpry.
Katy a R
16.09.10,13:49
Ja som nejakú debatu o tomto plánovanom zákaze čítala už dávnejšie.Prekvapilo ma, že vraj sa plánuje aj zákaz pestovania rôznych byliniek na vlastnej záhrade.
Myslela som, že ide o nejakú novinársku kačicu. Akým právom môže EU zakázať,aby som si doma pestovala nejakú bazalku,oregano a pod.? Veď to nie sú drogy, sú to len prírodné "koreniny" :rolleyes:
Som zvedavá, ako to dopadne, či ide len o nejaký "blaf",alebo sa EU už nadobro zbláznila...:mad:

http://dolezite.sk/Eurospka_Unia_schvalila_zakon_o_zakaze_prirodnych_ lieko_231.html

... no tak začínam uvažovať, či sa oplatil ten vstup do EU:confused::confused::mee: ... vlastne už vtedy ma to štvalo, keď sa hovorilo o zákaze maku - lebo ja mak môžem s hocičím ;)(a okrem toho je zdrojom vápnika) .. ale to sa nejako utriaslo ..
Dúfajme, že ide o "blaf":confused::)
Habbs
16.09.10,15:18
Neviem co ludia cakali od EU.Jedine na co kazdy myslel je ze sa platy vsade vyrovnaju.Staci si precitat knihu pravde o najvacsom podvode Europy.
Eu planuje nielen zakaz pestovania byliniek(mozno skor iba dovoz) ale aj vsetke druhy vitaminov vydavat iba na lekarsky predpis.A aby nebolo malo vsetku zeleninu a ovocie ktore putuju do supermarketoch chcu ozarovat z dovodu aby stratili bakterie,lenze s tym znicia aj vsetko zive ,vitaminy ,mineraly, enzymi atd atd.
Nieje to nic ine ako si udrzat ludi chorych a zbavit ich akejkolvek moznosti na vlastnu liecbu.Ako tu uz niekto napisal je to farmaceuticke lobby.Druhy najbohatsi priemysel-biznis na svete je farmaceuticky. Ludia su nevzdelany a podporuju ten spinavy priemysel,neuvedomuju si ze vdaka liekom sa dostavaju z mlaky do kaluze a ze tretia najvyssia umrtnost je na nasledky vedlajsich ucinkov liekov,pochybenie lekarov a infikovania sa v nemocniciach.Lieky nemaju nic spolocne so zdravim.Ludia su zufali so svojich chorob,nevedia ako sa z nich dostat a aku pricinu maju ich choroby(to nevedia ani sami lekari),preto sa musia chytit toho co je im ako jedine ponuknute,bohuzial.
durisovad
16.09.10,16:10
Som strasne zvedava, ktory europsky uradnik by prisiel revidovat a rekvirovat moje liecive rastliny na zahrade a na parapete.
Silvernola
16.09.10,16:42
Ale ľudia! Neverte každej novinárskej kačici!
durisovad
16.09.10,16:48
Sice verit nemusime, ale uz sme zazili kadejake nariadenia a zakazy, napriklad zakrivenie uhoriek a bananov, zakaz pouzivanie obycajnych ziaroviek atd.
ErinErin
16.09.10,16:54
V spomínanej právnej norme sa upravuje registrácia rastlinných liekov, ale to, čo máte na záhradkách alebo kupujete v čajovniach liekom nie je! Oficiálne je u nás liekom prípravok, ktorý je registrovaný (podľa zákona o lieku) na našom ŠUKL http://www.sukl.sk/sk alebo v inštitúcii s celoeurópskou pôsobnosťou EMEA.
Rastlinným liekom je napr. prípravok Digoxin - používaný na srdiečko alebo Tanakan či Tebokan z Gingka.
Ale napr. Ginko od firmy Generika je "len" výživový doplnok. Tie schvaľuje Úrad verejného zdravotníctva - rozhoduje len o tom, že sú neškodné - nevyjadruje sa k účinnosti.
Habbs
16.09.10,16:56
Zakaz pestovania si plodin myslim funguje uz v niektorych statoch USA.
durisovad
16.09.10,17:01
Ano, napriklad mak. A ani dovazat sa vraj nesmie. Kto ho ma rad, musi sa prist najest sem.
Dav
16.09.10,17:10
Teším sa na to, ako europoslanci a euroúradníci prídu plieť lúky od divorastúcich liečivých rastlín....A zvedavá som aj na to, ako dopadnú agáty, lipy, duby, brezy...
ErinErin
16.09.10,17:11
Zakaz pestovania si plodin myslim funguje uz v niektorych statoch USA.

Zákaz plodín ako konope, mak, Erythroxylon coca... Ale to je aj u nás - nezavádzaj! ;)
V spomínanom zákone sa vôbec nepíše o zákaze pestovania byliniek. Ide o registráciu rastlinných LIEKOV! Mnohé lieky boli totiž registrované na základe tradície, bez podloženia výskumom - hlavne v Nemecku. Tie je podľa nového potrebné prehodnotiť - doložiť doklady, že bezpečnosť a účinnosť bola už niekedy overená, alebo urobiť výskum, alebo ak sú tie prípravky liekmi skutočne dlho (čo je definované), tak môžu byť.

LIEK dostať kúpiť IBA v lekárni (Zákon o lieku) - to ostatné sú výživové doplnky. Tie síce tiež môžu byť aj v lekárni, ale aj v drogérii, čajovni...
Katy a R
16.09.10,17:44
Ano, napriklad mak. A ani dovazat sa vraj nesmie. Kto ho ma rad, musi sa prist najest sem.
.. známy nosí pol kilo zomletého maku svojmu bratovi do ameriky .... keď išiel prvý-krát s normálnym makom, nabehlo naňho komando aj so psami ....:eek:
Američania houby vedia, čo je dobré :D:D:confused:
ErinErin
16.09.10,18:07
.. známy nosí pol kilo zomletého maku svojmu bratovi do ameriky .... keď išiel prvý-krát s normálnym makom, nabehlo naňho komando aj so psami ....:eek:
Američania houby vedia, čo je dobré :D:D:confused:

Ten mak je zakázaný kvôli tomu, že obsahuje stopy opiátov. Vyliečenému závislému na opiátoch - najčastejšie heroíne to stačí, aby znova prepukla závislosť.
ivantt
16.09.10,18:41
Ten mak je zakázaný kvôli tomu, že obsahuje stopy opiátov. Vyliečenému závislému na opiátoch - najčastejšie heroíne to stačí, aby znova prepukla závislosť.

Takže kôli vyliečeným závislakom sa prestanú predávať makovníky ? Nie že by mi to vadilo, ja kolače nemôžem ale ako dieťa som jedával makové kolače, ako dospelý človek som jedaval makové koláče ( alebo rezance ) a dokonca, kď ma nikto nevidí dam si aj teraz hoci mám cukrovku. Ale bol som zvedavý čo sa vlastne dozviem o tom pripravovanom zakone. Čo som čítal na nete sa nezhoduje presne s tým čo som sa dočítal tu. Tam sa hovorí o bylinkách priamo a nie o liečivách. A keďže sa bylinkám trošku venujem, viem o čo by ludia prišli...
ErinErin
16.09.10,18:46
Takže kôli vyliečeným závislakom sa prestanú predávať makovníky ? Nie že by mi to vadilo, ja kolače nemôžem ale ako dieťa som jedával makové kolače, ako dospelý človek som jedaval makové koláče ( alebo rezance ) a dokonca, kď ma nikto nevidí dam si aj teraz hoci mám cukrovku. Ale bol som zvedavý čo sa vlastne dozviem o tom pripravovanom zakone. Čo som čítal na nete sa nezhoduje presne s tým čo som sa dočítal tu. Tam sa hovorí o bylinkách priamo a nie o liečivách. A keďže sa bylinkám trošku venujem, viem o čo by ludia prišli...

No v tom zákone, čo je v otázke sa hovorí jasne o liekoch.
O zákaze maku sa u nás pokiaľ viem neuvažuje - zákon hovorí len o pestovaní makovíc.
ivantt
16.09.10,18:55
No v tom zákone, čo je v otázke sa hovorí jasne o liekoch.
O zákaze maku sa u nás pokiaľ viem neuvažuje - zákon hovorí len o pestovaní makovíc.

Tak som si to zle vyložil, ospravedlňujem sa. Ale na záhrade sme pestovali pred 5-timi, možno viac rokmi makovice... nebolo z nich veľa maku ale od tej doby sa ich nemôžeme zbaviť, rastú stále. Takže budem tŕpnuť ab ma niekto neudal :-) Je to nahlavu keď mak si môžem kúpôiť v obchode ale doma pestovať nie... Myslím, že čím som starší tým som sprostejší....
Stanislav 1975
16.09.10,18:56
Ten mak je zakázaný kvôli tomu, že obsahuje stopy opiátov. Vyliečenému závislému na opiátoch - najčastejšie heroíne to stačí, aby znova prepukla závislosť.

NIEžE len obsahuje stopy opiatov- mak je sám o sebe silný opiát...-teda,presnejšie, nezrelé makovičky, ktoré sa jemne narežú atď...
Stanislav 1975
16.09.10,18:59
NIEžE len obsahuje stopy opiatov- mak je sám o sebe silný opiát...

Ópium
Ópium je jedna z najstarších drog, ktorá bola často užívaná u v dávnej minulosti. Zdrojom ópia sú zelené makovice. Tradičné užívanie ópia je fajčenie alebo varenie odvarov. V dnešnej dobe sa ópium aplikuje tiež injekčne priamo do žíl. Účinky ópia sa líšia podľa formy, v akej sa ópium užíva. Najčastejšie príznaky sú však tlmenie mozgovej činnosti, tlmenie bolesti, navodzovanie pocitu eufórie a pokoja. Medzi nebezpečné účinky patri neschopnosť sústredenia, nezáujem o okolie, zníženie ostrosti videnia, nevoľnosť a zvracanie, sucho v ústach, očiach a nose, zápcha. Niekedy sa môžu objaviť i kŕče, halucinácie a pocity úzkosti.
ivantt
16.09.10,19:04
Ópium
Ópium je jedna z najstarších drog, ktorá bola často užívaná u v dávnej minulosti. Zdrojom ópia sú zelené makovice. Tradičné užívanie ópia je fajčenie alebo varenie odvarov. V dnešnej dobe sa ópium aplikuje tiež injekčne priamo do žíl. Účinky ópia sa líšia podľa formy, v akej sa ópium užíva. Najčastejšie príznaky sú však tlmenie mozgovej činnosti, tlmenie bolesti, navodzovanie pocitu eufórie a pokoja. Medzi nebezpečné účinky patri neschopnosť sústredenia, nezáujem o okolie, zníženie ostrosti videnia, nevoľnosť a zvracanie, sucho v ústach, očiach a nose, zápcha. Niekedy sa môžu objaviť i kŕče, halucinácie a pocity úzkosti.

Tak teraz už plne chápem. Susedia si doma pestuju mak kôli opiátu. On ma 75 a ona 71 a určite to potrebuju a sú na tom závislý. Viem čo obsahuje mak a keď človek chce získať fet tak si ho dopestu alebo zoženie nech je to akokoľvek zakázané a čím sa bude človeku viac zakazovať tým väčšia je jeho túžba zákaz porušiťlôň. Prečo by som si ja nemohol doma vypestovať jeden koreň konope a spraviť si tinktúru ??? Prečo by som si nemohol dopestovať svoj vlastný mak ? Ja mam trpieť kôli narkomanovi ? Zase sme hlboko v totalite a presadzuje sa kolektívna vina....
Stanislav 1975
16.09.10,19:06
Tak teraz už plne chápem. Susedia si doma pestuju mak kôli opiátu. On ma 75 a ona 71 a určite to potrebuju a sú na tom závislý. Viem čo obsahuje mak a keď človek chce získať fet tak si ho dopestu alebo zoženie nech je to akokoľvek zakázané a čím sa bude človeku viac zakazovať tým väčšia je jeho túžba zákaz porušiťlôň. Prečo by som si ja nemohol doma vypestovať jeden koreň konope a spraviť si tinktúru ??? Prečo by som si nemohol dopestovať svoj vlastný mak ? Ja mam trpieť kôli narkomanovi ? Zase sme hlboko v totalite a presadzuje sa kolektívna vina....

Kľudne si vypestuj aj 5 koreňov marihuany- keď ťa nechytia,tak je to OK a pochybujem,že by na teba došli, keby si mal pár korienkov na balkone,na tinktúru...:D:D:D
ErinErin
16.09.10,19:06
NIEžE len obsahuje stopy opiatov- mak je sám o sebe silný opiát...-teda,presnejšie, nezrelé makovičky, ktoré sa jemne narežú atď...

Mak je OK, problémom sú makovice = preto je zákaz pestovania.
http://www.infodrogy.sk/ActiveWeb/d/drogy_opiatoveho_typ/sk/drogy_opiatoveho_typu.html
ivantt
16.09.10,19:11
Kľudne si vypestuj aj 5 koreňov marihuany- keď ťa nechytia,tak je to OK a pochybujem,že by na teba došli, keby si mal pár korienkov na balkone,na tinktúru...:D:D:D

nemám balkon, byvam v rodinnom dome a na dedite a kedže som prisťahovalec tak som trnom v oku. staci jeden malinky bonz. za to ze som sa pozrel na susedu a jej muzovi sa to nepaci a kedze je mensi chlap ako ja tak sa do mna nepusti ale nabonzuje. :mad: Poviem pravdu, nemam odvahu si ten korienok vypestovat. Este ze nie je zakazané aloe.... to musi rásť minimálne 3 roky aby to malo ako taký účinok, za ten čas by ma uz 4x odsudili a horšie ako za znasilnenie :D
arizona
16.09.10,19:17
No v tom zákone, čo je v otázke sa hovorí jasne o liekoch.
O zákaze maku sa u nás pokiaľ viem neuvažuje - zákon hovorí len o pestovaní makovíc.
ako sa dá vypestovať mak bez makovíc? :confused::confused::confused::---
ivantt
16.09.10,19:18
Mak je OK, problémom sú makovice = preto je zákaz pestovania.
http://www.infodrogy.sk/ActiveWeb/d/drogy_opiatoveho_typ/sk/drogy_opiatoveho_typu.html


Ale moja babka kedysi použila odvar z maku na to aby ma nadrogovala a uspala. Keď mala zapálené ďasná tak požula konope, dokonca ked mala problém zo žalúdkom tak v domacej slivovici mala utopené konope a pomáhalo jej to. Vobec nejde o to, že dnes to ľudia zneužili, ide o to ze farmaceutický giganti prichádzajú o zisky. Odvtedy čo som bral chemoterapiu som nebral žiadne lieky a vždy ma zo všetkého dostali bylinky. Žial, u cukrovky sa mi to zatial nedarí, som závislák.. na inzuline. Takže ja ked bol farmaceutický priemysel zo mna smutny lebo som im nerobil kšeft, teraz si zas prídu na svoje. A sladkú trávu mi takmer zakazali lebo im nešiel odbyt na umele sladidla...
ErinErin
16.09.10,19:21
ako sa dá vypestovať mak bez makovíc? :confused::confused::confused::---

Taký mak rastie v obchode. :D
Oprava: Na pestovanie je potrebné zvláštne povolenie - zakázané je pestovanie maku - makovíc bez povolenia.
Stanislav 1975
16.09.10,19:22
Ale moja babka kedysi použila odvar z maku na to aby ma nadrogovala a uspala. Keď mala zapálené ďasná tak požula konope, dokonca ked mala problém zo žalúdkom tak v domacej slivovici mala utopené konope a pomáhalo jej to. Vobec nejde o to, že dnes to ľudia zneužili, ide o to ze farmaceutický giganti prichádzajú o zisky. Odvtedy čo som bral chemoterapiu som nebral žiadne lieky a vždy ma zo všetkého dostali bylinky. Žial, u cukrovky sa mi to zatial nedarí, som závislák.. na inzuline. Takže ja ked bol farmaceutický priemysel zo mna smutny lebo som im nerobil kšeft, teraz si zas prídu na svoje. A sladkú trávu mi takmer zakazali lebo im nešiel odbyt na umele sladidla...

to čo ti tvoja babka robila, že ta natlačila makom aby si dobre búval, to sa v minulosti robilo bežne, niekedy v 20-30 rokoch mim. storočia to bolo bežné...
šak si to pamatám, ne?:D:D:D
Stanislav 1975
16.09.10,19:23
Ale zasa na druhej strane- taký dobrý husto plnený makovník domáci- mňaaaaaaaaaam- nemyslím teraz ten z obchodu, čo tam mak ani nevidno...
ErinErin
16.09.10,19:27
Ale moja babka kedysi použila odvar z maku na to aby ma nadrogovala a uspala. Keď mala zapálené ďasná tak požula konope, dokonca ked mala problém zo žalúdkom tak v domacej slivovici mala utopené konope a pomáhalo jej to. Vobec nejde o to, že dnes to ľudia zneužili, ide o to ze farmaceutický giganti prichádzajú o zisky. Odvtedy čo som bral chemoterapiu som nebral žiadne lieky a vždy ma zo všetkého dostali bylinky. Žial, u cukrovky sa mi to zatial nedarí, som závislák.. na inzuline. Takže ja ked bol farmaceutický priemysel zo mna smutny lebo som im nerobil kšeft, teraz si zas prídu na svoje. A sladkú trávu mi takmer zakazali lebo im nešiel odbyt na umele sladidla...

Neboj sa, babka Ťa nezdrogovala - to by musela vyvárať ten odvar z vagóna maku... :D:D:D A to konope určite nemala ten správny dovozový druh z Ázie.

Ale máš pravdu - diabetici sú pre farmaceutický priemysel zlatá baňa.
Llívia
16.09.10,19:28
Čítal niekto knihu "Jedlo ako jed, jedlo ako liek?" Keďže každá potravina je niečím zdraviu prospešná, tak v blízkej budúcnosti zakážu aj všetko jedlo. Potom pokapeme od hladu a budú nám fuk všetky takéto nezmyselné nariadenia/zákony/zákazy. :mad::mad::mad:

A teraz vážne: keď som čítala prvý príspevok od Arizony, tak mi napadlo: Si děláš kozy?! Veď sú liečivé bylinky, ktoré sa používajú aj ako korenie, napr. medovka. Alebo tymián (ten je tuším na trávenie a proti nadúvaniu). To chcú zakázať?
(mimotemyIvantt, mne stevia vždy vykape, našťastie čaj nesladím a už ani nepečiem sladké, takže sa nemusím troviť sladidlom.)
Katy a R
16.09.10,19:30
čo poviete:confused:
ivantt
16.09.10,19:32
Ale zasa na druhej strane- taký dobrý husto plnený makovník domáci- mňaaaaaaaaaam- nemyslím teraz ten z obchodu, čo tam mak ani nevidno...

Ahááá... teraz to chápem načisto... tie obchodné makovníky to je odvykacia kúra :D:D
Stanislav 1975
16.09.10,19:32
Čítal niekto knihu "Jedlo ako jed, jedlo ako liek?" Keďže každá potravina je niečím zdraviu prospešná, tak v blízkej budúcnosti zakážu aj všetko jedlo. Potom pokapeme od hladu a budú nám fuk všetky takéto nezmyselné nariadenia/zákony/zákazy. :mad::mad::mad:

A teraz vážne: keď som čítala prvý príspevok od Arizony, tak mi napadlo: Si děláš kozy?! Veď sú liečivé bylinky, ktoré sa používajú aj ako korenie, napr. medovka. Alebo tymián (ten je tuším na trávenie a proti nadúvaniu). To chcú zakázať?
(mimotemyIvantt, mne stevia vždy vykape, našťastie čaj nesladím a už ani nepečiem sladké, takže sa nemusím troviť sladidlom.)

Ja neviem,ale volakedy čo bežal ten serial Návštevnici,tak oni mali takú pirulu a z toho sa tvorilo všelijaké jedlo...:D:D:D
Llívia
16.09.10,19:35
mimotemy
Tak som si to zle vyložil, ospravedlňujem sa. Ale na záhrade sme pestovali pred 5-timi, možno viac rokmi makovice... nebolo z nich veľa maku ale od tej doby sa ich nemôžeme zbaviť, rastú stále. Takže budem tŕpnuť ab ma niekto neudal :-) Je to nahlavu keď mak si môžem kúpôiť v obchode ale doma pestovať nie... Myslím, že čím som starší tým som sprostejší....
:eek:Čo je najlepšie na likvidáciu maku (makovíc)? Mama kŕmi makom (celým) vtáčiky v zime. Tie potvory občas vysypú alebo vyhrabú korýtko, takže mak potom rastie pod našimi oknami a nie a nie sa ho zbaviť. Čím ho treba zlikvidovať? To viete, mama sa dostane do basy a kto nám upečie taký dobrý kysnutý makovník? A kto uvarí dobré makové slíže?
(Neviem, či je to fakt pravda, ale počula som, že v zahraničí sa v obchodoch nedá kúpiť celý mak, len mletý. No zbohom, mama už skúšala hotové makové náplne a väčšinou bol ten mak taký nejaký zatuchnutý - myslím si, že je to kvôli tomu, že bol dlho pomletý.)
ivantt
16.09.10,19:37
Čítal niekto knihu "Jedlo ako jed, jedlo ako liek?" Keďže každá potravina je niečím zdraviu prospešná, tak v blízkej budúcnosti zakážu aj všetko jedlo. Potom pokapeme od hladu a budú nám fuk všetky takéto nezmyselné nariadenia/zákony/zákazy. :mad::mad::mad:

A teraz vážne: keď som čítala prvý príspevok od Arizony, tak mi napadlo: Si děláš kozy?! Veď sú liečivé bylinky, ktoré sa používajú aj ako korenie, napr. medovka. Alebo tymián (ten je tuším na trávenie a proti nadúvaniu). To chcú zakázať?
(mimotemyIvantt, mne stevia vždy vykape, našťastie čaj nesladím a už ani nepečiem sladké, takže sa nemusím troviť sladidlom.)


ved ani ja nesladim.. ani caj ani kavu. ale mam dobry cinsky zeleny caj a je vinikajuci so steviou. Ale priznam, tú som nepestoval a pokial viem, nie je dovolene ju v europe pestovať, musí sa dovážať ( čo sa mi zda zase nezmyselné ). O umelých sladidlách som sa dosť načítal a čudujem sa prečo prave nadalej predavaju a prírodu zakazuju. Nebolo mi jasne preco nechceli aby sa zbierali lesne plody, nebolo to kôli plodom ale kôli tomu aby sme nevideli ako sa predavaju štátne lesy do sukromných ruk milovaných ukrajinských spoluobčanov ale prečo bylinky ????
Llívia
16.09.10,19:39
Stanislav1975, a videl si horor Kocka (nepamätám si, či to bol druhý diel, alebo Kocka Zero (Kocka 0)? Tam do seba hodili takú pirulu, ktorá bola komplet obed, ešte na nej aj bolo napísané, čo to je. :D (niečo ako napr. kura s ryžou).
Stanislav 1975
16.09.10,19:43
To som teda nevidel...:cool:
sarasara
16.09.10,21:42
[QUOTE=Llívia;
(Neviem, či je to fakt pravda, ale počula som, že v zahraničí sa v obchodoch nedá kúpiť celý mak, len mletý. No zbohom, mama už skúšala hotové makové náplne a väčšinou bol ten mak taký nejaký zatuchnutý - myslím si, že je to kvôli tomu, že bol dlho pomletý.)[/QUOTE]

Je to pravda, teda čo ja viem tak v Rakúsku už pred desiatimi rokmi sa nedal kúpiť celý mak, iba mletý. Nebol dobrý.