LubosBo
16.09.10,20:53
Vlastnim nehnutelnosti a pozemky. Sme tam traja spoluvlastnici, pricom vsetci tam vlastnime rovnako 1/3. Od jedneho spoluvlastnika nazvyme ho pan Simo chcem kupit jeho tretinu, aby som sa stal vlastnikom 2/3. Musi o kupe vediet aj zvysny spoluvlastnik nazvyme ho pan Mokry, alebo je mozne odkupit 1/3 podielu od pana Sima bez toho, aby o tom vedel pan Mokry? Respektive je potrebne nejake povolenie (suhlas) od pana Mokreho, aby som mohol kupit 1/3 od pana Sima?
doktor23
17.09.10,08:22
môžeš to kúpiť bez pána Mokrého
hanelie
17.09.10,09:40
nesúhlasím,
ak pán Simo bude chcieť predať podiel, musí oboznámiť obidvoch spoluvlastníkov
Mária27
17.09.10,16:38
Bez oboznámenia ostatných spouvlastníkov sa môže urobiť prevod len osobe blízkej.


Obč. zákonník

§ 140 (Prevod podielu)
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
LubosBo
17.09.10,18:25
Bez oboznámenia ostatných spouvlastníkov sa môže urobiť prevod len osobe blízkej.


Obč. zákonník

§ 140 (Prevod podielu)
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.


Takze toto nevidim ako problem. Ja chcem tu 1/3 kupit od brata a zvysnu tretinu tam vlastni teta. Ale teraz vystava nova otazka, mozem odkupit ten podiel od brata bez vedomia, alebo suhlasu teti?
Mária27
17.09.10,18:38
Bez oboznámenia ostatných spoluvlastníkov sa môže urobiť prevod len osobe blízkej.
Od brata podiel kúpiť môžeš bez vedomia ostatných spoluvlastníkov - aj keby si nebol spoluvlastník.

Obč. zákonník

§ 140 (Prevod podielu)
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.