rrrrr
16.09.10,19:18
Prosim poradte. Zamestnanec osetruje choreho manzela. musela nastupit na tyzden do prace. potom ide opat na OCR. Ma narok zase na 10 dni osetrovneho aj keby islo o rovnaku diagnozu manzela? dakujem za pomoc.
Chobot
16.09.10,19:22
Prosim poradte. Zamestnanec osetruje choreho manzela. musela nastupit na tyzden do prace. potom ide opat na OCR. Ma narok zase na 10 dni osetrovneho aj keby islo o rovnaku diagnozu manzela? dakujem za pomoc.

To ten jej manžel je chorý nepretržite?

Alebo bol chorý, ona ho ošetrovala. Potom sknčil chorobu - ona nastúpila do práce a následne znovu bol vypísaný na PN a ona ho znovu ošetruje?

Ak ej to druhý prípad, tak má nárok na ošetrovné. Teda každá nová PN dáva nárok na OČR.

Ak je chorý nepretržite, tak má nárok len na jednu OČR na jednu PN - ak napr. PN trvá 4 mesiace, tak ho môže ošetrovať s náhradou ošetrovného len prvých 10 dní. Ostatné dni bude mať neplatené.
rrrrr
16.09.10,19:38
je chory nepretzite, je onkologicky chory. takze ked mala prvykrat ocr nad 10 dni, isla na 2 dni do prace, lebo ju potrebovali, a znova ide osetrovat manzela, tak je to vlastne len prerusenim ocr a uz nema pri druhej ocr narok na osetrovne, len ju zamestnavatel ospravedlni z prace a ma zaroven prerusene poistne.to musi nahlasit aj zamestnavatelovi,aby jej prerusil od zaciatku ocr poistne, ze? chape m to spravne? dakujem
rrrrr
16.09.10,19:52
a v pripade, ze by bol uz na invalidnom dochodku a nebol zamestnany? ale stale je to ten isty dovod osetrovania a posudzuje sa to rovnako. dkaujem za pomoc
katka50
17.09.10,03:28
je chory nepretzite, je onkologicky chory. takze ked mala prvykrat ocr nad 10 dni, isla na 2 dni do prace, lebo ju potrebovali, a znova ide osetrovat manzela, tak je to vlastne len prerusenim ocr a uz nema pri druhej ocr narok na osetrovne, len ju zamestnavatel ospravedlni z prace a ma zaroven prerusene poistne.to musi nahlasit aj zamestnavatelovi,aby jej prerusil od zaciatku ocr poistne, ze? chape m to spravne? dakujem
Ak je to nová OČR, tak bude mať znova platené max.10 dní, nič jej neprerušuješ-iba ak by mala túto OČR dlhšiu ako 10 dní, tak prerušíš od 11. dňa.
Opravujem a ospravedlňujem sa. Pri rovnakej diagnóze nemá nárok.
katka50
17.09.10,03:31
a v pripade, ze by bol uz na invalidnom dochodku a nebol zamestnany? ale stale je to ten isty dovod osetrovania a posudzuje sa to rovnako. dkaujem za pomoc
Aj keď bude on na inv. dôchodku a nebude zamestnaný, ale ona bude zamestnaná tak áno, bude mať nárok na OČR za rovnakých podmienok ako teraz.
Pri opakovanej oČR a rovnakej diagnóze nemá nárok.
rrrrr
17.09.10,04:40
Dakujem, potesila si ma, ze bude to ako nova OCR s platenymi 10 dnami. a to plati rovnako aj keby znova nastupila do praca aj ked iba na 1 den, ze?
veronikasad
17.09.10,04:44
Ak je to nová OČR, tak bude mať znova platené max.10 dní, nič jej neprerušuješ-iba ak by mala túto OČR dlhšiu ako 10 dní, tak prerušíš od 11. dňa.
Katka, neviem či to SP naozaj vyplatí a nebude považovať ako pokračovanie predchádzajúceho ošetrovania (ak bude rovnaká diagnoza). Je to dlhodobá onkologická liečba ... Výnimka by možno bola len ak by išlo o novú potrebu ošetrovania, napr. po chemoterapii. Ale SP si vtedy žiada zdr.dokumentáciu.
rrrrr
17.09.10,05:24
Podla mna je to o tom ako lekarka vystavi OCR, teda aky tam da datum odkedy je potreba osetrovania choreho a podla toho sa aj vyplati osetrovne a prerusi poistenie.
katka50
17.09.10,05:45
Katka, neviem či to SP naozaj vyplatí a nebude považovať ako pokračovanie predchádzajúceho ošetrovania (ak bude rovnaká diagnoza). Je to dlhodobá onkologická liečba ... Výnimka by možno bola len ak by išlo o novú potrebu ošetrovania, napr. po chemoterapii. Ale SP si vtedy žiada zdr.dokumentáciu.
Ale ona mala 2 dni prerušené a bola vystavená nová OČR. Aspoň tak som to pochopila. Na doklade 0ČR sa neuvádza diagnóza.
katka50
17.09.10,05:55
Katka, neviem či to SP naozaj vyplatí a nebude považovať ako pokračovanie predchádzajúceho ošetrovania (ak bude rovnaká diagnoza). Je to dlhodobá onkologická liečba ... Výnimka by možno bola len ak by išlo o novú potrebu ošetrovania, napr. po chemoterapii. Ale SP si vtedy žiada zdr.dokumentáciu.
Máš pravdu Veronika, beriem späť odpoveď. Posudkový lekár Soc. poisťovne pri opakovaní OČR skúma, či sa neopakuje diagnóza. Čiže nemá nárok.Chvalabohu-nemala som taký prípad. Zisťovala som to u nás v Soc. poisťovni.
rrrrr
17.09.10,05:56
Diagnoza sa nepise, ale pise sa kedy ochorel a odkedy je potreba osetrovania. podla mna by sa to inak dalo naozaj zneuzit, napriklad: ze ak chorie dieta, tak 10 dni dostane manzel osetrovne,ukonci si ocr. potom si da manzelka a ak by dala lekarka zase novy datum aj ked je nova ocr, tak zase by mala narok ona na 10 dni osetrovneho. a tak dokola. to sa mi teiz moc nezda.
Llívia
17.09.10,05:58
Katka, neviem či to SP naozaj vyplatí a nebude považovať ako pokračovanie predchádzajúceho ošetrovania (ak bude rovnaká diagnoza). Je to dlhodobá onkologická liečba ... Výnimka by možno bola len ak by išlo o novú potrebu ošetrovania, napr. po chemoterapii. Ale SP si vtedy žiada zdr.dokumentáciu.

Zákon o sociálnom poistení: § 42Vznik a zánik nároku na ošetrovné

(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.

V bode 2 sa síce píše "v tom istom prípade", ale podľa mňa je tým myslená každá jednotlivá doba trvania OČR (napr. OČR od 1.9. - 10.9., ďalšia OČR od 12.9.-15.9. = obe tieto OČRky sú 2 rôzne prípady, aj keby bola rovnaká diagnóza ).
katka50
17.09.10,05:59
Dakujem, potesila si ma, ze bude to ako nova OCR s platenymi 10 dnami. a to plati rovnako aj keby znova nastupila do praca aj ked iba na 1 den, ze?
Ospravedlňujem sa a opravujem. Odpoveď Veronikysad je správna.
Llívia
17.09.10,06:02
Aj keď bude on na inv. dôchodku a nebude zamestnaný, ale ona bude zamestnaná tak áno, bude mať nárok na OČR za rovnakých podmienok ako teraz.
Pri opakovanej oČR a rovnakej diagnóze nemá nárok.
Podľa akého § nemá nárok? To keby bol manžel celý rok PN a manželka by ho ošetrovala v januári a v septembri, tak za september by nemala nárok na platenú OČR, keďže manžel má stále tú istú diagnózu?
Jana Motyčková
17.09.10,06:03
(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.

V bode 2 sa síce píše "v tom istom prípade", ale podľa mňa je tým myslená každá jednotlivá doba trvania OČR (napr. OČR od 1.9. - 10.9., ďalšia OČR od 12.9.-15.9. = obe tieto OČRky sú 2 rôzne prípady, dve ).
Ak by to tak bolo myslené, tak by to ustanovenie nemalo žiaden význam - samozrejme že na jeden papier OČR nebudú vyplácať dve ošetrovné. Maximálne by stačilo v tom odseku napísať "Ošetrovné patrí v tom istom prípade len jednému poistencovi." Bez "len raz".

Ale v skutočnosti je to tak, že SP prepláca ošetrovné pri jednej PN aj viackrát (u detí) , ale zrejme je to iba z dôvodu, že to nekontrolujú. Takže treba skúsiť požiadať o ďaľšiu OČR.
katka50
17.09.10,06:06
Podľa akého § nemá nárok? To keby bol manžel celý rok PN a manželka by ho ošetrovala v januári a v septembri, tak za september by nemala nárok na platenú OČR, keďže manžel má stále tú istú diagnózu?
Ale Ty si uviedla extrém január a september. Tu sa myslí opakovaná oČR s prerušením 2 dní. Čo bohužiaľ - nič v zlom, sa môže zneužívať a pri opakovaných OČR posudkový lekár si vyžiada zdr. dokumentáciu, či sa nejedná pri opakovaní OČR o tú istú diagnózu.
Llívia
17.09.10,06:07
Diagnoza sa nepise, ale pise sa kedy ochorel a odkedy je potreba osetrovania. podla mna by sa to inak dalo naozaj zneuzit, napriklad: ze ak chorie dieta, tak 10 dni dostane manzel osetrovne,ukonci si ocr. potom si da manzelka a ak by dala lekarka zase novy datum aj ked je nova ocr, tak zase by mala narok ona na 10 dni osetrovneho. a tak dokola. to sa mi teiz moc nezda.
Za predpokladu, že ak by sa OČR prerušila aspoň na 1 deň a potom by znovu vznikla pri tej istej diagnóze (dieťaťa, manžela, to je nepodstatné) a aj táto nová OČR by bola 10 dní platená, čo tam je za zneužitie? Veď napr. v tomto prípade manžel potrebuje dlhodobé ošetrovanie. Manželka dostane zaplatených 10 dní OČR a zvyšok mesiaca je bez príjmu. Ak ani manželova PN bude nízka, tak zaplatia nájomné, lieky a môžu sa pásť?!
Llívia
17.09.10,06:10
Ale Ty si uviedla extrém január a september. Tu sa myslí opakovaná oČR s prerušením 2 dní. Čo bohužiaľ - nič v zlom, sa môže zneužívať.
Viď môj predchádzajúci príspevok + koľko dní by mal byť "rozostup" medzi OČRkami, aby bola ďalšia OČR považovaná za "NOVÚ" aj pri rovnakej diagnóze ošetrovaného?
Hovoriť v tomto prípade o zneužívaní ...
katka50
17.09.10,06:13
Viď môj predchádzajúci príspevok + koľko dní by mal byť "rozostup" medzi OČRkami, aby bola ďalšia OČR považovaná za "NOVÚ" aj pri rovnakej diagnóze ošetrovaného?
Hovoriť v tomto prípade o zneužívaní ...
Bohužiať si ma nepochopila. To zneužívanie som nemyslela v tomto prípade. Ale ostatné platí.
Llívia
17.09.10,06:17
Katka50, pochopila som ťa. Len som nechcela, aby si to niekto "premúdry" prečítal a hneď by zase boli všetci zamestnanci zlí, lebo by chceli zneužívať OČRky pri potrebe dlhšej starostlivosti o rodinného príslušníka.
Llívia
17.09.10,06:18
Ak by to tak bolo myslené, tak by to ustanovenie nemalo žiaden význam - samozrejme že na jeden papier OČR nebudú vyplácať dve ošetrovné. Maximálne by stačilo v tom odseku napísať "Ošetrovné patrí v tom istom prípade len jednému poistencovi." Bez "len raz".

Ale v skutočnosti je to tak, že SP prepláca ošetrovné pri jednej PN aj viackrát (u detí) , ale zrejme je to iba z dôvodu, že to nekontrolujú. Takže treba skúsiť požiadať o ďaľšiu OČR.
"Ten istý prípad" = tá istá diagnóza ošetrovaného (bez prerušenia)?

Takže potom by platilo toto?

Podľa akého § nemá nárok? To keby bol manžel celý rok PN a manželka by ho ošetrovala v januári a v septembri, tak za september by nemala nárok na platenú OČR, keďže manžel má stále tú istú diagnózu?
Rodinný príslušník PN celý rok, ale nárok na ošetrovné len jeden poistenec a LEN 10 dní (platených) za celý rok?
katka50
17.09.10,06:22
Prepáč Llívia, chcela som Ti odpovedať a omylom som klikla mimo témy. Určite to nieje mimo témy. Chvalabohu, že už je piatok.:)
Llívia
17.09.10,06:29
Súhlas - ten piatok. :)
Jana Motyčková
17.09.10,07:10
"Ten istý prípad" = tá istá diagnóza ošetrovaného (bez prerušenia)?

Takže potom by platilo toto?

Rodinný príslušník PN celý rok, ale nárok na ošetrovné len jeden poistenec a LEN 10 dní (platených) za celý rok?
Podľa zákona - nárok na ošetrovné vzniká (ods.1) od prvého dňa potreby ošetrovania, zároveň ods.2- v tom istom prípade iba raz a iba jednému. Z toho mi vyplýva, že ak počas jednej PN vznikne potreba ošetrovať viackrát, nárok na ošetrovné by mal byť, ale medzitým by malo byť obdobie, kedy potreba ošetrovania nie je - je tam ten vznik potreby ošetrovania. To by mal určovať lekár tým, že novú OČR vypíše - skontroluje ho posudkový lekár. Vznik ošetrovania nie je viazaný na dátum začiatku PN. Napr. ja som dostala OČR na manžela, pritom PN trvala už vyše roka, ale vznik potreby ošetrovať bol až neskôr. Napríklad tiež počas hospitalizácie nie je potreba ošetrovania ale po návrate domov nastal vznik potreby a nová OČR môze byť vystavená.
rrrrr
17.09.10,07:11
No mozme povedat, ze je to na lekarovi, ak vystavi OCR a s aktualnym datumom. ale ako sa ma clovek z toho vysomarit.
veronikasad
17.09.10,07:13
Podľa zákona - nárok na ošetrovné vzniká (ods.1) od prvého dňa potreby ošetrovania, zároveň ods.2- v tom istom prípade iba raz a iba jednému. Z toho mi vyplýva, že ak počas jednej PN vznikne potreba ošetrovať viackrát, nárok na ošetrovné by mal byť, ale medzitým by malo byť obdobie, kedy potreba ošetrovania nie je - je tam ten vznik potreby ošetrovania. To by mal určovať lekár tým, že novú OČR vypíše - skontroluje ho posudkový lekár. Vznik ošetrovania nie je viazaný na dátum začiatku PN. Napr. ja som dostala OČR na manžela, pritom PN trvala už vyše roka, ale vznik potreby ošetrovať bol až neskôr. Napríklad tiež počas hospitalizácie nie je potreba ošetrovania ale po návrate domov nastal vznik potreby a nová OČR môze byť vystavená.
Janka, ale ja mám z prvého príspevku pocit, že tie dva dní výkonu práce boli len preto, aby si ošetrovné prerušila, v domienke, že jej potom vznikne nový nárok ... Ale od toho sú posudkoví lekári SP, aby si to overili.
Jana Motyčková
17.09.10,07:16
Je to na lekárovi.
jaja99
17.09.10,07:23
Nechajte, nech to vyrieši SP, veď zamestnávateľ neplatí počas OČR zamesnancovi nič a môže mu byť jedno, či zamenanec niečo dostane. AJ tak by dotyčná s manželom zostala doma, len s tým rozdielom, že by sa jej prerušilo poistenie a nedostala by nič vyplatené. Ja z pohľadu zamestnávateľa len trvám na predložení dokladu, na základe ktorého nemusí byť zamestnanec na pracovisku.
veronikasad
17.09.10,07:27
Súhlasím, ak posudkový lekár rozhodne, že ide o pokračovanie ošetrovného, zamestnávatel preruší spätne poistenie ...
Llívia
17.09.10,07:34
JSúhlasím, aj posudkový lekár rozhodne, že ide o pokračovanie ošetrovného, zamestnávatel preruší spätne poistenie ...
Píše sa v zákone o sociálnom poistení niečo o "pokračovaní ošetrovného"? Nič také som tam nenašla.
(Pokračovaním ošetrovného myslíš niečo také, ako kedysi bolo "pokračovanie predchádzajúcej PN"?)
Llívia
17.09.10,07:36
Podľa zákona - nárok na ošetrovné vzniká (ods.1) od prvého dňa potreby ošetrovania, zároveň ods.2- v tom istom prípade iba raz a iba jednému. Z toho mi vyplýva, že ak počas jednej PN vznikne potreba ošetrovať viackrát, nárok na ošetrovné by mal byť, ale medzitým by malo byť obdobie, kedy potreba ošetrovania nie je - je tam ten vznik potreby ošetrovania. To by mal určovať lekár tým, že novú OČR vypíše - skontroluje ho posudkový lekár. Vznik ošetrovania nie je viazaný na dátum začiatku PN. Napr. ja som dostala OČR na manžela, pritom PN trvala už vyše roka, ale vznik potreby ošetrovať bol až neskôr. Napríklad tiež počas hospitalizácie nie je potreba ošetrovania ale po návrate domov nastal vznik potreby a nová OČR môze byť vystavená.
Takže ak je prerušenie OČR aj len na dva dni, už sú to dve rôzne platené OČR?
veronikasad
17.09.10,07:36
Lívia, nechajme to na rozhodnutie SP. Myslím, že ak by to takto fungovalo, by sa to velmi zneužívalo.
Llívia
17.09.10,07:42
Lívia, nechajme to na rozhodnutie SP. Myslím, že ak by to takto fungovalo, by sa to velmi zneužívalo.
Zneužíva sa kadečo, ale nemyslím si, že aj v tomto prípade ide (by išlo) o zneužívanie.
A čo s tým poistným? Prerušiť? Neprerušiť?
ivka70
17.09.10,08:09
Zneužíva sa kadečo, ale nemyslím si, že aj v tomto prípade ide (by išlo) o zneužívanie.
A čo s tým poistným? Prerušiť? Neprerušiť?

Ja by som si vyziadala stanovisko socialnej poistovne.
Jana Motyčková
17.09.10,10:40
Lívia, ak máš dve OČR, tak ich ako dve OČR eviduješ, posielaš na SP, za vystavenie OČR zodpovedá lekár, nie ty. Ani pri druhej OČR neprerušuješ poistenie, až po 10 dňoch.
Llívia
17.09.10,11:07
Ak by to tak bolo myslené, tak by to ustanovenie nemalo žiaden význam - samozrejme že na jeden papier OČR nebudú vyplácať dve ošetrovné. Maximálne by stačilo v tom odseku napísať "Ošetrovné patrí v tom istom prípade len jednému poistencovi." Bez "len raz".

Ale v skutočnosti je to tak, že SP prepláca ošetrovné pri jednej PN aj viackrát (u detí) , ale zrejme je to iba z dôvodu, že to nekontrolujú. Takže treba skúsiť požiadať o ďaľšiu OČR.


Lívia, ak máš dve OČR, tak ich ako dve OČR eviduješ, posielaš na SP, za vystavenie OČR zodpovedá lekár, nie ty. Ani pri druhej OČR neprerušuješ poistenie, až po 10 dňoch.

Podľa mňa si v týchto dvoch príspevkoch trochu odporuješ. Boli tu úvahy o tom, že ak je to jedna PN ošetrovaného, ide o jednu OČR ošetrujúceho, aj keď bola prerušená nástupom napr. na 2 dni do práce, takže v tomto prípade by zamestnanec po 11. dni musel byť odhlásený zo SP (napr. prvá OČR 10 dní, druhá OČR 30 dní - prerušenie v SP od nástupu na druhú OČR). Ale sama si bola v situácii, kedy si pri jednej PN ošetrovaného mala viac OČRiek.
Zákon o sociálnom poistení § 26 ods. 3) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.

§ 42 Vznik a zánik nároku na ošetrovné
(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

Podľa týchto dvoch § usudzujem, že ak je OČR platená, poistné sa neprerušuje. Ak je OČR neplatená, poistené sa preruší.
Jana Motyčková
17.09.10,11:30
Ak lekár vystavil dve OČR počas jednej PN , tak ide o dve OČR, aj keď medzi nimi boli iba dva dni - my môžeme iba špekulovať o tom, že ich zrejme vystavil neoprávnene, ale nemáme právomoc posudzovať, či po tých dvoch dňoch a stav tak nezhoršil, že ošetrovanie bolo zase potrebné (čo je dôvod na vystavenie novej OČR). V takom prípade, ak to SP u lekára nenapadne, tak bude mať platené dve OČR. Ak to SP napadne a neuzná druhú OČR, potom sa spätne poistenie preruší.

Ak lekár vystavil jednu OČR, počas nej zamestnanec nastúpil na dva dni do práce, potom by sa po 10.dni OČR poistnie prerušovalo. Ale v takomto prípade by nemal nárok vôbec na ošetrovné, lebo mal počas OČR príjem zo zamestnania.

Ak lekár vystaví dve nadväzujúce OČR (začiatok-ukončenie, začiatok-ukončenie), neexistuje žiadny § v zákone ktorý by mzdárke dovoloval pokladať tieto dve OČR za jednu. Zodpovednosť je na lekárovi.

Zo zákona citované "Ošetrovné patrí v tom istom prípade len jednému poistencovi a len raz" sa vzťahuje na vznik potreby ošetrovania, nie na vznik PN.
Katy a R
17.09.10,17:27
.. a okrem toho z potvrdenia na ošetrovné mzdárka nemá ako zistiť, či ide o ten istý prípad, alebo nie ... tak to ani riešiť nemusí .
Ako píše Janka - lekár rozhoduje (a aj za to zodpovedá;))
Llívia
17.09.10,22:08
Ak lekár vystavil dve OČR počas jednej PN , tak ide o dve OČR, aj keď medzi nimi boli iba dva dni - my môžeme iba špekulovať o tom, že ich zrejme vystavil neoprávnene, ale nemáme právomoc posudzovať, či po tých dvoch dňoch a stav tak nezhoršil, že ošetrovanie bolo zase potrebné (čo je dôvod na vystavenie novej OČR). V takom prípade, ak to SP u lekára nenapadne, tak bude mať platené dve OČR. Ak to SP napadne a neuzná druhú OČR, potom sa spätne poistenie preruší...
1.Ako zamestnávateľ zistí, že SP napadla a neuznala druhú OČR, aby zamestnancovi prerušil poistné?
2. Môže (a ak áno, podľa akého §) vôbec SP neuznať druhú OČR, keď bolo medzi nimi prerušenie? Veď potreba ošetrovať nemusí byť počas celej doby PN ošetrovaného, ale len v niektorých obdobiach. (Skúma SP opodstatnenosť OČRiek, t.j. či ošetrovaný skutočne potrebuje ošetrovať, či takto nedochádza k zneužívaniu zákona?)
Katy a R
18.09.10,09:22
1.Ako zamestnávateľ zistí, že SP napadla a neuznala druhú OČR, aby zamestnancovi prerušil poistné?
2. Môže (a ak áno, podľa akého §) vôbec SP neuznať druhú OČR, keď bolo medzi nimi prerušenie? Veď potreba ošetrovať nemusí byť počas celej doby PN ošetrovaného, ale len v niektorých obdobiach. (Skúma SP opodstatnenosť OČRiek, t.j. či ošetrovaný skutočne potrebuje ošetrovať, či takto nedochádza k zneužívaniu zákona?)

... to, či SP uzná, alebo nie .. dostane poistenec v rozhodnutí. (a môže sa aj odvolat). Ide o vzťah poistenec a SP. Ak by ti to neoznámil, zodpovednosť je na ňom. Ty, ako mzdárka nemôžeš predsa zasahovať, kým nemáš potrebné doklady. (nie si vyšetrovateľ;))
Llívia
18.09.10,16:19
... to, či SP uzná, alebo nie .. dostane poistenec v rozhodnutí. (a môže sa aj odvolat). Ide o vzťah poistenec a SP. Ak by ti to neoznámil, zodpovednosť je na ňom. Ty, ako mzdárka nemôžeš predsa zasahovať, kým nemáš potrebné doklady. (nie si vyšetrovateľ;))
Len aby potom aj SP bola taká tolerantná a chápavá :)
Aj tak si myslím, že v prípade, od ktorého sa odvíja celá táto debata (prvá OČR, dva dni výkon práce, druhá OČB), nemá prečo SP nevyplatiť druhú OČR, keďže pri druhej OČR vznikla nová potreba ošetrovania rodinného príslušníka.
Katy a R
18.09.10,16:55
.. dúfam, že sa dozvieme výsledok.
SP to určite kontroluje ... pred pár rokmi som sa stretla z nevyplatením ošetrovného (druhá očrka v mesiaci) - išlo o ošetrovanie dieťaťa .. vraj pre tú istú diagnózu. Lekárka by to bola opravila, ale išlo o tri, alebo štyri dni, tak sme sa na to vybodli.
saskia26
19.09.10,11:20
.. dúfam, že sa dozvieme výsledok.
SP to určite kontroluje ... pred pár rokmi som sa stretla z nevyplatením ošetrovného (druhá očrka v mesiaci) - išlo o ošetrovanie dieťaťa .. vraj pre tú istú diagnózu. Lekárka by to bola opravila, ale išlo o tri, alebo štyri dni, tak sme sa na to vybodli.

Určite so SP kontroluje, dokonca na OČR detský lekár uvádza číslo diagnózy, hoci na to nie je priamo v tlačive kolonka na to určená.