Kvetinka19
16.09.10,18:38
Dobry den,
prosim Vas nikde sa neviem dopatrat k tomuto :

poziadali sme TB o hypotekarny uver so statnym prispevkom pre mladych v sume 42tis. eur. Priatel je ziadatel a ja spoludlznik. Hodnota nehnutelnosti overena znalcom 60tis eur. Kupna cena nehnutolnosti 61tis. eur.
Podmienky na prijem do 1,3nasobku splname obaja. Mame obaja 30rokov a nie sme manzelia. Nehnutelnost nadobudame do podieloveho vlastnictva 1/2 a 1/2 (lebo nie sme este manzelia).
Pre uplatnenie naroku na SPM som vychadzala z podmienok ktore su uvedene takmer vsade a to:
1.)prijem do 1,3nasobku splname obaja.
2.)vek30-35 splname obaja.
3.)vyska uveru do 70% hodnoty nehnutelnosti-splname

avsak zrada nastala , ze nie sme manzelia a nehnutelnost nadobudame 1/2 a 1/2. Takze ciastka na ktoru bude uplatneny SPM bude len 30500eur (polovica kupnopredajnej sumy) a zvysok bude uroceny v standardnej urokovej sadzbe.

Vie mi niekto prosim poradit na zaklade coho takto banka rozhodla??? preco , ked z kupnopredajnej zmluvy je jasne ze byt nadobudame spolu, podmienky pre priznanie SPM musime splnat obaja(prijem) a potom mame narok na SPM len pre 1/2 nehnutelnosti (jednoduchsie povedane SPM len pre jedneho?)

Toto kto a co zas a hlavne kedy vymyslel??? preco nas na toto neupozornia okamzite??? pride mi to ako zavadzanie a diskriminacia. Kde sa prosim Vas docitam o tomto, ze ked nie sme manzelia narok na statny prispevok je v tom pripade len na polovicu nehnutelnosti) Potom naco MUSIME splnat podmienky obaja?
Mária27
16.09.10,17:44
Pozri sa na zákon č. 483/2001 o bankách od § 67 (resp. 84)

Napr. § 84
(4) Štátny príspevok sa poskytne na hypotekárny úver najviac zo sumy hypotekárneho úveru 2 500 000 Sk na jednu nehnuteľnosť určenú na bývanie, a to aj v prípade manželov alebo nadobúdania takejto nehnuteľnosti do podielového spoluvlastníctva. Nehnuteľnosťami určenými na bývanie sa na účely tohto zákona rozumejú bytové budovy podľa osobitného predpisu.71)


Zákon č. 497/2009 o štátnom rozpočte § 3
(2) Štátny príspevok pre mladých poskytovaný mladému
poberateľovi hypotekárneho úveru z prostriedkov
štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu3) sa
na rok 2010 určuje vo výške 2 % ročne.
(pozn. § 85a)

(3) Štátny príspevok pre mladomanželov poskytovaný
mladomanželom z prostriedkov štátneho rozpočtu
podľa osobitného predpisu4) sa na rok 2010 určuje vo
výške 3 % ročne.
(§ 88a)
Kvetinka19
17.09.10,04:59
Nuz nikde som sa nedocitala o tom ze ked nie sme manzelia tak mame narok len na 1 statny prispevok ak kupujeme do podieloveho vlastnictva. Vie niekto ako toto vyriesit?