*monika*
16.09.10,16:46
Dobry den, potrebovala by som poradit. Na ake socialne davky ma narok 54 rocny clovek, ktory (okrem par mesiacov ked hladal pracu - dokopy mozno rok aj nieco) cely zivot pracoval ale momentalne je prepusteny z vykonu trestu (podmienecne prepustenie), stratil pochopitelne pracu ale v ustave na vykon trestu pracoval? Sice dostaval za to nejaku minimalnu odmenu (na vyplatnej paske mal 4 eura mesacne, kedze sa strhavali poplatky za vazbu, nejake naklady na sudne pojednavanie a podobne - aj aj bez toho by zarobil mozno 20 eur mesacne) ale pokial viem, aj to sa mu zaratava do odpracovanych rokov.
Ide o to, ze je sam, rozvedeny, zije v byte, ktory mu nepatri - byt patri mne, nemam problem zriadit tam vecne bremeno dozivotneho uzivania, pripade spisat najomnu zmluvu s tym, ze si nenarokujem na ziadnu odmenu a on ma platit len poplatky za byt. (aby mal nejaky doklad, ze byva sam a plati poplatky spojene s bytom)
Momentalne je uplne bez prijmu, hlada si pracu, ale pochopitelne aj vzhladom na podmienku, aj vzhladom na vek to asi bude tazsie. Zajtra ide za kuratorom, ale radi by sme mali nejake informacie aj z druhej ruky.
Dakujem velmi pekne za pripadnu odpoved.
veronikasad
16.09.10,15:05
Ako dlho bol vo výkone trestu ? Má vlastný byt alebo nájomnú zmluvu na podnájom ?
*monika*
16.09.10,18:23
Vo vykone trestu bol aj s vysetrovacou vazbou 2 a pol roka, pracoval az vo vykone trestu, cize 2 roky. Ten byt je kupovany za jeho peniaze, ale je pisany na mna -cisto administrativne dovody pri kupe a vybavovackach - kedze on bol vo vazbe, bolo to takto jednoduchsie. Nemame problem spisat najomnu zmluvu, alebo zriadit vecne bremeno dozivotneho uzivania - kedze ten byt mi patri len papierovo ale v podstate je (aj ked nie pravne) jeho.
Katy a R
16.09.10,18:54
Však normálne nech sa zaeviduje n a UPSVaR (:confused:možno aj už bol)....
Ak bol zaradený do práce .. tak by mal mať aj povinné poistenie v nezamestnanosti ... môže požiadať o dávku v nezamestnanosti. Ak by mu do dvoch rokov nejaký ten deň chýbal, môže sa prihlásiť na DPvN.

Ak nebol poistený v nez ... može požiadať o dávku v hmotnej núdzi ... to je štátna dávka, sú tam tvrdšie podmienky - ale ak nemá príjem, tak predpokladám, že by vyšla.