dragan.michal
16.09.10,17:18
Bol som na DU v ziline, ze sa prihlasim ako dobrovolny platca DPH. Lenze slecna za prepazkou chce nejake doklady, ktore preukazu ze prekrocim hranicu 50 tisic eur. Vraj mam dolozit nejake zmluvy o buducich zmluvach. Chcem sa opytat, je to povinne? lebo niektore DU to nevyzaduju. Uvital by som rovno odkaz na nejaky zakon.
veronikasad
16.09.10,15:24
Bol som na DU v ziline, ze sa prihlasim ako dobrovolny platca DPH. Lenze slecna za prepazkou chce nejake doklady, ktore preukazu ze prekrocim hranicu 50 tisic eur. Vraj mam dolozit nejake zmluvy o buducich zmluvach. Chcem sa opytat, je to povinne? lebo niektore DU to nevyzaduju. Uvital by som rovno odkaz na nejaky zakon.
Dobrovolným plátcom si preto, že tvoj príjem nepresahuje 49790€ za 12 bezprostredne predchádzajúcich kal. mesiacov. Ak by si túto hranicu presiahol, stávaš sa platitelom zo zákona.

DU niekedy požadujú zmluvy o budúcich zmluvách, aby vedeli v akej oblasti bude podnikanie (zabránenie daňovým únikom v oblasti DPH najmä pri dovoze a vývoze tovaru). Dobrovolnú registráciu však nemôžu zamietnuť, môžu ju zo závažných dôvodov zrušiť.

Registračná povinnosť

§ 4
Na začiatok


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.


(3) Zdaniteľné osoby podľa odseku 2 sú povinné súčasne so žiadosťou o registráciu pre daň predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení a poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov podľa § 70 za združenie. Poverená osoba je povinná predložiť daňovému úradu poverenie, zoznam účastníkov združenia s uvedením sídla alebo miesta podnikania a miestne príslušného daňového úradu každého účastníka združenia; ak dôjde k zmenám týchto skutočností, je poverená osoba povinná každú túto zmenu oznámiť daňovému úradu do 20 dní odo dňa, keď zmena nastala. Poverená osoba vyhotovuje za združenie faktúry, vedie za združenie osobitne záznamy podľa § 70 a vo svojom daňovom priznaní a súhrnnom výkaze uvádza údaje za združenie. Za daň vzťahujúcu sa na spoločné podnikanie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.


(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
Lianka
16.09.10,15:38
Bol som na DU v ziline, ze sa prihlasim ako dobrovolny platca DPH. Lenze slecna za prepazkou chce nejake doklady, ktore preukazu ze prekrocim hranicu 50 tisic eur. Vraj mam dolozit nejake zmluvy o buducich zmluvach. Chcem sa opytat, je to povinne? lebo niektore DU to nevyzaduju. Uvital by som rovno odkaz na nejaky zakon.

Prave sme cerstvo poziadali o takuto registraciu v BA. Spolocnost ma aktivnu cinnost, skor ci neskor by sa platitelom aj tak stala. Zmluvu s hlavnym odberatelom som prikladat nechcela, nakolko ju povazujem za obchodne tajomstvo a som toho nazoru, ze nepatri do oci kdeakych uradnikov. V prilohe ziadosti sme uviedli par argumentov, preco a kedy by s registraciou mohli suhlasit :-)). O vysledku mozem informovat, ked bude.
dragan.michal
16.09.10,18:36
dakujem. Totiz klienti nechcu davat ziadne zmluvy a uz toboz nejake zmluvy o buducich zmluvach a mne sa tiez klientov s tym nechce otravovat.
grammatika
17.09.10,09:55
Stretla som sa s tým aj ja, žiaľ zmluvu o budúcej zmluve bolo potrebné doložiť, takisto faktúry za posledných 12 kal.mesiacov (podnikateľ podniká od roku 1995!!!) ale vysvetliť sa im to nedalo.. a keď som im povedala, že tak či onak po začatí tejto zákazky obrat prekročí, tak potrebovali tieto doklady, i keď v zákone nemajú podporu tieto dokumenty žiadať.
Takisto bolo potrebné predložiť priložené dokumenty.
Lianka
17.09.10,10:05
Priznam sa, ze tieto dokumety vidim prvy raz - zrejme kazdy DU ma iny postup. V tom "pouceni" nevidim ziaden vyznam, nakolko zakon hovori, ake zmeny, resp. ake oznamovacie ci ine povinnosti danovnik voci DU ma - a zakon ma predsa vacsiu silu ako nejake "poucenie". S "prilohou" som sa tiez este nestretla, ziaden DU to zatial odo mna neziadal (ani DU BA V., registraciu DPH sme riesili niekedy minuly rok).

Podla toho, co pisete, asi mozeme cakat, ze nas s tymto oslovi aj "nas" DU - uvidime, co povie konatel, ci dolozime zmluvy alebo este par mesiacov pockame, kym dosiahne limit pre povinnu registraciu - az tak mu to neponahla :-)).
KEJKA
17.09.10,10:39
aj ja som minulý týždeň zaregistrovala klienta na DUII. So žiadosťou bolo treba predložiť podobné tlačivo ako je vyššie prilepené, akurát že bolo na dve strany, chceli vymenovať dodávateľov, odberateľov, zmluvy, ......
nedostali nič, až na dve kopie faktúr v minimálne výške, a informácie o jednom všeobecne známom dodávateľovi a komentár, že zmluvy sú "v riešení".
Ak zo zákona nevyplýva povinnosť niečo predkladať, tak to nepredložím, s tým obchodným tajomstvom plne súhlasím.
podotýkam, že registrácia prebehla skôr, ako dostali mailom tie dve vyžiadané faktúry.
Podľa môjho názoru je to len iniciatíva DU, ktorá nič nemení na ich povinnosti žiadateľovi vyhovieť.
dragan.michal
17.09.10,15:06
vsetkym dakujem za info. Totiz napriklad v DK nechcu nic. V za chceli odo mna tlacivo + zmluvy o buducoch zmluvach + nejake tlacivo, kde mam napisat hlavnu cinnost, kde ju budem vykonavat atd.
Lenze v reklame je tazko sa dohodnut ze budeme veci robit rok a podobne. Tak isto skolenie a dalsie veci co robim.
Pisal som aj na danove riaditelstvo a odtial mi este neodpisali. zda sa mi to ako zbytocnost. Nechapem potom tomu zmyslu "dobrvolne" ked aj tak musim vsetko preukazat,. To by som sa rovno mohol stat povinne zo zakona.
V pondelok tam pojdem aj bez toho, tak dam vediet ako to dopadlo.
KEJKA
17.09.10,17:05
to ich tlačivo im vypíš, v tom duchu ako som to naznačila=urobila ja.
Hlavný dôvod som uviedla /miesto vypisovania odberateľov/, že pri jednaní na mňa budúci odberatelia požadujú, aby som bola platiteľom DPH, tak im chcem vyhovieť, inak prídem o zákazky.
dragan.michal
21.09.10,09:03
Takže včera som im to zaslal.
Uviedol som tam, že registráciu chcem preto, lebo ju požadujú klienti. Zmluvy im poslať nemôžem vzhľadom na obchodné tajomstvo a vyjadrenie klientov, ktorí nechcú ich zverejnenie. A že im môžem dodať nejaké zmluvy ak chcú, ale jednalo by sa o podvod, a ak ma budú k tomu nútiť tak sa budú na tomto podvode podielať aj oni.

Uvidíme čo odpovedia :)
dragan.michal
09.10.10,07:42
Takže registráciu mi schválili. Najprv ju nechceli a chceli aby som doplnil údaje, ale ja som im doložil info čo som dostal z danoveho riaditelstva o registracii a potom uz nerobili namietky
dragan.michal
10.10.10,06:57
Aby som to objasnil. Písal som na daňové riaditeľstvo, či odo mňa môže DÚ žiadať doplnkové informácie ako budúce zmluvy atď, odtiaľ mi prišla odpoveď, ktorú už napísala aj veronikasad:



(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Následne vzhľadom k tomu, že bola informácia podaná v zmysle zákona o slobnodnom prístupe k informáciam je ju možné považovať za záväznú a v prípade potreby s ňou argumentovať. Kedže som medzičasom už vystavil aj nejaké faktúry ešte ako neplatca DPH, stačilo vyplniť klasický formulár a pridať túto faktúru (bola na nejakých smiešnych 200 eur) ale kedže už som vykonával činnosť, DÚ nemal povinnosť vyžadovať ďalšie dokumenty vzhľadom nk tomu, že som preukázal že už vykonávam ekonomickú činnosť.

Čiže ak sa pôjdete registrovať ako dobrovoľný platcovia DPH bude Vám stačiť:
- vyplniť formulár
- pridať už nejaké existujúce faktúry

A tým pádom Vás DÚ je povinný zaregistrovať.
veronikasad
10.10.10,07:03
Mohli by sme to zhrnuť. DU nemá právo zamietnuť registráciu dobrovolného platitela DPH. Ak zistí pri kontrole porušenie zákona - môže ju zrušiť.

Keď niekomu registráciu osobne odmietnu prevziať, treba správne vyplnenú žiadosť poslať poštou (doporučene, s doručenkou). U nás k žiadosti požadovali kopiu zmluvy o bežnom účte (vraj kvoli vráteniu príp. nadmerného odpočtu).
dragan.michal
10.10.10,08:34
DU moze zamietnut registraciu v pripade, ze ma podozrenie ze ide o fingovanu spolocnost. Odvolavaju sa na rozhodnutie nejakeho europskeho sudneho dvoru, kde podla vyjadrenia maju pri kazdej novej spolocnosti vyzadovat nejakym sposobom overenie ze bude vykonavat ekonomicku cinnost. Takze je potrebne nejake doklady zdokladovat.

Takze ak ide o novu firmu, ktoru treba registrovat k dobrovolnemu DPH je najrychlejsim a najlepsim sposobom vystavit akukolvek fakturu aj na par eur a tu nasledne dolozit ku ziadosti k dobrovolnemu prihlaseniu DPH. Tym padom sa firma povazuje za ekonomicky aktivnu a netreba dokladovat dalsie veci.
veronikasad
10.10.10,08:39
Či ide o fingovanú spoločnosť, by si mali kontrolori overiť pred vrátením nadmerného odpočtu (na to majú právo zo zákona) a nie zbytočnou byrokraciou pred schválením registrácie ...
dragan.michal
10.10.10,09:59
to áno. Ale oni majú nejaké odôvodnenie z europskeho sudneho dvoru, co je vraj nariadenie ucinnejsie ako nejaky zakon. Alebo nieco take. priamo na DU mi ho dali k nahliadnutiu, lebo som sa tam s nimi trosku povadil :)