zannyka
16.09.10,21:12
Som spoluvlastníkom rodinného domu spolu s mojím bratom. Brat sa oženil a býval tu aj so svojou ženou cca 7rokov. Ja mám priateľa a on má dieťa, takže ho vychovávame spolu, ale oficialne niesom jeho mama ale oni tu maju trvalí pobyt.Takže my všetci sme do cca januára bývali spolu v 3-izbovom rodinnom dome.Oni využívali 2-izby, bez môjho súhlasu a my jednu.Lenže bratovi a jeho žene začalo dieťatko prekážať, kedže oni nemôžu mať deti, tak sa rozhodli isť preč bývať a zobrali si hypotéku a teraz bývajú v 1-izbovom byte na druhom konci mesta a tam majú aj trvalí pobyt.
A môj problém je ten, že kedže máme malé dieťa a už bývame samy v dome a aj šeky sú na moje meno, tak som chcela vymeniť izby a aby mal aj maly detskú izbu, lebo bratová izba je nevyužítá a prázná a susedí s detskou izbou, tak som mu oznamila, že mu premiestním krabice do našej izby a jeho izbu si zoberieme my. Jeho izba je najvačšia ,a tá kde som ja teraz aj s ptiateľom a malým je najmenšia a najstudenšia, tak on mi zakázal vymeniť izby, lebo je jeho...oni v tej izbe odpojili svetlo, tá izba je zanedbaná a nevyužítá a on mi zakazuje vymeniť izby a chce mať aj právo mať všade svoje veci uložené..Myslím, tým, že v kúpelke sú 3-police a on so ženou maju dve a ja spriateľom a synom máme jednu, on chce mať svoje veci jak keby tu ešte bývali, aj v kuchyni, vlastne v celom dome. Lenže oni tu už nebývaju, sem chodia do záhrady raz za mesiac,ale keď treba niečo na dome urobiť, alebo investovať, lebo sa niečo pokazilo, tak vtedy povie, že on tu nebýva, že je to môj problém.Chcem poradiť, či má právo mi zakázať vymeniť izby a využivať všetky tie prestory, len aby mi robil naschval..môžem sa nejak právne brániť, aby som aj ja mala sukromie...dúfam, že ste mi aspon trošku rozumeli..a poradite mi ako to možem vyriešiť...Ďakujem :mee:
sarasara
16.09.10,19:55
Máš právo užívať takú časť domu, aký veľký je tvoj podiel. Ak máte s bratom rovnaký podiel, teda každý jednu polovicu, máš právo užívať polovicu domu. Ak sa jedná o trojizbový dom, treba sa riadiť m2. Toľko m2, koľko užíva tvoj brat, máš právo užívať aj ty.
Nedal by sa tento problém vyriešiť tak, že by si brata vyplatila, odkúpila jeho podiel ?
arizona
16.09.10,20:27
Možno by si mohla bratovi pripomenúť,že ako spolumajiteľ má nielen práva,ale aj povinnosti,čo sa týka financovania, opráv, udržiavania domu.

Ak je možné, určite je lepšie radšej odkúpiť jeho polovicu,ak ju neobýva. Dom, ktorý má dvoch, či viac majiteľov, vždy prináša nejaké problémy...
zannyka
16.09.10,20:45
on mi ale svoju časť predať nechce,lebo on chce predať iba celý dom, a nezaujíma ho,či já mám kam íst,lebo s toho čo by mi po predaji ostalo v BA nič pre rodinu nenájdem...
sarasara
16.09.10,21:23
on mi ale svoju časť predať nechce,lebo on chce predať iba celý dom, a nezaujíma ho,či já mám kam íst,lebo s toho čo by mi po predaji ostalo v BA nič pre rodinu nenájdem...

Ak tvoj brat chce dom predať, ale ty nie, tak ho nepredávaj. Máš predkupné právo na odkúpenie bratovej polovice domu.
Ak nechce svoju časť predať práve tebe, podaj na súd žalobu. Dom neužíva a zrejme ani užívať nechce.
Chobot
17.09.10,09:40
Som spoluvlastníkom rodinného domu spolu s mojím bratom. Brat sa oženil a býval tu aj so svojou ženou cca 7rokov. Ja mám priateľa a on má dieťa, takže ho vychovávame spolu, ale oficialne niesom jeho mama ale oni tu maju trvalí pobyt.Takže my všetci sme do cca januára bývali spolu v 3-izbovom rodinnom dome.Oni využívali 2-izby, bez môjho súhlasu a my jednu.Lenže bratovi a jeho žene začalo dieťatko prekážať, kedže oni nemôžu mať deti, tak sa rozhodli isť preč bývať a zobrali si hypotéku a teraz bývajú v 1-izbovom byte na druhom konci mesta a tam majú aj trvalí pobyt.
A môj problém je ten, že kedže máme malé dieťa a už bývame samy v dome a aj šeky sú na moje meno, tak som chcela vymeniť izby a aby mal aj maly detskú izbu, lebo bratová izba je nevyužítá a prázná a susedí s detskou izbou, tak som mu oznamila, že mu premiestním krabice do našej izby a jeho izbu si zoberieme my. Jeho izba je najvačšia ,a tá kde som ja teraz aj s ptiateľom a malým je najmenšia a najstudenšia, tak on mi zakázal vymeniť izby, lebo je jeho...oni v tej izbe odpojili svetlo, tá izba je zanedbaná a nevyužítá a on mi zakazuje vymeniť izby a chce mať aj právo mať všade svoje veci uložené..Myslím, tým, že v kúpelke sú 3-police a on so ženou maju dve a ja spriateľom a synom máme jednu, on chce mať svoje veci jak keby tu ešte bývali, aj v kuchyni, vlastne v celom dome. Lenže oni tu už nebývaju, sem chodia do záhrady raz za mesiac,ale keď treba niečo na dome urobiť, alebo investovať, lebo sa niečo pokazilo, tak vtedy povie, že on tu nebýva, že je to môj problém.Chcem poradiť, či má právo mi zakázať vymeniť izby a využivať všetky tie prestory, len aby mi robil naschval..môžem sa nejak právne brániť, aby som aj ja mala sukromie...dúfam, že ste mi aspon trošku rozumeli..a poradite mi ako to možem vyriešiť...Ďakujem :mee:

Síce som ti už na tento problém odpovedal, ale dám svoju odpoveď aj na verejné fórum pre prípadné opravy, ak by som sa mýlil.

Moja odpoveď ťa asi nepoteší, pretože to, čo si písala, je len tvoj zaujatý pohľad na vec.

Ak sa na to pozriem ja, nezaujate, tak faktom je, že stále ste 2 spolumajitelia domu (neuvádzaš, v akom pomere, ale predpokladám, že každý vlastní 1/2).

Najprv k tým partnerom - nehnuteľnosť, ktorá je v spoluvlastníctve sa môže používať tak, ako sa spoluvlastníci dohodnú. Ak niektorý spoluvlastník chce nasťahovať do domu cudziu osobu, potrebuje súhlas druhého spoluvlastníka. Inak cudzia osoba nemá právo bývať v nehnuteľnosti. Tým myslím tvojho priateľa a jeho dieťa. Takže v tomto bol tvoj brat ešte veľmi benevolentný, že ich nevyhodil z domu.

Naopak, jeho manželka, tým, že je jeho manželka, má právo bývať aj bez súhlasu druhého spolumajiteľa. On môže prihlásiť na pobyt manželku (a keby mali deti, tak aj deti) bez tvojho súhlasu. Takže v tomto ťaháš za kratší koniec...

Píšeš, že sa odsťahoval. To, že tam teraz nebýva, neznamená, že sa vzdal vlastnícky práv na ten dom. Stále má rovnaké právo užívania, aj keby tam nebol rok. On má právo kedykoľvek sa vrátiť (aj s manželkou) a bývať v tom dome. Ja ho aj celkom chápem, že chce mať svoje veci. Keby ich tam nemal, tak by si to časom začala brať tak, že ti dom patrí celý a začala by si si robiť pomaly nároky na všetky izby. Aby k tomu nedošlo, nedovolí ti rozšíriť si tvoje užívacie práva.

Pri začatí spolunažívania ste si asi rozdelili miestnosti - izby. Ty nemôžeš teraz svojvoľne meniť túto (hoci len ústnu, alebo aj konkludentnú - t.j. aj bez ústnej dohody, len na základe nejakého úkonu) dohodu o rozdelení miestností. Má právo mať v tej izbe svoje veci ako aj v ostatných spoločných miestnostiach domu. Nemôžeš sa čudovať, že ti zakázal meniť izby bez jeho súhlasu.

Ťažko sa môžeš dožadovať súkromia v nehnuteľnosti, kde nie si jediným vlastníkom. On si vo svojej časti môže kľudne odpojiť elektrinu - je to aj logické, aby nemal zbytočné náklady, keď tam nie je. Na druhej strane, ako spoluvlastník je povinný spolupodieľať sa na takých nákladoch nehnuteľnosti, ktoré súvisia so správnou nehnuteľnosti - napr. daň zo stavieb, daň z pozemku, prípadné revízie plynu, elektriny, vodomeru a pod.

Ak chceš vyriešiť tento problém, tak máš 2 možnosti:

1. kúpiť si tiež vlastnú nehnuteľnosť (dom, byt) a tento dom predáte a peniaze si rozdelíte.

2. odkúpiš od brata jeho časť vlastníctva. Ak s tým nebude súhlasiť, navrhni mu, aby on odkúpil od teba tvoju časť vlastníctva a ty si kúpiš niečo vlastné. AK ani s tým nebude súhlasiť, tak môžeš súdnou cestou navrhnúť vysporiadanie spoluvlastníctva - t.j. súd prikáže jemu predať ti jeho podiel. Predpokladá to ale vlastníctvo financií, za ktoré to odkúpiš.

Ak nemáš peniaze na nič z toho, stále budeš v nevýhode, pretože to nie je len tvoje. Vždy si bude brat uplatňovať svoje spoluvlastnícke práva.

Je tu ešte jedna možnosť - dohodnúť sa na tom, že on ti prenajme jeho polovicu za nejakú sumu (napr. ročne za pár tisíc EUR) a potom môžeš využívať celý dom počas doby prenájmu. Problému spoluvlastníctva sa tým ale nezbavíš, len to odsunieš do budúcna.
Chobot
17.09.10,09:44
on mi ale svoju časť predať nechce,lebo on chce predať iba celý dom, a nezaujíma ho,či já mám kam íst,lebo s toho čo by mi po predaji ostalo v BA nič pre rodinu nenájdem...

Ale musíš si uvedomiť, že tebe patrí len polovica domu. Teda v prípade predaja len polovica z peňazí. Píšeš, že v BA potom nebudeš mať na bývanie - holt, každý sa prikrýva s takou perinou, na akú má. čo ti bráni v tom, aby si si kúpila byt či dom mimo BA, kde sú ceny nižšie? PRečo musíš byť v BA, keď na to nemáš?

Mne by sa tiež nepáčilo, keby som so súrodencom vlastnil dom, v ktorom on býva, pričom ja by som sa postaral o svoje bývanie. Ale tak to bežne v živote chodí - ten, čo je najneporiadnejší a najväčší lajdák (teraz tým nemyslím teba, nepoznám tvoje rodinné pomery; myslím tým pár prípadov v blízkom príbuzenstve), tak ten zostane bývať v rodičovskom dome, kým ostatní usilovní sa postarali o vlastné bývanie. Potom ten posledný lajdák zostane v dome a ostatní súrodenci - spoluvlastníci nemajú páky, dostať ho z toho domu.
zannyka
17.09.10,12:24
no neviem,asi som nesprávne popísala svoj problém..:-///
"lajdák" a "usilovný".. .Brat mal o sovje bývanie postarné,tak isto ako aj ja,preto nám ho rodičia nechali,máme slušný trojizbový rodinny dom,s garážou,záhradou a všetkým čo k tomu patrí..nikdy som netvrdila,že sa nám tu spolu žilo zle,je to dom kde som vyrastala,čo je na tom zlé že tu chcem aj zostarnúť? Brat sa sám rozhodol,že sa odstahuje lebo dostal príležitost ku kúpe bytu,lebo ako sám hovoril "s rodinným domom sú len starosti stále sa treba o niečo starat"..
To mám íst teraz odtialto niekam mimo BA do neakej garzónky,len preto že jemu sa tu nepáčilo??? "každy sa prikrýva s takou prikrývkou akú má".. ale ja predsa prikrývku mám,a páči sa mi.
On má to čo mu vyhovuje,no na úkor hypotéky. preto chce rýchlo predat dom,a je mu jedno za kolko.
A ja preto nemožem mať tiež čo mi vyhovuje???
Každý predsa vie,že aby sa nehnutelnosť predala čo najlepšie treba ju dať najskor aj trocha do poriadku,a čo to investovať. To on ,ale rázne odmieta,lebo varj už tu nebýva tak prečo by mal investovat?!
No môj problem je stále ten,že (čo som nevysvetlila podrobne),pred tým som ja s partnerom a 1,5 ročným synom bývali v jednej najmenšiej izbe,a Brat so ženou v podstate obývali celý zvyšok domu. /myslím tým 1 velká izba aj 1 mensia izba/ čo sa mi ako polka tiež nezdá..no ide o to že tieto (obydva) priestory sú satle obsadené. Ja ho predsa nechcem vyhodiť! Bývam tu už len ja s rodinou,a stále mi je "dovolené" užívat len jednu s troch izieb...je vôbec niekto ,kto by aspon pochopil o čom hovorím?......:-///
ivka70
17.09.10,12:36
no neviem,asi som nesprávne popísala svoj problém..:-///
"lajdák" a "usilovný".. .Brat mal o sovje bývanie postarné,tak isto ako aj ja,preto nám ho rodičia nechali,máme slušný trojizbový rodinny dom,s garážou,záhradou a všetkým čo k tomu patrí..nikdy som netvrdila,že sa nám tu spolu žilo zle,je to dom kde som vyrastala,čo je na tom zlé že tu chcem aj zostarnúť? Brat sa sám rozhodol,že sa odstahuje lebo dostal príležitost ku kúpe bytu,lebo ako sám hovoril "s rodinným domom sú len starosti stále sa treba o niečo starat"..
To mám íst teraz odtialto niekam mimo BA do neakej garzónky,len preto že jemu sa tu nepáčilo??? "každy sa prikrýva s takou prikrývkou akú má".. ale ja predsa prikrývku mám,a páči sa mi.
On má to čo mu vyhovuje,no na úkor hypotéky. preto chce rýchlo predat dom,a je mu jedno za kolko.
A ja preto nemožem mať tiež čo mi vyhovuje???


Mozes mat, co ti vyhovuje.
Kludne si mozes zobrat hypoteku a odkupit bratov podiel na dome.
Potom ty budes mat dom, ku ktoremu mas vztah a brat peniaze, ktorymi si aspon ciastocne vykryje naklady na hypoteku.
To by bolo najcistejsie riesenie z oboch stran.

A ked uz sme pri obrazoch, ty nemas perinu, ty mas len pol periny.
Takze sa nemozes cudovat, ked si svoju cast periny brat taha k sebe :)
arizona
17.09.10,12:42
Píšeš, že brat chce dom predať. Prečo teda ty neodkúpiš tú jeho polovicu? Ved by mu malo byť jedno od koho dostane peniaze, nie?
Ešte možno bude rád ,že dom zostane v rodine...
zannyka
17.09.10,13:27
Píšeš, že brat chce dom predať. Prečo teda ty neodkúpiš tú jeho polovicu? Ved by mu malo byť jedno od koho dostane peniaze, nie?
Ešte možno bude rád ,že dom zostane v rodine...


písala som predsa,že on mi svoju čast predat nechce.....:(
Chobot
17.09.10,13:44
no neviem,asi som nesprávne popísala svoj problém..:-///
"lajdák" a "usilovný".. .

Napísal som, že to nebolo myslené na teba. Ale v živote to tak chodí, že jeden zo súrodencov zostane v rodičovskom dome a ostatní, tým, že odišli z domu, majú dlhý nos (zostane im len "papierový" spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti). Argumenty typu - že veď tu mohol bývať... neberiem. Sama si napísala, že ste mali nezhody, ako ste chceli harmonicky 2 rodiny (on s manželkou a ty s priateľom a jeho dieťaťom) žiť v jednom trojizbovom byte? Myslím, že bratov krok, že sa odsťahoval, bol celkom logický, keď nechcel, aby ste sa toľkí tam netlačili. Píšeš, že chceš mať súkromie - veď paradoxne tým, že brat odišiel, tam máš väčšie súkromie než keď tam býval, akurát môžeš využívať stále len svoju polovicu, ktorú vlastníš.


Brat mal o sovje bývanie postarné,tak isto ako aj ja,preto nám ho rodičia nechali,máme slušný trojizbový rodinny dom,s garážou,záhradou a všetkým čo k tomu patrí..nikdy som netvrdila,že sa nám tu spolu žilo zle,je to dom kde som vyrastala,čo je na tom zlé že tu chcem aj zostarnúť?

Nič, len musíš mať na mysli, že ten dom je len z polovice tvoj.


Brat sa sám rozhodol,že sa odstahuje lebo dostal príležitost ku kúpe bytu,lebo ako sám hovoril "s rodinným domom sú len starosti stále sa treba o niečo starat"..
To mám íst teraz odtialto niekam mimo BA do neakej garzónky,len preto že jemu sa tu nepáčilo???

Nemusíš, ak odkúpiš jeho polovicu domu. Jemu to takto vyhovuje - je vlastníkom, má tam svoje veci a môže ako polovičný vlastník kedykoľvek tam prísť a bývať. To zase teba nemusí trápiť, že on má niekde vlastný byt. Ber to tak, že tam stále býva a len je teraz mimo domu.


"každy sa prikrýva s takou prikrývkou akú má".. ale ja predsa prikrývku mám,a páči sa mi.

Nemáš, máš len polovicu prikrývky.


On má to čo mu vyhovuje,no na úkor hypotéky. preto chce rýchlo predat dom,a je mu jedno za kolko.
A ja preto nemožem mať tiež čo mi vyhovuje???
Každý predsa vie,že aby sa nehnutelnosť predala čo najlepšie treba ju dať najskor aj trocha do poriadku,a čo to investovať. To on ,ale rázne odmieta,lebo varj už tu nebýva tak prečo by mal investovat?!

Tu sa vaše záujmy rozchádzajú. Nikto iní, než vy, to nevyrieši. A my na porade už vôbec nie. Na to neexistujú paragrafy, to je medzi spoluvlastníkmi, ako sa dohodnú, resp. ako sa rozsúdia.


No môj problem je stále ten,že (čo som nevysvetlila podrobne),pred tým som ja s partnerom a 1,5 ročným synom bývali v jednej najmenšiej izbe,a Brat so ženou v podstate obývali celý zvyšok domu. /myslím tým 1 velká izba aj 1 mensia izba/ čo sa mi ako polka tiež nezdá..no ide o to že tieto (obydva) priestory sú satle obsadené. Ja ho predsa nechcem vyhodiť! Bývam tu už len ja s rodinou,a stále mi je "dovolené" užívat len jednu s troch izieb...je vôbec niekto ,kto by aspon pochopil o čom hovorím?......:-///

Tak tu konečne napíšem niečo pozitívne aj pre teba. Ak obývaš 1 izbu, tak si v nevýhode ty. Môžeš dôrazne žiadať od brata, aby si mohla užívať polovicu podlahovej plochy izieb, napr. ak tá malá má 12 m2, stredná 16 m2 a veľká 23 m2, tak by ti mal umožniť užívať polovicu súčtu plochy izieb - t.j. 25 m2. Teda máš nárok buď na tie dve menšie izby, alebo tú veľkú. Užívaním tej najmenšej si ty, ako polovičný spoluvlastník v nevýhode.

Takže máš ďalšiu možnosť - žiadať od brata polovicu úžitkovej plochy domu (bez spoločných priestorov - kuchyne, kúpeľne, chodby - tie sa do toho nepočítajú).

Aj tak by ale bolo pre teba lepšie odkúpiť tú jeho polovicu. On ti bude robiť prieky a nerátaj s tým, že ti nechá ten dom. Nejako sa s ním dohodni, že ho vyplatíš, trebárs aj na viac krát, alebo pravidelnými splátkami.
Chobot
17.09.10,13:47
písala som predsa,že on mi svoju čast predat nechce.....:(

Tak cudziemu celý dom predá, ale tebe polovicu nie? Ako to zdôvodňuje? Nemá jedno, od koho dostane peniaze?
zannyka
17.09.10,15:37
Tak cudziemu celý dom predá, ale tebe polovicu nie? Ako to zdôvodňuje? Nemá jedno, od koho dostane peniaze?


jeho dovod,ze mne predat svoju čast nechce je ten,že je toho názoru,že ak by som ho vyplatila ja,dostal by poctatne menej,ako za predaj celeho domu. ja to však posúdit neviem,no on zrejme asi ano..

no pocitujem z tejto debaty konečne náznak toho ,že aspon čiastočne rozumiete čo sa snažím vysvetlit :-) ja velmi dobre viem,že mám len polovicu,a v žiadnom prípade netvrdím,že chcem celý dom obsadit,alebo mu neakým sposobom ubrat na jeho nároku! Može sa kedykolvek vrátit,sama som mu to uz viackrat hovorila,on sa ale vratit nechce,ani to nemá v pláne,tak isto nemá v pláne mať niečo spoločne s výdavkamy na údržbu,alebo opravu domu.Ja chcem iba vymenit jednu izbu,nie zobrat mu jeho časť,ani mu z nej uberat...
arizona
17.09.10,16:45
jeho dovod,ze mne predat svoju čast nechce je ten,že je toho názoru,že ak by som ho vyplatila ja,dostal by poctatne menej,ako za predaj celeho domu. ja to však posúdit neviem,no on zrejme asi ano..

no pocitujem z tejto debaty konečne náznak toho ,že aspon čiastočne rozumiete čo sa snažím vysvetlit :-) ja velmi dobre viem,že mám len polovicu,a v žiadnom prípade netvrdím,že chcem celý dom obsadit,alebo mu neakým sposobom ubrat na jeho nároku! Može sa kedykolvek vrátit,sama som mu to uz viackrat hovorila,on sa ale vratit nechce,ani to nemá v pláne,tak isto nemá v pláne mať niečo spoločne s výdavkamy na údržbu,alebo opravu domu.Ja chcem iba vymenit jednu izbu,nie zobrat mu jeho časť,ani mu z nej uberat...

To sa dá vyriešiť veľmi jednoducho. Nájdite si znalca,ktorý byt ocení.Príp. si nájdite každý svojho a určite si z toho cenu.
(alebo si zistite v okolí aké sú ceny)

Druhá možnosť ako donútiť brata,aby ti predal svoju polovicu je cestou súdu. Ale to by už súrodenecké vzťahy boli asi nenávratne preč. Neviem, či Vám to za to stojí...
sarasara
18.09.10,05:54
Brat si zrejme myslí, že ty mu dáš menšiu sumu peňazí za jeho polovicu, ako by dostal, keby ste dom predávali cudziemu človeku. Dohodni sa s ním. Zavolajte prípadne realitku, za koľko by to bola ona schopná predať. Alebo vyhľadaj v okolí podobný dom, ktorý sa predáva, zisti za koľko. Ponúkni bratovi trhovú cenu za predaj polovice domu. Aby nemal pocit, že tebe predal lacnejšie, ako by predal cudziemu.
Chobot
19.09.10,21:26
jeho dovod,ze mne predat svoju čast nechce je ten,že je toho názoru,že ak by som ho vyplatila ja,dostal by poctatne menej,ako za predaj celeho domu. ja to však posúdit neviem,no on zrejme asi ano..

no pocitujem z tejto debaty konečne náznak toho ,že aspon čiastočne rozumiete čo sa snažím vysvetlit :-) ja velmi dobre viem,že mám len polovicu,a v žiadnom prípade netvrdím,že chcem celý dom obsadit,alebo mu neakým sposobom ubrat na jeho nároku! Može sa kedykolvek vrátit,sama som mu to uz viackrat hovorila,on sa ale vratit nechce,ani to nemá v pláne,tak isto nemá v pláne mať niečo spoločne s výdavkamy na údržbu,alebo opravu domu.Ja chcem iba vymenit jednu izbu,nie zobrat mu jeho časť,ani mu z nej uberat...

Tak ho nechaj, nech nájde kupcu (tvár sa, že si ochotná ho predať aj ty) a keď povie cenu, tak mu ponúkni polovicu toho.

Alebo, ako už bolo povedané, dajte si ho oceniť znalcom, zistite v realitke ceny podobných domov.