pilif87
16.09.10,18:26
ahojte. poprosil by som vas o radu. priatelka je zamestnana, je slobodna, bezdetna. pracuje na dve smeny. jej kolegyna, s rovnakym zaradenim, tiez slobodna,bezdetna, si vybavila u veducej, ze pracuje len na jednu smenu, ale aj tak maju rovnaky plat. mojej priatelke nevyhovehovela, aby pracovala na jednu smenu. mam zato, ze ju diskriminuje. ako ma postupovat, aby veduca bola spravodliva k vsetkym zamestnancom? dakujem
Oliwa
16.09.10,16:41
ahojte. poprosil by som vas o radu. priatelka je zamestnana, je slobodna, bezdetna. pracuje na dve smeny. jej kolegyna, s rovnakym zaradenim, tiez slobodna,bezdetna, si vybavila u veducej, ze pracuje len na jednu smenu, ale aj tak maju rovnaky plat. mojej priatelke nevyhovehovela, aby pracovala na jednu smenu. mam zato, ze ju diskriminuje. ako ma postupovat, aby veduca bola spravodliva k vsetkym zamestnancom? dakujem
No kamarát, za predpokladu, že si Filip a máš 23 rokov ;) - vitajte s priateľkou v reálnom živote!
Nechcem Vám obom brať ilúzie, ale...
Neviem, čo Ti poradia ostatní, ale v tejto chvíli si nespomínam na žiadnu právnu normu, upravujúcu pracovno-právne vzťahy so Zákonníkom práce či Ústavou SR "na čele", ktorá by riešila prípad takejto diskriminácie, resp. rovno zaraďovanie zamestnancov na smeny... Iba ak by to mali ošetrené nejakým interným predpisom či nebodaj spomenuté v kolektívnej zmluve - ak také niečo vôbec majú... A ak Tvoja priateľka mesačne neodpracuje viac ako povoľuje zákonník práce, resp. s tou zvýhodnenou kolegyňou odpracujú rovnaký počet hodín, tak ani Inšpektorát práce nič nezmôže...
Mimochodom, nie sú tie dve /vedúca a jednosmenná pracovníčka/ príbuzné alebo inak si navzájom zaviazané či sympatické osoby? V tom prípade s tým neurobíte nič...
To by bolo rovno na anketu s otázkou: Boli ste niekedy na pracovisku diskriminovaní? Odpovede by sa len tak hrnuli...
Stanislav 1975
16.09.10,16:59
ahojte. poprosil by som vas o radu. priatelka je zamestnana, je slobodna, bezdetna. pracuje na dve smeny. jej kolegyna, s rovnakym zaradenim, tiez slobodna,bezdetna, si vybavila u veducej, ze pracuje len na jednu smenu, ale aj tak maju rovnaky plat. mojej priatelke nevyhovehovela, aby pracovala na jednu smenu. mam zato, ze ju diskriminuje. ako ma postupovat, aby veduca bola spravodliva k vsetkym zamestnancom? dakujem

tie dni ked existovala nejaka spravodlivost su uz davno prec a uz sa nevratia nikdy.
buchač
16.09.10,17:04
tie dni ked existovala nejaka spravodlivost su uz davno prec a uz sa nevratia nikdy.

...to sú ktoré ???

Alebo inak ...

V ktorých rokoch .
V ktorej dobe .
ktorom štáte .
V ......

Myslím si ale , že to bol utorok a streda , v dobe ľadovej , za čias vládnutia mamutov , niekde v miestach terajšej Kamčatky ...;)
Petra Nová
17.09.10,10:19
ahojte. poprosil by som vas o radu. priatelka je zamestnana, je slobodna, bezdetna. pracuje na dve smeny. jej kolegyna, s rovnakym zaradenim, tiez slobodna,bezdetna, si vybavila u veducej, ze pracuje len na jednu smenu, ale aj tak maju rovnaky plat. mojej priatelke nevyhovehovela, aby pracovala na jednu smenu. mam zato, ze ju diskriminuje. ako ma postupovat, aby veduca bola spravodliva k vsetkym zamestnancom? dakujem
Subjektívne chápaná diskriminácia sa nemusí rovnať diskriminácii, ktorá vykazuje znaky diskriminácie definovanej v zákonoch. Ak Tvoja priateľka má objektívny dôvod na to, aby pracovala na jednu zmenu, preukázaný napr. lekárskym posudkom, môže požiadať, aby bola zaraďovaná len na prvú zmenu. Ak jej zamestnávateľ nevyhovie, potom s ním môže skončiť pracovný pomer a nájsť si zamestnanie inde. Ak jej žiadosti nevyhovela vedúca, tak nech sa obráti na vedúceho tej vedúcej.

Ale čo už len má spoločné s diskrimináciou to, že majú rovnaký plat?! :confused:
FugAn
17.09.10,11:36
Ale čo už len má spoločné s diskrimináciou to, že majú rovnaký plat?!

Nie každému sa páči, že za takú istú prácu menšia pláca.
V prípade, že má tvoja priateľka pocit, že je diskriminovaná. môže sa obrátiť len na súd. Ale ako všetci vieme, v tom prípade je to prehratý spor. Takže jej neostáva nič iné len držať hubu a krok a makať alebo odísť zo zamesntania
Petra Nová
17.09.10,13:17
Ale čo už len má spoločné s diskrimináciou to, že majú rovnaký plat?!

Nie každému sa páči, že za takú istú prácu menšia pláca.
V prípade, že má tvoja priateľka pocit, že je diskriminovaná. môže sa obrátiť len na súd. Ale ako všetci vieme, v tom prípade je to prehratý spor. Takže jej neostáva nič iné len držať hubu a krok a makať alebo odísť zo zamesntania
Nikde som sa v zadaní nedočítala, že niektorá z nich má menšiu mzdu. Naopak, čítam majú rovnaký plat.

.......... ze pracuje len na jednu smenu, ale aj tak maju rovnaky plat.
.........mojej priatelke nevyhovehovela, aby pracovala na jednu smenu. mam zato, ze ju diskriminuje.
.........ako ma postupovat, aby veduca bola spravodliva k vsetkym zamestnancom? dakujem
Aby bola vedúca spravodlivá a nikoho nediskriminovala, to by zamestnávateľ musel zrušiť dvojzmennú prevázku a zaviesť jednozmennú.:).
day
17.09.10,13:35
veduca by mala mat rovnaky meter, ale mozno ma kolegyna dovod na jedno zmennu pracu,
ked ten dovod pominie bude pracovat na dve, mozno.

dobry nadriadeny musi byt spravodlivy

ako pisala Oliwa (inak Oliw, ty si Sherlock Holmes, Filip 23rokov) vitajte vo svete dospelych
Oliwa
17.09.10,15:40
Subjektívne chápaná diskriminácia sa nemusí rovnať diskriminácii, ktorá vykazuje znaky diskriminácie definovanej v zákonoch. Ak Tvoja priateľka má objektívny dôvod na to, aby pracovala na jednu zmenu, preukázaný napr. lekárskym posudkom, môže požiadať, aby bola zaraďovaná len na prvú zmenu. Ak jej zamestnávateľ nevyhovie, potom s ním môže skončiť pracovný pomer a nájsť si zamestnanie inde. Ak jej žiadosti nevyhovela vedúca, tak nech sa obráti na vedúceho tej vedúcej.

Ale čo už len má spoločné s diskrimináciou to, že majú rovnaký plat?! :confused:
Neviem ako teraz a ako v tejto firme... ale za mojich študentských čias sme sa na brigádach trhali o popoludňajšie a nočné smeny, lebo to bol jediný spôsob, ako si príplatkami, ktoré k nim patrili, bolo možné výrazne finančne prilepšiť....

Možno niečo také mal "Filip23" na mysli, keď hovoril o rovnakom plate za rannú i popoludňajšiu smenu...

Inak, raz vyslovila moja kolegyňa vetu: Netreba kritizovať, stačí odísť...
Prišla som na to, že mala pravdu...
Oliwa
17.09.10,15:57
Ale čo už len má spoločné s diskrimináciou to, že majú rovnaký plat?!

Nie každému sa páči, že za takú istú prácu menšia pláca.
V prípade, že má tvoja priateľka pocit, že je diskriminovaná. môže sa obrátiť len na súd. Ale ako všetci vieme, v tom prípade je to prehratý spor. Takže jej neostáva nič iné len držať hubu a krok a makať alebo odísť zo zamesntania
Medzi nami - neviem si predstaviť, ako by taký petit /či ako tomu hovoria naši bratia právnici/ - dôvod, uvedený v žalobnom návrhu v tomto prípade vyzeral. A aké dôkazy by navrhovateľka predložila, keďže dôkazné bremeno by bolo na nej... výplatnú pásku? 0 bodov. Evidenciu dochádzky? Pochybujem, že by jej ju zamestnávateľ poskytol, a ak si ju snímajú elektronicky - detto 0 bodov - sleduje to na PC spravidla nejaké personálne oddelenie /keďže sa jedná o dvojsmennú prevádzku, asi to bude nejaká väčšia firma.../. A každá väčšia firma má vlastného právnika. A ak nemá, tak si ho najme a zaplatí... atď., atď....
Lenže my nie sme v Amerike a filmy s právnikmi alebo ich asistentmi, ktorým sa "proti všem" podarí obhájiť práva tých slabších, chudobnejších, utláčaných /napr. s Tomom Cruisom či Juliou Roberts/ končia vypnutím televízneho prijímača... neprenášajú sa do našej reality. Keďže vymožiteľnosť práva v našej krajine je taká, aká je... :mee:
Ak sa mýlim, opravte ma...
Oliwa
17.09.10,16:08
Nikde som sa v zadaní nedočítala, že niektorá z nich má menšiu mzdu. Naopak, čítam majú rovnaký plat.

Aby bola vedúca spravodlivá a nikoho nediskriminovala, to by zamestnávateľ musel zrušiť dvojzmennú prevázku a zaviesť jednozmennú.:).
Nemusel... Zaraďovanie pracovníkov na smeny možno predsa striedať - napr. po týždni... ;)
A v prípade výnimočnej udalosti /napr. choroba/ - si môžu pracovníci pri troche ústretovosti medzi sebou smeny vymeniť...
Netreba hneď rušiť druhú smenu... :)
day
17.09.10,16:20
po spravnosti je pracovna zmena :)

ked nemate zavazky, rozumej hypoteku, pozicky a k tomu male deti,
zmente pracu
Oliwa
17.09.10,16:23
...to sú ktoré ???

Alebo inak ...

V ktorých rokoch .
V ktorej dobe .
ktorom štáte .
V ......

Myslím si ale , že to bol utorok a streda , v dobe ľadovej , za čias vládnutia mamutov , niekde v miestach terajšej Kamčatky ...;)
Dovolím si nesúhlasiť... hoc aj s Buchačom a Chobotom... :D
V čase vládnutia mamutov predsa platili tvrdé zákony prírody - vyhrávali a prežívali najsilnejší jedinci a predátori. Ako si napr. spomedzi seba vyberali mamuty vodcu stáda? /Určite nie hlasovaním v demokratických voľbách.../ A všetko slabšie, dengľavejšie, cintľavejšie alebo choré padlo za obeť - jednoducho nemohlo prežiť... To nebola v istom slova zmysle "diskriminácia?" :eek:

A ak si vezmeme na mušku lovcov mamutov, tak tiež sa mi nezdá ktovie ako spravodlivé, keď napr. piati najsilnejší, najzručnejší a najprefíkanejší lovci ulovili niekoľkotonového mamuta - a žila z neho celá tlupa, či osada /vrátane starých, slabých, žien i detí.../.
To podľa mňa tiež nebola spravodlivosť - ale solidarita a súdržnosť :)... ktorá žiaľ, tiež takmer vyhynula spolu s mamutmi /samozrejme, s výnimkou PORADY!!!!/... :D:D:D

A teraz kľudne hoďte kameňom ;) .......... Áááááuuuuu.... To bolí....! :---:---:---
Oliwa
17.09.10,16:43
po spravnosti je pracovna zmena :)

ked nemate zavazky, rozumej hypoteku, pozicky a k tomu male deti,
zmente pracu
Myday, myday - day!:D
Vďaka za hodené záchranné lano - z jazykového okienka...;)
A mimochodom... "jedno zmennú" prácu sa píše spolu...:)
To aby si nepovedal, že nie som kamoška :D... tak niečo za niečo...;)
day
18.09.10,06:31
dakujem za radu,
inak neberem to ako diskriminaciu alebo .... ;)
Oliwa
18.09.10,07:01
A prečo by si mal? :confused:
Veď ani ja... :)
Llívia
11.10.10,06:33
Medzi nami - neviem si predstaviť, ako by taký petit /či ako tomu hovoria naši bratia právnici/ - dôvod, uvedený v žalobnom návrhu v tomto prípade vyzeral. A aké dôkazy by navrhovateľka predložila, keďže dôkazné bremeno by bolo na nej...

Nebolo, ak by sa postupovalo podľa antidiskriminačného zákona (365/2004):

§ 11

(1) Konanie vo veciach súvisiacich s porušením zásady rovnakého zaobchádzania sa začína na návrh osoby, ktorá namieta, že jej právo bolo dotknuté porušením zásady rovnakého zaobchádzania (ďalej len "žalobca"). Žalobca je povinný v návrhu označiť osobu, o ktorej tvrdí, že porušila zásadu rovnakého zaobchádzania (ďalej len "žalovaný").

(2) Žalovaný je povinný preukázať, že neporušil zásadu rovnakého zaobchádzania, ak žalobca oznámi súdu skutočnosti, z ktorých možno dôvodne usudzovať, že k porušeniu zásady rovnakého zaobchádzania došlo.
Llívia
11.10.10,08:00
Miešaš jablká s hruškami, táto téma je o niečom úplne inom.
kopretinka
23.04.12,10:47
nechcem zakladať novú tému,takže:
vyfasovali sme nové pracovné oblečenie aj s brožúrkou,v ktorej sa oi píše:
...piercing na viditeľnom mieste nie je akceptovaný,v prípade nemožnosti zloženia musí byť prelepený náplasťou telovej farby.Ani tetovanie nesmie byť viditeľné.
Mňa sa teda netýka ani jedna vec,ale nezdá sa vám to diskriminačné?
veronikasad
23.04.12,10:56
nechcem zakladať novú tému,takže:
vyfasovali sme nové pracovné oblečenie aj s brožúrkou,v ktorej sa oi píše:
...piercing na viditeľnom mieste nie je akceptovaný,v prípade nemožnosti zloženia musí byť prelepený náplasťou telovej farby.Ani tetovanie nesmie byť viditeľné.
Mňa sa teda netýka ani jedna vec,ale nezdá sa vám to diskriminačné?
V akej oblasti pracuješ ?

§ 13 ZP takéto "úlety" nerieši
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#13
kopretinka
23.04.12,10:58
V akej oblasti pracuješ ?

§ 13 ZP takéto "úlety" nerieši
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#13
obchod.
takže ak to nie je v ZP,tak si zamestnávateľ môže stanoviť akékoľvek požiadavky?
veronikasad
23.04.12,11:02
obchod.
takže ak to nie je v ZP,tak si zamestnávateľ môže stanoviť akékoľvek požiadavky?
neviem, či nebude komickejšie vyzerať zamestnanec s leukoplatom na nose ako s piercingom. Porušenie tohto nariadenia by asi neobstálo na súde ako výpovedný dôvod zo strany zamestnávatela. Na pohyblivej zložke mzdy (ak takú máte) to ale týmto zamestnancom môže "osladiť".
kopretinka
23.04.12,13:02
neviem, či nebude komickejšie vyzerať zamestnanec s leukoplatom na nose ako s piercingom. Porušenie tohto nariadenia by asi neobstálo na súde ako výpovedný dôvod zo strany zamestnávatela. Na pohyblivej zložke mzdy (ak takú máte) to ale týmto zamestnancom môže "osladiť".
nemáme pohyblivú zložku mzdy
Katarína Cigánová
23.04.12,13:16
Ak má zamestnávatel vypracovaný akýsi kodex napr. obliekania , vystupovania apod , považujem to celkom za správne .
Tiež by asi bolo groteskné , keby napr na rokovaní riaditelov prišiel niekto v žabkách na nohách , lebo je teplo . A vobec to nepovažujem za diskriminačné , že zamestnanec jednoducho nemože na rokovanie príst v žabkách a kartasoch len preto , že je teplo.
Podobne to vnímam aj s piercingom , resp. tetovaním . Ak sa ho niekto nevie vzdat - prosím - má možnost íst pracovat napr. do cirkusu - kde mu pircing nikto nebude vyčítat , ani sa divit , že ho má.
Jednoducho si myslím , že si netreba zamienat pojem kultura na pracovisku s diskrimináciou.
veronikasad
23.04.12,14:02
Ak má zamestnávatel vypracovaný akýsi kodex napr. obliekania , vystupovania apod , považujem to celkom za správne .
Tiež by asi bolo groteskné , keby napr na rokovaní riaditelov prišiel niekto v žabkách na nohách , lebo je teplo . A vobec to nepovažujem za diskriminačné , že zamestnanec jednoducho nemože na rokovanie príst v žabkách a kartasoch len preto , že je teplo.
Podobne to vnímam aj s piercingom , resp. tetovaním . Ak sa ho niekto nevie vzdat - prosím - má možnost íst pracovat napr. do cirkusu - kde mu pircing nikto nebude vyčítat , ani sa divit , že ho má.
Jednoducho si myslím , že si netreba zamienat pojem kultura na pracovisku s diskrimináciou.
Súhlasím s tebou, pokial by išlo o pracovné pozície, o ktorých píšeš ty. Kopretinka pracuje v obchode (možno za minimálnu mzdu) a obsluhovať s náplasťou na nose mi príde komické. (ak ide o zamestnancov, ktorí už piersing alebo tetovanie majú).
avalik
23.04.12,14:10
Súhlasím s tebou, pokial by išlo o pracovné pozície, o ktorých píšeš ty. Kopretinka pracuje v obchode (možno za minimálnu mzdu) a obsluhovať s náplasťou na nose mi príde komické. (ak ide o zamestnancov, ktorí už piersing alebo tetovanie majú).

z hygienickeho hladiska mi pride naplast ako vhodne riesenie
inac v beznych obchodoch, v restauraciach, kaviarnach ... mi piercing a tetovanie vadia a preto sa im vyhybam - takyto podnik u mna nevzbudzuje doveru
kopretinka
23.04.12,17:14
z hygienickeho hladiska mi pride naplast ako vhodne riesenie
inac v beznych obchodoch, v restauraciach, kaviarnach ... mi piercing a tetovanie vadia a preto sa im vyhybam - takyto podnik u mna nevzbudzuje doveru
:D:D:D nevzbudzuje dôveru...
dnes tetovanie neznamená,že dotyčný bol v base,je to jednoducho móda....moja neter má tetovanie....študuje na zdravotke...odmietneš ju,keď Ťa bude chcieť ošetriť??
avalik
23.04.12,17:22
:D:D:D nevzbudzuje dôveru...
dnes tetovanie neznamená,že dotyčný bol v base,je to jednoducho móda....moja neter má tetovanie....študuje na zdravotke...odmietneš ju,keď Ťa bude chcieť ošetriť??

pokial ma tetovanie na miestach skrytych uniformou ... tak to je v poho ... lebo o tom neviem - ale ak by tu kerku bolo vidno, tak ju odmietnem :D:D:D
Tweety
23.04.12,17:26
Keď môže robiť sanitára chlap s pestrofarebným kohútom na hlave, tak je to v pohode. Len neviem, ako sú vystrašení pacienti napr. pri zobúdzani z narkózy.
kopretinka
23.04.12,17:47
pokial ma tetovanie na miestach skrytych uniformou ... tak to je v poho ... lebo o tom neviem - ale ak by tu kerku bolo vidno, tak ju odmietnem :D:D:D
hej? a radšej vykrvácaš napr.?
avalik
23.04.12,17:56
hej? a radšej vykrvácaš napr.?

krvacanie zastavuju vacsinou zachranari - ti su obleceni komplet aj s rukavicami - takze nepredpokladam, ze by som videla nejaku kerku

ale ak by po oddeleni alebo ambulancii pobehovala sestricka v kratkych satockach s krekou na ruke alebo lytku tak jej nedovolim dotknut sa ma
arizona
23.04.12,17:57
Mne osobne nevadi,ked ma obsluhuje,ci osetruje clovek s piercingom,kerkou,ci dredami.Dolezitejsie je pre mna jeho pristup a spravanie. Jeho image ma nezaujima,je to jeho vec...:)
Zda sa mi to diskriminujuce.

Samozrejme,hovorim o nejakom jemnom "vylepseni", nie o nejakych extremoch ,ako je napr. tato zenska :D
https://encrypted-tbn2.google.com/images?q=tbn:ANd9GcRfigHCSgqgu5gZRZ5nvL-FSG46SDCxPCP_o_c0ZHNzq9lxfon3
kopretinka
24.04.12,17:38
toto je fakt už sila....
kopretinka
24.04.12,18:55
.