Jack_spk
16.09.10,19:14
Nakoľko nie som stavbár a moc sa tomu nerozumiem potreboval by som menšiu radu.

V blízkej dobe budem robbiť fasádu - Silikónová omietka BAUMIT škrabaná 1.5 mm.

V Baumite ma nahovárali na nasledovný postup:
Tenkovrstvá omietka 4 mm Baumit KalkDünnputz
Sklotextilná mriežka Baumit KalkDünnputz
Tenkovrstvá omietka 4 mm
Penetrák
a až na to Silikón 1.5 mm

Ostatní dávajú lepidlo + sieťku a na to Silikón.


Chcem sa spýtať či mám postupovať podľa Baumitu /samozrejme drahšie riešenie/ alebo to spraviť tak ako všetci naokolí t.j. sieťka + lepidlo.
Dom zateplovať nebudeme - prosím ani ma nenohovárajte naa zatepletnie.
220870
16.09.10,18:11
Odporúčanie výrobcu Ytong.Na fasádu min 8 mm omietky.
Ak máte obvodové murivo dostatočne vyschnuté odporúčam dva roky ,tak sieť a lepidlo by nemal byť problém.
lutec
23.10.10,20:23
Som stavebný technik s bohatou praxou. Nehovorím to preto, že tým pádom mám vyárendovaný správny pohľad na vec, ale že ho mám s najväčšou pravdepodobnosťou. Navyše sám mám rozostavaný dom z YTONG Lambda.

Takže, bližšie k pravde sú určite baumiťáci, aj keď...doporučujem najskôr naštudovať tepelnotechnické vlastnosti Ytongu.
Čo z toho vyplýva? Amatérske a chybné riešenie je "kléber" a sieťka.
najvhodnejšie riešenie je vápenno-cementová hrubá omietka a na to samozrejmä môže byť Baumit silikátová ale lepšie silikónová farebná úprava.
ja som použil špric z Unimaltu a piesku 0-1 a na to v 2 vrstvách vrecovanú vápenno-cementovú fasádnu omietku Cemix, ale dá sa aj doma vyrobená malta z piesku O-4, vápna a cementu, len ju treba pod Baumit ešte "zapucovať ", čo napr. Cemix rieši sám osebe.
220870
24.10.10,07:32
Zopakujem Ytong odporúča na fasádu min 8 mm.Ak niekto iný tvrdí iné ,výrobcovia omietok a pod. treba sa ich pýtať či dajú na toto svoje tvrdenie aj záruku a čo všetko tá záruka obsahuje.Či len to ,že to neopadá,nepopraská do dvoch rokov,alebo to ich tvrdenie má aj nejakú dlhšie trvajúcu hodnotu.Dnes sa nám tu po stavebnom trhu moce nespočetné množstvo firiem,dealerov ktoré sa snažia kadekoho presvedčiť o výnimočnosti a univerzálnosti svojho produktu ,ktorý pasuje a je vhodný na všetko a zo všetkým kombinovateľný.Baumit nevinímajúc.Ak vám niekto v stavebninách povedal ,že stačia 4 mm tak mu jednu poriadnu vypálte,aspoň si zapamätá ,že nemá oje...ť.Nikdy neverte tomu čo vám povedia v stavebninách,alebo dealeri,overte si to tvrdenie niekde inde.Inak budete donekonečna opravovať a prerábať.
lutec
24.10.10,13:13
Asi by som mal upresniť niektoré veci...
Hrubá omietka, t.j. 20 mm vrstva a viac, samozrejmä, že do nej už netreba dávať žiadnu sieťku, ale je pravdou , že murivo by malo byť aspoň 1 rok pod strechou.
Baumiťácke riešenie bolo lepšie v tom , že doporučovali zapracovať sieťku medzi 2 vrstvy vápenno-cementovej tenkovrstvej omietky.
To druhé riešenie bolo...katastrofálne, ale pokiaľ viem veľmi rozšírené.
Hrubá omietka, teda 20 a viac mm plní aj inú dôležitú funkciu, a tou je eliminácia rozťažnosti obvodového muriva, inými slovami zabraňuje popraskaniu muriva.
Na obrázkoch sú detaily:
1. Uzatvorenie pomúrnice v pokroví: z každej strany Ytong7,5 + zvonku 4+3 cm Nobasil +Isover
2. Vnútorná špaleta okna s 2 cm Styrodurom a okenným profilom so sieťkou
3. Vonkajšia špaleta s 2 cm Styrodurom v šírke 12 cm
4. Zrealizovaná hrubá 2 cm omietka, vidno ešterohovník so sieťkou hore nad oknom, lepidlo na špalety musí byť flexibilné
Adana1
30.10.10,16:57
"Firma" nám urobila krivé a nerovnomerné špalety okolo okien. Nalepený styrodur, sieťka, 1-2mm vap. cementová omietka. Bez APU lišt, len plastové rohové lišty so sieťkou.Prosím o informáciu, či je to ešte možné nejakým spôsobom opraviť.

Ďakujem za rady. Ada
Adana1
30.10.10,16:59
Doplňám. Ide o vnútorné špalety
220870
30.10.10,17:11
"Firma" nám urobila krivé a nerovnomerné špalety okolo okien. Nalepený styrodur, sieťka, 1-2mm vap. cementová omietka. Bez APU lišt, len plastové rohové lišty so sieťkou.Prosím o informáciu, či je to ešte možné nejakým spôsobom opraviť.

Ďakujem za rady. Ada
Samozrejme že sa to dá opraviť.:)
220870
30.10.10,17:15
Asi by som mal upresniť niektoré veci...
Hrubá omietka, t.j. 20 mm vrstva a viac, samozrejmä, že do nej už netreba dávať žiadnu sieťku, ale je pravdou , že murivo by malo byť aspoň 1 rok pod strechou.
Baumiťácke riešenie bolo lepšie v tom , že doporučovali zapracovať sieťku medzi 2 vrstvy vápenno-cementovej tenkovrstvej omietky.
To druhé riešenie bolo...katastrofálne, ale pokiaľ viem veľmi rozšírené.
Hrubá omietka, teda 20 a viac mm plní aj inú dôležitú funkciu, a tou je eliminácia rozťažnosti obvodového muriva, inými slovami zabraňuje popraskaniu muriva.
Na obrázkoch sú detaily:
1. Uzatvorenie pomúrnice v pokroví: z každej strany Ytong7,5 + zvonku 4+3 cm Nobasil +Isover
2. Vnútorná špaleta okna s 2 cm Styrodurom a okenným profilom so sieťkou
3. Vonkajšia špaleta s 2 cm Styrodurom v šírke 12 cm
4. Zrealizovaná hrubá 2 cm omietka, vidno ešterohovník so sieťkou hore nad oknom, lepidlo na špalety musí byť flexibilné
Trochu doplním to baumitácke riešenie ,poopravím ho sietku vyžadujú nie tú bežne rozšírenú s 4-5 mm okami ale ich sieť s 8 mm okami,stojí cca2€/m2.:eek:;)
Jack_spk
30.10.10,18:27
Tak som to spravil podľa baumitu a uvidíme po rokoch.
Tú sieťku som dával modrú - 8mm oká.
richard76
04.07.14,19:06
Cau momentalne mam taku istu dilemu ohladom fasady, tiez som rozmyslal nad tou baumitackou variantou.rad by som vedel ako to teda vyzera po rokoch u teba si s tym prevedenim spokojny?