sulko7
16.09.10,19:52
Zdravím Poraďáci,

pracoval som na dohodu, kde som sa so zamestnávateľom dohodol na výške odmeny 150 eur. Dostal som 121,50 eur, čo zamestnávateľ odôvodnil, že za mňa odviedol daň 19%... nejako sa mi to nezdá, môže to urobiť alebo ako to je?
Tweety
16.09.10,17:54
Zdravím Poraďáci,

pracoval som na dohodu, kde som sa so zamestnávateľom dohodol na výške odmeny 150 eur. Dostal som 121,50 eur, čo zamestnávateľ odôvodnil, že za mňa odviedol daň 19%... nejako sa mi to nezdá, môže to urobiť alebo ako to je?
AK nemáš podpísané Vyhlásenie k zdaneniu, NČ sa z príjmu neodpočíta, takže ten sa zdaní celý, 150-28,50=121,50. Daň je 19%.
sulko7
16.09.10,17:57
no nepodpisoval som žiadne vyhlasenie k zdaneniu...a tú sumu čo som potom od neho dostal dám do daň. priznania a mám platiť daň ešte raz???
Tweety
16.09.10,17:59
no nepodpisoval som žiadne vyhlasenie k zdaneniu...a tú sumu čo som potom od neho dostal dám do daň. priznania a mám platiť daň ešte raz???
Nie, ešte raz ju platiť nebudeš. AK po skončení roka podáš DP, uvedieš v ňom príjmy zo ZČ( na základe potvrdenia od zamestnáv.) a daň, ktorú si už zaplatil, uplatníš si Nezdaniteľnú časť, daň sa Ti vráti.
veronikasad
16.09.10,20:28
no nepodpisoval som žiadne vyhlasenie k zdaneniu...a tú sumu čo som potom od neho dostal dám do daň. priznania a mám platiť daň ešte raz???
máš aj iné príjmy ?
zrazenú daň z dohody uvedieš v DP ako zaplatený preddavok alebo zrážkovú daň v prísl. riadku DP a odpočítaš od celkovej daňovej povinnosti.
sulko7
17.09.10,16:49
máš aj iné príjmy ?
zrazenú daň z dohody uvedieš v DP ako zaplatený preddavok alebo zrážkovú daň v prísl. riadku DP a odpočítaš od celkovej daňovej povinnosti.

No mal som príjem z absolventskej praxe, inak zatial nic ine oficialne
KEJKA
17.09.10,16:51
tak ti celú daň DU vráti.
Odporúčam pri podpísaní najbližšej dohody povedať zamestnávateľovi, že chceš podpísať vyhlásenie ku mzde.....
Top však môžeš podpísať len u jedného a ked skončíš, tak potom zasa u nasledujúceho, vždy len u jedného za daný mesiac - mesiace.