Tinaho
16.09.10,14:21
Dobrý deň,

včera som sa dostala k článku, kde bol rozobratý príklad kurzu pre zaúčtovanie uhradenia záväzku. Trocha ma zmiatol, preto by som rada počula názor Poraďákov:
V účtovníctve evidujeme faktúry v cudzej mene v USD (vedieme jednoduché účtovníctvo). Ich úhradu realizujem z devízového účtu vedeného v USD. Pri prepočte uhradených záväzkov na menu EUR, sme používali komerčný kurz banky. V tom článku však bolo napísané, že ak platíme z devízového účtu, tak v tom prípade treba použiť kurz predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. kurz ECB. Teraz sa z toho neviem vymotať.

Aký kurz používate Vy? (prosím uveďte mi aj § podľa ktorých by som sa vedela zorientovať). Ďakujem.
Lubo44
16.09.10,12:41
Dobrý deň,

včera som sa dostala k článku, kde bol rozobratý príklad kurzu pre zaúčtovanie uhradenia záväzku. Trocha ma zmiatol, preto by som rada počula názor Poraďákov:
V účtovníctve evidujeme faktúry v cudzej mene v USD (vedieme jednoduché účtovníctvo). Ich úhradu realizujem z devízového účtu vedeného v USD. Pri prepočte uhradených záväzkov na menu EUR, sme používali komerčný kurz banky. V tom článku však bolo napísané, že ak platíme z devízového účtu, tak v tom prípade treba použiť kurz predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. kurz ECB. Teraz sa z toho neviem vymotať.

Aký kurz používate Vy? (prosím uveďte mi aj § podľa ktorých by som sa vedela zorientovať). Ďakujem.
Tak podľa jednej múdrej knižky - Podvojné účtovníctvo pre podnikateľov od pani Cenigovej, sa úhrada záväzku vedeného v cudzej mene prepočítam kurzom banky, ak bol záväzok uhradený z devízového účtu. Aspoň tak som to z toho textu pochopil.

Opačne je to v prípade pohľadávok. Tam som sa dočítal, že ak je pohľadávka uhradená na devízový účet, tak vtedy sa použije kurz ECB.
ESTER
16.09.10,12:46
Úhrada záväzku z devízového účtu v USD sa prepočíta na menu euro kurzom ECB, pričom sa použije kurz zo dňa predchádzajúceho dňu úhrady.
Tinaho
16.09.10,13:00
Nakukla som aj ja do "Cenigovej", ale nie je mi to uplne jasné - "... Kúpou cudzej meny je aj úhrada záväzkov v cudzej mene z bankového účtu zriadeného v eurách a prevod peňažných prostriedkov z bankového účtu zriadeného v eurách na bakový účet zriadený v cudzej mene."

My vlastne hradíme fatkúry vystavené v mene USD z devízového účtu vedeného tiež v mene USD. Nie som si istá, či tento prípad spadá do vysvetlenie uvedeného v "Cenigovej.
Tinaho
16.09.10,13:01
Ja by som sa priklonila k Ester.
Lubo44
16.09.10,13:23
Nakukla som aj ja do "Cenigovej", ale nie je mi to uplne jasné - "... Kúpou cudzej meny je aj úhrada záväzkov v cudzej mene z bankového účtu zriadeného v eurách a prevod peňažných prostriedkov z bankového účtu zriadeného v eurách na bakový účet zriadený v cudzej mene."

My vlastne hradíme fatkúry vystavené v mene USD z devízového účtu vedeného tiež v mene USD. Nie som si istá, či tento prípad spadá do vysvetlenie uvedeného v "Cenigovej.
Citujem:
Cenigová, 2009, str. 196:
Úhrada záväzku v cudzej mene sa prepočíta na eurá
...
b) kurzom ocenenia peňažných prostriedkov vedených na bankovom devízovom účte, ak záväzok je zaplatený z devízového bankového účtu zriadeného v cudzej mene; pritom možno použiť kurz určený váženým aritmetickým priemerom alebo kurz podľa metódy FIFO,
...
d) kurzom vyhláseným ECB alebo NBS v deň predchádzajúci dňu vyrovanania závúzku vzájomným započítaním pohľadávok alebo v deň predchádzajúci dňu zaplatenia záväzku z bankového úveru poskytnutého v cudzej mene.

Tak z tejto citácie to mne vyhchádza na kurz používaný na devízovom účte v priebehu mesiaca. No ale je to napísané tak, že som si nie istý na 100%. Budme rád, ak to niekto vysvetlí presne.
Tinaho
20.09.10,06:55
Našla som takú zaujímavú tabuľku, možno pomôže zorientovať sa:
Lubo44
20.09.10,10:36
Našla som takú zaujímavú tabuľku, možno pomôže zorientovať sa:
Vyzerá to že v tej knižke to je napísané nejak divne. Je to aj logické, lebo ne výpisoch z devízových účtov (aspoň pri mesačných) je prepočet len začiatočného a konečného stavu, tak by mohol byť problém to správne oceniť.
ivana184
05.10.10,08:31
Prosím Vás, keď mi príde výpis z banky v mene CZK, výpis je za obdobie od 01.09.2010 - 30.09.2010, ja to účtujem kurzom ECB z dňa 29.09.2010 (predchádzajúcim dňom). Je to v poriadku?

Program mi umožňuje použiť iba 1 kurz a preto používame stále iba kurz z predchádzajúceho dňa (aj pri faktúrach, bločkoch v cudzej mene...atď).