ESTER
16.09.10,18:43
Pre zákazníka s IČ DPH v CZ sme objednali tovar v Nemecku, kde si ho zákazník vyzdvihne a na svoje náklady prepraví tovar do SK. My mu za dodanie tovaru do Nemecka budeme fakturovať bez DPH. Je tento náš postup správny?
Tweety
16.09.10,16:59
Pre zákazníka s IČ DPH v CZ sme objednali tovar v Nemecku, kde si ho zákazník vyzdvihne a na svoje náklady prepraví tovar do SK. My mu za dodanie tovaru do Nemecka budeme fakturovať bez DPH. Je tento náš postup správny?
Je.
ESTER
16.09.10,17:24
Tweety som veľmi rada že si zareagovala, lebo nad tým sedím až ma hlava bolí. Chcem sa spýtať či sa naša firma po objednaní tovaru v Nemecku, nemusí v DE registrovať. Bude daňový úrad zaujímať kde ten tovar, ktorý si náš obderateľ vyzdvihne skončí
betka
16.09.10,20:02
Pre zákazníka s IČ DPH v CZ sme objednali tovar v Nemecku, kde si ho zákazník vyzdvihne a na svoje náklady prepraví tovar do SK. My mu za dodanie tovaru do Nemecka budeme fakturovať bez DPH. Je tento náš postup správny?

Priznám sa, že ja otázke nerozumiem.

"Dodanie tovaru do Nemecka"??? Podľa mňa dodáva nemec, kt. je prvý dodavateľ, a vy ste prvý odberateľ, pohyblivá dodávka je z DE do SK, t.j. Nemec FA bez dane Vám Slovákovi. JAví sa mi par. 45, ale nejde o par. 45, v otázke je veľa nejasností, aspoň pre mňa....
Ten CZ je druhý odberateľ, kt. si na vlastné náklady dopraví, .....

Skúste polopatistickejšie, z nejasností mi plynie viac variant riešenia.
ESTER
17.09.10,06:03
No celý prípad je fakt aj pre mňa zložitý ale pokúsim sa ho popísať. Náš zákazník chce aby mu bol tovar dodaný bez DPH, myslí si že má na to nárok. A tu vzniká celý problém. Zákazník - fakturačná adresa 3.štáty ale má pridelené IČ DPH CZ. Tovar má byť dodaný pre neho na Slovensku. Tovar objednáva naša firma z Nemecka, ktorá je platiteľom DPH IČ DE aj my sme platiteľom DPH IČ SK. Ako by bolo najlepšie celý obchod zrealizovať aby mu mohol byť tovar vyfakturovaný bez DPH? Budem vďačná za každé riešenie. Trojstranný obchod mi z toho nevychádza.
KEJKA
17.09.10,06:33
hm a už pribudol ďalší pojem -fakturačná adresa 3.štáty.?
treba ešte jasnejšie a prosím aj odstavce.
Váš zákazník = ičDPH CZ, takže ak mu dodávate tovar tak bez DPH.
Tá kombinácia DE, 3.štát mi je nejasná.
Alebo zákazník vôbec nechce platiť DPH? Nezmysel.
ESTER
17.09.10,06:43
Naša firma registrácia IČ DPH SK. Objednávata tovar v Nemecku.
Dodávateľ tovaru pre našu firmu - Nemecko IČ DPH DE.
Tento tovar bude fakturovaný zákazníkovi, ktorému uvedieme na faktúre adresu (pochádza z USA) ale má pridelené IČ DPH v CZ. Tento tovar má byť dodaný na Slovensku.
Je možné celý obchod zrealizovať tak, aby bola fakturovaná suma za dodaný tovar na Slovensku našou firmou pre zákazníka bez DPH?
Ak má náš zákazník pridelené IČ DPH v CZ, a tovar mu má byť dodaný na Slovensku nemá mať pridelené aj IČ DPH v SK?
KEJKA
17.09.10,07:02
(1) Miestom dodania tovaru,

a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,
b) ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný,
c) ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje,
ja to vidím takto.
1. A ak je miesto v DE, tak sa musíte registrovať v DE.
Kúpite tovar s DE DPH, odpočítate si ju a zákazníkovi vyfakturjete pod ičDPH DE.
Určite to nie je pre vás riešenie, do takých krkolomností by som sa nepúšťala.
2. Váš dodávateľ z DE vám vyfakturuje tovar bez DPH na Slovensko, ved v SR je miesto konečného dodania. Vy fakturujete tovar s DPH, kedže miesto dodania vo vzťahu SK-CZ bude tiež SR.
DPHčke sa nevyhnete.
Ak partner z CZ, a vlastne USA chce mať konečnú spotrebu v SR tak nech sa ako správne píšeš, zaregistruje na ičDPH v SR.
Martin Mocko
17.09.10,07:06
Ja to vidím podobne ako KEJKA. Jediná možnosť obísť registráciu je podľa mňa:
1. Objednať a prepraviť tovar z DE na SK ako intrakomunitárnu dodávku (tak, že prepravu zabezpečí DE alebo SK firma)
2. Odpredať tovar zo SK do CZ a tovar skutocne prepravit zákazníkovi do CR.
ESTER
17.09.10,07:17
Ďakujem za vaše príspevky. Je ťažké vysvetľovať zákazníkovi, ktorý má svoju pravdu a vy ho naopak potrebujete, že neuvažuje správne. Aj ja si to myslím tak, že najlepšie je mu dodať tovar do CZ. Ale potrebovala som si overiť svoje poznatky s niekým aby som mohla argumentovať. Ešte by som sa chcela spýtať, ak ide o firmu mimo územia EÚ, ktorá má pridelené IČ DPH v ktoromkoľvek štáte EU, ja sa na ňu pozerám ako keby pochádzala zo štátu, kde je registrované pre DPH. Je to takto správne? To že je z krajiny mimo EÚ ma pri riešení DPH nezaujíma.