Laurinkai
16.09.10,13:13
Podali sme na sud zalobu o vyporiadanie spoluvlastnictva, nakolko chceme jedneho nepodareneho spoluvlastnika,ktory neustale robi prieky, vyplatit. On si vsak v case uz existencie spoluvlastnictva, kupil pozemok, ktory susedi s pozemkom, ktory mame v spolocnom vlastnictve. Pri kupe pozemku si neuplatnil vecne bremeno od predavajuceho, t.j. aby mohol na tento pozemok vstupovat aj z pozemku predavajuceho. Vsetky pozemky navzajom susedia. A ja sa pytam, v pripade, ze uspejeme na sude a sud rozhodne v nas prospech, odporcu vyplatime a vniknu nove spoluvlastnicke vztahy uz len medzi nami 3, sme povinni mu spristupnit prechod na jeho pozemok cez nas pozemok? Ja si totiz myslim, ze nie, lebo uz v case, kedy ho kupoval mal na toto mysliet a nespoliehat sa na to, ze som spoluvlastnikom pozemku, cez ktory mozem chodit na svoj pozemok.Navyse, ked uz v tom case existovali medzi nami nezhody. Poradte prosim Vas, kto viete nieco viac. Velmi pekne dakujem.
globalpartner
16.09.10,11:41
Podali sme na sud zalobu o vyporiadanie spoluvlastnictva, nakolko chceme jedneho nepodareneho spoluvlastnika,ktory neustale robi prieky, vyplatit. On si vsak v case uz existencie spoluvlastnictva, kupil pozemok, ktory susedi s pozemkom, ktory mame v spolocnom vlastnictve. Pri kupe pozemku si neuplatnil vecne bremeno od predavajuceho, t.j. aby mohol na tento pozemok vstupovat aj z pozemku predavajuceho. Vsetky pozemky navzajom susedia. A ja sa pytam, v pripade, ze uspejeme na sude a sud rozhodne v nas prospech, odporcu vyplatime a vniknu nove spoluvlastnicke vztahy uz len medzi nami 3, sme povinni mu spristupnit prechod na jeho pozemok cez nas pozemok? Ja si totiz myslim, ze nie, lebo uz v case, kedy ho kupoval mal na toto mysliet a nespoliehat sa na to, ze som spoluvlastnikom pozemku, cez ktory mozem chodit na svoj pozemok.Navyse, ked uz v tom case existovali medzi nami nezhody. Poradte prosim Vas, kto viete nieco viac. Velmi pekne dakujem.

Vecné bremeno súd može zriadiť na jeho návrh kedykoľvek ak je to dôvodné.
Nepoznám podrobnosti , ale ak je to jediný prístup na jeho pozemok čo má lietať?
Oliwa
16.09.10,12:39
Možno sa chystal raz on vyplatiť Vás ostatných - a preto investoval do toho svojho pozemku s vedomím, že raz bude vlastníkom oboch pozemkov sám...
Chobot
16.09.10,12:53
Podali sme na sud zalobu o vyporiadanie spoluvlastnictva, nakolko chceme jedneho nepodareneho spoluvlastnika,ktory neustale robi prieky, vyplatit. On si vsak v case uz existencie spoluvlastnictva, kupil pozemok, ktory susedi s pozemkom, ktory mame v spolocnom vlastnictve. Pri kupe pozemku si neuplatnil vecne bremeno od predavajuceho, t.j. aby mohol na tento pozemok vstupovat aj z pozemku predavajuceho. Vsetky pozemky navzajom susedia. A ja sa pytam, v pripade, ze uspejeme na sude a sud rozhodne v nas prospech, odporcu vyplatime a vniknu nove spoluvlastnicke vztahy uz len medzi nami 3, sme povinni mu spristupnit prechod na jeho pozemok cez nas pozemok? Ja si totiz myslim, ze nie, lebo uz v case, kedy ho kupoval mal na toto mysliet a nespoliehat sa na to, ze som spoluvlastnikom pozemku, cez ktory mozem chodit na svoj pozemok.Navyse, ked uz v tom case existovali medzi nami nezhody. Poradte prosim Vas, kto viete nieco viac. Velmi pekne dakujem.

Nedá sa dopredu povedať, ako by dopadol súdny proces. Ak ale v súčasnosti má prístup na tú novú parcelu cez pozemok, na ktorom je spoluvlastníkom, tak ak bude pojednávanie o vysporiadaní spoluvlastníctva, tak musíš rátať s tým, že na pojednávaní spomenie skutočnosť, že vlastní jednu parcelu, kde je jediný prístup cez jeho pozemok (kde je spoluvlastníkom). Súd to môže zobrať do úvahy a kľudne sa môže stať, že mu síce nakáže odpredať vám jeho podiel, ale zároveň zriadi vecné bremeno prechodu na váš pozemok v jeho prospech. Súd nebude zaujímať, či pri kúpe mal alebo nemal s tým kalkulovať, ale či v momente kúpy bol alebo nebol spoluvlastníkom prístupového pozemku.


...sme povinni mu spristupnit prechod na jeho pozemok cez nas pozemok? Ja si totiz myslim, ze nie, lebo uz v case, kedy ho kupoval mal na toto mysliet a nespoliehat sa na to, ze som spoluvlastnikom pozemku, cez ktory mozem chodit na svoj pozemok.Navyse, ked uz v tom case existovali medzi nami nezhody. Poradte prosim Vas, kto viete nieco viac. Velmi pekne dakujem.

Práveže to mu pri kúpe pozemku stačilo vedieť, že je spolumajiteľom pozemku s prístupovou cestou. Prečo by on mal rátať s niečím, čo bude v budúcnosti a čo nie je isté. Možno vám súd nevyhovie a nevysporiada spoluvlastníctvo. Nikdy nevieš, ako dopadne pojednávanie.
Laurinkai
16.09.10,13:28
Nie je to jediny pristup na jeho pozemok. Pristup k pozemku je este cez pozemok toho, kto mu odpredal tuto cast pozemku, na ktory chodi cez nase spolocne vlastnictvo.Nase sudy su zdlhave a nie vzdy rozhodnu v prospech spravodlivosti. Tu ide o to, ze on sa sprava nasilnicky, zabera zo spolocneho majetku ovela viac ako je jeho podiel a to bez suhlasu ostatnych spoluvlastnikov a pri snahe dat veci do poriadku fyzicky na nas utoci. Dokonca zabral pozemok, ktory mu vobec nepatri, je v susedstve so spolocnym pozemkom, ale vylucnym vlastnikom je jeden z nas. Absolutne nerespektuje vyzvu, aby tento pozemok vypratal. Je to velmi zlozite a kedze sudy pracuju tak, ako pracuju, spravodlivosti sa nejdes dockat. Ja, ale aj tak dufam, ze sud pri pripadnom zriadeni vecneho bremena bude prihliadat na jeho doterajsie spravanie. Urcite by sme sa konfliktom v buducnosti nevyhli, pretoze on je clovek, ktory doslova vyhladava konfliktne situacie. Je to velmi zlozite.
Laurinkai
16.09.10,13:33
ale my sme sa s nim chceli dohodnut, dali sme mu ponuku. on vsak vobec nereagoval. chceli sme to riesit aj prostrednictvom notara, ani na jeho vyzvu neragoval, preto to skoncilo na sude. a nakoniec, je to mizernych 70 m2, ktore kupil. uplne bezcenny pozemok, ktory je v hroznom stave.
globalpartner
16.09.10,16:03
Aj napriek všeobecnej averzii voči súdom , niekedy oprávneným som presvedčený, ze súd prihliadne na tieto okolnosti, ktoré máte predpokladám zdokumentované.
Ak však je prístup -prístupová cesta len z Vašej strany(pozri geometrický plán/ bude to ťažké a samozrejme platí že predpokladať verdikt dopredu sa nedá. Máte potom možnosť opravného prostriedku.
Takže 8-10 rokov??Nezávidim Vám
Laurinkai
17.09.10,05:10
Viem,ze to nebude jednoduche.Pristup je z dvoch stran a to nasledovne. Z jednej strany, z nasej je pristup na jeho pozemok cez dva pozemky. Jeden, ktoreho vlastnikom je vylucne jedna osoba a druhy, ktory je nase spolocne vlastnictvo. Z druhej strany je pristup cez pozemok toho, kto mu tento pozemok odpredal. Samozrejme, od predavajuceho nema zriadene vecne bremeno. Takze v case, ked tento pozemok kupoval vedel, ze aj na dalsi, ktory mame v spolocnom vlastnictve, prechadz nam cez cudzi pozemok. Vecne bremena nema ani na jeden.
Chobot
17.09.10,07:34
Viem,ze to nebude jednoduche.Pristup je z dvoch stran a to nasledovne. Z jednej strany, z nasej je pristup na jeho pozemok cez dva pozemky. Jeden, ktoreho vlastnikom je vylucne jedna osoba a druhy, ktory je nase spolocne vlastnictvo. Z druhej strany je pristup cez pozemok toho, kto mu tento pozemok odpredal. Samozrejme, od predavajuceho nema zriadene vecne bremeno. Takze v case, ked tento pozemok kupoval vedel, ze aj na dalsi, ktory mame v spolocnom vlastnictve, prechadz nam cez cudzi pozemok. Vecne bremena nema ani na jeden.

No, .... budete to mať veselé. Aj sudca sa nasmeje, keď vás bude vypočúvať ako svedkov. (samozrejme nie na pojednávaní, tam bude kamenná tvár).
Laurinkai
20.09.10,06:21
My nie sme svedkovia, ale učastníci konania, navrhovatelia a ta hanba rodiny je odporca. To len na vysvetlenie.Ja to tu nechcem rozoberat, ale nehodnot to takto, lebo nepoznas celu situaciu, ktora nas dohnala k tomu, ze sme podali navrh na vyporiadanie.Nechcel by si mat toho cloveka v dome. To ti garantujem na 100 percent.