MUKU
16.09.10,21:00
ahojte poradáci chcel by som sa opýtať ak chcem predávať na jarmokoch je nutné mať ERP ? Manželka predáva svoje výrobky výhradne cez internetový obchod - na fa/úhrada priamo na účet/ a chcela by tento rok skúsiť predaj na jarmoku .
danushka
16.09.10,19:30
ERP je potrebná aj na jarmokoch :)
A ver mi, že jarmočníci sa ledva vybalia, už je tam nálet rôznych kontrol.
roman100
16.09.10,20:54
Ale napriklad tento rok na Radvanskom jarmoku v BB som si vsimol, ze tovar predajcovia neblokovali.
danushka
16.09.10,21:08
Ale napriklad tento rok na Radvanskom jarmoku v BB som si vsimol, ze tovar predajcovia neblokovali.

Žeby jarmočníci veľa burčiaku do kontrolórov hneď z rána naliali ?:D

Z vlastných skúseností viem, ako rýchlo sa rozkríkne akákoľvek kontrola na jarmoku. Keby tam niekto kutral, kasy fičia na plný pohon:).
MUKU
17.09.10,06:54
Ďakujem za rýchlu odpoveď . Takže ak som to správne pochopil hoci bude manželka predávať na jarmoku len 1-2x do roka a vo svojom e - shope nemusí mať ERP tak aj tak si ju pre predaj na jarmoku musí zakúpiť. Neexistuje neaká výnimka ako napríklad príležitostný predaj hoci je SZčo ?
Lianka
17.09.10,08:06
Skoda, ze ti kontrolori nechodia aj na letne festivaly. V lete som ich par absolvovala, ale ERP u predajcov bola vidiet len zriedkavo - a danoveho dokladu by ste sa dockali len tazko.
Lianka
17.09.10,08:08
Ďakujem za rýchlu odpoveď . Takže ak som to správne pochopil hoci bude manželka predávať na jarmoku len 1-2x do roka a vo svojom e - shope nemusí mať ERP tak aj tak si ju pre predaj na jarmoku musí zakúpiť. Neexistuje neaká výnimka ako napríklad príležitostný predaj hoci je SZčo ?

Pri takomto sposobe predaja je vhodne ERP prihlasit na "ambulantny predaj". SZCO vykonava sustavnu cinnost, takze v ziadnom prilezitostnom predaji nemoze byt rec, aj keby v skutocnosti predala naozaj len prilezitostne.
alessi
02.07.11,15:57
dnes ráno som si všimol, že na mestkom trhovisku som nevidel ani jednu ERP a pritom tam bolo minimalne 20- 25 stámnkov so zeleninou, ovocím, stromčekmi, kvetmi, atď. či ovocie/zelenina ma výnimku?
Gina Er
02.07.11,16:21
dnes ráno som si všimol, že na mestkom trhovisku som nevidel ani jednu ERP a pritom tam bolo minimalne 20- 25 stámnkov so zeleninou, ovocím, stromčekmi, kvetmi, atď. či ovocie/zelenina ma výnimku?
ak predávajú prebytky z vlastnej záhradky,tak nemusia
katalóg
02.07.11,16:42
dnes ráno som si všimol, že na mestkom trhovisku som nevidel ani jednu ERP a pritom tam bolo minimalne 20- 25 stámnkov so zeleninou, ovocím, stromčekmi, kvetmi, atď. či ovocie/zelenina ma výnimku?
A aj keď predávajú SZČO, sú aj na našom trhu a sami sa identifikujú svojím bežným tovarom z veľkoskladov, tak zásadne sa ani neunúvajú vydávať bloky za zakúpený tovar. Tovar nablokujú iba na vyžiadanie zákazníka.
pavol54
02.07.11,17:04
ak predávajú prebytky z vlastnej záhradky,tak nemusia
Tak ako ukázali v televízii, v Bratislave predavač bez erp. Asi má záhradku v Grécku a na Kostarike a z nej predával prebytky.
Gina Er
02.07.11,17:27
Tak ako ukázali v televízii, v Bratislave predavač bez erp. Asi má záhradku v Grécku a na Kostarike a z nej predával prebytky.
to je už vec kontroly....
pavol54
02.07.11,20:06
to je už vec kontroly....
Pracovníci s právom kontroly nemôžu robiť naraz dve veci brať plat a kontrolovať.
Ice dive
02.07.11,20:28
ahojte poradáci chcel by som sa opýtať ak chcem predávať na jarmokoch je nutné mať ERP ? Manželka predáva svoje výrobky výhradne cez internetový obchod - na fa/úhrada priamo na účet/ a chcela by tento rok skúsiť predaj na jarmoku .
podľa mňa je nejaká forma kedy sa dá predávať na trhu aj bez ERP... skús sa informovať na miestnom daňovom úrade... či by si si vedel ty (nie manželka ako szčo) privyrobiť na miestnom jarmoku s predajom... činnosť by si mal ohlásenú, predaj na paragony..., jedna sa o činnosť raz do roka t.j. nie sústavnú...

vychádzam z toho, že napr. moja teta (síce je to už 5-6 rokov dozadu) robila každý rok pred vianocami adventné vence a tieto predávala v dedine pred obchodom medzi ostatnými trhovníkmi... a o ERP nebolo ani chýru ani slychu... vždy mala len povolenie na predaj... a tu sa nedá hovoriť o prebytkoch zo záhrady...
Gina Er
02.07.11,20:31
podľa mňa je nejaká forma kedy sa dá predávať na trhu aj bez ERP... skús sa informovať na miestnom daňovom úrade... či by si si vedel ty (nie manželka ako szčo) privyrobiť na miestnom jarmoku s predajom... činnosť by si mal ohlásenú, predaj na paragony..., jedna sa o činnosť raz do roka t.j. nie sústavnú...

vychádzam z toho, že napr. moja teta (síce je to už 5-6 rokov dozadu) robila každý rok pred vianocami adventné vence a tieto predávala v dedine pred obchodom medzi ostatnými trhovníkmi... a o ERP nebolo ani chýru ani slychu... vždy mala len povolenie na predaj... a tu sa nedá hovoriť o prebytkoch zo záhrady...
to najpodstatnejšie:5-6 rokov dozadu
Ice dive
02.07.11,20:36
to najpodstatnejšie:5-6 rokov dozadu
no registračné pokladne nie sú modou posledných 5-6 rokov... povinnosť mať ERP aj na trhu je tu už aspoň 10 - 15 ak nie viac rokov... myslím tak od konca 90tych rokov...
Gina Er
02.07.11,20:58
no registračné pokladne nie sú modou posledných 5-6 rokov... povinnosť mať ERP aj na trhu je tu už aspoň 10 - 15 ak nie viac rokov... myslím tak od konca 90tych rokov...
môj koment nebol k pokladniam,ale k tomu jednorázovému predaju vencov...
alessi
03.07.11,04:30
ak predávajú prebytky z vlastnej záhradky,tak nemusia
Stretavam ich pravidelne kazdy vikend. Aj je definovane co je prebytok? 10kg a viac ci az 15?
Gina Er
03.07.11,05:00
Stretavam ich pravidelne kazdy vikend. Aj je definovane co je prebytok? 10kg a viac ci az 15?
kedysi museli mať doklad,že vlastnia pozemok,na ktorom to pestujú,ale všetko sa dá obísť,ak vieš ako....:mad:
alessi
03.07.11,11:06
Ako netvrdím že to nie je ich. Len asi závidím. A lenivý pozháňať si erp pre seba.
ak by som pracoval pre druhého a dotyčný mi na predaj neposkytne erp tak pokuta hrozi jemu(zamestnávateľovi) či mne(zamestnancovi)?
pavol54
03.07.11,11:34
Stretavam ich pravidelne kazdy vikend. Aj je definovane co je prebytok? 10kg a viac ci az 15?
Predaj za rok do 2000€
SalveQ
06.07.11,12:29
Viem, že existuje niečo ako predaj tovaru z vlastnej záhradky, t.j. prebytkov. Odborne sa tomu hovorí predaj z dvora. Na tento predaj nie je potrebná ERP a tuším ani živnosť.
Ak sa ale jedná o štandardný predaj tovaru na jarmoku, ERP je povinná. Ak niekto nevydá doklad, riskuje pokutu. Doklad z ERP musí obchodník vydať automaticky bez vyzvania.
Obzvlášť po novom roku očakávam zvýšené kontroly, keďže vtedy už bude v úplnej platnosti výlučne nový zákon o ERP, ktorý je výrazne prísnejší, ako ten doterajší.
alessi
06.07.11,17:48
ak som zamestnaný u živnostníka, ktory ma zamestná na predaj na jarmoku(normálny tovar). ale erp mi nedá. ked pride kontrola, na koho hlavu spada zodpovednosť?
Mila123
06.07.11,17:53
ak som zamestnaný u živnostníka, ktory ma zamestná na predaj na jarmoku(normálny tovar). ale erp mi nedá. ked pride kontrola, na koho hlavu spada zodpovednosť?
Ak príde daňová kontrola, tá ERP kontroluje, nakoniec aj Obchodná inšpekcia, kontroluje správnosť predaja....ty za to zodpovedný nie si...veĎ nepredávaš svoj tovar.......si zodpovedný za správne naúčtovanie, popr. ak by to bol tovar , potraviny a nepoužíval by si napr. ochr. pomôcky, či odev, túto pokutu, či sankciu musíš znášať sám......